Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ βάζω φίλτρο (από την κανάτα με φίλτρο που έχω ή απ το ψυγείο το καλοκαίρι που έχει φίλτρο... απλά απο εκεί δεν το χρησιμοποιώ αμέσως) αλλά το φίλτρο δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά στα άλατα. Αλλιώς βάζω εμφιαλωμένο. Ποτέ βρύσης εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Craven είπε

Εγώ βάζω φίλτρο (από την κανάτα με φίλτρο που έχω ή απ το ψυγείο το καλοκαίρι που έχει φίλτρο... απλά απο εκεί δεν το χρησιμοποιώ αμέσως) αλλά το φίλτρο δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά στα άλατα. Αλλιώς βάζω εμφιαλωμένο. Ποτέ βρύσης εγώ.

Οκ θα δοκιμάσω με εμφιαλωμένο να δω αν έχει διαφορά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρετε τι παίζει με την προσφορά των 30€ (20€ στην πρώτη και 10€ στην δεύτερη) από την ίδια την Nespresso? Πρέπει να κάνω παραγγελία συγκεκριμένες κάψουλες ή ότι θέλω εγώ?

Επίσης ξέρετε κάποια κάψουλα από τις original nespresso, που να έχουν επίγευση σοκολάτας (πίνω μόνο freddo) ή και από τρίτες εταιρείες.

Έχω δοκιμάσει τις illy (classic) και τις L'or Supremo (ένταση 10) μου άρεσαν, βέβαια πίνω σχεδόν μονο freddo illy σε καφετέριες.

Για να πω την αλήθεια μου άρεσαν περισσότερο οι L'or, καθώς μου φάνηκε ο καφές ήταν πιο πηχτός και η υφή του ήταν καλύτερη, ενώ έτρεχε και πολύ καλύτερα από την μηχανή. Για προτείνετε άλλες για δοκιμή (αν γίνεται να μπορώ να τις βρω σε supermarket).

Πάντα για την ετοιμασία βάζω 2 διαφορετικές κάψουλες και πατάω το κουμπί για τον espresso (40ml) και χρήση φυσικού μεταλλικού νερού. Ανακατεύω τον καφέ με την ζάχαρη και ενα παγάκι, με μιξεράκι χειρός (ξέρω οτι δεν έχει αρκετή δύναμη, αλλά ψάχνω να βρω πιο επιτραπέζιο θα πάρω) και στη συνέχεια ρίχνω άλλα 3 παγάκια και κόβω στη μέση ενα καλαμάκι (ειναι κοντούλικα τα ποτήρια που χρησιμοποιώ). 🤪

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lanc3r είπε

Ξέρετε τι παίζει με την προσφορά των 30€ (20€ στην πρώτη και 10€ στην δεύτερη) από την ίδια την Nespresso? Πρέπει να κάνω παραγγελία συγκεκριμένες κάψουλες ή ότι θέλω εγώ?

Επίσης ξέρετε κάποια κάψουλα από τις original nespresso, που να έχουν επίγευση σοκολάτας (πίνω μόνο freddo) ή και από τρίτες εταιρείες.

Έχω δοκιμάσει τις illy (classic) και τις L'or Supremo (ένταση 10) μου άρεσαν, βέβαια πίνω σχεδόν μονο freddo illy σε καφετέριες.

Για να πω την αλήθεια μου άρεσαν περισσότερο οι L'or, καθώς μου φάνηκε ο καφές ήταν πιο πηχτός και η υφή του ήταν καλύτερη, ενώ έτρεχε και πολύ καλύτερα από την μηχανή. Για προτείνετε άλλες για δοκιμή (αν γίνεται να μπορώ να τις βρω σε supermarket).

Πάντα για την ετοιμασία βάζω 2 διαφορετικές κάψουλες και πατάω το κουμπί για τον espresso (40ml) και χρήση φυσικού μεταλλικού νερού. Ανακατεύω τον καφέ με την ζάχαρη και ενα παγάκι, με μιξεράκι χειρός (ξέρω οτι δεν έχει αρκετή δύναμη, αλλά ψάχνω να βρω πιο επιτραπέζιο θα πάρω) και στη συνέχεια ρίχνω άλλα 3 παγάκια και κόβω στη μέση ενα καλαμάκι (ειναι κοντούλικα τα ποτήρια που χρησιμοποιώ). 🤪

Φιλε πηρα μια Inissia την Παρασκευη που μας περασε και το δικαιουμαι κι εγω το δωρο ... Τους ειχα στειλει πριν 20 μερες περιπου αν μπορω να αλλαξω τις προεπιλογες με δικες μου επιλογες γιατι πινω αρκετα decafeine σε email και μου στειλαν την εξης απαντηση:

Αναφορικά με το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως πράγματι στην πρώτη σας παραγγελία όπου περιέχεται το δώρο σας αξίας 20 ευρώ, αρκεί να επιλέξετε τουλάχιστον μία συσκευασία από την αγαπημένη σας Εκλεκτή Ποικιλία ώστε να το εξαργυρώσετε, την οποία και μόνο θα χρεωθείτε.

Έξοδα αποστολής δε χρεώνεστε.

Όσων αφορά τα 10 ευρώ, η εξαργύρωση μπορεί να γίνει είτε τηλεφωνικά είτε ηλεκτρονικά ή ακόμα και μέσω καταστήματος Nespresso που σας εξυπηρετεί.

Τέλος, οι ποικιλίες που σας προσφέρουμε είναι : Volluto, Ispirazione Ristretto Italiano, Ispirazione Genova Livanto, Ispirazione Roma και Ispirazione Firenze Arpegio.

Σε περίπτωση που απολαμβάνετε μόνο decafeine ποικιλίες, παρακαλώ ενημερώστε μας για το ποιες ποικιλίες επιθυμείτε ώστε να κάνουμε την αλλαγή.

Δεν εχω παραγγειλει ακομα , θα τους παρω τηλ να μου βεβαιωσουν οτι μπορω να διαλεξω εγω αυτες που θελω , λογικα δεν θα εχουν προβλημα  να παρεις οποια θελεις ακομα και τις πιο ακριβες master origin (0,45 η καψουλα) και απλα να "τραβηξουν" πιο πολλα λεφτα απ το δωρο .. Αυτες που δινουν ως προεπιλογη κανουν 0,39...Δεν εχω δοκιμασει καμια απ τις γνησιες ακομα και δεν εχω κατασταλαξει..

Illy classico και L'or Supremo τις εχω και τις 2 σπιτι αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομα , μακαρι να μ αρεσει κι εμενα οι Lor περισσοτερο γιατι τις βρησκεις πιο φθηνες ..

Στο site της nespresso λέει πως αρωματικές νότες Κακαο έχει ο Arpeggio και ο Arpeggio decafeinato,  πρέπει να έχει κάποιον από αυτούς στην συσκευασια των 14 καψουλων στο κουτί της μηχανής.. Είχε και ο Dharkan αλλά τον κατάργησαν νομίζω... 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Miatakias Ούτε εγώ έχω δοκιμάσει από τις γνήσιες γιατί θέλει δύο κάψουλες κάθε καφές.

Λογικά για Ispirazione Firenze Arpegio θα πάω σαν έξτρα πακέτο. Τόσο καιρο την έχω κι εγώ την μηχανή (ουτε 10 μέρες), σπαρταράει ακόμα. 😜

Εκτός αν κανένας ψαγμένος ξέρει καμία άλλη καλή ποικιλία για να την δοκιμάσουμε. 

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Lanc3r είπε

@Miatakias Ούτε εγώ έχω δοκιμάσει από τις γνήσιες γιατί θέλει δύο κάψουλες κάθε καφές.

Λογικά για Ispirazione Firenze Arpegio θα πάω σαν έξτρα πακέτο. Τόσο καιρο την έχω κι εγώ την μηχανή (ουτε 10 μέρες), σπαρταράει ακόμα. 😜

Εκτός αν κανένας ψαγμένος ξέρει καμία άλλη καλή ποικιλία για να την δοκιμάσουμε. 

Εμενα μέσα στη συσκευασία έχει και arpeggio και arpeggio defaf, αφού πίνεις μόνο φρέντο φτιαξε με  μια κάψουλα και βαλε μισή ποσότητα σε ζάχαρη/παγάκια για δοκιμή,   ο kazaar επίσης είναι δυνατός για φρέντο... 

Αυτόν τον ispirazione Napoli 13 ένταση τον έχει δοκιμάσει κανείς? 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miatakias είπε

Εμενα μέσα στη συσκευασία έχει και arpeggio και arpeggio defaf, αφού πίνεις μόνο φρέντο φτιαξε με  μια κάψουλα και βαλε μισή ποσότητα σε ζάχαρη,  παγάκια για δοκιμή,   ο kazaar επίσης είναι δυνατός για φρέντο... 

Αυτόν τον ispirazione Napoli 13 ένταση τον έχει δοκιμάσει κανείς? 

Ήταν στις κάψουλες που είχα δώρο με τη μηχανή . Υπερβολικά δυνατός , βαρύς με πολύ καβουρδισμα  και ένταση , σε ζεστό δεν μπορώ να τον πιω . Για φρέντο δεν είναι κακός αλλά εξακολουθω να προτιμώ τον Illy . Ειμαι αναμεσα στον 10αρη κ τον 12αρη .

 

Δοκίμασα κ τον Onyx που είχε αναφερθεί , είναι κοντά στον Illy κ παίζει προσφορά σε Σκλαβενίτη στους Lor 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Atallos1 είπε

Ήταν στις κάψουλες που είχα δώρο με τη μηχανή . Υπερβολικά δυνατός , βαρύς με πολύ καβουρδισμα  και ένταση , σε ζεστό δεν μπορώ να τον πιω . Για φρέντο δεν είναι κακός αλλά εξακολουθω να προτιμώ τον Illy . Ειμαι αναμεσα στον 10αρη κ τον 12αρη .

Δοκίμασα κ τον Onyx που είχε αναφερθεί , είναι κοντά στον Illy κ παίζει προσφορά σε Σκλαβενίτη στους Lor 

Ok δεν νομίζω να τον πάρω τότε... O L'or οnyx έχει πολύ καλή φήμη...  thanks για την πληροφορία.. Απ αύριο θα αρχίσω να πίνω τους γνήσιους να δω ποιους θα παραγγείλω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έβαλα να δοκιμάσω τον Starbucks House Blend Lungo. 2 καψουλες 40ml, αυτό που παρατήρησα είναι οτι μόλις βγαίνει ο καφές (πολύ καλή ροή) είναι απίστευτος, και λίγο μετά την διαδικασία παρασκευής του freddo. Μετά από ένα διάστημα όμως και ενώ έχει πιάσει καλή θερμοκρασία (είναι κρύος ομοιόμορφα) γίνεται πολύ βαρύς, ενοχλεί στο πίσω μέρος του λαιμού (σε τέτοιο βαθμό), λέτε να δοκιμάσω να βάλω λιγότερα παγάκια?

Για την παρασκευή του έβαλα καφέ και ζάχαρη, ανακάτεμα, 2 παγάκια, ανακάτεμα και μετά άλλα 2.

Έχω στοκάρει από Illy και τις 3 ποικιλίες (αρκετές 10αδες) που έχει, L'Or Ristretto και Supremo (2 δεκάδεδες), Starbucks House Blend (Lungo) και Pike Place (Lungo) και τις original που είχε μέσα η μηχανή. Λογικά πρέπει να σταματήσω να παίρνω γιατι δεν θα προλάβω να τους καταναλώσω.

Πρέπει να δοκιμάσω κι εγώ αυτές τις nespresso, για να δω ποιες θα παραγγείλω. Αλλά δεν γουστάρω να βάλω αυτές που έχει 2πλες (κανονική και decaf) για να κάνω ένα ρόφημα.

Αυτό που μου την δίνει στους L'Or είναι οτι μόνο σε έναν δύο λένε το γευστικό προφίλ που έχουν, ακόμα και στο site τους, στους υπόλοιπους δεν λένε τίποτα (ούτε αν είναι φρουτώδης, αν έχει γεύση γλυκιά, βουτήρου κτλ κτλ). Επίσης με παραξένεψε ότι οι περισσότερες που βρίσκονται στα Supermarket έχουν διανομέα την Jacobs - Douwe Egberts, ακόμα και ο illy.

Από Nespresso και οι Cocoa Truffle λογικά έχουν προφίλ σοκολάτας. 😅

Με βλέπω πάντως να γυρνάω σε decaf. Το μάτι τις τελευταίες μέρες δεν λέει να κλείσει.

Έχει και σε άλλα Supermarket (μεγάλα) τους L'Or και τους Starbucks προσφορά, στα -25%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Lanc3r είπε

Σήμερα έβαλα να δοκιμάσω τον Starbucks House Blend Lungo. 2 καψουλες 40ml, αυτό που παρατήρησα είναι οτι μόλις βγαίνει ο καφές (πολύ καλή ροή) είναι απίστευτος, και λίγο μετά την διαδικασία παρασκευής του freddo. Μετά από ένα διάστημα όμως και ενώ έχει πιάσει καλή θερμοκρασία (είναι κρύος ομοιόμορφα) γίνεται πολύ βαρύς, ενοχλεί στο πίσω μέρος του λαιμού (σε τέτοιο βαθμό), λέτε να δοκιμάσω να βάλω λιγότερα παγάκια?

Για την παρασκευή του έβαλα καφέ και ζάχαρη, ανακάτεμα, 2 παγάκια, ανακάτεμα και μετά άλλα 2.

Έχω στοκάρει από Illy και τις 3 ποικιλίες (αρκετές 10αδες) που έχει, L'Or Ristretto και Supremo (2 δεκάδεδες), Starbucks House Blend (Lungo) και Pike Place (Lungo) και τις original που είχε μέσα η μηχανή. Λογικά πρέπει να σταματήσω να παίρνω γιατι δεν θα προλάβω να τους καταναλώσω.

Πρέπει να δοκιμάσω κι εγώ αυτές τις nespresso, για να δω ποιες θα παραγγείλω. Αλλά δεν γουστάρω να βάλω αυτές που έχει 2πλες (κανονική και decaf) για να κάνω ένα ρόφημα.

Αυτό που μου την δίνει στους L'Or είναι οτι μόνο σε έναν δύο λένε το γευστικό προφίλ που έχουν, ακόμα και στο site τους, στους υπόλοιπους δεν λένε τίποτα (ούτε αν είναι φρουτώδης, αν έχει γεύση γλυκιά, βουτήρου κτλ κτλ). Επίσης με παραξένεψε ότι οι περισσότερες που βρίσκονται στα Supermarket έχουν διανομέα την Jacobs - Douwe Egberts, ακόμα και ο illy.

Από Nespresso και οι Cocoa Truffle λογικά έχουν προφίλ σοκολάτας. 😅

Με βλέπω πάντως να γυρνάω σε decaf. Το μάτι τις τελευταίες μέρες δεν λέει να κλείσει.

Έχει και σε άλλα Supermarket (μεγάλα) τους L'Or και τους Starbucks προσφορά, στα -25%.

Αυτού που λες ότι σε "πιάνει"  πολύ η καφεΐνη από τους καφέδες στην Nespressiera το επαθα κι εγώ με μονούς καφέδες,  ακόμα και απ έξω που έπαιρνα φρέντο διπλό δηλαδή δεν με επηρεάζε τόσο πολύ... Βέβαια τους τελευταίους μήνες δεν πολυπινω καφέδες ειδικά με καφεΐνη πάρα μόνο decaf Espresso,  κανέναν ελληνικό η γαλλικό με καφεΐνη που είναι πιο ελαφροι... 

Όπως σου είπα και παραπάνω μπορείς να κάνεις με μια κάψουλα και στο μισο της ποσότητες ζάχαρης / παγάκια απλά να δεις την γεύση του κάθε καφέ.. 

Jacobs,  Illy,  L'or βγαίνουν απ το ίδιο εργοστάσιο για αυτό έχουν την ίδια μεταλλικη κάψουλα... 

Εγω έναν λουγκο έχω κάνει μέχρι στιγμής  Jacobs 6 δεν μ άρεσε πολύ,  μετά από της πρωτες γουλιες έγινε σαν γαλλικος γεύση του,  ελπίζω οι άλλοι που έχω πάρει να είναι καλύτεροι... 

Σε αυτό το site λέει τι γεύση έχει ο κάθε L'or,  ο Onyx έχει Κακαο νότες 

https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/catalog/kafes-rofimata-kapsoyles-kafe-jacobs-gia-mixanes-nespresso?gclid=CjwKCAjwp-X0BRAFEiwAheRui-Xb7EBD-r29jVxRyR2IjZZy9nre6n5aLswCCZznPGpu1V6SQ_wzOhoCoWwQAvD_BwE

Δοκιμασα arpeggio σήμερα μ άρεσε πολύ... Ωραία κρέμα,  σώμα έχει κι αυτός νότες Κακαο 

Πήρα τηλ σήμερα Nespresso  και μου είπαν δεν μπορώ να αλλάξω τις προεπιλεγμενες ποικιλίες,  μόνο αν τίθεται θέμα υγείας να τις αλλάξω με decaf οπότε θα παρω αυτές που δίνουν... Μου είπε η κοπέλα από τη νεσπρεσο αν θες φρέντο η εσπρέσο διπλό με λιγότερη καφεΐνη βάζεις 1 με και μια δίχως καφεΐνη της ίδια ποικιλίας παντα, πχ: 1  arpeggio + 1 arpeggio decaf,  1 ristretto Italiano + 1 ristretto Italiano decaf κτλ 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε μηχανή Nespresso στη δουλειά και πίνω πότε-πότε αυτό που διαπίστωσα είναι οτι υπάρχουν προτεινόμενα μεγέθη για κάθε ποικιλία.

Αν μια ποικιλία δεν προτείνεται πχ για μέγεθος lungo αν την βάλεις σε lungo θα είναι νερόπλυμα ή θα αλλοιωθεί η γεύση του επειδή θα περάσει παραπάνω νερό από την κάψουλα από ότι προβλέπεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Επειδή έχουμε μηχανή Nespresso στη δουλειά και πίνω πότε-πότε αυτό που διαπίστωσα είναι οτι υπάρχουν προτεινόμενα μεγέθη για κάθε ποικιλία.

Αν μια ποικιλία δεν προτείνεται πχ για μέγεθος lungo αν την βάλεις σε lungo θα είναι νερόπλυμα ή θα αλλοιωθεί η γεύση του επειδή θα περάσει παραπάνω νερό από την κάψουλα από ότι προβλέπεται;

1 σελίδα πριν έχουμε πει για αυτό που ρωτάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αρχίζει σιγά σιγά ο καιρός να ζεσταίνει και θα το γυρίσω στα freddo ήθελα να κάνω μια ερώτηση

Έχει δοκιμάσει κανείς μεταλλικά παγάκια στον καφέ ώστε να μην νερώνει όσο περνάει η ώρα?

Κάποια απο αυτά πχ https://www.skroutz.gr/c/922/aksesouar-potwn.html?from=most-popular&keyphrase=μεταλλικα+παγακια

Κάνουν δουλειά? Είναι ασφαλή για την υγεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Craven είπε

Μην χαλιέστε υπάρχουν και χειρότερα.. εμένα ο καφές μου φέρνει πάντα υπνηλία :)

Δεν ξέρεις πόσο γ@ματο είναι να μπορείς να κοιμηθείς όποτε θες. Να μην σε νοιάζει τίποτα. Πίνεις ένα καφεδάκι και πέφτεις άρχοντας για ύπνο. 

2 ώρες πριν, Dimitris19 είπε

Μιας και αρχίζει σιγά σιγά ο καιρός να ζεσταίνει και θα το γυρίσω στα freddo ήθελα να κάνω μια ερώτηση

Έχει δοκιμάσει κανείς μεταλλικά παγάκια στον καφέ ώστε να μην νερώνει όσο περνάει η ώρα?

Κάποια απο αυτά πχ https://www.skroutz.gr/c/922/aksesouar-potwn.html?from=most-popular&keyphrase=μεταλλικα+παγακια

Κάνουν δουλειά? Είναι ασφαλή για την υγεία?

Από θέμα υγείας φοβάμαι ότι μπορεί να δημιουργήσουν μεγάλο πρόβλημα (μέταλλο είναι και μέσα έχουν κάποιο gel, όπως οι σύγχρονες παγοκύστες), αν τα χτυπήσεις σε φραπεδιερα θα χαλάσουν, τα παγακια (θα χυθεί το gel στον καφέ και μετα παει το στομάχι 🤢) ή η φραπεδιερα!

Νομίζω ότι είναι μόνο για ουίσκι. 

 

Για την ανακύκλωση των καψουλών, εκτός από το περιβαλλοντικό κέρδος, υπάρχει κανένα οικονομικό κέρδος (κάποια έκτωση κτλ σε μελλοντικές αγορές)?

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...