Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, suspiria είπε

Και σε μένα ήρθαν χθες με easy mail σε 2 μέρες.

Πήρα τις ispirazione italiana συν μια δεκάδα volluto.

Η ποικιλία Napoli που δοκίμασα με ένταση 13 είναι σούπερ ειδικά για μόνο και διπλό εσπρέσσο.

Α τους ατιμους εμενα δεν μου τις αλλαζανε παραμονο με decaf και καλα για θεμα υγειας , ετσι πηρα τις προεπιλογες και μια αγορασμενη arpeggio decaf την οποια δοκιμασα απο την κασετινα που ερχεται με την μηχανη και δεν μ αρεσε πολυ αλλα  τις ειχα παραγγειλει ηδη..Ηρθε κι εμενα με αυτην την εταιρια στις 2 ημερες αλλα δεν με βρηκε σπιτι και θα παω εγω αυριο να τις παρω απο το καταστημα τους αλλιως Δευτερα..

Ηπια μια Dimello Lungo forte 8 πολυ καλη , ο Envivo lungo  και Fortissio lungo που ειναι γνησιες δεν μ αρεσαν ... Δοκιμων συνεχεια , εχω πολυ πραμα ακομα..

Δοκιμασα παλι του Lidl τον  ristretto ,  τελικά πολύ ωραίος ειναι αν και σκαλώνει η κάψουλα σε inissia θέλει σπρώξιμο να πεσει στο σωστο σημειο

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα παλι η εισαγωγή και το τρυπημα στην Essenza μου φαινεται ''καπως''.Πιστευω στην Inissia ηταν καλυτερο το συστημα.

Θα δειξει ο χρονος απλα τωρα εχω μια αμφιβολια αν μπηκε σωστα η καψουλα και τρυπησε όπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω πολλα νερα στο δοχειο απορριψης , τις πρωτες φορες που ειχα κανει καφε δεν ειχε σχεδον καθολου , φοβαμαι μην στραβοσα/χαλασα τιποτα οταν ειχα βαλει για πρωτη φορα μια καψουλα LIDL και πηγα να την κλεισω απροσεκτα και δεν εκλεινε και την πιεσα λιγο και δεν εκλεινε γιατι ειχε στραβοσει η καψουλα...Βεβαια παντα αφηνω να τρεξουν 40 ml νερου στην αρχη για ζεσταμα και αλλα 40 στο τελος για καθαρισμο και σκευτομαι οτι το πιο πολυ νερο πηγαινει σ αυτην την διαδικασια , θα δοκιμασω αυριο να κανω μονο καφε χωρις νερο πριν/μετα να δω τι μαζευει.. Επισης ειδα και κοκους (πολυ λιγους) και στο νερο που ετρεξα αφοτου εκανα καφε για καθαρισμο .. Μιλαμε για μηχανη 2 εβδομαδων , ειναι φυσιολογικα ολα αυτα ρε παιδια η μηπως κατι παει στραβα?

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με του lidl τις κάψουλες (ristretto) που μου αρέσουν όπως είπα για ώρα ανάγκης (αν δεν έχω βρει κάτι καλύτερο σε προσφορά) δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα ούτε με την ροή ούτε με στραβώματα. Μάλιστα έχω ένα κουτάκι εδώ μαζί μου και είχα φτιάξει πρόσφατα πάλι για αλλαγή. Τσέκαρε με το δάχτυλο εκεί που μπαίνει η κάψουλα προσεκτικά (μην τρυπηθείς απ τα "μαχαιράκια" στο πίσω μέρος βέβαια.. χαλαρά.. δε είναι τόσο φοβερά μυτερά αλλά μην πας να πιέσεις) δες αν όλα είναι οκ και καθάρισε την και εκεί. Δύσκολο όμως να έγινε κάτι. Είναι σκυλιά και έχουν αντέξει δοκιμές και δοκιμές με καλές και κακές κάψουλες, δεν θα πάθαινε κάτι απο μια κάψουλα. Πάντως με την συνεχή χρήση, λίγο νεράκι σιγά σιγά πάντα θα βρεις στο δοχείο. Ίσως με των lidl ένα τσικ παραπάνω; δεν είμαι σίγουρος. Δεν είχα ποτέ πάντως ιδιαίτερο θέμα ούτε απο νερό.

Ως τώρα πάντως οι Dimello όπως έχω πει, για εμένα είναι οι καλύτεροι, καλύτεροι και από τους Lor που ως τώρα στις γεύσεις μου ήταν οι καλύτεροι (μαζί με κάποιους συγκεκριμένους Lavazza). Δοκίμασα αυτές τις μέρες 6,8,9,10 από Dimello, όλοι άψογοι. Νομίζω κατέληξα, αρκεί να βγαίνουν σε καμιά ανθρώπινη προσφορά που και που :) Με δεύτερη επιλογή πλέον τον ristretto απο Lor (20αδα που βγαίνει καλή προσφορά πάντα κοντά στα 5 ευρώ) και μετά Lavazza Vigoroso και τέλος lidl + τον Ελληνικό που είχα πει... όλοι οι άλλοι δεν με έχουν ενθουσιάσει απο τρίτες επιλογές.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Craven είπε

Με του lidl τις κάψουλες (ristretto) που μου αρέσουν όπως είπα για ώρα ανάγκης (αν δεν έχω βρει κάτι καλύτερο σε προσφορά) δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα ούτε με την ροή ούτε με στραβώματα. Μάλιστα έχω ένα κουτάκι εδώ μαζί μου και είχα φτιάξει πρόσφατα πάλι για αλλαγή. Τσέκαρε με το δάχτυλο εκεί που μπαίνει η κάψουλα προσεκτικά (μην τρυπηθείς απ τα "μαχαιράκια" στο πίσω μέρος βέβαια.. χαλαρά.. δε είναι τόσο φοβερά μυτερά αλλά μην πας να πιέσεις) δες αν όλα είναι οκ και καθάρισε την και εκεί. Δύσκολο όμως να έγινε κάτι. Είναι σκυλιά και έχουν αντέξει δοκιμές και δοκιμές με καλές και κακές κάψουλες, δεν θα πάθαινε κάτι απο μια κάψουλα. Πάντως με την συνεχή χρήση, λίγο νεράκι σιγά σιγά πάντα θα βρεις στο δοχείο. Ίσως με των lidl ένα τσικ παραπάνω; δεν είμαι σίγουρος. Δεν είχα ποτέ πάντως ιδιαίτερο θέμα ούτε απο νερό.

Ως τώρα πάντως οι Dimello όπως έχω πει, για εμένα είναι οι καλύτεροι, καλύτεροι και από τους Lor που ως τώρα στις γεύσεις μου ήταν οι καλύτεροι (μαζί με κάποιους συγκεκριμένους Lavazza). Δοκίμασα αυτές τις μέρες 6,8,9,10 από Dimello, όλοι άψογοι. Νομίζω κατέληξα, αρκεί να βγαίνουν σε καμιά ανθρώπινη προσφορά που και που :) Με δεύτερη επιλογή πλέον τον ristretto απο Lor (20αδα που βγαίνει καλή προσφορά πάντα κοντά στα 5 ευρώ) και μετά Lavazza Vigoroso και τέλος lidl + τον Ελληνικό που είχα πει... όλοι οι άλλοι δεν με έχουν ενθουσιάσει απο τρίτες επιλογές.

Ωραίος ο dimello αλλά είναι σε πλαστική κάψουλα. Οκ, δεν θα σώσει ένα άτομο τον πλανήτη αλλά προτιμώ τις αλουμινίου που ανακυκλώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok θα βαλω δάχτυλο στα μαχαιρακια να δω και θα προσπαθησω να καθαρίσω... 

Εγω δοκίμασα Dimello lungo 8 και μ άρεσε όπως και ο L'or profondo 8,  αύριο μάλλον θα δοκιμάσω τον Dimello Forte 9 μοβ,  νόμιζα ότι είναι ιταλική μάρκα αλλά είναι ελληνική η Dimello... Τις βλέπω Συνέχεια σε προσφορές τις βάζουν σε πολλα Supermarket από 2,50-2.90... Παρόλο την πλαστική και οχι όχι όμορφη με φτηνιάρικο αλουμινόχαρτο κάψουλα δεν ειχα πρόβλημα στις κούμπωμα.. Σε lungo σου άρεσε ο 6 η ο 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είπα να καθαρίσεις με το δάχτυλο, δες με το χέρι πρώτα αν έχει γίνει καμιά ζημιά να σου φύγει εσένα απ το μυαλό και καθάρισε με κανένα πανάκι για ασφάλεια..

Εμένα μου άρεσε απ τους 2 περισσότερο ο 8ρης αλλά έχω πάρει και ένα κουτί 6ρη για το απόγευμα αν τύχει να πιω κανέναν αργά.

Για την συσκευασία έχετε δίκιο, και εγώ προτιμώ αλουμινίου, όχι για πρακτικούς λόγους (άψογα δουλεύει η κάψουλα τους) αλλά εννοείται για οικολογικούς λόγους, θα μπορούσα να πω πως προσέχω οπουδήποτε αλλού οπότε 1 κάψουλα την ημέρα ειδικά αν την ανακυκλώνεις δεν κάνει τόσο impact, αλλά impact κάνουν τα πάντα και δεν είναι δικαιολογία. Φυσικά αν βρω σε αλουμινίου αντίστοιχους θα συνεχίσω με εκείνους και πιθανόν το καλοκαίρι να συνεχίσω (λόγω freddo) με τους Lor Ristretto.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/4/2020 στις 11:59 ΠΜ, Craven είπε

Καλά δεν είπα να καθαρίσεις με το δάχτυλο, δες με το χέρι πρώτα αν έχει γίνει καμιά ζημιά να σου φύγει εσένα απ το μυαλό και καθάρισε με κανένα πανάκι για ασφάλεια..

Εμένα μου άρεσε απ τους 2 περισσότερο ο 8ρης αλλά έχω πάρει και ένα κουτί 6ρη για το απόγευμα αν τύχει να πιω κανέναν αργά.

Για την συσκευασία έχετε δίκιο, και εγώ προτιμώ αλουμινίου, όχι για πρακτικούς λόγους (άψογα δουλεύει η κάψουλα τους) αλλά εννοείται για οικολογικούς λόγους, θα μπορούσα να πω πως προσέχω οπουδήποτε αλλού οπότε 1 κάψουλα την ημέρα ειδικά αν την ανακυκλώνεις δεν κάνει τόσο impact, αλλά impact κάνουν τα πάντα και δεν είναι δικαιολογία. Φυσικά αν βρω σε αλουμινίου αντίστοιχους θα συνεχίσω με εκείνους και πιθανόν το καλοκαίρι να συνεχίσω (λόγω freddo) με τους Lor Ristretto.

Τον Dimello allegro 7 και τον Notte 5 δεν τους δοκιμασες?? Αυτους θελω να δοκιμασω εγω ο Notte ειναι ελαφρης , μια μιξη απο καφε με και διχως καφεινη για περασμενες ωρες...

Εχεις δοκιμασει Lo'r Lungo profondo 8? Οτι καλυτερο εχω πιει σε Lungo μεχρι στιγμης , ηπια και τον Dimello Forte 8 , καλος σε σχεση με αλλους (Jacobs lungo 6 , Nespresso Lungo Fortissio/envivo) αλλα οχι καλυτερος απο Lo'r profondo.. Πρεπει να ξαναδοκιμασω τον Dimello Forte 8 αλλα και καποιους αλλους που δεν εχω δοιμασει ακομα οπως Lungo Vivalto , Starbucks house blend Lungo που εχω ηδη (θελω να παρω και Illy lungo) για να βγαλω ασφαλη συμπερασματα βεβαια.. Σε lungo πιστευω οι χαμηλες εντασεις  (6) δεν λενε και πολυ αν κρινω απο εναν Lungo 6 Jacobs που πραγματικα πιο πολυ σε γαλλικο/φιλτρου φερνει η αισθηση παρα σε εσπρεσσο , αυτος ο Lo'r profondo εχει τοσο γεματη γευση/αρωματα που θυμιζει εσπρεσσο που περνεις απ εξω  και ειναι γλυκος απο μονος του δηλαδη αυτοι που θελουν να αποφευγουν ζαχαρη οπως εγω δεν ειναι αναγκη να βαλουν καθολου (στους πολυ καβουρδισμενους/πικρους βαζω λιγη ζαχαρη για ισορροπια)

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο profundo απο lor είναι καλός, όπως και ο vigoroso απο Lavazza. Ο 8ρης απο Dimello εμένα μου αρέσει πολύ αλλά ερχεται καλοκαίρι, δεν παίρνω άλλους lungo και espresso να δοκιμάσω καθώς σιγά σιγά θα το γυρίσω σε καθαρό ristretto για freddo espresso. Επίσης κάθε 2 μέρες πίνω και έναν Ελληνικό απο Greco σε μεγάλο φλυτζάνι τον οποίο συνήθισα πλέον να πίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έφτασε η παραγγελία σημερα από τη Nespresso και κατάλαβα για άλλη μια φορά πως κακώς πειραματίζομαι με άλλες μάρκες, αφού της Nespresso είναι πιο κοντά στα γούστα μου... :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Craven είπε

Ο profundo απο lor είναι καλός, όπως και ο vigoroso απο Lavazza. Ο 8ρης απο Dimello εμένα μου αρέσει πολύ αλλά ερχεται καλοκαίρι, δεν παίρνω άλλους lungo και espresso να δοκιμάσω καθώς σιγά σιγά θα το γυρίσω σε καθαρό ristretto για freddo espresso. Επίσης κάθε 2 μέρες πίνω και έναν Ελληνικό απο Greco σε μεγάλο φλυτζάνι τον οποίο συνήθισα πλέον να πίνω

O Vigoroso δεν ειναι lungo, βλεπω ειναι εντασης 12 οποτε ristretto, σωστα? Vigoroso και deciso θελω να παρω απο Lavazza ακομα δεν εχω δοκιμασει τον armonico που εχω στο σπιτι..

 

21 λεπτά πριν, billdanos είπε

Έφτασε η παραγγελία σημερα από τη Nespresso και κατάλαβα για άλλη μια φορά πως κακώς πειραματίζομαι με άλλες μάρκες, αφού της Nespresso είναι πιο κοντά στα γούστα μου... :) 

Φιλε εχω δοκιμασει μερικους Nespresso , Kazaar, Arpeggio/ Arpeggio decaf , lungo Envivo/Fortissio , Volutto, Roma δεν τρελαθηκα μεχρι στιγ,ης , εχουν πολυ ιδιαιτερη και ξεχωριστη γευση/αρωμα  ο καθενας τους αλλα δεν μοιαζουν πολυ με τους εσπρεσσο που πινουμε εξω , δεδομενης και της υψηλης τιμης αλλα και μη ευκολιας να τις αγορασεις δεν νομιζω να περνω...

Σε κρεμα δεν παιζονται παντως, πολυ ανωτεροι ολων...

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανένας reusable κάψουλες μεταλλικές? Λέτε να υπάρχει περίπτωση να χαλάσει η μηχανή?  Το αποτέλεσμα είναι εξίσου καλό? 

Σόρρυ αν είμαι σε λάθος topic. 😁

Αν έχετε κάποιο κουτί ανοιχτό από L'or Origins collection, στη μέσα πλευρά από το κουτί γράφει τι γευστικό προφίλ έχουν βγάλτε μια φώτο. Βασικά πολλές γράφουν όχι μόνο από αυτήν την μάρκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Έφτασε η παραγγελία σημερα από τη Nespresso και κατάλαβα για άλλη μια φορά πως κακώς πειραματίζομαι με άλλες μάρκες, αφού της Nespresso είναι πιο κοντά στα γούστα μου... :) 

Mακραν οι καλυτερες χωρις αμφιβολια . Ειδικα αν περασει μια περιοδος που να πινω αλλες και παω ξανα σε nespresso ειναι η μερα με την νυχτα. 

Για μενα δυο επιλογες υπαρχουν , οικονομικη και ευκολη να βρεις παντου :starbucks που πλησιαζουν λιγο στο στιλ της nespresso .  Για το απολυτο κατευθειαν nespresso. 

Eχω να αγορασω καποια αλλη μαρκα μηνες τωρα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Lanc3r said:

Έχει δοκιμάσει κανένας reusable κάψουλες μεταλλικές? Λέτε να υπάρχει περίπτωση να χαλάσει η μηχανή?  Το αποτέλεσμα είναι εξίσου καλό? 

Σόρρυ αν είμαι σε λάθος topic. 😁

Αν έχετε κάποιο κουτί ανοιχτό από L'or Origins collection, στη μέσα πλευρά από το κουτί γράφει τι γευστικό προφίλ έχουν βγάλτε μια φώτο. Βασικά πολλές γράφουν όχι μόνο από αυτήν την μάρκα. 

Οι μεταλλικές κάψουλες δεν αφήνουν τις βελόνες της μηχανής να τρυπήσουν την κάψουλα με ο,τι κι αν σημαίνει αυτό για το μηχανισμό της συσκευής που θα προσπαθεί κάθε φορά να τις πιέσει στην κάψουλα. Επίσης ξεχνάς και τη σωστή πίεση στο εσωτερικό της κάψουλας που είναι απαραίτητος για το "καϊμάκι" του εσπρέσο! 

Just now, noFEARgr said:

Mακραν οι καλυτερες χωρις αμφιβολια . Ειδικα αν περασει μια περιοδος που να πινω αλλες και παω ξανα σε nespresso ειναι η μερα με την νυχτα. 

Για μενα δυο επιλογες υπαρχουν , οικονομικη και ευκολη να βρεις παντου :starbucks που πλησιαζουν λιγο στο στιλ της nespresso .  Για το απολυτο κατευθειαν nespresso. 

Eχω να αγορασω καποια αλλη μαρκα μηνες τωρα 

Δοκίμασα τις νέες που έβγαλε "Vanilla Eclair, Caramel Crème Brulee & Cocoa Truffle". Πάρα πολύ καλές με μόνο μια υποψία αρώματος/γεύσης από την περιγραφή τους χωρίς καμία γλύκα κλπ (δεν αντέχω τη ζάχαρη στον καφέ)... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...