Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτάσεις για espresso freddo εκτός από τον «κλασσικό» nespresso ristretto;

Επίσης βάζετε πάντα δύο κάψουλες;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Miatakias είπε

Εχει δοκιμάσει κανένας τις DELHAIZE  Espresso 8 ή Ristretto 10  που φέρνει ο ΑΒ? Έχει μια προσφορά που σου έρχεται 0,10 cents  η κάψουλα, ειχα δει σε παλιότερο topic οτι λέγαν καλά λόγια,  σε αυτήν την τιμή αν δεν είναι χώμα τελείως θα τις πάρω.... Μιλάμε ότι φτιάχνεις φρεντακι με 0,20 cents .. Anyway θα αγορασω να δω πως ειναι στα 4.28e εχει 22 καψουλες το κουτι μεσα αλλα μεχρι της 6/5/20 εχει 1+1 που σημαινει 44 καψουλες .. :)

Επισης ενα μαγαζισ την Ελλαδα εχει αυτην την μαρκα που καποιος ελεγε οτι θεωρειται κορυφαια τον Izzo αλλα ειναι πανακριβες 4.30-5.10e + 3,80 μεταφορικα ,https://puntodelcaffe.gr/index.php?route=product/category&path=213    καλυτερα συμφερει απο εξωτερικο μεγαλη ποσοτητα..

Παιδιά εγώ μονο αλουμινένιες κάψουλες εχω δοκιμάσει.

Nespresso (Ispirazione Firenze Arpeggio - καλούτσικος επίγευση κακάο, Ispirazione Genova Livanto - δεν κατάλαβα γευση καραμέλας ουτε αρώμα, μόνο κλασική γευση καφέ),

illy (classico, intenso, forte - o forte δεν μου έκατσε καλά σαν γεύση, μου θύμησε καφέ ο οποίος έχει μείνει σε εσπρεσσιερα από προηγούμενη φορά - σαν να έχουν μείνει στο γκρουπ υπολείμματα από τον προηγούμενο καφέ, καμμένος),

L'or (Supremo - πολύ καλός για τα γούστα μου, Ristretto - δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα, Onyx - δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα) και

Starbucks (Pike place Lungo & House Blend Lungo - μου αρεσαν και οι δύο, έχουν έντονη γεύση ξύλου ενώ υποστηρίζουν οτι έχουν γεύση ξηρών καρπών,).

Προσωπικά από τότε που άνοιξε ο καιρός προτιμώ τον illy classico (χρόνια εθισμένος σε αυτόν από μαγαζιά).

Έστειλα μήνυμα σε Coffeelab και Coffee Island να με ενημερώσουν αν έχουν αλουμινένιες ή πλαστικές κάψουλες.
Από Coffeelab  έχω σταμπάρει τον Guatemala μου άρεσε οταν τον έπινα στο μαγαζί τους.

Αυτό που με ενοχλεί είναι οτι οι περισσότεροι καφέδες έχουν ξυλώδη γεύση πχ οι L'or, Starbucks και ο Nespresso Ispirazione Firenze Arpeggio - όσοι δηλαδή έχουν επίγευση κακάο έχουν και ξύλου ή ξηρών καρπών.

@demoula92 Εγώ σε L'or δεν είχα κανένα πρόβλημα με την Pixie ηλεκτρική αυτόματη, χωρίς ξεχωριστό κουμπί ανοιγοκλεισίματος (την έχω βέβαια ένα μήνα), έχει γίνει ποτέ αφαλάτωση της μηχανής σου?

@agnostos13 πάντα βάζω 2 κάψουλες και πίνω μόνο freddo espresso. Ρίξε μια ματιά ίσως σε βοηθήσει κάτι σε αυτό το ποστ για άλλες γεύσεις.

Επεξ/σία από Lanc3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, suspiria είπε

Η προηγουμενη μηχανη που ειχα η Innisia ετρωγε πολυ ζορισμα με αυτες.

Κατα τα αλλα απο γευση αδιαφορες μου φανηκαν.

Inissia εχω,  στο κούμπωμα είχε πρόβλημα? 

Μόλις τώρα, Miatakias είπε

Inissia εχω,  στο κούμπωμα είχε πρόβλημα? 

Coffe Island είναι Πλαστικές,  εχω πάρει αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα,  είναι οι μόνες που εχω πάρει και μυρίζει καφές οταν βάζεις την μύτη στο κουτί και αυτό είναι κακό φυσικά 

Την καλύτερη κρέμα που εχω δει μέχρι στιγμής γενικά την είχε ο starbucks pikes place lungo,  ξανθό χρώμα πολύ παχυρευστη και διαλυοταν πολύ δυσκολα,  έμενε ωρα στο ποτήρι αντίθετα απογοήτευση ήταν η κρέμα της Lavazza  armonico απ τις χειρότερες,  ο καφές ήταν καλός γενικά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2020 στις 2:16 ΠΜ, agnostos13 είπε

Προτάσεις για espresso freddo εκτός από τον «κλασσικό» nespresso ristretto;

Επίσης βάζετε πάντα δύο κάψουλες;

Illy και Starbucks για μένα και κάνα 2 ποικιλίες από Nespresso . Πάντα 2 κάψουλες ναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2020 στις 4:37 ΜΜ, Miatakias είπε

Εχει δοκιμάσει κανένας τις DELHAIZE  Espresso 8 ή Ristretto 10  που φέρνει ο ΑΒ? Έχει μια προσφορά που σου έρχεται 0,10 cents  η κάψουλα, ειχα δει σε παλιότερο topic οτι λέγαν καλά λόγια,  σε αυτήν την τιμή αν δεν είναι χώμα τελείως θα τις πάρω.... Μιλάμε ότι φτιάχνεις φρεντακι με 0,20 cents .. Anyway θα αγορασω να δω πως ειναι στα 4.28e εχει 22 καψουλες το κουτι μεσα αλλα μεχρι της 6/5/20 εχει 1+1 που σημαινει 44 καψουλες .. :)

H Delhaize έχει δύο τύπους, μία με πλαστική κάψουλα και μία με αλουμινένια. Δεν ξέρω ποιες φέρνει ο ΑΒ, οι αλουμινένιες πάντως είναι μόνο με ονόματα χωρών (Αιθιοπία, Βραζιλία, Ινδονησία κτλ)

9393341988894.jpg 10086810615838.jpg

 

Δύο πλαστικές που είχα πάρει ήταν άθλιες, η αλουμινένια σαφώς καλύτερη σε εμφάνιση, αλλά η γεύση (Brazil) ήταν πολύ υποτονική, μόνο πικράδα καταλάβαινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επίσημο σιτε της νεσπρεσσο έχουν βγάλει κάψουλες για fredo espresso! Τις εχει δοκιμάσει κανείς; Υποτίθεται οτι με μια καψουλα κάνεις Φρέντο.. αν ισχύει συμφέρει νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Speculoos είπε

H Delhaize έχει δύο τύπους, μία με πλαστική κάψουλα και μία με αλουμινένια. Δεν ξέρω ποιες φέρνει ο ΑΒ, οι αλουμινένιες πάντως είναι μόνο με ονόματα χωρών (Αιθιοπία, Βραζιλία, Ινδονησία κτλ)

9393341988894.jpg 10086810615838.jpg

Δύο πλαστικές που είχα πάρει ήταν άθλιες, η αλουμινένια σαφώς καλύτερη σε εμφάνιση, αλλά η γεύση (Brazil) ήταν πολύ υποτονική, μόνο πικράδα καταλάβαινες.

Aυτες εδω που λεει ristretto και πρεπει να ειναι οι πλαστικες ειναι σε προσφορα 1+1

https://www.ab.gr/click2shop/Proino-snacking-and-rofimata/Kafes/Kapsoyles/KAPsOYLES-KAFE-ESPRESSO-RISTRETO-22-Ch-5-GR/p/7505030

Επειδη ειναι μαλλον η τελευταια μερα σε προσφορα σημερα , λες να μην τις παρω? Αθλιες σε θεμα γευσης ή και ροης και γενικα λειτουργιας στην μηχανη?

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Aυτες εδω που λεει ristretto και πρεπει να ειναι οι πλαστικες ειναι σε προσφορα 1+1

https://www.ab.gr/click2shop/Proino-snacking-and-rofimata/Kafes/Kapsoyles/KAPsOYLES-KAFE-ESPRESSO-RISTRETO-22-Ch-5-GR/p/7505030

Επιδη ειναι μαλλον η τελευταια μερα σε προσφορα σημερα , λες να μην τις παρω? Αθλιες σε θεμα γευσης ή και ροης και γενικα λειτουργιας στην μηχανη?

Eίχα δοκιμάσει το espresso 8 και δεν ήταν κάτι το αξιομνημόνευτο και είχε και φτωχή ροή, άλλο θέμα στη μηχανή δεν παρατήρησα. Στα 3,30 που έκανε (ένα ευρώ πιο φτηνά από τον ΑΒ) δεν την ξαναπροτίμησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Speculoos είπε

Eίχα δοκιμάσει το espresso 8 και δεν ήταν κάτι το αξιομνημόνευτο και είχε και φτωχή ροή, άλλο θέμα στη μηχανή δεν παρατήρησα. Στα 3,30 που έκανε (ένα ευρώ πιο φτηνά από τον ΑΒ) δεν την ξαναπροτίμησα.

Ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, berny είπε

Στο επίσημο σιτε της νεσπρεσσο έχουν βγάλει κάψουλες για fredo espresso! Τις εχει δοκιμάσει κανείς; Υποτίθεται οτι με μια καψουλα κάνεις Φρέντο.. αν ισχύει συμφέρει νομιζω

ΩΝΣΓ πριν 15 μέρες που εκαναν την παραγγελία δεν τις είχε. Τώρα θα πρέπει να περιμένω μέχρι την επόμενη για να εκτελέσω την δεύτερη επιταγή που έχω στα 10€. Πάντως. δεν νομίζω να φτάνει μόνο μια κάψουλα. Λογικά πάλι δυο θα θέλει, δεν τις έχω δοκιμάσει, όποιος ξέρει ας πει γιατί νομίζω ενδιαφέρει πολλούς.

Ξέρει κανένας πως γίνεται η εξαργύρωση του δευτερου κουπονιού των 10€; Γιατί με τις 5 πρώτες δεκάδες (από το promo-20€) δεν μπορώ να πω οτι ξετρελάθηκα από τις ποικιλίες της Nespressο.

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι γίνεται με μια κάψουλα freddo , στις συνταγές στο site λέει εκχύλιση 40lm οπότε μια Κάψουλα  δεν φτάνει για την ποσότητα που φτιάχνεις φρέντο 

Δεν εχω κάνει την δεύτερη παραγγελία ακομα πάντως την δικαιούσαι ήδη αν την πρώτη την είχες κάνει τον Απρίλη,  επειδή είναι μικρά μαγαζιά οι Nespresso boutiques  θα ανοίξουν την αλλη βδομάδα (αν δεν άνοιξαν ηδη), πας από κει αν είσαι Αθήνα /Σαλονίκη αν όχι πάρτους τηλ και ρώτα! 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Δεν νομίζω ότι γίνεται με μια κάψουλα freddo , στις συνταγές στο site λέει εκχύλιση 40lm οπότε μια Κάψουλα που δεν φτάνει για την ποσότητα διπλού φρέντο 

Δεν εχω κάνει την δεύτερη παραγγελία ακομα πάντως την δικαιούστε ήδη αν την πρώτη την είχες κάνει τον Απρίλη,  επειδή είναι μικρά μαγαζιά θα ανοίξουν την αλλη βδομάδα (αν δεν άνοιξαν ηδη)  πας από κει αν είσαι Αθήνα /Σαλονίκη αν όχι πάρτους τηλ και ρώτα! 

Ισχύει θέλει 2 κάψουλες. κοιτώντας τα γραμμάρια κάθε κάψουλας καταλαβαίνεις οτι δεν έχουν διαφορές. Ο έντονος είναι μάλιστα πιο λίγα γραμμάρια από οτι οι πιο συνηθισμένες
Δεν έχει κοντά κάτι. Είμαι στο κέντρο, μεταξύ πρωτεύουσας και συμπρωτεύουσας. 😅
Άντε να δούμε τι λέει και ο Freddo Delicatoς.

@Atallos1 οι illy έχουν ακριβότερη τιμή από αρκετούς της Nespresso. Βέβαια σου προσφέρουν περισσότερα γραμμάρια και μια διαφορετική, απολαυστική γεύση ειδικά στον freddo.

Επεξ/σία από Lanc3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια Illy classico που σκοπεύω να δοκιμάσω αυτές τις μέρες... Κάποιοι είδα στις κριτικές στον σκρουτζ την κράζουν,  ελπίζω να είναι καλή γιατί είναι και πολύ ακριβές... 

Κάτι καινούριες που φέραν τα  σούπερ μάρκετ μάρκας CoffeWay της γνωστής αλυσίδας καφεκοπτιων τις έχει δοκιμάσει κανείς? Δεν εχει πολλούς τύπους,  ristretto βλέπω και άλλους 2,  έναν με γεύση καραμέλα και ο άλλος βανιλια,  δεν εχω πιει ποτέ με γεύση γιατί φοβάμαι ότι έχουν γλυκαντικές / παχυντικα μέσα και προτιμώ καθαρό καφέ αλλα η αλήθεια είναι ότι λατρεύω την γεύση της καραμέλας και τις βανίλιας.. Έχουν 3,20 αυτοί με την γεύση και ο ristretto στα 2,76 σε προσφορά,  η αρχική είναι μεγαλητερη  https://eshop.mymarket.gr/proino-rofimata-kafes/kafes/kapsoules?brand=Coffeeway

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Miatakias είπε

Εχω μια Illy classico που σκοπεύω να δοκιμάσω αυτές τις μέρες... Κάποιοι είδα στις κριτικές στον σκρουτζ την κράζουν,  ελπίζω να είναι καλή γιατί είναι και πολύ ακριβές... 

Κάτι καινούριες που φέραν τα  σούπερ μάρκετ μάρκας CoffeWay της γνωστής αλυσίδας καφεκοπτιων τις έχει δοκιμάσει κανείς? Δεν εχει πολλούς τύπους,  ristretto βλέπω και άλλους 2,  έναν με γεύση καραμέλα και ο άλλος βανιλια,  δεν εχω πιει ποτέ με γεύση γιατί φοβάμαι ότι έχουν γλυκαντικές / παχυντικα μέσα και προτιμώ καθαρό καφέ αλλα η αλήθεια είναι ότι λατρεύω την γεύση της καραμέλας και τις βανίλιας.. Έχουν 3,20 αυτοί με την γεύση και ο ristretto στα 2,76 σε προσφορά,  η αρχική είναι μεγαλητερη  https://eshop.mymarket.gr/proino-rofimata-kafes/kafes/kapsoules?brand=Coffeeway

Εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα σε δυο διαφορετικές παρτίδες-κουτιά. Το θέμα είναι να σου αρέσει ο συγκεκριμένος καφές (επίγευση, σώμα κτλ κτλ). Επίσης αυτές που αγόρασα από δυο διαφορετικά μαγαζιά (Supermarket και από ενα μόνο με καφέδες) είδα οτι όλες οι κάψουλες είναι gg. Ούτε μια δεν έχει ενα μικρό χτυπηματάκι, σε αντίθεση με τις Starbucks που οι περισσότερες είναι σε κάποια σημεία χτυπημένες (αγορά από Supermarket). Δεν είμαι ειδικός αλλά είδα πολύ καλό καϊμάκι και γευση, τέτοια που συγκρίνεται με μαγαζιά από έξω, ωστόσο μην ξεχνάς οτι άλλο ενας freddo από 10 gr καφέ και άλλος από μια καφετέρια που βάζει από 16-22 gr για εναν διπλό.

Δεν νομίζω να έχουν παραπάνω θερμίδες λόγω αρωματικών υλών.

Θέλω να δω, αν όταν όλα αυτά τελειώσουν πόσο θα κάθομαι μέσα για να πίνω καφέ και δεν θα συνεχίσω να δίνω 3,5αρια για έναν από έξω! 🤔

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lanc3r είπε

Εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα σε δυο διαφορετικές παρτίδες-κουτιά. Το θέμα είναι να σου αρέσει ο συγκεκριμένος καφές (επίγευση, σώμα κτλ κτλ). Επίσης αυτές που αγόρασα από δυο διαφορετικά μαγαζιά (Supermarket και από ενα μόνο με καφέδες) είδα οτι όλες οι κάψουλες είναι gg. Ούτε μια δεν έχει ενα μικρό χτυπηματάκι, σε αντίθεση με τις Starbucks που οι περισσότερες είναι σε κάποια σημεία χτυπημένες (αγορά από Supermarket). Δεν είμαι ειδικός αλλά είδα πολύ καλό καϊμάκι και γευση, τέτοια που συγκρίνεται με μαγαζιά από έξω, ωστόσο μην ξεχνάς οτι άλλο ενας freddo από 10 gr καφέ και άλλος από μια καφετέρια που βάζει από 16-22 gr για εναν διπλό.

Δεν νομίζω να έχουν παραπάνω θερμίδες λόγω αρωματικών υλών.

Θέλω να δω, αν όταν όλα αυτά τελειώσουν πόσο θα κάθομαι μέσα για να πίνω καφέ και δεν θα συνεχίσω να δίνω 3,5αρια για έναν από έξω! 🤔

Εμενα όλες οι μεταλλικές :Nespresso,  Starbucks, Jacobs ήταν άψογες  μόνο κάτι L'or profondo ήταν σχεδόν όλες χτυπημένες μέσα,  μάλιστα κάποιες όχι μόνο στα πλάγια αλλά και εκεί που τρυπάει,  και είδα  αφού την αφαίρεσα ότι το ένα από τα τρία μαχαίρια δεν τρύπησε λόγο της γούβας που είχε,  πάντως ο συγκεκριμένος καφες μου άρεσε πολύ.. 

Ναι  απ εξω οταν παίρνεις  βάζουν πιο πολύ ποσότητα καφέ... Κοιτα εξω οταν πας σε καφετέρια δεν πας μόνο να πιεις καφέ αλλά για τη φάση γενικά,  μια στο τόσο που πηγαίνω τα δινω τα 3,50 και το ευχαριστιεμαι,  η όταν είσαι εξω κάπου και θες καφέ και παίρνεις από take away... Μέχρι στιγμη με τους καφέδες που έχω  δοκιμάσει είμαι ικανοποιημένος με  την Nespresso για σπιτικό καφέ,  τα λεφτά τα του να παίρνω Take away στο σπίτι τα γλιτώνω... Δεν εχω πειραματιστει ακόμα ούτε με Cappuccino (δεν τρελαίνομαι κιόλας)  ούτε με φρέντο... Εχω οργανωθεί,  εχω πάρει ολων των ειδών ποτηρια πλαστικα τύπου take away για φρέντο,  χαρτινα και μονού και διπλού με Καπάκια,  Φλιτζάνια θέλω να πάρω κάτι ωραία διάφανα που εχω δει,  όχι τα γνήσια nespresso που είναι πανάκριβα,  γενικά είμαι μερακλής και παίρνω μια έξτρα ικανοποίηση όταν φτιάχνω κάτι μόνος μου σπίτι (το ίδιο ισχύει και με το φαγητό) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...