Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Εμενα όλες οι μεταλλικές :Nespresso,  Starbucks, Jacobs ήταν άψογες  μόνο κάτι L'or profondo ήταν σχεδόν όλες χτυπημένες μέσα,  μάλιστα κάποιες όχι μόνο στα πλάγια αλλά και εκεί που τρυπάει,  και είδα  αφού την αφαίρεσα ότι το ένα από τα τρία μαχαίρια δεν τρύπησε λόγο της γούβας που είχε,  πάντως ο συγκεκριμένος καφες μου άρεσε πολύ.. 

Ναι  απ εξω οταν παίρνεις  βάζουν πιο πολύ ποσότητα καφέ... Κοιτα εξω οταν πας σε καφετέρια δεν πας μόνο να πιεις καφέ αλλά για τη φάση γενικά,  μια στο τόσο που πηγαίνω τα δινω τα 3,50 και το ευχαριστιεμαι,  η όταν είσαι εξω κάπου και θες καφέ και παίρνεις από take away... Μέχρι στιγμη με τους καφέδες που έχω  δοκιμάσει είμαι ικανοποιημένος με  την Nespresso για σπιτικό καφέ,  τα λεφτά τα του να παίρνω Take away στο σπίτι τα γλιτώνω... Δεν εχω πειραματιστει ακόμα ούτε με Cappuccino (δεν τρελαίνομαι κιόλας)  ούτε με φρέντο... Εχω οργανωθεί,  εχω πάρει ολων των ειδών ποτηρια πλαστικα τύπου take away για φρέντο,  χαρτινα και μονού και διπλού με Καπάκια,  Φλιτζάνια θέλω να πάρω κάτι ωραία διάφανα που εχω δει,  όχι τα γνήσια nespresso που είναι πανάκριβα,  γενικά είμαι μερακλής και παίρνω μια έξτρα ικανοποίηση όταν φτιάχνω κάτι μόνος μου σπίτι (το ίδιο ισχύει και με το φαγητό) 

Δεν νομίζω να κόψω τον καφέ απ'εξω, περισσότερες πιθανότητες έχω να το γυρίσω σε decaf με την Nespresso. 😅

Ίσως να έτυχε, με τους Starbucks βέβαια, οφείλω να ομολογήσω οτι οι δύο Lungo που δοκίμασα σε freddo μου άρεσαν. Καμία κάψουλα όμως δεν δημιούργησε πρόβλημα, κανονικά τρυπήθηκαν όλες.
Με προβλήματίζει το γεγονός οτι στην Ελλάδα δεν έχουν έρθει οι υπόλοιπες ποικιλίες Starbucks (Caffe Verona, Colombia και Sumatra).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Lanc3r είπε

Με προβλήματίζει το γεγονός οτι στην Ελλάδα δεν έχουν έρθει οι υπόλοιπες ποικιλίες Starbucks (Caffe Verona, Colombia και Sumatra).

Υπάρχουν σε σουπερμάρκετ (my market).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν σε σουπερμάρκετ (my market).

Δεν έχουν αυτές που λέει ο Lanc3r  τα σούπερ μάρκετ,  τωρα δεν ξέρω αν πας σε κατάστημα Starbucks αν τις εχουν.... 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim Αδερφέ δεν τις έχω βρει στα μεγαλύτερα super ουτε στα eshop τους, έχεις δει εσύ τις ποικιλίες (Caffe Verona, Colombia και Sumatra) που γράφω;
Δεν τις εμφανίζει-αναφέρει καθόλου στην ελληνική τους ιστοσελίδα. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lanc3r είπε

@liakjim Αδερφέ δεν τις έχω βρει στα μεγαλύτερα super ουτε στα eshop τους, έχεις δει εσύ τις ποικιλίες (Caffe Verona, Colombia και Sumatra) που γράφω;
Δεν τις εμφανίζει-αναφέρει καθόλου στην ελληνική τους ιστοσελίδα. 🤔

Ναι.

Σήμερα τις είδα και στον Γαλαξία. Θα βγάλω φωτό την επόμενη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι.

Σήμερα τις είδα και στον Γαλαξία. Θα βγάλω φωτό την επόμενη φορά.

Έχω κοντά μου 2 Γαλαξίες,  θα παω να δω... Δοκίμασα σήμερα την Starbucks blonde 6 καλή για αυτούς που δεν τους αρέσουν οι καβουρδισμενες γεύσεις... Αρκετά γλυκός χωρίς πολύ οξύτητα να τον πιεις χωρίς ζάχαρη.. 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Miatakias είπε

Δεν έχουν αυτές που λέει ο Lanc3r  τα σούπερ μάρκετ,  τωρα δεν ξέρω αν πας σε κατάστημα Starbucks αν τις εχουν.... 

Δεν έχουν τις ίδιες κάψουλες τα κατάστημα Starbucks και τα σούπερ μάρκετ. Στα σούπερ μάρκετ είναι της Nestlé ενώ στα καταστήματα παραμένουν Starbucks, είναι δηλαδή διαφορετικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2020 στις 11:03 ΜΜ, Miatakias είπε

Εχω μια Illy classico που σκοπεύω να δοκιμάσω αυτές τις μέρες... Κάποιοι είδα στις κριτικές στον σκρουτζ την κράζουν,  ελπίζω να είναι καλή γιατί είναι και πολύ ακριβές... 

Κάτι καινούριες που φέραν τα  σούπερ μάρκετ μάρκας CoffeWay της γνωστής αλυσίδας καφεκοπτιων τις έχει δοκιμάσει κανείς? Δεν εχει πολλούς τύπους,  ristretto βλέπω και άλλους 2,  έναν με γεύση καραμέλα και ο άλλος βανιλια,  δεν εχω πιει ποτέ με γεύση γιατί φοβάμαι ότι έχουν γλυκαντικές / παχυντικα μέσα και προτιμώ καθαρό καφέ αλλα η αλήθεια είναι ότι λατρεύω την γεύση της καραμέλας και τις βανίλιας.. Έχουν 3,20 αυτοί με την γεύση και ο ristretto στα 2,76 σε προσφορά,  η αρχική είναι μεγαλητερη  https://eshop.mymarket.gr/proino-rofimata-kafes/kafes/kapsoules?brand=Coffeeway

Πήρα την delightful caramel και την ristretto χθες. Δοκίμασα σήμερα αυτή με την caramela. Είναι σε κάψουλα αλουμινίου και αρκετά φουσκωτή (καλό). 

ΔΕΝ γράφει απ έξω ένταση και μέγεθος κούπας (η ristretto αντίθετα γράφει ότι είναι 10άρα) οπότε δεν το ρίσκαρα και έβαλα μικρή κούπα 40ml και ευτυχώς που το έκανα γιατί για παραπάνω δεν είναι καθώς είναι πολύ ελαφριά, υπολογίζω ένταση 5 περίπου. Ωραίο άρωμα, ωραία γεύση/κρέμα, δεν μου φάνηκε να έχει γλυκαντικά μέσα (δεν βάζω ποτέ ζάχαρη οπότε θα με ενοχλούσε). Έχει μικρότερο impact στην γεύση και περισσότερο στο άρωμα η καραμέλα.

Είναι καλή αν σε κάποιον αρέσει ο καφές ελαφρύς ή για έναν απογευματινό καφέ.

Επίσης δοκίμασα εδώ και αρκετές μέρες την 7αρα της dimello και με ενθουσίασε πολύ, περισσότερο απ την 8άρα lungo. Πήρα και την decaf 7αρα για την σύζυγο (έχει το αντίθετο πρόβλημα απο εμένα). Η 9αρα intenso επίσης πολύ καλή ακόμα και για freddo αλλά λόγω κάψουλας θα μείνω καλοκαίρι με την Lor αν και η dimello 9αρα μου άρεσε παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Alessionew είπε

Δεν έχουν τις ίδιες κάψουλες τα κατάστημα Starbucks και τα σούπερ μάρκετ. Στα σούπερ μάρκετ είναι της Nestlé ενώ στα καταστήματα παραμένουν Starbucks, είναι δηλαδή διαφορετικές. 

Δεν το ηξερα αυτο , οποτε αυτες που πουλαν στα σουπερ μαρκετ ειναι Nestle και μονο χρησιμοποιουν την φιρμα , το χαρμανι δεν ειναι αυτο που εχουν στα Starbucks.. Εχει παρει κανεις απο καταστημα Starbucks? φανταζομαι θα ειναι ακριβες..

 

2 ώρες πριν, Craven είπε

Πήρα την delightful caramel και την ristretto χθες. Δοκίμασα σήμερα αυτή με την caramela. Είναι σε κάψουλα αλουμινίου και αρκετά φουσκωτή (καλό). 

ΔΕΝ γράφει απ έξω ένταση και μέγεθος κούπας (η ristretto αντίθετα γράφει ότι είναι 10άρα) οπότε δεν το ρίσκαρα και έβαλα μικρή κούπα 40ml και ευτυχώς που το έκανα γιατί για παραπάνω δεν είναι καθώς είναι πολύ ελαφριά, υπολογίζω ένταση 5 περίπου. Ωραίο άρωμα, ωραία γεύση/κρέμα, δεν μου φάνηκε να έχει γλυκαντικά μέσα (δεν βάζω ποτέ ζάχαρη οπότε θα με ενοχλούσε). Έχει μικρότερο impact στην γεύση και περισσότερο στο άρωμα η καραμέλα.

Είναι καλή αν σε κάποιον αρέσει ο καφές ελαφρύς ή για έναν απογευματινό καφέ.

Επίσης δοκίμασα εδώ και αρκετές μέρες την 7αρα της dimello και με ενθουσίασε πολύ, περισσότερο απ την 8άρα lungo. Πήρα και την decaf 7αρα για την σύζυγο (έχει το αντίθετο πρόβλημα απο εμένα). Η 9αρα intenso επίσης πολύ καλή ακόμα και για freddo αλλά λόγω κάψουλας θα μείνω καλοκαίρι με την Lor αν και η dimello 9αρα μου άρεσε παραπάνω.

Οκ παιζει να δοκιμασω καμια Coffeway

Σχετικα με την Dimello  Allegro 7 θελω να την δοκιμασω κι εγω , φανταζομαι δεν εχει μεγαλη οξυτητα , ετσι?Μου αρεσαν οι Dimello 9 και ο lungo forte 8 τον 6 δεν τον εχω πιει αλλα φοβαμαι οτι οι lungo με χαμηλη ενταση θα ειναι αγευστοι/νερουλοι..

Δοκιμασα Lor ristretto decaf 9 σημερα , ουτε που καταλαβα οτι ειναι decaf , ωραια πυκτη κρεμα , εντονο αρωμα , καθολου οξυτητα , υπεροχος , μεχρι στιγμης οτι εχω πιει απο Lor ειναι εγγυηση ( ristretto decaf  , profondo lungo 8 , supremo 10) , εχω πιει σχοδον ολους τους καφεδες που εχω παρει για δοκιμη απο μια φορα και για την ωρα σαν μαρκα γενικα οι Lor μου φαινονται οι καλυτεροι και αυτοι που θα προτιμω στο μελλον , αλλα δεν τους εχω δοκιμασει ολους + δεν εχω βγαλει ακομα ασφαλοι συμπερασματα αν δεν  τους ξαναδοκιμασω παλι  ολους αυτους που εχω..

Επίσης  ειδα σε γνωστο σουπερ μαρκετ εβαλαν σημερα Lor με -35% , θα παρω σιγουρα spledente 7 που εχω ακουσει καλα λογια  και καποιον απο τους sontuoso 8 , forte 9 , ristretto 11..(εχω και εναν Onyx 12 ηδη που δεν εχω δοκιμασει)..Υπαρχουν και αυτοι που ειναι Colombia , Papua , Guatemala κτλ.. Ποιους προτεινεται?

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Miatakias είπε

Δεν το ηξερα αυτο , οποτε αυτες που πουλαν στα σουπερ μαρκετ ειναι Nestle και μονο χρησιμοποιουν την φιρμα , το χαρμανι δεν ειναι αυτο που εχουν στα Starbucks.. Εχει παρει κανεις απο καταστημα Starbucks? φανταζομαι θα ειναι ακριβες..

Οκ παιζει να δοκιμασω καμια Coffeway

Σχετικα με την Dimello  Allegro 7 θελω να την δοκιμασω κι εγω , φανταζομαι δεν εχει μεγαλη οξυτητα , ετσι?Μου αρεσαν οι Dimello 9 και ο lungo forte 8 τον 6 δεν τον εχω πιει αλλα φοβαμαι οτι οι lungo με χαμηλη ενταση θα ειναι αγευστοι/νερουλοι..

Δοκιμασα Lor ristretto decaf 9 σημερα , ουτε που καταλαβα οτι ειναι decaf , ωραια πυκτη κρεμα , εντονο αρωμα , καθολου οξυτητα , υπεροχος , μεχρι στιγμης οτι εχω πιει απο Lor ειναι εγγυηση ( ristretto decaf  , profondo lungo 8 , supremo 10) , εχω πιει σχοδον ολους τους καφεδες που εχω παρει για δοκιμη απο μια φορα και για την ωρα σαν μαρκα γενικα οι Lor μου φαινονται οι καλυτεροι και αυτοι που θα προτιμω στο μελλον , αλλα δεν τους εχω δοκιμασει ολους + δεν εχω βγαλει ακομα ασφαλοι συμπερασματα αν δεν  τους ξαναδοκιμασω παλι  ολους αυτους που εχω..

Επίσης  ειδα σε γνωστο σουπερ μαρκετ εβαλαν σημερα Lor με -35% , θα παρω σιγουρα spledente 7 που εχω ακουσει καλα λογια  και καποιον απο τους sontuoso 8 , forte 9 , ristretto 11..(εχω και εναν Onyx 12 ηδη που δεν εχω δοκιμασει)..Υπαρχουν και αυτοι που ειναι Colombia , Papua , Guatemala κτλ.. Ποιους προτεινεται?

Από σταρμπακς αν θυμάμαι κάνουν 4,75. Αλλά έχει αρκετές φορές 2+1 ή κάποια άλλη προσφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Miatakias είπε

Επίσης  ειδα σε γνωστο σουπερ μαρκετ εβαλαν σημερα Lor με -35% , θα παρω σιγουρα spledente 7 που εχω ακουσει καλα λογια  και καποιον απο τους sontuoso 8 , forte 9 , ristretto 11..(εχω και εναν Onyx 12 ηδη που δεν εχω δοκιμασει)..Υπαρχουν και αυτοι που ειναι Colombia , Papua , Guatemala κτλ.. Ποιους προτεινεται?

Αν και τελευταία στο σπίτι παίρνουμε συνέχεια τον Rose, αγοράσαμε τον Colombia πριν 1-2 βδομάδες και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πινω αυτην την ωρα εναν illy classico , ειναι υπεροχος , οτι πιο κοντινο σε καφε που παιρνεις απ εξω , καθολου πικρος η οξυς με νοτες καραμελας, πολυ αρωματικος με πλουσια κρεμα ..Νομιζω οτι θα τον καθιερωσω αν και θα δοκιμασω και τον ενδιαμεσω τον intenso καποια στιγμη...

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2020 στις 5:12 ΜΜ, Miatakias είπε

Επίσης  ειδα σε γνωστο σουπερ μαρκετ εβαλαν σημερα Lor με -35% , θα παρω σιγουρα spledente 7 που εχω ακουσει καλα λογια  και καποιον απο τους sontuoso 8 , forte 9 , ristretto 11..(εχω και εναν Onyx 12 ηδη που δεν εχω δοκιμασει)..Υπαρχουν και αυτοι που ειναι Colombia , Papua , Guatemala κτλ.. Ποιους προτεινεται?

Ο Guatemala* που δοκίμασα σήμερα είναι ο πιο γλυκός καφές που έχω πιεί-φρουτώδης γεύση, ελαφρά έως μέτρια καβουρδισμένος, επίγευση καραμέλας - σοκολάτας γάλακτος - βουτυράτος. Εμένα προσωπικά μου άρεσε. Δεν γεύθηκα καθόλου νότες ξύλου.

Μου μοιάζει σαν ενα πολύ πιο γλυκό χαρμάνι από τον Illy classico*.  Παρατήρησα στις κάψουλες να είναι κάποιες χτυπημένες, μια μάλιστα δεν ήταν αεροστεγώς κλεισμένη, είδα οτι το αλουμίνιο στο πάνω μέρος της δεν είχε κολλήσει καλά (δεν την χρησιμοποίησα προφανώς). Οι υπόλοιπες είναι κομπλέ.

* Ρόφημα freddo espresso. Δεν έχω δοκιμάσει να πιώ ποτέ ζεστό espresso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lanc3r είπε

Ο Guatemala* που δοκίμασα σήμερα είναι ο πιο γλυκός καφές που έχω πιεί-φρουτώδης γεύση, ελαφρά έως μέτρια καβουρδισμένος, επίγευση καραμέλας - σοκολάτας γάλακτος - βουτυράτος. Εμένα προσωπικά μου άρεσε. Δεν γεύθηκα καθόλου νότες ξύλου.

Μου μοιάζει σαν ενα πολύ πιο γλυκό χαρμάνι από τον Illy classico*.  Παρατήρησα στις κάψουλες να είναι κάποιες χτυπημένες, μια μάλιστα δεν ήταν αεροστεγώς κλεισμένη, είδα οτι το αλουμίνιο στο πάνω μέρος της δεν είχε κολλήσει καλά (δεν την χρησιμοποίησα προφανώς). Οι υπόλοιπες είναι κομπλέ.

* Ρόφημα freddo espresso. Δεν έχω δοκιμάσει να πιώ ποτέ ζεστό espresso.

Ειχα κι εγω κατι L'or profondo χτυπημενες οχι ανοιγμενο αλουμινιο  τις εβαλα και δουλευουν μια χαρα..

Καλο αυτο που ειναι πολυ γλυκος και πινεται χωρις ζαχαρη που την αποφευγω ,ωραια χαρακτηριστικα/γευση/επιγευση ειδα καβουρδισμα εχει 7 αυτος οπως και ο Papua , ενω ο Colombia εχει 8 , αυτους τους 3 μαζι τους εχουν πακετο καποια σουπερ μαρκετ 3x10=30caps και σε προσφορα βγανουν περιπου 2,15 η δεκαδα σε εκπτωση παντα..Υπαρχει και ο Indonisia  και India που δεν λενε αριθμο εντασης αλλα πρεπει να ειναι πιο υψηλος αν κρινω απο τα αντιστοιχα χαρμανια των γνησιων nespresso απο αυτες τις χωρες..

Anyway εγω εχω απο L'or spledente 7, Forza 9 , supremo 10, ristretto 11, onyx 12, profondo lungo 8 , ristretto decaf 9 , οτι εχω δοκιμασει μου αρεσει πολυ , δεν βιαζομαι για τους τυπους με χωρα προελευσης αφου μπαινουν σε προσφορα συνεχεια..

Εγω φρεντακι δεν εχω πιει ακομα , λενε οτι πρεπει να εχει υψηλη ενταση/καβουρδισμα πανω απο 9  για να βγει καλος , αλλα ολα πιστευω ειναι θεμα γουστου..

Επειδη καποιος το ειχε αναφερει οτι οι L'or πανω στην συσκευασια δεν γραφουν τα χαρακτηριστικα τους ουτε και στο γνησιο site , σε αυτο εδω το site τα γραφει https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/catalog/kafes-rofimata-kapsoyles-kafe-jacobs-gia-mixanes-nespresso

Ασχετο ο illy classico που ηπια σημερα και ενθουσιαστικα εκτος απο  νοτες καραμελα , ανθη πορτοκαλιου  ειχει και νοτες/αρωμα απο γιασεμι lol,:-D οχι οτι το αισθανθηκα/μυρισα αλλα το λατρευω το γιασεμι οπως και τον συγκεκριμενο καφε..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...