Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2020 στις 10:15 ΠΜ, suspiria είπε

 

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για αυτούς τους μονοπωλιακους της L'or να ρωτήσω τι χαρακτηριστικά έχε ο Columbia? (οξύτητα,  σώμα,  πικράδα,  γεύση - επιγευση)...Στα χαρακτηριστικά του λέει ότι είναι οξύς,  ισχύει αυτό γιατί εμένα δεν μ αρέσουν καθόλου καφέδες με μεγάλη οξύτητα... 

Καλά που το είπατε αυτο για τον Papua / Guatemala  γιατί είχα σκοπό να τους αγοράσω στο πακέτο που  δίνουν 3x10 (μία  10αδα τον καθένα).. Αλλά αν είναι είτε ελαφρύς είτε ξινός δε θέλω... Οπότε αν πάρω μόνο Columbia...

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/5/2020 στις 4:01 ΜΜ, haris013 είπε

με προβληματίζει το πλαστικό όταν περνάει νερό σε υψηλή θερμοκρασία. Εγώ δοκίμσα τον illy classic και είναι πολύ κοντά στον illy που κάνουν τα μαγαζιά.

Τι άλλο να δοκιμασω σε lungo και espresso? Κατα προτίμηση να υπάρχουν στο ΑΒ γιατί με βολεύει να ψωνίζω από εκεί.

Έχω δοκιμάσει τις lor 9,10 και 11 σε ένταση(τις κλασικές, οχι κατί νεες που έχει βγάλει τώρα)

Οι dimello λένε τίποτα;

illy  μέτρια καβουρδισμένος για μένα τοπ έχουν σχεδόν τέλεια εκχύλιση, είναι ακριβές αλλά με δυο καψουλες κάνω τούμπανο καφέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα σήμερα από κατάστημα Nespresso  να εξαργυρώσω το δώρο των 10 ευρώ  ,  λοιπόν πρέπει να πάρεις 3 συσκευασίες πχ με 4 ευρώ τη δεκάδα 3x4=12 ευρω,  - 10 ευρώ του δώρου δίνεις 2 ευρω... Εγω πηρα να δοκιμάσω Napoli 13 και Venezia 8 γιατί δεν τις ειχε μέσα η μηχανή στις δοκιμαστικές. . Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να αγοραζω Nespresso  αρα ότι και να επερνα αργα η γρήγορα θα τελειώσει και δεν ξαναπαίρνω ,  αυτες κάναν 4,5 ευρώ περίπου... 

Επίσης είδα στο σκρουτζ ότι η Illy έβγαλε decaf https://www.skroutz.gr/s/23103619/Illy-Decaf-10caps.html  θα τον τσιμπήσω κάποια στιγμή όταν τον φέρουν τα σούπερ μάρκετ... 

Εχει κάνεις δοκιμάσει Caffe vergnano  arabica η cremoso?  Γνωστη αλυσίδα σούπερ μάρκετ τις έχει σε προσφορά και σκευτομαι να παρω.  Είναι γνωστή ιταλική φίρμα... 

Επειδή έχω αγοράσει πολλές καψουλες από πολλές μάρκες αλλα εχω και γνήσιες nespresso απ τα δώρα ,  κάποιες μ αρέσουν κάποιες άλλες όχι,  εχω ανεβάσει στο Insomnia  μια αγγελία που πουλάω κάποιες απ αυτές ανα κάψουλα και όχι ανα συσκευασία που σημαίνει μπορείτε να πάρετε όσες καψουλες θέλετε απο κάθε τυπο/μάρκα για δοκιμή ,  αν ενδιαφέρεται κανείς μπείτε στο προφίλ μου στις αγγελίες μου να δείτε ποιες έχω και τις λεπτομέρειες... 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2020 στις 7:33 ΜΜ, ktikti είπε

Σε σούπερ μάρκετ του ομίλου ΕΛΟΜΑΣ σε όλη την Ελλάδα παίζουνε οι κάψουλες Lor στα 2.60. Πήγα και αγόρασα πλέον τον αγαπημένο μου καφέ από την εταιρεία αυτή τον colombia. Έναν ιδιαίτερο μονοποικιλιακό καφέ που είναι πλέον Ο αγαπημένος μου.

Συμφωνώ για τον colombia. Είναι καταπληκτικός!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Miatakias είπε

Πηγα σήμερα από κατάστημα Nespresso  να εξαργυρώσω το δώρο των 10 ευρώ  ,  λοιπόν πρέπει να πάρεις 3 συσκευασίες πχ με 4 ευρώ τη δεκάδα 3x4=12 ευρω,  - 10 ευρώ του δώρου δίνεις 2 ευρω... Εγω πηρα να δοκιμάσω Napoli 13 και Venezia 8 γιατί δεν τις ειχε μέσα η μηχανή στις δοκιμαστικές. . Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να αγοραζω Nespresso  αρα ότι και να επερνα αργα η γρήγορα θα τελειώσει και δεν ξαναπαίρνω ,  αυτες κάναν 4,5 ευρώ περίπου... 

Επίσης είδα στο σκρουτζ ότι η Illy έβγαλε decaf https://www.skroutz.gr/s/23103619/Illy-Decaf-10caps.html  θα τον τσιμπήσω κάποια στιγμή όταν τον φέρουν τα σούπερ μάρκετ... 

Εχει κάνεις δοκιμάσει Caffe vergnano  arabica η cremoso?  Γνωστη αλυσίδα σούπερ μάρκετ τις έχει σε προσφορά και σκευτομαι να παρω.  Είναι γνωστή ιταλική φίρμα... 

Επειδή έχω αγοράσει πολλές καψουλες από πολλές μάρκες αλλα εχω και γνήσιες nespresso απ τα δώρα ,  κάποιες μ αρέσουν κάποιες άλλες όχι,  εχω ανεβάσει στο Insomnia  μια αγγελία που πουλάω κάποιες απ αυτές ανα κάψουλα και όχι ανα συσκευασία που σημαίνει μπορείτε να πάρετε όσες καψουλες θέλετε απο κάθε τυπο/μάρκα για δοκιμή ,  αν ενδιαφέρεται κανείς μπείτε στο προφίλ μου στις αγγελίες μου να δείτε ποιες έχω και τις λεπτομέρειες... 

Αυτές οι κάψουλες του Γαλαξία Greco είναι καλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2020 στις 4:43 ΜΜ, suspiria είπε

Αυτές οι κάψουλες του Γαλαξία Greco είναι καλές;

Δεν είναι άσχημες για ελληνικο καφέ,  μου αρέσει που δεν πίνεις τους κακούς του καφέ και η γεύση του,  απλα συνήθισα   τον εσπρέσο εδω και 2 μήνες και μου φάνηκε κάπως νερουλός/πιο ελαφρύς ακομα και από τους πιο αδύναμους εσπρέσο lungo... Και γαλλικό που ήπια πριν κάτι μέρες το ίδιο έπαθα,  όλοι οι άλλοι τύποι καφέ  μου φαίνονται νερουλόι κι αδύναμοι... 

Με ποιον καφέ μοιάζει o L'or Colombia? Εχει οξύτητα? 

Εγω ήπια nespresso Napoli 13  δεν ήταν άσχημος,  γεμάτο σώμα αρκετό καβουρδισμα,  η κρέμα είναι πλούσια,  σκούρα και όχι πολύ λεία αλλα με φουσκαλιτσες,  είναι κάτι μεταξύ ristretto italiano και kazaar χωρις τόσο πίκρα -  μπαχαρικων γεύση που έχει ο kazaar με μια κάπως γλυκιά επιγευση... 

Updated :Βρήκα τυχαία στο Internet ότι η L'or δίνει εντελώς δωρεάν μια  συσκευασία από τις ποικιλίες  Origins, απλα συμπληρώνεις αυτην την φόρμα https://lorfreddo.gr/#formSection

εγω εκανα αιτηση και εβαλα να μου στείλουν τον Colombia που αρέσει σε πολλούς,  τωρα δεν ξέρω αν θ' ρθει και πότε,  τσάμπα είναι σε κάθε περίπτωση... 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!

Ανακάλυψα ότι η Lor κάνει δώρο μια συσκευασία με 10 κάψουλες από τη σειρά Lor Origins.

Στη σελίδα https://lorfreddo.gr/ συμπληρώνεις τα στοιχεία και επιλέγεις μια από τις διαθεσιμες ποικιλίες 

edit

Τώρα πρόσεξα ότι είχε αναφερθεί στο από πάνω μήνυμα

Επεξ/σία από Dimitris19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 12:33 ΠΜ, Miatakias είπε

Updated :Βρήκα τυχαία στο Internet ότι η L'or δίνει εντελώς δωρεάν μια  συσκευασία από τις ποικιλίες  Origins, απλα συμπληρώνεις αυτην την φόρμα https://lorfreddo.gr/#formSection

εγω εκανα αιτηση και εβαλα να μου στείλουν τον Colombia που αρέσει σε πολλούς,  τωρα δεν ξέρω αν θ' ρθει και πότε,  τσάμπα είναι σε κάθε περίπτωση... 

Τέλεια! Πήρα τον papua nea guinea που μου άρεσε περισσότερο από τις νέες γεύσεις.

Δοκίμασα και illy classic blend.

Πολύ αρωματικός μεν, δεν κάνει πολύ κρέμα δε. Οπότε απορρίπτεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Έχουν εμφανιστεί κάτι κάψουλες "Origen pura" στο σκρουτζ με ελαφρώς ξεφτιλέ τιμή στην 100αδα (9.99€, 0.10€ η κάψουλα δηλαδή), που είναι και 100% αλουμινίου (οι οποίες κιόλας χρωματικά φαίνονται πιστή αντιγραφή των nespresso - οπότε φαντάζομαι η έντασή τους θα έχει κάποια αντιστοίχιση). Έχει πάρει κανείς, έχει ακούσει τη συγκεκριμένη μάρκα; Ακούγεται too good to be true από τη μία, από την άλλη με τρώει η περιέργεια τι μπορεί να ναι και να χει τέτοια τιμή: https://www.skroutz.gr/c/1550/kapsoules-kafe-rofimaton/f/445164/Nespresso.html?order_by=unit_price&order_dir=asc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μετά απο κάτι εμπειρίες τον πρώτο καιρό (πριν χρόνια) όταν είχα πρωτοπάρει την μηχανή και είχα δει κάτι κάψουλες σε κάτι jumbo κτλ στα 1,2-1,5 που έκανα την μακακία να τολμήσω να δοκιμάσω και ήταν σαν να πίνω κακάκια μπαμπουϊνου, θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ να το ξαναρισκάρω σε τέτοιες τιμές και μάλιστα σε 100αδα... νομίζω ότι με τις προσφορές που πλέον βγαίνουν στα 2,4-2,6 η 10δα σε καλές μάρκες (lor, dimello, jacobs κτλ κτλ) δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο αλλά φυσικά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να είσαι τυχερός...

Αν θες να σου φύγει η περιέργεια, βρες κανέναν δίπλα σου (και δύο-τρεις μην σου πω) να τα μοιραστείτε μην βρεθείς με 99 κάψουλες για πέταμα αν κάτι δεν πάει καλά :)

EDIT: πάντως στην εξέλιξη τιμής φαίνεται να είχαν 28 ευρώ πριν λίγους μήνες... περίεργο.

EDIT2: Η λήξη τους είναι 6ος του 2020 ..... γιαυτό και η τιμή αυτή.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα συμφωνω με Craven  οτι μη επονυμη καψουλα εχω παρει γυρω στα 2 ευρω (σαν αρχικη τιμη οχι προσφορα) ειναι για πεταμα με εξαιρεση τον ristretto του LIDL που στα 2,20 αρχικη (1,89 σε προσφορα) δεν ειναι κακος..

Βλεπω οτι τις εχει καποιος στην Δαφνη αυτες τις Origen&Sensations  την 10αδα 2,90 με σβησμενη τιμη 3,30 οποτε μπορει να τις εχει σε προσφορα.. Οντως εχει μεταλλικη καψουλα και γενικα η συσκευασια δεν σου βγαζει κατι πολυ φτηνιαρικο , ειναι πολυ χαμηλη η τιμη στα 9,99 (με σβησμενο) 27,90 οι 100 καψ ... Δεν εχει καμια κρητικη στο σκουτζ δυστηχως .

Βρηκα στο google κρητικες στο αμαζον σχετικα καλες , η συσκευασια ειναι διαφορετικη αλλα η μαρκα η ιδια οποτε θα ειναι ο ιδιος καφες λογικα με αλλη συσκευασια https://www.amazon.com/Nespresso-Compatible-Capsules-Expresso-compatible/dp/B07CZ1S3CX

Εγω πηρα σε προσφορα Illy intenso , lungo decaf εχωντας ηδη τον classico ειχα πιει μονο μια καψ. και μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις αλλα εχτες που ξαναδοκιμασα ο κλασσικο και ο ιντενσο που εκανα σημερα εχουν πολυ χαμηλη ροη (πολλοι αναφερουν αυτο το προβλημα στο σκρουτζ) και η γευση μου φαινεται καπως αδυναμη / νερουλη , δεν ξερω αν ειναι ετσι η οφειλεται στην χαμηλη ροη οποτε ο καφες δεν εκχυλιζεται σωστα αλλα αν κανω μερικες ακομα και ειναι ετσι δεν ξαναπαιρνω .. Ουτε κρεμα κανουν πολυ ,  παντως εχουν ωραια αρωματα και επιγευση.. Παντως στα 3,20 σε προσφορα δεν αξιζουν συμφωνα με αυτο που ηπια τις 2 τελευταιες μερες , θα συνεχιζω να δοκιμαζω μηπως και ειναι αλλοιωση γευσης λογο χαμηλης ροης των συγκεκριμενων καψουλων...

Μια βδομαδα μετα την αιτηση  στην L'or για την δωρεαν καψουλα δεν εχω λαβει τιποτα οποτε θα παω σε σουπερ μαρκετ που εχουν Lor σε προσφορα να τσιμπησω στα 2,65 την columbia που λεγεται οτι ειναι καλος, οποιοι εχουν δοκιμασει τις Lor origins ας μου προτεινουν πια ειναι η καλυτερη κατα την γνωμη τους (guinea , papua , columbia , india , indonisia) ο τυπος καφε που μ αρεσει ειναι χωρις οξυτητα , εντονη γευση/αρωμα οχι υπερβολικο καβουρδισμα , παχυ σωμα , επιθυμητα αρωματα κακαο/σοκολατας , καραμελας..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έβαλα στο edit αμέσως μετά το μήνυμα μου, έχουν ημερομηνία λήξης (όπως γράφει στο site τους κάτω κάτω στην περιγραφή) 6/20. Γιαυτό και η χαμηλή τιμή προφανώς..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Craven είπε

Όπως έβαλα στο edit αμέσως μετά το μήνυμα μου, έχουν ημερομηνία λήξης (όπως γράφει στο site τους κάτω κάτω στην περιγραφή) 6/20. Γιαυτό και η χαμηλή τιμή προφανώς..

Thanks για την παρατήρηση craven, όντως έτσι έχει λογική...παρήγγειλα πάντως από περιέργεια να δω πως είναι σαν καφέδες, στην τελική και κανένα μήνα μετά τη λήξη δεν νομίζω να παθαίνουν τίποτα. Στη χειρότερη θα τους χαρεί ο κάδος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, useasdf_4444 είπε

Thanks για την παρατήρηση craven, όντως έτσι έχει λογική...παρήγγειλα πάντως από περιέργεια να δω πως είναι σαν καφέδες, στην τελική και κανένα μήνα μετά τη λήξη δεν νομίζω να παθαίνουν τίποτα. Στη χειρότερη θα τους χαρεί ο κάδος :P

πήρα 2 απο τις 4 γεύσεις της προσφοράς (ένταση 6 και 7), μια χαρά ο καφές για τα γούστα μου και η ροή στη μηχανή άψογη. Απλα είναι σε αυτή τη τιμή γιατί λήγει τον 06/2020, αλλιώς θα έπαιρνα κάψουλες για να βγάλω όλη τη χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...