Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αρκετά δυνατό καφέ, τύπου ristretto ή intenso 11ρι ή 12ρι και κατά προτίμηση με 2 κάψουλες την φορά με μικρότερη ποσότητα στην κάθε μία (αν δεν σας ικανοποιήσει η μία σε κανονική ποσότητα) το αποτέλεσμα θα είναι μια χαρά, δεν χρειάζονται άλλα κόλπα.. πχ freddo με Lor ristretto δεν είχα ποτέ παράπονο ΑΛΛΑ η κάψουλα σε μικρή ποσότητα και αν χρειάζεται 2 κάψουλες (2 σε σχεδόν ristretto ποσότητα ή μια σε espresso μια σε ristretto). Με Dimello ristretto (που μάλιστα νομίζω είναι 10ρης ούτε καν 11ρης) ήταν ακόμα καλύτερος ο freddo απ ότι με Lor.. εμένα μου θύμισε καφέ απ έξω. Προσοχή όμως πάντα οι ποσότητες (να μην περάσει πολύ νερό απο καψουλα... αν κάνεις freddo με μια κάψουλα σε ποσότητα Lungo τι περιμένεις;) και φυσικά προσοχή με τον πάγο να είναι "καλός" και χτύπημα του καφέ με τον πάγο για να βγει η "κρέμα" του και τα αρώματα του.  Δεν χρειάζεται ούτε χτύπημα όσο είναι ζεστός ούτε τίποτα πολύπλοκο στην πράξη (στην θεωρία ναι..). Είναι καλύτερα να πιεις ένα μικρό freddo στα κλασσικά γυάλινα ποτήρια (τα ψηλά για freddo) που θα έχεις γεμίσει τα 2/3 με καλό πάγο και αναγκαστικά δεν θα βάλεις πολύ ποσότητα καφέ (και φυσικά δεν θα περιμένεις να αντέξει ο καφές ίδια ώρα μέχρι να νερώσει με της καφετέριας που ο πάγος είναι εντελώς διαφορετικός απ του ψυγείου μας), παρά να πάρεις ένα τεράστιο πλαστικό ποτήρι από αυτά απ τις καφετέριες, να βάλεις πάγο μέχρι την μέση και μετά να προσπαθήσεις να μιμηθείς την ποσότητα που έπαιρνες από την καφετέρια με μια κάψουλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιτέλους μετά από μεγάλη καθυστέρηση της μεταφορικής έφτασαν κ σε μένα οι κάψουλες. Δοκίμασα να κάνω freddo espresso χθες με 2 κάψουλες intenso στην μικρή δόση , μετά χτύπημα με ένα παγάκι και μετά σε ποτήρι με 3 παγάκια. Το αποτέλεσμα αρκετά ικανοποιητικό αλλά όχι στο επίπεδο που θα ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα χθες από Σκλαβενίτη αυτές τις κάψουλες. Είναι ακριβώς ότι λένε. Τρομερό άρωμα καραμέλα γλυκοπιοτος με μέτριο έως αδύναμο σώμα και μέτρια κρέμα. 

IMG-20200527-100834.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, suspiria είπε

Αγόρασα χθες από Σκλαβενίτη αυτές τις κάψουλες. Είναι ακριβώς ότι λένε. Τρομερό άρωμα καραμέλα γλυκοπιοτος με μέτριο έως αδύναμο σώμα και μέτρια κρέμα. 

IMG-20200527-100834.jpg

Πλαστική καψουλα?  Τιμη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Πλαστική καψουλα?  Τιμη? 

Πριν 3 σελίδες δεν τα συζητάγαμε για τις coffeway? :)

Εγώ σε αλουμινίου την θυμάμαι..

 

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβληματίζει το πλαστικό όταν περνάει νερό σε υψηλή θερμοκρασία. Εγώ δοκίμσα τον illy classic και είναι πολύ κοντά στον illy που κάνουν τα μαγαζιά.

Τι άλλο να δοκιμασω σε lungo και espresso? Κατα προτίμηση να υπάρχουν στο ΑΒ γιατί με βολεύει να ψωνίζω από εκεί.

 

Έχω δοκιμάσει τις lor 9,10 και 11 σε ένταση(τις κλασικές, οχι κατί νεες που έχει βγάλει τώρα)

 

Οι dimello λένε τίποτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Dimello όπως έχω πει, για εμένα σε γεύση αξίζουν πολύ. Τις έχω δοκιμάσει όλες απο 6 μέχρι 10 (max) και για ζεστό η 7-8-9 είναι super και για freddo η 10ρα.

Το θέμα είναι ότι είναι πλαστικές κάψουλες (όσο και αν φαίνονται "ποιοτικές") οπότε αν σε προβληματίζει αυτό τότε μείνε με τις Lor που για εμένα είναι οι αμέσως επόμενες καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, haris013 είπε

με προβληματίζει το πλαστικό όταν περνάει νερό σε υψηλή θερμοκρασία

Αρα δεν τρως και φαγητα απο ατμομαγειρες να υποθεσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, haris013 είπε

με προβληματίζει το πλαστικό όταν περνάει νερό σε υψηλή θερμοκρασία. Εγώ δοκίμσα τον illy classic και είναι πολύ κοντά στον illy που κάνουν τα μαγαζιά.

Τι άλλο να δοκιμασω σε lungo και espresso? Κατα προτίμηση να υπάρχουν στο ΑΒ γιατί με βολεύει να ψωνίζω από εκεί.

Έχω δοκιμάσει τις lor 9,10 και 11 σε ένταση(τις κλασικές, οχι κατί νεες που έχει βγάλει τώρα)

Οι dimello λένε τίποτα;

Συμφωνω οτι οι Illy classico ειναι οτι πιο κοντινο για καψουλα σε αυτον που πουλαν σε μαγαζια.. Εγω θελω να παρω και τον Illy intenso που εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλος..

Σε lungo αυτος που μου αρεσε πιο πολυ ειναι ο L'or profondo 8  , καλος και ο Dimello lungo forte 8 κοκκινος..Επισης ηπια σημερα για δευτερη φορα εναν espresso  Dimello intenso 9 μωβ , μου αφησε ακομη καλυτερη εντυπωση απο την πρωτη φορα , πολυ γεματη γευση , εντονα αρωματα χωρις ομως την αισθηση εντονου καβουρδισματος ουτε και οξυτητας , απο τους πιο ωραιους που εχω δοκιμασει σε καψουλα μαζι με Illy classico ..Και ο L or supremo 10 ειναι πολυ καλος..

Και για μενα δεν ειναι οτι καλυτερο να περναει ζεστο νερο απο πλαστικη καψουλα , μαλιστα η συγκεκριμενη των Dimello παρατηρισα αφησε αρκετους κοκους στο δοχειο νερου αλλα και μεσα στον καφε...Θελω να παρω και ristretto 10 Dimello αλλα και decaf 7 , allegro 7 δεν νομιζω να παρω καθως ολοι η καφεδες  χαμηλης ενταση ανεξαρτητως μαρκας εχουν πολυ οξυτητα που δεν μ αρεσει καθολου στον καφε..

Σε οτι αφορα αυτο που λεει ο suspiria για τους ατμομαγειρες εγω δεν εχω συσκευει πλαστικο ατμομαγειρα αλλα κανονικη μεταλλικη κατσαρολα που απο επανω εχει δικο της σκευος σαν σουροτηρι και απο πανω κλεινει με καπακι και μαγειρευεις στο ματι της κουζινας οποτε το τρωω το μπροκολακι μου και το κουνουπιδακι μου στον ατμο χωρις την πλαστικουρα μαζι!:-D:lol:

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2020 στις 7:26 ΠΜ, liakjim είπε

Δοκίμασα να φτιάξω freddo espresso, με τις freddo κάψουλες της nespresso και δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε το αποτέλεσμα.  Κάπως νερουλός και όχι πολύ αφρός.

Έφτιαξα 2Χ40ml κάψουλες, χτύπημα με 2 παγάκια και σε ποτήρι με άλλο ένα . Έκανα κάτι λάθος;

Τις δοκίμασα κι εγώ. Μου άφησαν την ίδια εντύπωση, νερουλός και αγευστος μου φάνηκε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε σούπερ μάρκετ του ομίλου ΕΛΟΜΑΣ σε όλη την Ελλάδα παίζουνε οι κάψουλες Lor στα 2.60. Πήγα και αγόρασα πλέον τον αγαπημένο μου καφέ από την εταιρεία αυτή τον colombia. Έναν ιδιαίτερο μονοποικιλιακό καφέ που είναι πλέον Ο αγαπημένος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ktikti είπε

Σε σούπερ μάρκετ του ομίλου ΕΛΟΜΑΣ σε όλη την Ελλάδα παίζουνε οι κάψουλες Lor στα 2.60. Πήγα και αγόρασα πλέον τον αγαπημένο μου καφέ από την εταιρεία αυτή τον colombia. Έναν ιδιαίτερο μονοποικιλιακό καφέ που είναι πλέον Ο αγαπημένος μου.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Δοκίμασα τον γουετεμαλα που μου φάνηκε πολύ ελαφρύς για τα γούστα μου. Λίγη κρέμα κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Δοκίμασα τον γουετεμαλα που μου φάνηκε πολύ ελαφρύς για τα γούστα μου. Λίγη κρέμα κιόλας.

O Γουατεμάλα δεν μου άρεσε ούτε και εμένα  πολυ.επίσης ο Παπούα μου φαίνεται ξινός και μου είναι αδιάφορος. Επίσης ο μόνος που μου άρεσε είναι Κολομβία από τις νέες γεύσεις και από το promo πακέτο που πήρα πρόσφατα. Και επειδή το βρήκα σε προσφορά πήρα  τρία πακέτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...