Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πλέον λόγο ζέστης βάζω το ποτήρι του καφέ μεσα σε αλλο ποτηρι με κρυο νερό πριν προσθέσω τα 2 παγάκια για να μείνει κρύος. Κρυώνει αρκετά γρήγορα εξωτερικά άλλα και ο καφές. Μετά ρίχνω τα δύο παγάκια (μιλαω για τα 2 τελευταία που διατηρούν τον καφε παγωμένο) και απολαμβάνω. 

@Andyκι εμένα αυτήν μου πρότειναν αλλά με φόβισε το στόμιο και αν θα χωράει το ποτήρι από κάτω. Τότε την είχαν προσφορά γύρω στα 110€ με το aeroccino και 30€ κουπόνια για κάψουλες.

Γενικά νομίζω ότι οποία και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα αν προσέξεις το νερό που βάζεις και δεν ξεχνάς τις κάψουλες κουμπωμενες στη μηχανή μετά από κάθε καφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Lanc3r είπε

Εγώ πλέον λόγο ζέστης βάζω το ποτήρι του καφέ μεσα σε αλλο ποτηρι με κρυο νερό πριν προσθέσω τα 2 παγάκια για να μείνει κρύος. Κρυώνει αρκετά γρήγορα εξωτερικά άλλα και ο καφές. Μετά ρίχνω τα δύο παγάκια (μιλαω για τα 2 τελευταία που διατηρούν τον καφε παγωμένο) και απολαμβάνω. 

@Andyκι εμένα αυτήν μου πρότειναν αλλά με φόβισε το στόμιο και αν θα χωράει το ποτήρι από κάτω. Τότε την είχαν προσφορά γύρω στα 110€ με το aeroccino και 30€ κουπόνια για κάψουλες.

Γενικά νομίζω ότι οποία και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα αν προσέξεις το νερό που βάζεις και δεν ξεχνάς τις κάψουλες κουμπωμενες στη μηχανή μετά από κάθε καφέ. 

thx φιλε. οταν λες να προσεχω το νερο? τι ακριβως εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο μεγαλύτερη σκληρότητα έχει το νερό που χρησιμοποιείς τόσο πιο γρήγορα θα χρειάζεται αφαλάτωση η μηχανή.

Επεξ/σία από Lanc3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα coffe Islands αλλάξανε τις πλαστικές καψουλες με αλουμινίου για όποιον ενδιαφέρεται.. https://www.coffeeisland.gr/catalog/coffeeShop/capsules

εγω μια φορά εχω πάρει από εκεί τον Project Espresso  και ήταν χάλια,  τελείως νερουλος/αδύναμος αλλα μιας και έχει και άλλες ποικιλίες και αν παίξει καμία προσφορά στα 2,5 ευρώ (τόσο τις είχα πάρει)  μπορεί να πάρω κάποιον υψηλής έντασης μιας και βάλανε αλουμινίου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να πάρω μια μηχανή nespresso με την ευκαιρία της προσφοράς με το aeroccino που δίνει δώρο με αγορά μηχανής από media markt και πρώτη αγορά για κάψουλες από το σαιτ της nespresso.Αυτή τη στιγμή έχω illy iperespresso,έχει φτιάξει περίπου 200 κάψουλες, (οι 50 περίπου με αυτοσχέδιες επαναχρησιμοποιήσιμες κάψουλες χωρίς καλό αποτέλεσμα όμως) δεν έχει κάποιο θέμα μέχρι τώρα (πρόσφατα έκανα και αφαλάτωση) αλλά έχω βαρεθεί την γεύση και επίσης βγάζει πολύ μικρή δόση καφέ σε σχέση με nespresso που βλέπω σε βίντεο που βγάζει σχεδόν την διπλάσια δόση με πολύ καλύτερη πυκνή ροή,εμένα ίσα που τρέχει.Επίσης έχει και πανάκριβες κάψουλες.Αξίζει η ποικιλία σε γεύσεις,η τιμή,η ποσότητα και η ποιότητα καφέ για να πάω σε nespresso;

Τέλος,αν και υποκειμενικό επειδή βλέπω μεγάλη ποικιλία σε κάψουλες και επειδή αναγκαστικά για να πάρω το δώρο πρέπει να πάρω τις αυθεντικές της nespresso,ποιες κάψουλες προτείνετε;Κυρίως freddo φτιάχνω.

Επεξ/σία από DRIFT_KING
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DRIFT_KING σκεφτόμουν να κάνω το ακριβώς αντίθετο από εσένα γιατί χρησιμοποιώ κυρίως τους illy. Άλλα οι iperespresso είναι απλησιαστες σε τιμή. Με πρόχειρο υπολογισμό έφταναν όσο κάνει να αγοράζω από έξω.

Πόσο περίπου δίνει μηχανή + aeroccino?

Καφέδες θα βρεις πάρα πολλούς ειδικά από άλλες μάρκες, οι οποίες βγαίνουν σχετικά σε χαμηλότερη τιμή (λόγω προσφορών απο s/m) από ότι οι αυθεντικες nespresso. Το θεμα ειναι τι σου αρεσει εσενα. Πχ εμένα ο freddo delicato δεν μου άρεσε καθόλου κι ας διαφημίζεται για freddo.

Όσον αφορά την ποσότητα δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των μηχανών. Εγώ βάζω πάντα 2 κάψουλες για να φτιάξω freddo (2x40ml) Βγαίνουν δηλαδή 5 καφεδες ανα κουτί. Κάποιος που έχει και τις 2 μηχανές ας μας πει. Προσοχή ότι δεν βγαίνει πάντα ίδια ποσότητα. Κάποιες κάψουλες θα βγάλουν λιγότερο ακόμα και από την ίδια παρτίδα/κουτί/ποικιλία. Μαζί με την μηχανή θα σου έρθουν και κάποιες κάψουλες nespresso δώρο (νομίζω 14 κάψουλες) μπορείς για αρχή να δοκιμάσεις αυτούς. Προσωπικά από nespresso πίνω άνετα τους cocoa truffle. Οι δώρο κάψουλες είναι συγκεκριμένες την πρώτη φορά. 

Επίσης βάζω εμφιαλωμένο φυσικό μεταλλικό νερό καλής ποιότητας. Πριν μερικές μέρες έκανα αφαλάτωση και το μόνο που παρατήρησα ήταν απειροελάχιστη καλύτερη ροή στους καφέδες της illy. Στους υπόλοιπους δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα τους dimello τους μωβ με ένταση 9, πλαστική κάψουλα, δεν τρελάθηκα στη γεύση - τίμιοι για τα λεφτά τους. Τώρα έχω πάρει από dimello τους risrtetto, ένταση 11. Με εξαίρεση τους illy, δεν έχω βρεί κάτι που να πλησιάζει την ποιότητα των nespresso capsules. μόνο η lor colombia μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

έχετε να προτείνετε τίποτα καλό σε κάψουλες πέρα από τις nespresso;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, haris013 είπε

δοκίμασα τους dimello τους μωβ με ένταση 9, πλαστική κάψουλα, δεν τρελάθηκα στη γεύση - τίμιοι για τα λεφτά τους. Τώρα έχω πάρει από dimello τους risrtetto, ένταση 11. Με εξαίρεση τους illy, δεν έχω βρεί κάτι που να πλησιάζει την ποιότητα των nespresso capsules. μόνο η lor colombia μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

έχετε να προτείνετε τίποτα καλό σε κάψουλες πέρα από τις nespresso;

εχεις δοκιμάσει καθόλου τους Lavazza ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris013 είπε

οχι, εχεις να προτείνεις κάποιον;

o Decaf πιστευω οτι ειναι απο τους καλυτερους , το εχει γραψει και ενα παιδι εδω μεσα καπου.

ο ristretto μου αρεσει αρκετα, τωρα ξερεις ειναι και θεμα παλετας γευσης του καθενός..

Γενικα ειναι οκ , τιμια επιλογή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lanc3r

Ναι,δυστυχώς δεν συμφέρουν οι iperespresso,αν βάλεις 0.49€ η κάψουλα x2 (τις βρίσκεις μέχρι 0.45€ στη χάρτινη συσκευασία) + τα παρελκόμενα για να φτιάξεις έναν καφέ ξεπερνάς το 1€ για freddo.Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει nespresso και δεν είμαι ειδικός στον καφέ αλλά πολλοί από αυτά που διαβάζω λένε ότι οι iperespresso είναι πιο κοντά στον επαγγελματικό από nespresso,παρόλαυτα κλίνω προς τα εκεί για όλα τα παραπάνω που αναφέρω + ότι σκεφτόμουν για αγορά συσκευής για αφρόγαλα.

Αν θυμάμαι καλά είχα ρυθμίσει να τρέχει λίγο παραπάνω στη μικρή δόση από 20 σε 24 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα πατήσω το κουμπί στην illy,βέβαια έχει και μια καθυστέρηση 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσει να τρέχει.

Δοκίμασα να ανοίξω τις τελειωμένες κάψουλες με ανοιχτήρι που έχει βγάλει και πουλάει και η ίδια η illy για ευκολία στο καθάρισμα και την ανακύκλωση του πλαστικού περισσότερο αλλά όπως είδα από άλλους αετονύχιδες δοκίμασα να τις ανοίξω προσεκτικά και να τις επαναγεμίσω με διάφορους καφέδες όπως dimello,lavazza,buondi αλλά παρότι έβαλα oring λαστιχένιο δαχτυλίδι για να μην χάνει,από την πίεση του νερού πάντα είχε διαρροή κυρίως γιατί όταν κόβεται η κάψουλα χάνεται κάποιο από το υλικό του πλαστικού με αποτέλεσμα να μην σφραγίζει σωστά (αν και σημάδευα πριν το κόψω για να το ευθυγραμμίζω και να μπαίνει το καπάκι πάντα όπως ήταν πριν κοπεί αλλά και πάλι έχανε),το έκανα λίγο καιρό αλλά τελικά αγόρασα πάλι κάψουλες γιατί το αποτέλεσμα ήταν κακό.

Η φθηνότερη μηχανή από media markt βγαίνει στα 69€ με ένα κουπόνι που έχω και έχει μέσα 14 κάψουλες δλδ 7 καφέδες αλλά για να πάρω το aeroccino πρέπει να παραγγείλω κάψουλες από το σαιτ της nespresso αλλά δεν λέει πόσες.Πχ. θα πάρω 10 10αδες διάφορες κάψουλες περίπου 40€-43€ να δοκιμάσω και θα πάρω το aeroccino 3 δώρο.Δλδ με 110€ θα πάρω τη μηχανή,την συσκευή για το αφρόγαλα και θα βγουν 57 freddo.Θα μου βγουν δλδ δωρεάν η μηχανή και η συσκευή για αφρόγαλα αν πούμε ότι στοιχίσουν οι καφέδες 1€ ο ένας όσο δλδ πληρώνω τώρα για τους iperespresso και μετά χρησιμοποιώ φθηνότερες κάψουλες,οπότε νομίζω αξίζει η δοκιμή.

@haris013   

Από nespresso ποιες κάψουλες προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DRIFT_KING είπε

@Lanc3r

Ναι,δυστυχώς δεν συμφέρουν οι iperespresso,αν βάλεις 0.49€ η κάψουλα x2 (τις βρίσκεις μέχρι 0.45€ στη χάρτινη συσκευασία) + τα παρελκόμενα για να φτιάξεις έναν καφέ ξεπερνάς το 1€ για freddo.Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει nespresso και δεν είμαι ειδικός στον καφέ αλλά πολλοί από αυτά που διαβάζω λένε ότι οι iperespresso είναι πιο κοντά στον επαγγελματικό από nespresso,παρόλαυτα κλίνω προς τα εκεί για όλα τα παραπάνω που αναφέρω + ότι σκεφτόμουν για αγορά συσκευής για αφρόγαλα.

Αν θυμάμαι καλά είχα ρυθμίσει να τρέχει λίγο παραπάνω στη μικρή δόση από 20 σε 24 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα πατήσω το κουμπί στην illy,βέβαια έχει και μια καθυστέρηση 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσει να τρέχει.

Δοκίμασα να ανοίξω τις τελειωμένες κάψουλες με ανοιχτήρι που έχει βγάλει και πουλάει και η ίδια η illy για ευκολία στο καθάρισμα και την ανακύκλωση του πλαστικού περισσότερο αλλά όπως είδα από άλλους αετονύχιδες δοκίμασα να τις ανοίξω προσεκτικά και να τις επαναγεμίσω με διάφορους καφέδες όπως dimello,lavazza,buondi αλλά παρότι έβαλα oring λαστιχένιο δαχτυλίδι για να μην χάνει,από την πίεση του νερού πάντα είχε διαρροή κυρίως γιατί όταν κόβεται η κάψουλα χάνεται κάποιο από το υλικό του πλαστικού με αποτέλεσμα να μην σφραγίζει σωστά (αν και σημάδευα πριν το κόψω για να το ευθυγραμμίζω και να μπαίνει το καπάκι πάντα όπως ήταν πριν κοπεί αλλά και πάλι έχανε),το έκανα λίγο καιρό αλλά τελικά αγόρασα πάλι κάψουλες γιατί το αποτέλεσμα ήταν κακό.

Η φθηνότερη μηχανή από media markt βγαίνει στα 69€ με ένα κουπόνι που έχω και έχει μέσα 14 κάψουλες δλδ 7 καφέδες αλλά για να πάρω το aeroccino πρέπει να παραγγείλω κάψουλες από το σαιτ της nespresso αλλά δεν λέει πόσες.Πχ. θα πάρω 10 10αδες διάφορες κάψουλες περίπου 40€-43€ να δοκιμάσω και θα πάρω το aeroccino 3 δώρο.Δλδ με 110€ θα πάρω τη μηχανή,την συσκευή για το αφρόγαλα και θα βγουν 57 freddo.Θα μου βγουν δλδ δωρεάν η μηχανή και η συσκευή για αφρόγαλα αν πούμε ότι στοιχίσουν οι καφέδες 1€ ο ένας όσο δλδ πληρώνω τώρα για τους iperespresso και μετά χρησιμοποιώ φθηνότερες κάψουλες,οπότε νομίζω αξίζει η δοκιμή.

@haris013   

Από nespresso ποιες κάψουλες προτείνεις;

Απο τους αγαπημένους μου είναι ο arpeggio

 

μετά καλή επιλογή για cappuccino είναι o roma

 

kazaar αρκετά έντονος και βαρύς καφές, σε εσπρεσάκι σκέτο τον ευχαριστιέμαι καλύτερα

 

master origin india επίσης εξαιρετικός

 

Είναι και άλλοι που μου αρέσουν αλλά σου ξεχώρισα τους 4 που μου άρεσαν περισσότερο και πίνω συχνότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, haris013 είπε

kazaar αρκετά έντονος και βαρύς καφές, σε εσπρεσάκι σκέτο τον ευχαριστιέμαι καλύτερα

 

Μου βγάζει μια πικράδα αυτος ... ενω ξεκιναει καλα με αρωμα κτλ μετα μου βγαζει ενα περιέργο θεμα γευστικά..

Σαν να ηθελε λίγο robusta ακομα στο mix του.

3 ώρες πριν, DRIFT_KING είπε

@Lanc3r

Ναι,δυστυχώς δεν συμφέρουν οι iperespresso,αν βάλεις 0.49€ η κάψουλα x2 (τις βρίσκεις μέχρι 0.45€ στη χάρτινη συσκευασία) + τα παρελκόμενα για να φτιάξεις έναν καφέ ξεπερνάς το 1€ για freddo.Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει nespresso και δεν είμαι ειδικός στον καφέ αλλά πολλοί από αυτά που διαβάζω λένε ότι οι iperespresso είναι πιο κοντά στον επαγγελματικό από nespresso,παρόλαυτα κλίνω προς τα εκεί για όλα τα παραπάνω που αναφέρω + ότι σκεφτόμουν για αγορά συσκευής για αφρόγαλα.

 

μοιαζει πολυ γιατι πρακτικα εχουν πιασει την γευση , αν πιεις καλοφτιαγμενο illy με σωστα ρυθμισμένο μυλο , τα σωστά γραμμαρια και πατημα στο group δεν θα σου μοιάζει καθόλου μετά.

Ζητα ενα σκετο ζεστο εσπρεσο απο μαγαζί που ξέρει να φτιάχνει σωστα και πιες μετα και την καψουλα, η διαφορά ειναι αισθητη πολυ.

Προσοχη δεν λεω οτι δεν ειναι καλος καφες , απλα λεω οτι εξω πια φτιαχνουν τοσο χαλια καφε που στο σπιτι με τις μηχανες που εχουμε εστω της καψουλας βγαζουμε καλυτερα γευση -επιγευση κτλ απο το χαρμανι 

Επεξ/σία από Giallo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DRIFT_KING Δεν εχω εμπειρία με μηχανή iperespresso και δεν ξέρω συγκριτικά με την Nespresso πως είναι... 

Οτι και να σου προτείνει καθένας το γούστο είναι υποκειμενικό... Για παράδειγμα εγω τον Dimello intenso 9 που λέει ο φίλος πιο πάνω τoν βρίσκω απ τους καλύτερους,  οι Illy ο classico και ο intenso έχουν κλασικά ωραία αρώματα,  γεύση,  επιγευση αλλά γενικά έχουν αδύναμη γεύση,  θέλω να δοκιμάσω τον Forte κάποια στιγμή,  ούτε ο lungo και ο decaf λένε πολλά από Illy αδύναμοι αναλογικά με άλλους... 

Από γνήσιες nespresso δεν τρελάθηκα,  αυτός που είναι πολύ καλός και κάνει για freddo είναι ο ristretto italiano 10 (έχει και decaf ο ίδιος ).. Ένας άλλος που μ αρέσει είναι ο Napoli 13 είναι προς το πικρός και έχει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ναπολιτάνικης φιλοσοφίας εσπρέσο αλλά πας στα 0,42 η κάψουλα...

Η χαμηλότερης έντασης δεν μ αρέσουν γενικά,  δηλαδή μ αρέσουν από 9 και πανω με εξαίρεση όπως αναφέρει και ένας φίλος πιο πάνω τον L’Or Columbia 8 που έχει πολύ ιδιαίτερη γεύση,  γενικά οι L'or είναι από τις καλύτερες για nespresso έχει πολλούς τύπους,  τους βρίσκεις σε όλα τα σούπερ μάρκετ συχνά σε προσφορά γύρω στα 2,5 ευρώ 

Επειδή όπως είπα παραπάνω τα γούστα είναι υποκειμενικα αλλα υπάρχουν κάποια αντικειμενικά χαρακτηριστικά στους καφέδες όπως βαθμός καβουρδισματος,  οξύτητα,  σώμα,  πικράδα και  γευστικά χαρακτηριστικά/νότες : Κακαο,  εσπεριδοειδή,  ξυλοδης γεύση,  αλατισμενη /μπαχαρικων γεύση,  καραμέλα κτλ,  αν έλεγες τι σ αρέσει απ αυτά θα μπορούσε κάποιος να σου προτείνει κάτι που ενδεχομένως να ανταποκρίνεται στα γούστα σου... 

Γενικά η από nespresso είμαι ικανοποιημένος χωρίς να έχω ποτέ αλλού τύπου μηχανή η Μπρίκι εσπρέσο σπίτι,  γενικά ο καφες που παίρνεις απ εξω είναι καλύτερος αλλά σε πολλά Take away /φούρνους εχω πιει χειρότερους καφέδες σε σύγκριση με καλες καψουλες nespresso... 

 

 

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Miatakias

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω απόλυτα τι θέλω.Από αυτά που είπες έχω καταλάβει ότι οι illy classico βγάζουν μια αλμύρα ακόμα και ώρα μετά αφού τον τελειώσω και θέλω νερό που δεν μου αρέσει,δεν ξέρω αν είναι από τον καφέ ή την ζάχαρη,συνήθως βάζω μια κουταλιά μαύρη.Επίσης δεν μου αρέσει να είναι πολύ πικρός δλδ προς το καμένο εκτός αν είναι διαφορετικά και τα μπερδεύω.Πχ αν βάλεις μια κάψουλα να τρέξει δυο φορές βγάζει την πικρίλα του καμένου,λογικό,δεν το κάνω αλλά το έχω δοκιμάσει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...