Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

άμα είναι να βάζουμε 2 κάψουλες το χάσαμε το παιχνίδι, παραγγέλνω και απέξω.

Πώς θα φτιάξεις φρέντο ρε τυπε με μια δόση αφού θα έχεις βάλει μετά άπειρο πάγο? Αν έξω στο καφέ σου φτιάξουν φρέντο με μια δόση μόνο esspresso, νομίζεις θα βγει πλούσιος καφές για να γεμίσεις την ...ποτηράνα? :P

 

Με μια δόση φτιάχνεις φρέντο οριακά μόνο στα στενά ποτήρια φρέντο που είναι το 1/3 των πλαστικών που σου δίνουν στα καφέ.

δυο εβαλα οπως με ολες εκτος καζααρ , δεν ξερω δεν μου αρεσε

 

Η γεύση είναι σχετικό πραγμα για τον καθένα. Ο πράσινος εμένα μου ψιλοαρεσε για φρέντο (2 μαζί προφανώς και αν είναι και κάνα Σάββατο πρωί, μπορεί να βάλω και 3...).

 

Αλλά κι εγώ συνήθως κάνω συνδυασμούς στις γεύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πώς θα φτιάξεις φρέντο ρε τυπε με μια δόση αφού θα έχεις βάλει μετά άπειρο πάγο? Αν έξω στο καφέ σου φτιάξουν φρέντο με μια δόση μόνο esspresso, νομίζεις θα βγει πλούσιος καφές για να γεμίσεις την ...ποτηράνα? :P

 

Με μια δόση φτιάχνεις φρέντο οριακά μόνο στα στενά ποτήρια φρέντο που είναι το 1/3 των πλαστικών που σου δίνουν στα καφέ.

 

Η γεύση είναι σχετικό πραγμα για τον καθένα. Ο πράσινος εμένα μου ψιλοαρεσε για φρέντο (2 μαζί προφανώς και αν είναι και κάνα Σάββατο πρωί, μπορεί να βάλω και 3...).

 

Αλλά κι εγώ συνήθως κάνω συνδυασμούς στις γεύσεις.

 

Με μια φτιαχνεις αν ειναι βαρύς ο καφες πχ καζααρ αλλιως τον βαζεις σε πλαστικο μικρο που βαζαμε τον φραπε.

 

Σιγουρα η γευση του καθενα αλλαζει πχ για ζεστο καπουτσινο βαζω ριστρετο σε κρυο ομως δεν μ αρεσει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με μια φτιαχνεις αν ειναι βαρύς ο καφες πχ καζααρ αλλιως τον βαζεις σε πλαστικο μικρο που βαζαμε τον φραπε.

 

Σιγουρα η γευση του καθενα αλλαζει πχ για ζεστο καπουτσινο βαζω ριστρετο σε κρυο ομως δεν μ αρεσει :P

Η κλίμακα που έχει η κάθε ποικιλία έχει να κάνει με τη γευστική ένταση και όχι με την ποσότητα ή αν είναι βαρύς κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλίμακα που έχει η κάθε ποικιλία έχει να κάνει με τη γευστική ένταση και όχι με την ποσότητα ή αν είναι βαρύς κλπ.

 

για μενα παντως ο καζααρ ειναι θεοβαρος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα φτιάξεις φρέντο ρε τυπε με μια δόση αφού θα έχεις βάλει μετά άπειρο πάγο? Αν έξω στο καφέ σου φτιάξουν φρέντο με μια δόση μόνο esspresso, νομίζεις θα βγει πλούσιος καφές για να γεμίσεις την ...ποτηράνα? :P

 

Με μια δόση φτιάχνεις φρέντο οριακά μόνο στα στενά ποτήρια φρέντο που είναι το 1/3 των πλαστικών που σου δίνουν στα καφέ.

 

 

δε πατάω το κουμπί της μονής δόσης, βάζω λουνγκο και μια χαρά γεμίζει το ποτήρι :-) , σίγουρα δεν είναι το ίδιο με το να βάλεις 2 κάψουλες αλλά δε βγαίνω αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δε πατάω το κουμπί της μονής δόσης, βάζω λουνγκο και μια χαρά γεμίζει το ποτήρι :-) , σίγουρα δεν είναι το ίδιο με το να βάλεις 2 κάψουλες αλλά δε βγαίνω αλλιώς..

 

άλλο αυτό. Συμπληρώνεις απλά νερό για να πάρεις την ποσότητα που θες. Αυτό δε σημαίνει πως έχεις όμως και καλή γεύση καφέ.

Τώρα βέβαια έπεσες και σε περίεργο άνθρωπο... Είμαι από αυτούς που βρίζουν τα εστιατόρια που σερβίρουν τεράστιες μερίδες και ψάχνει σουβλάκια τυλιχτά ΣΤΕΝΑ, μικρά και σφιχτά τυλιγμένα αντί για τα τέρατα που ξεχειλίζουν όλα από όλες τις μεριές... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω όπως έγραψα και στο προσφορές, πως χθες στο κατάστημα στην Π.Ράλλη εκεί που γίνεται Σαλαμίνος (σύνορα Νίκαια-Κερατσίνι) είχε τις κάψουλες για nespresso Douwe Egberts στα 2,1 ευρώ (πιο φτηνά και από τους ristretto απ το lidl).


Δυστυχώς είχε ελάχιστα τεμάχια και δεν νομίζω να έχει μείνει κανένα εκεί αλλά δεν γνωρίζω αν ισχύει και για άλλα καταστήματα.


Αν ισχύει ας ενημερώσει κάποιος και τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα είναι να βάζουμε 2 κάψουλες το χάσαμε το παιχνίδι, παραγγέλνω και απέξω.

 

80 cents max vs 2,5 euro min. ΝΟΤ. 

 

Πάντως επειδή φέτος το καλοκαίρι που δούλευα στα νησιά κι έχω να δει να γίνεται μόδα...

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ ΝΕSPRESSO. 

Για επαγγελματική χρήση είναι πανάκριβες και άθλιες στη γεύση γιατί πέφτει η πίεση ακόμη κ στις μεγάλες μηχανές. Τη χειρότερη εμπειρία καφέ την είχα σε ένα ξενοδοχείο το οποίο είχε την τεράστια του νεσπρέσσο και χρησιμοποιούσε ΚΑΙ μαϊμού κάψουλες. Σε φάση χτυπητός με το κουτάλι ΦΡΑΠΕΣ να είναι καλύτερος. 

'Οταν έχετε εστιατόριο ή τετράστερο-πεντάστερο ξενοδοχείο, και δεν έχετε μπαρίστα και κανονική μηχανή εσπρέσσο δείχνετε πολύ ερασιτέχνες και γύφτοι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή φέτος το καλοκαίρι που δούλευα στα νησιά κι έχω να δει να γίνεται μόδα...

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ ΝΕSPRESSO. 

Για επαγγελματική χρήση είναι πανάκριβες και άθλιες στη γεύση γιατί πέφτει η πίεση ακόμη κ στις μεγάλες μηχανές. Τη χειρότερη εμπειρία καφέ την είχα σε ένα ξενοδοχείο το οποίο είχε την τεράστια του νεσπρέσσο και χρησιμοποιούσε ΚΑΙ μαϊμού κάψουλες. Σε φάση χτυπητός με το κουτάλι ΦΡΑΠΕΣ να είναι καλύτερος. 

'Οταν έχετε εστιατόριο ή τετράστερο-πεντάστερο ξενοδοχείο, και δεν έχετε μπαρίστα και κανονική μηχανή εσπρέσσο δείχνετε πολύ ερασιτέχνες και γύφτοι...

 

nespresso σε ξενοδοχειο ειχα δει πριν 5 χρονα σε 5αστερο αλλα μονο στο πρωινο και το θεωρησα μεγαλη μαγκια αν καποιος δεν πινει φιλτρου εφτιαχνε μονος του εσπρεσακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nespresso σε ξενοδοχειο ειχα δει πριν 5 χρονα σε 5αστερο αλλα μονο στο πρωινο και το θεωρησα μεγαλη μαγκια αν καποιος δεν πινει φιλτρου εφτιαχνε μονος του εσπρεσακι.

 

'Αλλο αυτό ρε σύ. Εγώ μιλάω να έχει barman και να έχει τέτοια εσπρεσιέρα στο μπαρ. Στα πεντάστερα βάζουν και νεσπρέσα με ΟΛΑ τα παρελκόμενα και δωρεάν κάψουλες στα ΔΩΜΑΤΙΑ. (Το ξέρω γιατί περνώντας καλώδια για δορυφορική, είχαμε θέμα με ένα aircondition και περιμένοντας τον ψυκτικό, εφόσον μιλήσαμε με τον ιδιοκτήτη φτιάξαμε εσπρεσάκι περιμένωντας :D  κάναμε και τους τουρίστες με θέα από τη Καλντέρα.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 cents max vs 2,5 euro min. ΝΟΤ. 

 

Πάντως επειδή φέτος το καλοκαίρι που δούλευα στα νησιά κι έχω να δει να γίνεται μόδα...

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ ΝΕSPRESSO. 

Για επαγγελματική χρήση είναι πανάκριβες και άθλιες στη γεύση γιατί πέφτει η πίεση ακόμη κ στις μεγάλες μηχανές. Τη χειρότερη εμπειρία καφέ την είχα σε ένα ξενοδοχείο το οποίο είχε την τεράστια του νεσπρέσσο και χρησιμοποιούσε ΚΑΙ μαϊμού κάψουλες. Σε φάση χτυπητός με το κουτάλι ΦΡΑΠΕΣ να είναι καλύτερος. 

'Οταν έχετε εστιατόριο ή τετράστερο-πεντάστερο ξενοδοχείο, και δεν έχετε μπαρίστα και κανονική μηχανή εσπρέσσο δείχνετε πολύ ερασιτέχνες και γύφτοι...

Την τιμή νομίζω τη συγκρίνει με τον καφέ στο χέρι που συνήθως είναι 1-1.20€.

 

Για το άλλο που λες, δεν μπορούν όλοι να έχουν κανονική εσπρεσιέρα με μπαρίστα. Αν η κατανάλωση είναι μικρή μια χαρά είναι μια εσπρεσιέρα με κάψουλες πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός zio10 απο 1 έως 1,50 ευρώ παίρνω στο χέρι, δε λέω ότι διαφωνώ βέβαια για το θέμα γεύσης και ότι θα ήταν καλύτερα με 2 κάψουλες. Πρόσφατα ξεκίνησα και παίρνω lungo κάψουλες για να βγάζει περισσότερο καφέ για το freddo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

2 μαζί πρέπει να βάζεις για έναν φρέντο από αυτές. Και είναι πιο έντονη η γεύση όπως πρέπει για τον φρέντο που αραιώνει με τον πάγο κλπ. :)

 

Δεν πήρα ποτέ ξανά άλλο γάλα. Πετυχαίνει πάντα ακόμη και στο φρέντο. :)

Κρύο με το μηχανιμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχε ανοίξει αυτό το νήμα, το άλλο το είχα εγκαταλείψει πολύ καιρό πριν καθώς ήταν τραγική πια η κατάσταση εκεί μέσα. 

 

Στο θέμα μας, ανακάλυψα πρόσφατα στα σούπερ μάρκετ του Γαλαξία κάψουλες της Buon Gusto Cafe που είναι της εταιρείας ΝΑΤΚΟ, θα την ξέρετε από τους ξηρούς καρπούς. Από τέσσερα ευρώ έχουν τώρα προσφορά στα τρία ευρώ μέχρι τις 28/08. Έχω δοκιμάσει Ristretto και Gourmet και θα δοκιμάσω από αύριο το Nero. Σαν γεύση ο ριστρέτο είναι πιο δυνατός και γεμάτος από του λιντλ και με καλή ροή που πλησιάζει τις Nespresso. Μου κάνει είτε και για φρέντο είτε για μακιάτο (δεν μ΄ αρέσει ο καπουτσίνο πια). Ο Gourmet χωρίς ιδιαίτερες εξάρσεις αλλά ικανοποιητικός και σχετικά ελαφρύς, κάνει και για τα προηγούμενα για πιο ελαφρύ ρόφημα και ίσως καλύτερος από τους DE ίδιας έντασης. Ειδικά ο ριστρέτο φεύγει πολύ εύκολα από το ράφι τώρα με την προσφορά και δεν θα τον βρίσκετε πάντα αν πηγαίνετε αργά. Αξίζει μια δοκιμή να πείτε τη γνώμη σας.

 

Προσθήκη, τώρα είδα ότι στη σελίδα τους δεν έχουν ακόμα το Nero, πάντως είναι με ένταση 12. 

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...