Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα παρω αυριο την Krups XN10055 Inssia 

Μεχρι τωρα επερνα fredo espreso μονο απο καταστηματα με delivery

Με ενδιαφερει μονο ο fredo (επινα φραπε που τωρα δεν μου αρεσει) 

Ποιες καψουλες να δοκιμασω ?

Θα παρω αυριο την Krups XN10055 Inssia 

Μεχρι τωρα επερνα fredo espreso μονο απο καταστηματα με delivery

Με ενδιαφερει μονο ο fredo χωρις γαλα και καπως δυνατος (επινα φραπε που τωρα δεν μου αρεσει) 

Ποιες καψουλες να δοκιμασω ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Θα παρω αυριο την Krups XN10055 Inssia 

Μεχρι τωρα επερνα fredo espreso μονο απο καταστηματα με delivery

Με ενδιαφερει μονο ο fredo (επινα φραπε που τωρα δεν μου αρεσει) 

Ποιες καψουλες να δοκιμασω ?

Θα παρω αυριο την Krups XN10055 Inssia 

Μεχρι τωρα επερνα fredo espreso μονο απο καταστηματα με delivery

Με ενδιαφερει μονο ο fredo χωρις γαλα και καπως δυνατος (επινα φραπε που τωρα δεν μου αρεσει) 

Ποιες καψουλες να δοκιμασω ?

Nespresso napoli, ristretto, kazaar

Lor 11, 12  onyx. 

Να έχεις στο μυαλό σου ότι αν θέλεις όσο τον δυνατόν βαρύκαφε, θα πρέπει να ακολουθήσεις διαφορετική διαδικασία από τις καφετέριες. Έχει γραφτεί και σε σχόλια πιο πάνω. Κρυώνεις τον καφέ χωρίς παγάκια και τα προσθέτεις αργότερα στο ποτήρι. Πάρε ένα μεταλλικό ποτήρι σαν αυτό της φραπεδιερας και βάλτο μέσα σε ένα σκεύος με παγάκια για να το κρυώσεις. Εναλλακτικά βάζεις 3 κάψουλες, αν και είναι λίγο ασύμφορο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Με ενδιαφερει μονο ο fredo χωρις γαλα και καπως δυνατος (επινα φραπε που τωρα δεν μου αρεσει) 

Ποιες καψουλες να δοκιμασω ?

42 λεπτά πριν, panospkk1 είπε

Nespresso napoli, ristretto, kazaar

Lor 11, 12  onyx. 

Για freddo ως #1 επιλογή έχω τον Nespresso Napoli (13). Η #2 επιλογή μου είναι η L'or Onyx (12). Οτιδήποτε άλλο δοκίμασα βγάζει νερομπλούκι, όχι freddo. Γενικώς, επειδή ο freddo έχει πάγο (άρα νερώνεται όσο περνάει η ώρα) θέλει ΔΥΝΑΤΗ ποικιλία για να βγει καφές κι όχι ξέπλυμα. :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Θα παρω αυριο την Krups XN10055 Inssia 

Μεχρι τωρα επερνα fredo espreso μονο απο καταστηματα με delivery

Με ενδιαφερει μονο ο fredo (επινα φραπε που τωρα δεν μου αρεσει) 

Ποιες καψουλες να δοκιμασω ?

Θα παρω αυριο την Krups XN10055 Inssia 

Μεχρι τωρα επερνα fredo espreso μονο απο καταστηματα με delivery

Με ενδιαφερει μονο ο fredo χωρις γαλα και καπως δυνατος (επινα φραπε που τωρα δεν μου αρεσει) 

Ποιες καψουλες να δοκιμασω ?

Έπινα χρόνια freddo απο μηχανή Tassimo με την κάψουλα για freddo  και μου άρεσε....

Εδω και 4 μήνες που πήρα μηχανή για κάψουλες  Nespresso  δεν έχω καταφέρει να φτιάξω freddo που να μου αρέσει και προς το παρόν πίνω espresso και οχι freddo..

Τώρα για την διαδικασία που γράφουν αρκετοί να παγώνω ποτήρι σε παγακια κλπ η για 3 κάψουλες.... δεν τις έχω δοκιμάσει αλλα ούτε και πρόκειται να τις δοκιμάσω.... δεν πήρα κανονική μηχανή espresso αλλά με κάψουλες για ευκολία και οχι για να πιω ένα καφέ να θέλει μισή ώρα  προεργασία  η να μου κοστίζει σαν να τον έχω παραγγείλει από κατάστημα.

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Χωρίς να είμαι ο πιο έμπειρος γευσιγνώστης καφέ, όποια απόπειρα κι αν έκανα με άλλες μάρκες, δεν έχω καταφέρει ως τώρα να βρω κάτι που να πλησιάζει τις 3-4 κορυφαίες προτιμήσεις μου στη γκάμα της Nespresso.

Για δοκίμασε την barista ( 13 ένταση) της Lor.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 12:35 ΠΜ, teot είπε

Έπινα χρόνια freddo απο μηχανή Tassimo με την κάψουλα για freddo  και μου άρεσε....

Εδω και 4 μήνες που πήρα μηχανή για κάψουλες  Nespresso  δεν έχω καταφέρει να φτιάξω freddo που να μου αρέσει και προς το παρόν πίνω espresso και οχι freddo..

Τώρα για την διαδικασία που γράφουν αρκετοί να παγώνω ποτήρι σε παγακια κλπ η για 3 κάψουλες.... δεν τις έχω δοκιμάσει αλλα ούτε και πρόκειται να τις δοκιμάσω.... δεν πήρα κανονική μηχανή espresso αλλά με κάψουλες για ευκολία και οχι για να πιω ένα καφέ να θέλει μισή ώρα  προεργασία  η να μου κοστίζει σαν να τον έχω παραγγείλει από κατάστημα.

Η άποψη μου είναι ότι η μηχανή για κάψουλες nespresso, μπορεί να καλύψει τις ανάγκες μας για ένα τίμιο σπιτικό εσπρέσο. Μετά από αρκετές δοκιμές, μπορώ να πω ότι ακόμα και ο Napoli (κόκκινη κάψουλα Nespresso), δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον φρεντο από καφετέρια. Ίσως επειδή πίνω βαρύ και με έντονο καβουρδισμα καφέ και μου φαίνεται νερουλός σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη και γούστο. 

Θα ήθελα να μου πεις τις εντυπώσεις σου για φρεντο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ο go-to για κρυο καφε,ειναι ο Palermo Kazaar μιας και ειναι ο πιο παχυρευστος και γεματος σαν σωμα.
Μια καψουλα ως loungo (για τη ποσοτητα) και μια ως espresso (για το σωμα), δυο παγακια και χαρηκα που τα παμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση άσχετου : Θέλω να πάρω για πρώτη φορά μηχανή espresso αποκλειστικά για κάψουλες.Ανάλογα τον καφέ που θα επιλέξω πρέπει να πάρω και την μηχανή της ίδιας μάρκας ή δεν παίζει ρόλο; Πχ θέλω να δοκιμάσω τις κάψουλες Dimello.Μπορώ να πάρω οποιαδήποτε μηχανή δέχεται κάψουλες; Επίσης , αν δεν μου αρέσει ο dimello μπορώ να δοκιμάσω από άλλες μάρκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ερώτηση άσχετου : Θέλω να πάρω για πρώτη φορά μηχανή espresso αποκλειστικά για κάψουλες.Ανάλογα τον καφέ που θα επιλέξω πρέπει να πάρω και την μηχανή της ίδιας μάρκας ή δεν παίζει ρόλο; Πχ θέλω να δοκιμάσω τις κάψουλες Dimello.Μπορώ να πάρω οποιαδήποτε μηχανή δέχεται κάψουλες; Επίσης , αν δεν μου αρέσει ο dimello μπορώ να δοκιμάσω από άλλες μάρκες;

To σύστημα της Nespresso το χρησιμοποιούν πολλές εταρείες καφέ οπότε δεν νομιζω να εχει πρόβλημα να βρεις αυτό που θέλεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω ειμαι της αποψης οτι απο nespresso δεν μπορεις να πιεις καλο φρεντο λογο των 5γρ καφε/40ml σε καθε καψουλα ενω απ εξω οι καφεδες εχουν 7-8γρ καφε (μονος καφες) για περιπου 30ml , εγω προτιμω να πινω ζεστο παντα καφε απο την nespresso ουτε γαλα ουτε τιποτα αλλο , εντυπωση μου κανει οτι το μελος teot λεει οτι στην Dolce Gusto επινε καλυτερο φρεντο σε σχεση με nespresso καθως χωρις να εχω προσωπικη αποψη (δεν εχω δοκιμασει ποτε dolce gusto καφε) ολοι οι χρηστες που εχουν δοκιμασει και στις δυο εδω αλλα και γενικοτερα στο ιντερνετ λενε οτι η nespresso  βγαζει  πολυ καλυτερο αποτελεσμα στον καφε σε σχεση με την dolce gusto που ειναι πιο πολυ για ροφηματα (π,χ σοκολατες κτλ) .Ισως να μειωσεις τα 40ml στα 25-30ml , δεν ξερω αν βοηθαει..

Οι υψηλης εντασης απο 10 και πανω starbucks ειναι βαριοι με γεματο σωμα αλλα ειναι πολυ πικροι και με μια ιδιαιτερη γευση που στους περισσοτερους δεν αρεσει..

Το kazaar δεν τον θυμαμαι καθως μια καψ δοκιμαστικη εχω πιει οταν πηρα την μηχανη απο περιεργια θα παω να παρω μια 10αδα , γενικοτερα εμενα οι γνησιες nespresso δεν μ αρεσουν πολυ , αν καποιος ψαξει μπορει να βρει φθηνες καψουλες, εγω προσωπικα παιρνω lollo nero και borbone nero για βαρυ καφε/robusta καφεδες που δεν υπαρχουν στα σουπερ μαρκετ απο 0,15 εως 0,18 σενς η καψουλα, αλλα τα γουστα ειναι υποκειμενικα..

Παρεπιπτοντως δοκιμασα σε εναν φιλο πρωτη φορα nespresso vertuo , νωμιζω ο τυπο ηταν intenso στα 180ml , δεν με ενθουσιασε , βασικα ειναι σαν να πινεις lungo σε απλη nespresso και οχι πιο ευγεστος/δυνατος/γεματο σωμα ... Δηλαδη κανεις 2 lungo σε απλη  νεσπρεσσο που εχεις στοκαρει σε προσφορα στα 2 - 2,5e και παλι στα ιδια  λεφτα/ml εισαι..

 

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Ερώτηση άσχετου : Θέλω να πάρω για πρώτη φορά μηχανή espresso αποκλειστικά για κάψουλες.Ανάλογα τον καφέ που θα επιλέξω πρέπει να πάρω και την μηχανή της ίδιας μάρκας ή δεν παίζει ρόλο; Πχ θέλω να δοκιμάσω τις κάψουλες Dimello.Μπορώ να πάρω οποιαδήποτε μηχανή δέχεται κάψουλες; Επίσης , αν δεν μου αρέσει ο dimello μπορώ να δοκιμάσω από άλλες μάρκες;

Το original συστημα καψουλων Nespresso (οχι η καινουρια η Nespresso Vertuo) εχει την μεγαλητερη γκαμα απο της γνησιες nespresso που παιρνεις απο boutique nespresso σε τιμες απο 0,42/καψ και πανω  και μολις τωρα μπηκα στο γνησιο site και ειδα τις αυξησεις ειτε στο πλαισιο των γενικοτερων αυξησεως σε ολα τα προιοντα ειτε ειδικοτερα στα πλαισια των ανομαλων καιρικων φαινομενων (υπερβολικα χαμηλες θερμοκρασιες και ξηρασια) στην Βραζιλια που ειναι η μεγαλητερη χωρα - παραγωγος καφε στον κοσμο αλλα και πολυ φθηνοτερες ολων των μεγαλων εταιριων καφε οπως Lavazza , illy , Starbucks, Lor , Dimello ,Jacobs  σε σουπερ μαρκετ που συχνα βαζουν προσφορες μια 10αδα καψουλες περιπου στα 2,50ε (0,25/καψ) ειτε να μπεις στο σκρουτζ και να βρεις ατελειωτες μαρκες απο 0,13 καψ αρκει να παρεις μεγαλες ποσοτητες 100αδες κτλ..

Καλο ειναι να πας σε ενα μεγαλο καταστημα με ηλεκτρικες συσκευες η και σε μια γνησια nespresso boutique που πουλαν μηχανες και σου προσφερουν εκει επιτοπου ενα εσπρεσσο να δοκιμασεις (απο τις γνησιες nespresso φυσικα) να ξερεις τι να περιμενεις περιπου γιατι ο καφες στην καψουλομηχανη δεν ειναι ιδιας ποιοτητας με τους καφεδες που παιρνεις απ εξω..

 

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Nespreso καψουλες μπορουν με καποιο ανταπτορα να μπουν σε μηχανη dolce gusto ?

Oχι απ οσο ξερω

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, pkk1 είπε

Η άποψη μου είναι ότι η μηχανή για κάψουλες nespresso, μπορεί να καλύψει τις ανάγκες μας για ένα τίμιο σπιτικό εσπρέσο. Μετά από αρκετές δοκιμές, μπορώ να πω ότι ακόμα και ο Napoli (κόκκινη κάψουλα Nespresso), δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον φρεντο από καφετέρια. Ίσως επειδή πίνω βαρύ και με έντονο καβουρδισμα καφέ και μου φαίνεται νερουλός σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη και γούστο. 

Θα ήθελα να μου πεις τις εντυπώσεις σου για φρεντο

 

Δοκίμασα διάφορες κάψουλες nespresso και μπορώ να πώ ότι με κάποιες  (Napoli, Kazaar)  όπως και με Lor (Onyx, Barista) και γενικα καψουλες 12αρες αν χρησιμοποιούσες δυο  έδιναν  ένα σχετικά υποφερτό   φρέντο αλλά όσες 12αρες 13αρες έχω δοκιμάσει δίνουν πολύ πικράδα  και προς το παρόν έχω κατασταλάξει σε εσπρεσσακι με κάψουλα Lor Colombia

12 ώρες πριν, Miatakias είπε

Και εγω ειμαι της αποψης οτι απο nespresso δεν μπορεις να πιεις καλο φρεντο λογο των 5γρ καφε/40ml σε καθε καψουλα ενω απ εξω οι καφεδες εχουν 7-8γρ καφε (μονος καφες) για περιπου 30ml , εγω προτιμω να πινω ζεστο παντα καφε απο την nespresso ουτε γαλα ουτε τιποτα αλλο , εντυπωση μου κανει οτι το μελος teot λεει οτι στην Dolce Gusto επινε καλυτερο φρεντο σε σχεση με nespresso καθως χωρις να εχω προσωπικη αποψη (δεν εχω δοκιμασει ποτε dolce gusto καφε) ολοι οι χρηστες που εχουν δοκιμασει και στις δυο εδω αλλα και γενικοτερα στο ιντερνετ λενε οτι η nespresso  βγαζει  πολυ καλυτερο αποτελεσμα στον καφε σε σχεση με την dolce gusto που ειναι πιο πολυ για ροφηματα (π,χ σοκολατες κτλ) .Ισως να μειωσεις τα 40ml στα 25-30ml , δεν ξερω αν βοηθαει..

Οι υψηλης εντασης απο 10 και πανω starbucks ειναι βαριοι με γεματο σωμα αλλα ειναι πολυ πικροι και με μια ιδιαιτερη γευση που στους περισσοτερους δεν αρεσει..

Το kazaar δεν τον θυμαμαι καθως μια καψ δοκιμαστικη εχω πιει οταν πηρα την μηχανη απο περιεργια θα παω να παρω μια 10αδα , γενικοτερα εμενα οι γνησιες nespresso δεν μ αρεσουν πολυ , αν καποιος ψαξει μπορει να βρει φθηνες καψουλες, εγω προσωπικα παιρνω lollo nero και borbone nero για βαρυ καφε/robusta καφεδες που δεν υπαρχουν στα σουπερ μαρκετ απο 0,15 εως 0,18 σενς η καψουλα, αλλα τα γουστα ειναι υποκειμενικα..

Παρεπιπτοντως δοκιμασα σε εναν φιλο πρωτη φορα nespresso vertuo , νωμιζω ο τυπο ηταν intenso στα 180ml , δεν με ενθουσιασε , βασικα ειναι σαν να πινεις lungo σε απλη nespresso και οχι πιο ευγεστος/δυνατος/γεματο σωμα ... Δηλαδη κανεις 2 lungo σε απλη  νεσπρεσσο που εχεις στοκαρει σε προσφορα στα 2 - 2,5e και παλι στα ιδια  λεφτα/ml εισαι..

 

 

 

Δεν έγραψα για  Dolce Gusto (δεν έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω) αλλά για Tassimo που χρησιμοποιούσα καμιά 10ετία.

H Tassimo δεν έχει την ποικιλία  σε καφεδες της  nespresso  αλλά η κάψουλα  Tassimo για εσπρέσσο έχει 7gr καφέ   και η κάψουλα για freddo  έχει 9gr και δίνουν αξιοπρεπέστατους espresso και  freddo  (οι πρώτοι espresso που ήπια με κάψουλα nespresso  μου φάνηκαν νεροζούμι και απογοητεύτηκα )  και πολλές φορές  το σκέφτομαι μόλις τελειώσουν οι καψουλες που έχω να ξαναγυρίσω στην Tassimo.

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...