Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Ultimategr είπε

Παρατηρησα σημερα που κατεβαζα ένα μεγαλο αρχειο και χρειαστηκε συγχρόνως να μιλησω στο τηλεφωνο,ενω ακουγα τον συνομιλητή μου καθαρα,αυτος με ακουγε με σπασιματα στη φωνη και θορυβο.Πηρα για δοκιμη στο κινητο μου και ακουγοταν θορυβος και σπασιματα.Μολις σταματησα το κατεβασμα το τηλεφωνο επανηλθε πλήρως.

Λογικα δεν πρεπει να δινει προτεραιοτητα στο Voip όταν δουλευει το ιντερνετ?Χρειαζοντε μηπως επιπλέον ρυθμισεις?

Το Speedport έχει QoS και μάλιστα με κατάλληλους κανόνες που δίνουν απόλυτη προτεραιότητα στα πακέτα του VoIP. Έλα όμως που εσύ το έχεις πίσω από άλλο router, άρα πρέπει και σε αυτό να υπάρχει δυνατότητα QoS για το οποίο είναι δική σου ευθύνη να λειτουργεί σωστά.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jkoukos είπε

Το Speedport έχει QoS και μάλιστα με κατάλληλους κανόνες που δίνουν απόλυτη προτεραιότητα στα πακέτα του VoIP. Έλα όμως που εσύ το έχεις πίσω από άλλο router, άρα πρέπει και σε αυτό να υπάρχει δυνατότητα QoS για το οποίο είναι δική σου ευθύνη να λειτουργεί σωστά.

Σωστα,το σκεφτητα και γω αυτο.Στο ρουτερ μου Tp link TD-W8970B το εχει σαν Bandwidth Control .Εκανα καποιες ρυθμισεις και υπαρχει καποια βελτιωση,θα το ψαξω πιο πολυ οταν εχω χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο bandwidth control με το οποίο θέτεις όρια ή περιορισμούς στην ταχύτητα επικοινωνίας συσκευών και άλλο το QoS με το οποίο θέτεις προτεραιότητα στην διακίνηση πακέτων από συσκευές ή εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Άλλο bandwidth control με το οποίο θέτεις όρια ή περιορισμούς στην ταχύτητα επικοινωνίας συσκευών και άλλο το QoS με το οποίο θέτεις προτεραιότητα στην διακίνηση πακέτων από συσκευές ή εφαρμογές.

Στις προδιαγραφες το ρουτερ γραφει οτι υποστηριζει qos,στο menu ομως δεν το βρισκω σαν qos(quality of service),το μονο που βρηκα ειναι το ATM Qos Type UBR.Εψαξα και στο manual αλλα δεν αναφερει κατι για qos.Στο Bandwidth Control εχει μια επιλογη priority

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα είναι το ATM QoS. Δεν έχει αυτό που συζητάμε το 8970 (έχει μόνο σε OpenWrt firmware).

Δοκίμασε με το Bandwidth control, ορίζοντας την ΙΡ του Speedport, τις πόρτες RTP για την φωνή, δώσε ελάχιστο/μέγιστο Bandwidth και τέλος όρισε προτεραιότητα 1 (αφορά την  προτεραιότητα του κανόνα, όχι των πακέτων όπως στο κανονικό QoS).

Επίσης κλείσε το SIP ALG στο αντίστοιχο μενού και ελπίζω να έχεις κανόνα port forward για τις πόρτες RTP.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Άλλο πράγμα είναι το ATM QoS. Δεν έχει αυτό που συζητάμε το 8970 (έχει μόνο σε OpenWrt firmware).

Δοκίμασε με το Bandwidth control, ορίζοντας την ΙΡ του Speedport, τις πόρτες RTP για την φωνή, δώσε ελάχιστο/μέγιστο Bandwidth και τέλος όρισε προτεραιότητα 1 (αφορά την  προτεραιότητα του κανόνα, όχι των πακέτων όπως στο κανονικό QoS).

Επίσης κλείσε το SIP ALG στο αντίστοιχο μενού και ελπίζω να έχεις κανόνα port forward για τις πόρτες RTP. 

Εχω ανοιξει τις πορτες 4000-4009,5060 και 7547.Ποσο περιπου bandwidth xρειαζεται το voip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, jkoukos said:

Το πολύ 200kbps χρειάζεται το VoIP.

Δλδ 25ΚΒyte/sec. Το διευκρίνιζω γιατί θα τρομάξουν με τον αριθμό αρκετοί που δεν θυμούνται ότι όταν είναι μικρό το b σημαίνει bit κι όχι byte. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα σε όλη την παρέα.

μια ερωτηση θέλω να κανω.

ειμαι κατοχοσ tpl link w9980. vdsl  απο περσυ αλλα χρησιμοποιω το δικο μου ρουτερ και οχι του οτε. τωρα ομωσ αναγκαστικα δεν εχω τηλεφωνια λογω αναβαθμισης.

για να μην κανω ολη την διαδικασια που λετε πιο πισω , να συνδεσω δηλαδη τα 2 ρουτερ μεταξυ τους μπορω σε μια πριζα να εχω κανονικα μονο ιντερνετ απο το tp link και σε αλλη πριζα του σπιτιου να παραμετροποιησω το sppedport του οτε ωστε να εχω μονο τηλεφωνια?

χωρισ να ενωσω τα 2 ρουτερ μεταξυ τους. το καθενα σε διαφορετικο σημειο στο σπιτι.

ρουτερ στο δωματιο με ιντερνετ, ρουτερ στο σαλονι μονο για τηλεφωνια.

σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς να συνδεθούν σε διαφορετικές τηλεφωνικές πρίζες, θα σε απογοητεύσω με ένα μεγάλο ΟΧΙ. Δεν μπορούν να παίξουν ταυτόχρονα 2 modem στην ίδια τηλεφωνική γραμμή και μην το δοκιμάσεις αν θέλεις να έχεις σύνδεση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω προσπαθω να κανω VPN με Draytek ρουτερ μπροστα απο speedport και μου ρίχνει ακυρο. Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν.... Μεχρι και τα στοιχεια του vpn εδωσα σε αλλον φίλο και εκείνος συνδέθηκε με δικο του zyxel ρουτερ. (με απλή dsl γραμμή) 

Η ερωτηση μου ειναι: ξερει κανεις αν ο ΟΤΕ κόβει τίποτα οσον αφορα τα vpn σε πισω απο ευρυζωνικες συνδέσεις ;   (οι ίδιοι μου είπαν πως οχι, αν και δεν ειμαι και 100% σίγουρος) 

Αν κάνω τον οδηγό του Jkoukos και βάλω μπροστα απο το speedport το Draytek για PPPoE  θα δώ αποτέλεσμα ; 

Καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CONAN_ είπε

εγω προσπαθω να κανω VPN με Draytek ρουτερ μπροστα απο speedport και μου ρίχνει ακυρο. Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν.... Μεχρι και τα στοιχεια του vpn εδωσα σε αλλον φίλο και εκείνος συνδέθηκε με δικο του zyxel ρουτερ. (με απλή dsl γραμμή) 

Η ερωτηση μου ειναι: ξερει κανεις αν ο ΟΤΕ κόβει τίποτα οσον αφορα τα vpn σε πισω απο ευρυζωνικες συνδέσεις ;   (οι ίδιοι μου είπαν πως οχι, αν και δεν ειμαι και 100% σίγουρος) 

Αν κάνω τον οδηγό του Jkoukos και βάλω μπροστα απο το speedport το Draytek για PPPoE  θα δώ αποτέλεσμα ; 

Καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ! :)

Σε ευρυζωνική σύνδεση με speedport μπροστά με router από πίσω σε passthrough ,  με open VPN στο ρούτερ δεν έχω κανένα πρόβλημα, και VoIP κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Αν και βλέπω πως το νήμα κρατάει αρκετά χρόνια, θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω καρφωμένο στη γραμμή ένα TP-LINK W8970 και πίσω, για τηλεφωνία ένα speedport entry 2i. Έχω ακολουθήσει κατά γράμμα τον οδηγό του @jkoukos και όλα λειτουργούν ΟΚ, με μόνη εξαίρεση την τηλεφωνία όπου όταν μιλάω στο τηλέφωνο μετά από 20" κόβεται η κλήση.....!

Το διάβασα και σε προηγούμενα post αλλά δεν έχω βρει κάποια λύση.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρεις ενα σκετο router της tenda το οποιο ειναι 100% συμβατο με τον CPU ΤΗς COSMOTE απο εκει που θα το παρεις εκει θα στο ρυθμισουνε 1 λεπτο ειναι και θα εχεις και ελεγχο εξαποστασεως απο το κινητο εναμιση χρονο δεν εχω θεμα ποιανει και 5G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...