Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη μου απάντηση! Όποιος δουλεύει στην αγορά τέτοιες ημέρες καταλαβαίνει...  :fear: 

Πολύ ενδιαφέρον αυτά για την voip τηλεφωνία, σίγουρα πάντως εγώ έχω το απλό, μιας και δε πληρώνω κάτι επιπλέον.

Τώρα, δε μπορώ να συνδεθώ με το speedport. Ότι κ να έκανα με το static route δε τα κατάφερα (ίσως να τα έκανα και λάθος).

Έβαλα και δεύτερο καλώδιο ethernet να συνδέσω τα δυο ρούτερ, τίποτα.

Επίσης, δε μπορώ να δηλώσω 2 ip στον υπολογιστή, γιατί δε ξέρω ούτε τι IP να βάλω, ούτε τι default gateaway, αλλά ούτε και το subnet mask  :-D  :-D 

Πριν όμως, που δε δούλευε η τηλεφωνία καθόλου, γιατί συνδεόμουν κανονικά με το speedport στην ip 192.168.1.2, ενώ τώρα που η τηλεφωνία δουλεύει όποτε θέλει, δεν καταφέρνω να συνδεθώ με τπτ ; 

Πάμε στα βήματα τώρα
1) Το speedport παίρνει πάντα την ip 192.168.1.2 μέσα στο tp-link


2) Αυτό νομίζω πως δε το είχα κάνει, αλλά δεν έχω πρόσβαση πλέον στο speedport για να το κάνω..  :unsure: 

3) Είναι ανοιχτές οι θύρες, αλλά και το DMZ στην IP του speedport.

4) Το SIP ALG είναι απενεργοποιημένο στο tp-link.


Το τηλέφωνο πέφτει κάθε 15-20 λεπτά πλέον, ενώ το internet δεν έχει κανένα πρόβλημα..  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είτε έχεις voip είτε απλή τηλεφωνία το ίδιο πληρώνεις απλά αλλάζει ο τρόπος σύνδεσης στο πρώτο συνδέεις τη συσκευή πίσω στο ρούτερ ενώ στην αλλαγή με σπλιτερ στο τοίχο.

Δοκίμασες στο Speedport να κάνεις αναβάθμιση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Όταν εννοώ "απλό" εννοώ από τις δυο επιλογές που έδωσε ο jkoukos.

Έχω σίγουρα voip, γνωρίζω την διαφορά..  :-D 
Το speedport ναι φοράει το τελευταίο firmware του OTE..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχει το PC 2 διευθύνσεις, ακολουθείς τον οδηγό που έδωσα πριν:

α. Ως πρώτη και κύρια ΙΡ βάζεις αυτή που έχει τώρα (π.χ. 192.168.1.3) και ως Gateway και DNS, αυτή που έχει το TP-Link (192.168.1.1).

β. Ως δεύτερη ΙΡ, βάζεις μία που να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με το Speedport (π.χ. 192.168.2.3).

γ. Και στις 2 περιπτώσεις στο Subnet Mask βάζεις 255.255.255.0.

δ. Συνδέεις με ακόμη ένα καλώδιο τις 2 συσκευές (LAN-LAN).

 

Έτσι πληκτρολογώντας στο PC (που συνδέεται στο TP-Link) την ΙΡ του Speedport (192.168.2.1), θα συνδέεσαι σε αυτό.

 

Δεύτερος τρόπος, είναι να επιτρέπεις στο Speedport να συνδέονται στην WAN θύρα του από άλλο δίκτυο.

Ακολουθείς ακριβώς το βήμα 3γ των οδηγιών. Στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζεται δεύτερη ΙΡ στην κάρτα του υπολογιστή και ούτε δεύτερο καλώδιο μεταξύ των 2 συσκευών.

 

Τρίτος τρόπος, να συνδέσεις τον υπολογιστή στο Speedport και να φροντίσεις να έχει ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα.

       Ακολούθησα τον οδηγό βάζοντας ως πρώτο router ένα Ζyxel VMG1312-b10a . 

Η ερώτηση μου έχει να κάνει αν ο dhcp του Zyxel θα έπρεπε να κάνει assign ip's σε wired συσκευές ή στις wired συσκευές πρέπει να έχω static ip's;

Ενώ το WLAN μου παίζει κανονικά (κάνει assign ip's ) wired δεν κάνει. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά ο DHCP του Zyxel πρέπει να δίνει αυτόματα διευθύνσεις σε όλες τις συνδεδεμένες σε αυτόν συσκευές (είτε ενσύρματες είτε ασύρματες). Εκτός αν μιλάς σε συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο Speedport, οπότε λογικά δεν παίρνουν διευθύνσεις από τον DHCP του Zyxel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση θα κοιτάξω λοιπόν γιατί οι wired δεν περνούν IP. Μια τελευταία ερώτηση . Στο speedport γιατί αφήνουμε ανοιχτό τον DHCP;; Μπορώ να τον απενεργοποιήσω ή θα δημιουργήθει πρόβλημα;  Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σκοπεύεις να συνδέσεις άλλες συσκευές στο Speedport, κλείσε τον DHCP, διαφορετικά είτε θα ρυθμίζεις χειροκίνητα την ΙΡ σε κάθε μία συσκευή, είτε θα ανοίξεις τον DHCP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγω εχω ακολουθησει τις οδηγιες αλλα μου εμφανιζονται διακοπες στο τηλεφωνο περιπου καθε πεντε λεπτα για λιγα δευτερολεπτα. Οταν ομως αφαιρω τον κανονα απο τον address reservation ολα μια χαρα χωρις διακοπες. εχει κανεις το ιδιο προβλημα?

Αυτο ειναι το log oταν εχω δωσει address reservation

2018-05-29T01:28:32Z [Warning] [SIP] +30xxxxxxxx registration failed (503 Service Unavilable)
2018-05-29T01:28:35Z [Warning] [SIP] +30xxxxxxxx in service
2018-05-29T01:28:35Z [Warning] TR064 action required authentication Date&Time:2018-05-28T22:28:35; Event name: 4 VALUE CHANGE/ ;IP  address:192.168.2.190
2018-05-29T01:33:27Z [Warning] [SIP] +30xxxxxxxx registration failed (503 Service Unavilable)
2018-05-29T01:33:35Z [Warning] [SIP] +30xxxxxxxx registration failed (503 Service Unavilable)
2018-05-29T01:33:38Z [Warning] [SIP] +30xxxxxxxx in service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βρηκα λυση δινοντας static ip απο το speedport. Μαλλον καποιο προβλημα εχει ο dhcp  του tplink  με το address reservation. Δεν ξερω αν εμφανιστει καποιο αλλο προβλημα αλλα ολα δουλευουν μια χαρα τωρα, Αυτο ειναι το setup που εκανα.

ote.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ερωτήσεις:

1) Τι κάνουμε όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε 2 τηλεφωνικές συσκευές στην ίδια πρίζα και έχοντας το Speedport Entry 2i μόνο για το τηλέφωνο; Έχω ένα ενσύρματο τυπικό και ένα ασύρματο της Panasonic.

2) Επίσης, έχει κανείς εμπειρία στην παραμετροποίηση με NetGear D7000 σε συνδυασμό με το Speedport Entry 2i; Δοκίμασα τις μέχρι τώρα δοσμένες οδηγίες και ενώ το internet πάει καλά, έχω θέμα με τα τηλέφωνα: Στις εισερχόμενες κάνει μονό "ήχο κλήσης" και αν το σηκώσεις δεν ακούς τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Με τον ίδιο τρόπο που θα το έκανες και αν δεν υπήρχε VoIP και Speedport. Με ένα απλό τηλεφωνικό ταφ. Φυσικά εξαρτάται πως έχεις κάνει την συνδεσμολογία των τηλεφωνικών πριζών και του Speedport.

2. Αν το  Speedport είναι πίσω από το Netgear, έχεις ανοίξει τις σχετικές πόρτες του 2ου προς το 1ο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

΄1)Καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να συνδέσω ένα tp link 9980 μπροστά και speedport plus μόνο για voip. Mε το speedport entry 2i o οδηγός ήταν κατατοπιστικός και έγινε η σύνδεση κανονικά σε ένα  Asus, αλλά με το speedport plus λόγω διαφορετικού προφίλ(speedport entry 2i και speedport plus ) δεν μπορώ να τα καταφέρω να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις και δεν επικοινωνούν τα δύο ρούτερ(tp link και plus) μεταξύ τους. 2) Στο forwarding-virtual servers του tp link πρέπει να φτιάξω δύο κανόνες ξεχωριστούς γιατί δεν χωράει περισσότερους από 10 αριθμούς στο πεδίο Service Port, ενώ σε ένα asus που δοκίμασα φτιάχνεις ένα κανόνα κοινό γιατί δέχεται περισσότερους αριθμούς το πεδίο Service Port.

Επεξ/σία από kipis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ποιες ρυθμίσεις δεν έχει το Plus; Όπως βλέπω στο manual, έχει παρόμοιο μενού με τα άλλα Speedport.

2. Τι εννοείς ότι δεν παίρνει 10 αριθμούς. Πρέπει να ορίσεις περιοχή  π.χ. 4000-4009 (όπως το γράφω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, jkoukos είπε

1. Ποιες ρυθμίσεις δεν έχει το Plus; Όπως βλέπω στο manual, έχει παρόμοιο μενού με τα άλλα Speedport.

2. Τι εννοείς ότι δεν παίρνει 10 αριθμούς. Πρέπει να ορίσεις περιοχή  π.χ. 4000-4009 (όπως το γράφω).

Στο asus έβαλα στο αντίστοιχο πεδιο 5060,4000-4009 και δουλεύουν όλα κανονικά ενώ στο tp link δέχεται μέχρι 11 αριθμούς-στοιχεία και δεν μπορώ να το βάλω σε ένα πεδίο και έκανα αυτό που φαίνεται στην εικόνα. Στο plus δεν μπορώ να βρώ που έχει τα lan1 σε wan , δεν μπορώ να βρώ που θα αλλάξω την ip,κλπ είναι διαφορετικό το manual .

tp link.png

Στον οδηγο που έβαλες

1. Πάμε στο Internet > WAN > DSL Connection και σβήνουμε όλα τα προφίλ που έχει.(δεν μπορώ να βρώ που έχει κάδο για να το σβήσω)

2. Δημιουργούμε νέο προφίλ Connection (με ότι όνομα θέλεις), που απαραίτητα πρέπει να έχει στο "Link Type" την επιλογή ΙΡ, με DHCP.(αυτό δεν μπόρεσα να βρώ που το έχει)

3. Πάμε Security > Local Service Control > LAN > IPv4, φτιάχνουμε ένα προφίλ στο Local Service Control και το ενεργοποιούμε. .(αυτό δεν μπόρεσα να βρώ που το έχει)

4.Πάμε Security > Local Service Control > LAN > IPv4, φτιάχνουμε ένα προφίλ στο Local Service Control και το ενεργοποιούμε( δεν μπόρεσα ούτε αυτό να το βρώ)

5. Πάμε Local Network > LAN > IPv4 > DHCP server και βάζεις:( αυτό δεν μπόρεσα να βρώ που το έχει επίσης)

Επεξ/σία από kipis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...