Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά τα έβαλες όπως δείχνεις στην εικόνα. Δεν μπορούν όλα τα router να τα παίρνουν όπως το Asus (δηλαδή με κόμμα). Η 5060 δεν χρειάζεται και μόνον αν δεις να έχεις πρόβλημα σύνδεσης τότε την ενεργοποιείς.

Μπορείς να στείλεις 1-2 εικόνες του μενού του Internet, διότι εδώ βλέπω ότι είναι παρόμοιο με τα άλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Σωστά τα έβαλες όπως δείχνεις στην εικόνα. Δεν μπορούν όλα τα router να τα παίρνουν όπως το Asus (δηλαδή με κόμμα). Η 5060 δεν χρειάζεται και μόνον αν δεις να έχεις πρόβλημα σύνδεσης τότε την ενεργοποιείς.

Μπορείς να στείλεις 1-2 εικόνες του μενού του Internet, διότι εδώ βλέπω ότι είναι παρόμοιο με τα άλλα.

 

plus1.png

plus2.png

plus3.png

plus4.png

plus5.png

Επεξ/σία από kipis
προσθήκη εικόνας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω λείπει το Ethernet WAN από το μενού, αν και υπάρχει στο manual (σελ. 9 "Ethernet LAN and LAN 1 is configurable to WAN"), αλλά και στην εικόνα της σελ. 53 "Internet Configuration".

Πιθανόν να το έχουν κρυφό. Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και να ζητήσεις να το γυρίσουν αυτοί. Για να δούμε τι θα πούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Απ' ότι βλέπω λείπει το Ethernet WAN από το μενού, αν και υπάρχει στο manual (σελ. 9 "Ethernet LAN and LAN 1 is configurable to WAN"), αλλά και στην εικόνα της σελ. 53 "Internet Configuration".

Πιθανόν να το έχουν κρυφό. Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και να ζητήσεις να το γυρίσουν αυτοί. Για να δούμε τι θα πούνε.

ok ευχαριστώ πάρα πολύ, θα μιλήσω μαζί τους για να δούμε τι γίνεται.

20 λεπτά πριν, kipis είπε

ok ευχαριστώ πάρα πολύ, θα μιλήσω μαζί τους για να δούμε τι γίνεται.

Μόλις το βρήκα στο manual 

plus5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι αυτό. Μόνο όμως την πρώτη επιλογή ενεργοποίησε. Η άλλη είναι για άλλο πράγμα.

Πιθανόν όμως να θέλει και την άλλη αλλά να αλλάξεις την προτεραιότητα και να βάλεις πρώτη το Ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, jkoukos είπε

Μπορεί να είναι αυτό. Μόνο όμως την πρώτη επιλογή ενεργοποίησε. Η άλλη είναι για άλλο πράγμα.

Πιθανόν όμως να θέλει και την άλλη αλλά να αλλάξεις την προτεραιότητα και να βάλεις πρώτη το Ethernet.

Σε επικοινωνία με το 13888 μου είπαν ότι δεν υπάρχει κρυφή ethernet wan είναι αυτή που ανέβασα στη φωτογραφία.Αυτό το βήμα το κάναμε τα υπόλοιπα μήπως βρήκε κανείς τίποτα?

1. Πάμε στο Internet > WAN > DSL Connection και σβήνουμε όλα τα προφίλ που έχει.(δεν μπορώ να βρώ που έχει κάδο για να το σβήσω)

2. Δημιουργούμε νέο προφίλ Connection (με ότι όνομα θέλεις), που απαραίτητα πρέπει να έχει στο "Link Type" την επιλογή ΙΡ, με DHCP.(αυτό δεν μπόρεσα να βρώ που το έχει)

3. Πάμε Security > Local Service Control > LAN > IPv4, φτιάχνουμε ένα προφίλ στο Local Service Control και το ενεργοποιούμε. .(αυτό δεν μπόρεσα να βρώ που το έχει)

4.Πάμε Security > Local Service Control > LAN > IPv4, φτιάχνουμε ένα προφίλ στο Local Service Control και το ενεργοποιούμε( δεν μπόρεσα ούτε αυτό να το βρώ)

5. Πάμε Local Network > LAN > IPv4 > DHCP server και βάζεις:( αυτό δεν μπόρεσα να βρώ που το έχει επίσης)

Επεξ/σία από kipis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά, χάρη στον οδηγό του jkoukos κατάφερα και ρύθμισσ να παίζει αντίστοιχα το d-link 3682 ως modem-router και το speedport για την τηλεφωνία. Πρόκειται για γραμμή vdsl 30και η διαφορά είναι αισθητή. Όποιος χρειστεί κάτι μου λέει για βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, juventinos10 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά, χάρη στον οδηγό του jkoukos κατάφερα και ρύθμισσ να παίζει αντίστοιχα το d-link 3682 ως modem-router και το speedport για την τηλεφωνία. Πρόκειται για γραμμή vdsl 30και η διαφορά είναι αισθητή. Όποιος χρειστεί κάτι μου λέει για βοήθεια.

να τονισω είχα αλλάξει 6-7 speedport 2i (που δεν ήταν λύση απλά χάπι..)και πολλές φορές είχες την αίσθηση όχι για vdsl ουτε adsl αλλά 56κ και πολλά μικροφωνήσματα αλλά μετά από 4μηνη μάχη φαίνεται να διορθώθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ο οδηγός με λίγες παραλαγές δουλεύει απλά μου ρίχνει την τηλεφωνική σύνδεση όταν καλώ μετά από 1-2 λεπτά... Έχω να προτείνω κάτι. Εάν βάλουμε πρώτο το speedport και του κάνουμε DMZ το δικό μας ρουτερ χωρίς να πειράξουμε καμία άλλη ρύθμιση δεν είναι ποιο απλό και ποιο σίγουρο? Υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να βάλουμε πρώτο το tp-link και μετά να παίρνει ιντερνετ το speedport?

Επίσης στον οδηγό δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να δώσουμε ip 192.168.2.1 στο LAN και να έχουμε DHCP στο speedport αφού το tp-link θα είναι το wifi και γενικά ότι συσκευές στο tp-link θα τις βάζουμε...

Και τέλος διάβασα ποιο πάνω ότι στο wan ethernet το νέο προφίλ που φτιάχνουμε πρέπει να έχει DHCP αντί για static... Ενώ ποιο πάνω ένας φίλος γράφει ότι έβαλε static και έπαιξε...

 

To  Ethernet WAN που ψάχνετε τώρα ποια έχει ονομαστεί uplink mode και είναι κάτω από το internet/wan

 

UPDATE:

Ο οδηγός έχει κάποια λαθάκια... Όλα τώρα δουλεύουν ρολόι αν και με DMZ με πρώτο το speedport είναι ποιο εύκολος τρόπος και ποιο άμεσως. Τέλος πάντων τ πρόβλημα με τα drop calls λύνεται όπως είπε και παραπάνω κλείνοντας το dhcp στο speedport και βάζοντας static στο wan ethernet profile αντί dhcp...

Επεξ/σία από rokko74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολουθησα τον οδηγο(εχω speedport και tplink) αλλα με static ip γιατι με dhcp μετα από 2-3 λεπτα  επεφταν οι κλησεις.

Το πρόβλημα είναι ότι στο log management του speedport μου βγαζει συνεχεια το παρακατω μηνυμα: [Warning] TR064 action required authentication Date&Time:2019-02-09T17:42:05; Event name: 2 PERIODIC/ ;IP  address:192.168.1.10

Το μονο πρόβλημα που εχω και σχετίζεται με το παραπανω μηνυμα είναι ότι στα τηλεφωνα βαζω την ωρα χειροκίνητα,γιατι αν τα βαλω να παρουν την ωρα αυτόματα ασχετη ημερομηνια και ωρα.?Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει?

Επεξ/σία από Ultimategr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τώρα που το λες μου χάνει την ώρα του κομπιούτερ και νόμιζα ότι κάτι γίνεται στο κομπιούτερ... Την έχω βάλει να συχγρονίζει με τον server αλλά χάνει την ώρα κατά 30 λεπτά κτλ... Και ξεκίνησε από τη στιγμή που άλλαξα το ρουτερ... Ξέρεις κανείς που πρέπει να κοιτάξουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update: μπήκα στο speedport στο time zone και είχε για την ώρα server Cosmote. Για δοκιμή το άλλαξα και έβαλα time.windows.com και βλέπουμε... Και τον ίδιο server time έβαλα και στο tp-link

Επεξ/σία από rokko74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παρατηρησα σημερα που κατεβαζα ένα μεγαλο αρχειο και χρειαστηκε συγχρόνως να μιλησω στο τηλεφωνο,ενω ακουγα τον συνομιλητή μου καθαρα,αυτος με ακουγε με σπασιματα στη φωνη και θορυβο.Πηρα για δοκιμη στο κινητο μου και ακουγοταν θορυβος και σπασιματα.Μολις σταματησα το κατεβασμα το τηλεφωνο επανηλθε πλήρως.

Λογικα δεν πρεπει να δινει προτεραιοτητα στο Voip όταν δουλευει το ιντερνετ?Χρειαζοντε μηπως επιπλέον ρυθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...