Προς το περιεχόμενο

Han Solo: A Star Wars Story


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακή ταινία! Σε καμια περιπτωση, δεν είναι star wars ταινία. Το rogue one ηταν κλάσης ανώτερο.

Βαρετό σε μεγάλο μέρος της ταινίας. Θεωρώ οτι πολύ ανούσια ταινία χωρίς κάτι να προσφέρει. Το μονο ενδιαφέρον ηταν τα τελευταια 5 λεπτα. Ο πρωταγωνιστης το πάλεψε όσο μπορούσε.

4/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 252
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τιμια ταινια,αλλα αξιζει να λεμε οτι ειναι μερος του saga?Oσο κι αν παλεψε το cast,δεν ειχε υποστηριξη απο σκηνοθετη,που ρισκα αρνηθηκε να παρει,αλλα και η υποθεση δομικα, ηταν λιγο copy/paste απο Rogue 1.Ξεραμε οτι θα δουμε πως θα αποκτησει το Falcon,αλλα δεν ξεραμε περιπου πως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, jpaokx said:

Το rogue one ηταν κλάσης ανώτερο.

Επειδή κάπου αναφέρθηκε ότι το Solo είναι τόσο κακό, όσο το Rogue One, χωρίς να έχω δει το Solo per se, μόνο και μόνο από τα τρέιλερς η διαφορά είναι χαοτική μεταξύ τους:

Το ένα είναι Star Wars ως το κόκκαλο, το άλλο είναι η νέα περιπέτεια του Σπάιντερμαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποτέ δεν κατάλαβα τα prequels: σου δένουν τα χέρια, σεναριακά, ως προς το τελικό αποτέλεσμα. 

Πάντως, το Rogue One δεν ήταν κακό. Προβλέψιμο, αναπόφευκτα, αλλά συμπαθητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ανώτερο το Rogue One σε όλους τους τομείς.

Τώρα ότι βάζουν την αντιπαθέστατη ως χαρακτήρα στο GoT ως μοιραία γυναίκα με ξεπερνά.

5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador δηλαδη απο το τρειλερ και μονο κρινεις την ταινια? 

για μενα οπως εγραψα και στο ποια ταινια ειδατε, ηταν καλη και περασα ωραια

δεν μου αρεσε ποτε ο χαρακτηρας του Solo, για διαφορους λογους, αλλα κυριως για τον ηθοποιο και το backstory για καποια γεγονοτα ξετυλιχτικε πολυ ωραια στην ταινια

η αληθεια ειναι οτι δε θυμιζει τοσο πολυ ταινια SW

εχει ενα επικο cameo και καποια easter eggs που σε αντιθεση με το rogue one τα επιασα ολα με την 1η φορα

χειροτερη απο τα μετρια εως κακα pre-quels δεν ειναι σε καμια περιπτωση και απλα προσπερναω τι λεει ο κοσμος επειδη εχει θεμα με τη Disney(τα ιδια λεγανε και για τον Lucas τα ιδια θα λενε και για τον επομενο), ενα απλο google search θα φανει πως κραζανε για το επεισοδιο 1 και τι καταρες ριχνανε και τοτε οπως και τωρα.

Missa out of this thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα επαναλάβω ότι -πέρα από το προφανές, ανηλεές άρμεγμα του franchise- η τάση προς τα prequels είναι εντελώς λάθος.

Δένεις τα χέρια των σεναριογράφων. Εκεί που το Rogue One κερδίζει πόντους είναι ότι υπάρχει θυσία και απώλεια. Οκ, σε γενικές γραμμές ξέρεις πού θα καταλήξει η ιστορία, αλλά υπάρχει ένα σχετικό περιθώριο ελιγμών, σε επίπεδο του κάθε ενός χαρακτήρα. Ακόμη κι όταν η αποστολή φαίνεται πως είναι αυτοκτονίας, υπάρχει μια πιθανότητα κάποιος να γλιτώσει, κάτι να γίνει.

Με πρωταγωνιστή τον Χαν Σόλο, σεναριακά δεν έχεις κανένα σοβαρό περιθώριο ελιγμού. Συν του ότι προσεγγίζεις έναν χαρακτήρα απόλυτα ταυτισμένο με τον ηθοποιό που τον υποδύθηκε μέχρι και πάρα πολύ πρόσφατα. Είναι σαν να φτιάξουν για το επόμενο καλοκαίρι prequel των Πειρατών της Καραϊβικής και να βάλουν έναν έφηβο να υποδυθεί των Τζακ Σπάροου, έναν χαρακτήρα απόλυτα ταυτισμένο με τον Τζόνι Ντεπ (όχι πως δεν το έχουν ξεσκίσει αρκούντως ήδη...)

Αυτό ακριβώς κάνουν με το Σόλο, και δυστυχώς πέρα από το άρμεγμα, δεν βλέπω άλλη αξία σε αυτή την επιλογή.

Ειλικρινά, το Star War Rebels θα είχε πολλά περισσότερα να δώσει, αν έπρεπε να κάνουν κάτι άλλο. Ή, ακόμη καλύτερα, κάτι σε Knights of the Old Republic. 

Άντε να πάρει σειρά κι ο Μπόμπα Φετ και μετά με το καλό να δούμε και Τζαρ-Τζαρ Μπινγκς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Snoob είπε

η τάση προς τα prequels είναι εντελώς λάθος.

Διαφωνώ, καθώς υπάρχουν άπειρες ιστορίες κόμικς τα οποία είναι μέρος του canon της Disney/Marvel και είναι κλάσσης ανώτερα από τις σαχλαμάρες που μας πλασάρουν σαν Star Wars Stories. Για παράδειγμα θα ήθελα πολύ να δω μία τριλογή που να βασίζεται Star Wars: Vader's Down την οποία θα μπορούσαν επίσης να την αρμέξουν με το crossover του Skywalker Strikes. Είναι περίπου 6 graphic novells το καθένα,  αλλά έχουν πολύ δυνατό σενάριο, δράση, συγκίνηση και γενικά είναι pure star wars. Αλλά όλο μλκιες κάθονται και κάνουν ... Μπόμπα Φετ... ό,τι να ναι ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, najinblue3 said:

@Malthador δηλαδη απο το τρειλερ και μονο κρινεις την ταινια? 

Φυσικά και όχι. Απλά ήθελα να συγκρίνω μεταξύ τους τα δύο spin-offs σε επίπεδο παραγωγής και φιλοσοφίας, που ένα μέρος τους μπορεί να καταννοηθεί κι από το τρέιλερ. Δεν ξέρω αν είναι καλή ή κακή ταινία το Solo, δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα χωρίς να την έχω δει. Ξέρω όμως ότι δεν θα πάω στο σινεμά να τη δω, πράγμα αδιαννόητο για τα δικά μου δεδομένα. Γιατί λες να μου συμβαίνει αυτό;

1 hour ago, najinblue3 said:

χειροτερη απο τα μετρια εως κακα pre-quels δεν ειναι σε καμια περιπτωση και απλα προσπερναω τι λεει ο κοσμος επειδη εχει θεμα με τη Disney(τα ιδια λεγανε και για τον Lucas τα ιδια θα λενε και για τον επομενο), ενα απλο google search θα φανει πως κραζανε για το επεισοδιο 1 και τι καταρες ριχνανε και τοτε οπως και τωρα.

Όταν βγήκε το The Phantom Menace ήμουν 15 χρονών, το είχα δει στον κινηματογράφο και μου άρεσε. Δεν κατάλαβα ποτέ μου γιατί είχε αποσπάσει αρνητικές κριτικές και από τότε το έχω δει τουλάχιστον 4 φορές ακόμα για να επιβεβαιώσω σε όλες τις θεάσεις αυτό που ήξερα από πάντα: έχει όλα εκείνα τα στοιχεία που θέλω σε μία SW ταινία (οκ, μείον τα midichlorians προφανώς, duh). Έχει γαμάτα γραφικά, πολλές μάχες, saber fights, εκπληκτικό soundtrack, πολιτικά παιχνίδια, φιλοσοφία, σενάριο κοκ. Πώς από όλα τα ονειρικά πράγματα που  ορίζουν το setting καταλήξαμε σε γλοιώδη λαβ στόρι και στην προσθήκη όλης της σάπιας πολιτικορεκτίλας που θέλει να περάσει με το ζόρι η Disney δεν το κατάλαβα.

Ξαναλέω, μπορεί να μιλένιαλς να είναι ευχαριστημένα με αυτή την κατάληξη και εγώ να είμαι ο γεροξεκούτης. Το Box Office όμως μάλλον είναι με το μέρος μου.

1 hour ago, Snoob said:

Ειλικρινά, το Star War Rebels θα είχε πολλά περισσότερα να δώσει, αν έπρεπε να κάνουν κάτι άλλο. Ή, ακόμη καλύτερα, κάτι σε Knights of the Old Republic. 

Δύο λέξεις μόνο: Kyle Katarn. Κι άλλες δύο: Mara Jade.

Μα έχουν τόσο πολύ υλικό έτοιμο προς κατανάλωση, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς κάνουν. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταη βγηκε ημουν 13 και δεν την ειδα σινεμα, αλλα τη θεωρω με διαφορα οτι χειροτερο εχω δει σε μικρη/μεγαλη οθονη σε σχεση με το saga. Οπως και το 2, το 3 ειναι διαφορετικη περιπτωση και παραδοξως ειναι απο τα αγαπημενα μου.

Τι love story? Γιατι δεν ειδες love story και στα προηγουμενα? Το μονο πραμα που αξιζε ηταν το πολιτικο και το παρασκηνιο, τα υπολοιπα τα θεωρω απαραδεκτα. Τωρα να θεοποιουμε το phantom menace για να κραξουμε την Disney ειναι αστειο. Τεσπα, εχουμε διαφορετικες αποψεις. Δεν συνεχιζω αλλο

To sjw αστειο που σπαμαρετε συνεχεια δε το καταλαβαινω, αλλα συνεχιστε, εγω δε θελω να συμμετεχω πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, najinblue3 said:

Εγω οταη βγηκε ημουν 13 και δεν την ειδα σινεμα, αλλα τη θεωρω με διαφορα οτι χειροτερο εχω δει σε μικρη/μεγαλη οθονη σε σχεση με το saga. Οπως και το 2, το 3 ειναι διαφορετικη περιπτωση και παραδοξως ειναι απο τα αγαπημενα μου.

Τι love story? Γιατι δεν ειδες love story και στα προηγουμενα? Το μονο πραμα που αξιζε ηταν το πολιτικο και το παρασκηνιο, τα υπολοιπα τα θεωρω απαραδεκτα. Τωρα να θεοποιουμε το phantom menace για να κραξουμε την Disney ειναι αστειο. Τεσπα, εχουμε διαφορετικες αποψεις. Δεν συνεχιζω αλλο

To sjw αστειο που σπαμαρετε συνεχεια δε το καταλαβαινω, αλλα συνεχιστε, εγω δε θελω να συμμετεχω πλεον

Κατ' αρχάς, κουβέντα κάνουμε, γιατί εξάπτεσαι; Έχεις μετοχές στην Disney, ξέρω 'γω;

Ναι, είδαμε λαβ στόρι και στα προηγούμενα, λαβ στόρι με δομή που εξελισσόταν στην πάροδο των χρόνων και το οποίο είχε μία κάποια λογική συνοχή. Στο TLJ μιλάμε το σούργελο ερωτεύτηκε ένα ψυχοπαθή serial killer μέσα σε δυο βδομάδες ενώ τον έχει δει μια φορά όλη κι όλη κι αυτή τη φορά ήταν που πλακώθηκαν στις μπουνιές.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεσαι σε "SJW αστείο", δεν είναι αστείο, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα ότι η Disney προσπαθεί να περάσει agenda. Αν δεν σε έπεισε ο τραυλός κακοποιός με τη λατινοαμερικάνικη προφορά ή η χοντρή κινεζούλα που τσιλιμπουρδίζει με τον χαζούλη μαύρο, τότε μάλλον εθελοτυφλείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κατ' αρχάς, κουβέντα κάνουμε, γιατί εξάπτεσαι; Έχεις μετοχές στην Disney, ξέρω 'γω;

Ναι, είδαμε λαβ στόρι και στα προηγούμενα, λαβ στόρι με δομή που εξελισσόταν στην πάροδο των χρόνων και το οποίο είχε μία κάποια λογική συνοχή. Στο TLJ μιλάμε το σούργελο ερωτεύτηκε ένα ψυχοπαθή serial killer μέσα σε δυο βδομάδες ενώ τον έχει δει μια φορά όλη κι όλη κι αυτή τη φορά ήταν που πλακώθηκαν στις μπουνιές.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεσαι σε "SJW αστείο", δεν είναι αστείο, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα ότι η Disney προσπαθεί να περάσει agenda. Αν δεν σε έπεισε ο τραυλός κακοποιός με τη λατινοαμερικάνικη προφορά ή η χοντρή κινεζούλα που τσιλιμπουρδίζει με τον χαζούλη μαύρο, τότε μάλλον εθελοτυφλείς.

μα κουβεντα κανουμε, αλλα με βγαζεις μια ταινια φολα χωρις καν να την δεις.

δεν εχει καμια σχεση με το tlj η ταινια, σε κανενα τομεα

εγω πιστευω οτι θα σου αρεσει, οπως αρεσε κ μενα, και απαντησε σε παρα πολλα που ειδαμε στο anh κτλπ σχετικα με τον solo, μικρολεπτομερειες αλλα ηταν ωραιο που δωσανε εμφαση σε αυτο.

και οπως εγραψα πιο πανω, δεν τον συμπαθω και ιδιαιτερα σαν χαρακτηρα και δε τρελαινομουν με pre-quel γυρω απο αυτον, αλλα η ταινια ηταν κατι παραπανω απο αυτο που περιμενα. Εδω μεσα διαβαζα οτι ο ηθοποιος ειναι αγγουρι και ξυλινος και διαφορα τετοια, και αποδειχτηκε οτι ηταν παρα πολυ καλος. Μην ακους κανενα αν ακους, και αποψη μου, οταν μπορεσεις δες την και θα με θυμηθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως την ταινια θα την δω μονο και μονο επειδη βλεπω οτι υπαρχει μεσα(πολυ ή λιγο δεν ξερω)ο

Spoiler

 

Darth Maul ή μαλλον σκετο Maul μιας και υποθετω οτι ειναι πριν παει με το μερος του Sidius.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω παντως την ταινια θα την δω μονο και μονο επειδη βλεπω οτι υπαρχει μεσα(πολυ ή λιγο δεν ξερω)ο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Darth Maul ή μαλλον σκετο Maul μιας και υποθετω οτι ειναι πριν παει με το μερος του Sidius.

Το Solo διαδραματίζεται μετά τα prequels. Όσο για τον Maul, περισσότερες εξηγήσεις δίνονται στο Star Wars Clone Wars και στο Star Wars Rebel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...