Προς το περιεχόμενο

Han Solo: A Star Wars Story


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 252
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να την θάβει ο Chris που γενικά είναι πολύ επιεικής στης αρνητικές κριτικές του, η ταινία είναι μεγάλη μάπα. Τον έβλεπες ότι έψαχνε να βρει κάτι θετικό να πει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δε θυμάμαι Star Wars ταινία που να συγκεντρώνει λιγότερο ενδιαφέρον.

Ούτε ένας άνθρωπος στον κύκλο μου θέλει να το δει στον κινηματογράφο. Οι περισσότεροι είναι "meh... ίσως κατεβασμένο"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Wayward είπε

Πάντως δε θυμάμαι Star Wars ταινία που να συγκεντρώνει λιγότερο ενδιαφέρον.

Ούτε ένας άνθρωπος στον κύκλο μου θέλει να το δει στον κινηματογράφο. Οι περισσότεροι είναι "meh... ίσως κατεβασμένο"

Έτσι είναι, όσους ξέρω μου λένε μόλις κυκλοφορήσει στο γνωστό "καράβι" τότε θα το δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Wayward είπε

Πάντως δε θυμάμαι Star Wars ταινία που να συγκεντρώνει λιγότερο ενδιαφέρον.

Ούτε ένας άνθρωπος στον κύκλο μου θέλει να το δει στον κινηματογράφο. Οι περισσότεροι είναι "meh... ίσως κατεβασμένο"

Λίγο ότι πλησιάζει το καλοκαιράκι, λίγο ότι ο κόσμος έχει βαρεθεί το άρμεγμα του Star Wars franchise δεν θέλει και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thomasG4 είπε

Λίγο ότι πλησιάζει το καλοκαιράκι, λίγο ότι ο κόσμος έχει βαρεθεί το άρμεγμα του Star Wars franchise δεν θέλει και πολύ.

Ναι κάπως έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο Han Solo που είναι από τους πιο badass ήρωες σε όλο το SW saga έχει απίστευτο backstory στο Expanded Universe.

Αλλά η Disney το έκανε ditch φυσικά, λόγω ποιητικής αδείας, για να είναι οι σεναριογράφοι ελεύθεροι να γράψουν νέα, πρωτότυπα καλλιτεχνικά σενάρια που θα μας ενθουσιάσουν.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε και κράζετε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις την είδα ... η ταινία είναι άθλια! Καταρχάς δεν είναι star wars. Κατα δεύτερον είναι χάλια σαν ταινία γενικότερα! Η ροή, τα χρώματα, η πλοκή, οι χαρακτήρες ...όλα ήταν αρκετά κάτω του μετρίου. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω... Βαρέθηκα οικτρά! Δεν νομίζω να την ξαναδώ ποτέ.

Spoiler

Τα χρώματα ήταν σαν να βλέπω Instagram filters παντού. Υπερβολική χρήση του sepia! Ειδικά στην αρχή όλα ήταν κίτρινα, μέχρι που μπήκαν σε μία σπηλιά και έγιναν όλα μπλε. Καταλαβαίνω ότι είναι μία τεχνική για να σε κάνει να παρατηρείς διαφορετικό σκηνικό, αλλά όχι και έτσι... Συνεχίζει η ταινία και σε πάει στο πεδίο μάχης, όπου οι σκηνές δεν θυμίζουν star wars ούτε στο ελάχιστο. Η δράση συνεχίζεται σε ένα τρένο. Τρένο, ναι καλά ακούσατε... μέχρι και τα ΕΛΤΑ έχουν επιλογή να στείλουν δέμα με αεροπλάνο. Εν τω μεταξύ μία τύπισσα θυσιάζεται στο άκυρο, έτσι γιατί δεν μπορεί απλά να πεθάνει, αλλά πρέπει να το κάνουμε δραματικό χωρίς λόγο. Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί ο Chewbacca είναι τόσο χαζός και δεν σκέφτεται να γκρεμίσει μόνος του την κολώνα αλλά πρέπει να περιμένει τον Σόλο; Ακόμα και όταν το κάνει, την σπάει ρίχνοντας τον Σόλο πάνω της, γεγονός που θα έπρεπε σκοτώσει τον Χαν έτσι όπως τον πέταξε. Η Ντενέρυς σε όλη την ταινία είναι λες και έχει βγει απο καποιο κατάστημα του Ζάρα ή κάποιο γκαλά... Απίστευτα μηδενική χημεία με τον Χαν Σόλο, υπερβολικά ρηχή σχέση μεταξύ των δύο. Ο Σόλο, παντελώς αδιάφορος, εκτός τόπου και χρόνου. Σε καμία περίπτωση δεν μοιάζει με τον Σόλο του Star Wars (τόσο εμφανισιακά όσο και σεναριακά). Σε καμία περίπτωση δεν εμβαθύνει στον χαρακτήρα του, και γενικά φαίνεται αρκετά άγευστος για να κάνει τον θεατή να ενδιαφερθεί μαζί του. Προσωπικά πιο πολύ μου άρεσε ο Beckett παρά αυτός. Το main quest ήταν αρκετά αδιάφορο ενώ το μόνο ίσως ενδιαφέρων side story στο τέλος (αυτό με το χωριό με τις κομμένες γλώσσες) το περάσανε στα γρήγορα. Το plot twist στο τέλος και το Han shoot first, ερχονται από το πουθενά, καθώς ο χαρακτήρας δεν σου έχει δείξει τέτοια στοιχεία μέχρι εκείνη την στιγμή. Για να μην πιάσω το ρομπότ, το οποίο χαρήκα πραγματικά όταν επιτέλους πέθανε (αν και δεν καταλαβαίνω πως σκατά πεθαίνει κάποιο robot... volatile memory είναι, όλο και καποιο backup θα έχουν). Μπορεί να είχε δράση η ταινία, αλλά ήταν άκυρη... μέχρι και το Κράκεν από Πειρατές τις Καραϊβικής βάλανε μέσα για εφέ.

Και τώρα η ερώτηση είναι, πού μπαίνει αυτή η ταινία χρονολογικά. Γιατί αν είναι ~25 χρονών ο Han ΠΡΙΝ πεθάνει ο Darth Maul, τότε στο Force Awakens πρέπει να είναι κοντά στα 90, δηλαδή  60 χρόνών όταν είναι στo The Return of the Jedi. Εκτός κι αν ανέστησαν τον Darth Maul.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δα και γώ, ευτυχώς με πρόσκληση και δε χρειάστηκε να πληρώσω -μιας και ταινίες Disney Wars μόνο Κυριακές πρωί και downloaded πλέον-

Overall έβγαλε την αίσθηση του αχρείαστου και ήταν όσο marvel generic πάει σαν ταινία + απίστευτα βαρετή

ερμηνείες πλην του Glover που έχει το charisma και ήταν scene stealer, ήταν όλες επίπεδο Καλίσι (δηλαδή πάτος)....ο μαν που παίζει τον Σόλο δεν ήταν τόσο κακός αλλά καμία επαφή με το saga γενικά...

 

γενικά, κακή ταινία, πάρα ταύτα fun to watch :p αν κάποιος είναι μεγάλος φαν του MCU καθώς είναι σαν ταινία του MCU (villain άχρηστος, κακά αστεία, pacing και δράση όλη την ώρα για να μην βαρεθεί ο πιτσιρικάς κτλ κτλ)... σαν Star Wars ταινία παντελώς αχρείαστη και ανέμπνευστη... αυτό το canon αξίζει όμως στους millenials οπότε χάρισμά σας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε ότι αφορά εμένα και τη σχέση μου με το σύμπαν του SW, έχω παίξει όλα τα games (ακόμα και τα Lego για παράδειγμα), έχω δει τα πάντα από ταινίες και σειρές, έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα από κόμικς, ενώ παράλληλα αγοράζω και paraphernalia που μου αρέσουν. Γενικά είμαι ένα άτομο που τα έχει στάξει σε οτιδήποτε φέρει το trademark του Star Wars επάνω του, ακόμα και αν πρόκειται για μέτριο προϊόν.

Το TLJ ήταν η πρώτη από τις ταινίες που δεν είδα day one (με εξαίρεση την ΟΤ που ήμουν αγέννητος ofc) και το Solo θα είναι η πρώτη ταινία που δεν θα τη δω καν στον κινηματογράφο. Το πιο πιθανό είναι να μην την νοικιάσω καν σε blu-ray και απλά να την κατεβάσω με τον πατροπαράδοτο τρόπο, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν με αγγίζει καν πειρατικά να την δω στην παρούσα φάση. Γενικότερα η Disney με τις πολιτικορεκτίλες που ακολουθεί με απομακρύνει από το σύμπαν σιγά σιγά και απ' ότι αντιλαμβάνομαι είμαστε πάρα πολλοί οι paying fans που απομακρυνόμαστε.

Εάν τα μιλένιαλς ξοδεύουν τόσα ή/και περισσότερα από αυτά που ξοδεύαμε εμείς οι πρωτόγονοι ως τώρα έχει καλώς. Αν όχι, απορώ τι ακριβώς κάνουν. Μήπως απλά έχουν σκοπό να ισοπεδώσουν το franchise έτσι ώστε να το πουλήσουν μετά για ψίχουλα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...