Προς το περιεχόμενο

καταλαβαινεις οτι μεγαλωσες οταν...


giorgolavos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον αυτο το thread μου φερνει καταθλιψη οσο το διαβαζω οποτε αποχωρω.Δεν μεγαλωσα τοσο αλλα με το που διαβαζω τις απαντησεις νοιωθω μια δεκαετια μεγαλυτερος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

.......  συνειδητοποιήσεις πως κάποτε που πήγαινες για κούρεμα, ο κουρέας μάζευε ένα φαράσι τρίχες και τώρα τις μαζεύει με φτυαράκι σαν αυτά που παίζουν τα παιδιά στη άμμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......  συνειδητοποιήσεις πως κάποτε που πήγαινες για κούρεμα, ο κουρέας μάζευε ένα φαράσι τρίχες και τώρα τις μαζεύει με φτυαράκι σαν αυτά που παίζουν τα παιδιά στη άμμο.

Εγώ ευτυχώς βγάζω ακόμη πολλά μαλλιά και κατάμαυρα κιόλας, ενώ φίλοι μου στην ίδια ηλικία έχουν λίγα άσπρα μαλλιά ή/και καράφλα. Αλλά τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ανησυχώ γιατί παλιά μεγάλωναν γρήγορα τα μαλλιά μου και πήγαινα 12 φορές τον χρόνο (μία φορά τον μήνα) για κούρεμα, τώρα πάω γύρω στις 9-10 φορές τον χρόνο. Μικρή διαφορά φυσικά αλλά αισθητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ευτυχώς βγάζω ακόμη πολλά μαλλιά και κατάμαυρα κιόλας, ενώ φίλοι μου στην ίδια ηλικία έχουν λίγα άσπρα μαλλιά ή/και καράφλα. Αλλά τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ανησυχώ γιατί παλιά μεγάλωναν γρήγορα τα μαλλιά μου και πήγαινα 12 φορές τον χρόνο (μία φορά τον μήνα) για κούρεμα, τώρα πάω γύρω στις 9-10 φορές τον χρόνο. Μικρή διαφορά φυσικά αλλά αισθητή.

Παλι καλα με το μαλλι δεν εχουμε καμια μειωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειμαι 22, δεν καταλαβαινω για τι μιλατε!

:devil: :devil: :devil:

(Περαν της πλακας, το κακο νομιζω ειναι οτι βρηκα τον εαυτο μου να συμφωνει με τν Hellaslover στην 1η σελίδα:

"Θα γραψω εδω λοιπον. Εμενα με πειραζει, και με πειραζει πιο πολυ που δε μπορω να κανω τιποτα. Εχω αρχησει να παρατηρω ποσες βλακειες και βλακες υπαρχουν στο κοσμο και ποσα λιγα πραγματα με ενδιαφερουν πραγματικα. Η ζωη εχει καταντησει ρουτινα και πρεπει να εχεις πολυ χαμηλο iq για να την ευχαριστηθεις. Οτι ειναι στη "μοδα" τα θεωρω ανοησιες. Ισως να φταιει και η τεχνολογια σ'αυτο (το ιντερνετ κυριος) που σου δινει τη δυνατοτητα να δεις κατα καποιο τροπο το κοσμο και ετσι χανεται αυτο το μυστηριο του τι υπαρχει και τι γινεται πιο περα-και που τα βλεπεις ομως δε σε εκπλησσει.")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειμαι 22, δεν καταλαβαινω για τι μιλατε!

 

:devil: :devil: :devil:

 

(Περαν της πλακας, το κακο νομιζω ειναι οτι βρηκα τον εαυτο μου να συμφωνει με τν Hellaslover στην 1η σελίδα:

 

"Θα γραψω εδω λοιπον. Εμενα με πειραζει, και με πειραζει πιο πολυ που δε μπορω να κανω τιποτα. Εχω αρχησει να παρατηρω ποσες βλακειες και βλακες υπαρχουν στο κοσμο και ποσα λιγα πραγματα με ενδιαφερουν πραγματικα. Η ζωη εχει καταντησει ρουτινα και πρεπει να εχεις πολυ χαμηλο iq για να την ευχαριστηθεις. Οτι ειναι στη "μοδα" τα θεωρω ανοησιες. Ισως να φταιει και η τεχνολογια σ'αυτο (το ιντερνετ κυριος) που σου δινει τη δυνατοτητα να δεις κατα καποιο τροπο το κοσμο και ετσι χανεται αυτο το μυστηριο του τι υπαρχει και τι γινεται πιο περα-και που τα βλεπεις ομως δε σε εκπλησσει.")

η γνωμη σου θα αλλαξει και θα ξαναλλαξει και θα ξαναλλαξει και θα ξαναλλαξει και θα ξαναλλαξει.Ηταν ρουτινα εφυγε απο την ρουτινα ξαναγυρισε ξαναεφυγε.Στο χερι σου ειναι και να βρεις ανθρωπους να την κανουν ενδιαφερουσα και πραγματα που θα σε ενδιαφερουν.Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι νομιζω οτι δεν μου φτανει ο χρονος για να κανω ολα αυτα που θελω και οταν ημουν λιγο μικροτερος ελεγα δεν ειναι η ωρα για να κανω "αυτο" το πραγμα ή το "αλλο " και το αποτελεσμα ηταν να περασουν 3 χρονια που δεν εκανα αυτα που ηθελα αλλα αυτο που "επρεπε",ξυπνωντας μια μερα να πω γιατι πεταξα τρια χρονια απο την ζωη μου με μονο δουλεια και καθημερινοτητα και πρεπει...

Απο τοτε υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι θα κανω οτι θελω εχει δεν εχει λογικη για να μην χαραμησω το μονο πραγμα που δεν μπορεις να ξαναβρεις ,τον χρονο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να στηρίζουμε τις λάθος επιλογές μας; Νομίζω ότι δεν βοηθάει.

 

Όλοι κάνουμε ή κάναμε λάθος επιλογές κάποτε. Τις στηρίζουμε γιατί είναι οι δικές μας επιλογές. ακόμη και αν ήταν λάθος τελικά είναι μια καλή ευκαιρία για αυτοπαρατήρηση (τι και γιατί πήγε στραβά) και αυτοβελτίωση. Δεν είναι κακό να κάνουμε λάθη. Κακό είναι να μην επεξεργαζόμαστε το αποτέλεσμα και τα αίτια του τι πήγε στραβά, να μη παρατηρήσουμε τα δικά μας λάθη ώστε να βελτιωθούμε και έτσι σαν αποτέλεσμα να κάνουμε ξανά το ίδιο λάθος. Οπότε -προσωπικά τουλάχιστον- στηρίζω και τις λάθος επιλογές. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι κάνουμε ή κάναμε λάθος επιλογές κάποτε. Τις στηρίζουμε γιατί είναι οι δικές μας επιλογές. ακόμη και αν ήταν λάθος τελικά είναι μια καλή ευκαιρία για αυτοπαρατήρηση (τι και γιατί πήγε στραβά) και αυτοβελτίωση. Δεν είναι κακό να κάνουμε λάθη. Κακό είναι να μην επεξεργαζόμαστε το αποτέλεσμα και τα αίτια του τι πήγε στραβά, να μη παρατηρήσουμε τα δικά μας λάθη ώστε να βελτιωθούμε και έτσι σαν αποτέλεσμα να κάνουμε ξανά το ίδιο λάθος. Οπότε -προσωπικά τουλάχιστον- στηρίζω και τις λάθος επιλογές. 

 

Έτσι όπως το λες τώρα συμφωνούμε. Το κατάλαβα αλλιώς νωρίτερα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η μπλούζα της πυτζάμας είναι μέσα απο το παντελόνι της πυτζάμας και το παντελόνι έχει φτάσει στα βυζιά απο τις κρυάδες.

 

Αυτό δεν είναι ζήτημα, ούτε είδους ρούχου, ούτε θερμοκρασίας. Είναι ζήτημα γνώσης τού τι σημαίνει «διαχρονικό στυλ ντυσίματος» :

 

 

 

post-201720-0-58679800-1485436515_thumb.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι ζήτημα, ούτε είδους ρούχου, ούτε θερμοκρασίας. Είναι ζήτημα γνώσης τού τι σημαίνει «διαχρονικό στυλ ντυσίματος» :

 

 

 

attachicon.gifONE.jpg

 

 

αυτο ακριβως εγω εχω το κολλημα να μου αρεσουν/πηγαινουν τα ρουχα που φοραω ειτε ειμαι σπιτι μονος ειτε εξω οποτε η πιτζαμα εχει φαει ban πολυ καιρο τωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι κάνουμε ή κάναμε λάθος επιλογές κάποτε. Τις στηρίζουμε γιατί είναι οι δικές μας επιλογές. ακόμη και αν ήταν λάθος τελικά είναι μια καλή ευκαιρία για αυτοπαρατήρηση (τι και γιατί πήγε στραβά) και αυτοβελτίωση. Δεν είναι κακό να κάνουμε λάθη. Κακό είναι να μην επεξεργαζόμαστε το αποτέλεσμα και τα αίτια του τι πήγε στραβά, να μη παρατηρήσουμε τα δικά μας λάθη ώστε να βελτιωθούμε και έτσι σαν αποτέλεσμα να κάνουμε ξανά το ίδιο λάθος. Οπότε -προσωπικά τουλάχιστον- στηρίζω και τις λάθος επιλογές. 

 

 

Είμαστε αυτοί που είμαστε λόγω και των «λανθασμένων» επιλογών μας... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον αυτο το thread μου φερνει καταθλιψη οσο το διαβαζω οποτε αποχωρω.Δεν μεγαλωσα τοσο αλλα με το που διαβαζω τις απαντησεις νοιωθω μια δεκαετια μεγαλυτερος

 

Μπορεις να ανοιξεις ενα αλλο thread με τιτλο.."Καταλαβαινεις οτι δεν μεγαλωσες οταν.."  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωμη σου θα αλλαξει και θα ξαναλλαξει και θα ξαναλλαξει και θα ξαναλλαξει και θα ξαναλλαξει.Ηταν ρουτινα εφυγε απο την ρουτινα ξαναγυρισε ξαναεφυγε.Στο χερι σου ειναι και να βρεις ανθρωπους να την κανουν ενδιαφερουσα και πραγματα που θα σε ενδιαφερουν.Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι νομιζω οτι δεν μου φτανει ο χρονος για να κανω ολα αυτα που θελω και οταν ημουν λιγο μικροτερος ελεγα δεν ειναι η ωρα για να κανω "αυτο" το πραγμα ή το "αλλο " και το αποτελεσμα ηταν να περασουν 3 χρονια που δεν εκανα αυτα που ηθελα αλλα αυτο που "επρεπε",ξυπνωντας μια μερα να πω γιατι πεταξα τρια χρονια απο την ζωη μου με μονο δουλεια και καθημερινοτητα και πρεπει...

Απο τοτε υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι θα κανω οτι θελω εχει δεν εχει λογικη για να μην χαραμησω το μονο πραγμα που δεν μπορεις να ξαναβρεις ,τον χρονο

Καλα τα λες, αλλα δωσε παραδειγματα να καταλαβουμε τι ακριβως εννοεις οτι θες να κανεις.

 

Το προβλημα των μεγαλυτερων σε ηλικια (δε λεω γερους, αλλα των 25+) ειναι οτι δε βρισκουν το "κατι" να κανουν και να τους ευχαριστει, η να εχουν κατι να περιμενουν και να τους κανει χαρουμενους. Θα σου πω εγω μερικα παραδειγματα:

 

Οταν ημουν πιτσιρικας περιμενα μετα το σχολειο να παω σπιτι να φαω κτλ και μετα να παρω το ποδηλατο να παω να παιξω μπαλα με τους φιλους μου (αφου δω το καρουζελ και το μικρο σπιτι στο λιβαδι πρωτα). Αυτο το εκανα καθε μερα σχεδον, και μου δινε τρελη χαρα. Η ειχα να περιμενω το καλοκαιρι (να μην εχω σχολειο να κανω μπανια και να τρωω παγωτα), τελος καλοκαιριου περιμενα ενα πανηγυρι στο χωριο μου. Επισης ειχα και αταρι το οποιο εκανα σα τρελος να παιξω, αφου εκανα πρωτα τα μαθηματα μου. Το χειμωνα περιμενα τα σαββατοκυριακα να δω ποδοσφαιρο και αν επαιζε παο-οσφπ το περιμενα μηνες! Ολα αυτα που εκανα σε καθημερινη βαση μου δινανε μεγαλη χαρα, μαρεσαν τοσο που περιμενα να ξημερωσει για να τα ξανακανω (σχολειο-καρουζελ-μπαλα με φιλους και αταρι). Δηλαδη η ζωη μου ηταν γεματη με πραγματα που μου διναν χαρα, οσο χαζα και να ηταν-και ας ηταν ρουτινα.

 

Τωρα που μεγαλωσα και σοβαρευτηκα ολα εχουν αλλαξει. Πανω κατω τα ιδια χομπι εχω, αλλα δε τα αγαπαω σε τοσο μεγαλο βαθμο γιατι ξερω ειναι ανοησιες. Πχ. Θα παιξω ενα παιχνιδι στο pc οχι επειδη περιμενα ολη μερα να παιξω αλλα επειδη βαριεμαι η δεν εχει κατι καλο η τηλεοραση. Να βγω εξω για καφε κτλ ενταξει μαρεσει αλλα δε συγκρινεται με παλια που κανανε επισκεψη οι γονεις μου σε σπιτι που ειχανε γιο στην ιδια ηλικια με μενα και παιζαμε στο δωματιο του. Ποδοσφαιρο δε βλεπω γιατι το εχω σιχαθει, παλια εβλεπα το βαζεχα και ηθελα να μοιασω σαυτον, τωρα βλεπω αυτους που εχουμε και λεω ακομα δε τους εχει διωξει ο μαλακας ο αλαφουζος.

 

Τα παιδακια και οι χαζοι χαιρονται τη ζωη, και φοβαμαι πως οσο περνανε τα χρονια ολο και λιγοτερα πραγματα θα μου δινουν χαρα. Πιστευω εχει να κανει και με το ποσο γρηγορα περνανε τα χρονια και αυτο που περιμενες και ηταν πολλα υποσχομενο (το να μεγαλωσεις) δεν ειναι big deal.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Θλιβερό.

 

Εγώ νομίζω ότι τα σαββατοκύριακα τα χαίρομαι "τώρα που μεγάλωσα" περισσότερο από ποτέ. Κι εσύ ρε Hellaslover πόσο σοβαρεύτηκες πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...