Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, mr.mister είπε

Eρωτηση=το  ποσο που ηδη μπαινει στο κεα καποιου προσμετραται στην επομενη ανανεωση-νεα αιτηση στα εισοδηματικα κριτηρια?

OXI

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikos010101 είπε

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν οι καταθέσεις που εχω στην τράπεζα ξεπεράσουν τις 4800 , θα μπορώ να ξανακάνω αίτηση για το ΚΕΑ; 

Βάλε της στο όνομα ενός καλού συγγενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2024 στις 5:16 ΜΜ, mr.mister είπε

Eρωτηση=το  ποσο που ηδη μπαινει στο κεα καποιου προσμετραται στην επομενη ανανεωση-νεα αιτηση στα εισοδηματικα κριτηρια?

Οχι βεβαια

8 ώρες πριν, nikos010101 είπε

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν οι καταθέσεις που εχω στην τράπεζα ξεπεράσουν τις 4800 , θα μπορώ να ξανακάνω αίτηση για το ΚΕΑ; 

Οταν κανεις αιτηση ΚΕΑ η πλατφορμα δεν ελεγχει τις καταθεσεις που εχεις, αλλα τους τοκους που δηλωθηκαν στη τελευταια φορολογικη δηλωση.

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Βάλε της στο όνομα ενός καλού συγγενη

Καταθεση 5 χιλιαδων σε λογ/σμο τριτου? και πως θα δικαιολογηθουν σε περιπτωση ελεγχου?

 

Επεξ/σία από dasos2024
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 12:25 ΜΜ, nikos010101 είπε

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν οι καταθέσεις που εχω στην τράπεζα ξεπεράσουν τις 4800 , θα μπορώ να ξανακάνω αίτηση για το ΚΕΑ; 

Θα μπορέσεις (και θα το πάρεις κι όλας) και με πολύ περισσότερες.

Ελπίζω, απλώς, να μην τις ΔΗΛΩΝΕΙΣ στο σχετικό πεδίο "εισοδημάτων" των αιτήσεων ΚΕΑ....(χωρίς να έχω ιδέα τί γίνεται αν τις δηλώσεις - πάντως αν ΔΕΝ τις δηλώσεις, δεν θα έχεις πρόβλημα).

Στις 4/2/2024 στις 9:18 ΜΜ, dasos2024 είπε

Καταθεση 5 χιλιαδων σε λογ/σμο τριτου? και πως θα δικαιολογηθουν σε περιπτωση ελεγχου?

"...από τον πιο αγαπημένο μου ξάδερφο" :ρ

(καλά κι εσύ, δεν χρειάζεται να γίνει μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό....Του τα δίνεις στο χέρι να πάει να τα βάλει στον λογαριασμό του.

Και να μην ξαναμιλήσετε στον αιώνα τον άπαντα μετά....

Σαν το στρώμα, δεν έχει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2024 στις 3:38 ΠΜ, washcloud είπε

Ελπίζω, απλώς, να μην τις ΔΗΛΩΝΕΙΣ στο σχετικό πεδίο "εισοδημάτων" των αιτήσεων ΚΕΑ....(χωρίς να έχω ιδέα τί γίνεται αν τις δηλώσεις - πάντως αν ΔΕΝ τις δηλώσεις, δεν θα έχεις πρόβλημα).

Μα δεν υπαρχει πεδιο να δηλωσεις καταθεσεις. Ουτε ειναι εισοδημα οι καταθεσεις.

Τα εισοδηματα δεν ειναι στο χερι σου να μη τα δηλωσεις. Ειναι ηδη προσυμπληρωμενα σε διπλανο πεδιο κι εσυ πρεπει να τα μεταφερεις με ενα κλικ.

 

Στις 6/2/2024 στις 3:38 ΠΜ, washcloud είπε

Θα μπορέσεις (και θα το πάρεις κι όλας) και με πολύ περισσότερες.

Μπορει να εχεις 400.000€ καταθεσεις και να τις εχεις βαλει σε 2ετη προθεσμιακη. Αρα στην ετησια φορολογικη δηλωση δε θα εμφανιζεις τοκους, οπότε θα εισπραξεις ΚΕΑ.

 

Στις 6/2/2024 στις 3:38 ΠΜ, washcloud είπε

(καλά κι εσύ, δεν χρειάζεται να γίνει μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό....Του τα δίνεις στο χέρι να πάει να τα βάλει στον λογαριασμό του).

Το ιδιο προβλημα υπαρχει. Ο παραληπτης σε περιπτωση ελεγχου θα πρεπει να εξηγησει πως προεκυψαν τα χρηματα.

 

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Μα δεν υπαρχει πεδιο να δηλωσεις καταθεσεις. 

Εγώ θυμάμαι στα πεδία των εισοδημάτων (μαζί κι επιδόματα κτλ) να αναφέρονται κάπου και καταθέσεις πάντως (με μικρά επεξηγηματικά γράμματα; Αν θυμάμαι κάτι λάθος, πάσο. Εκτός κι αν θυμάμαι να αναφέρονται τόκοι από καταθέσεις).

7 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Ουτε ειναι εισοδημα οι καταθεσεις.

Προφανώς, και δεν υποστήριξα αυτό.

 

7 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Το ιδιο προβλημα υπαρχει. Ο παραληπτης σε περιπτωση ελεγχου θα πρεπει να εξηγησει πως προεκυψαν τα χρηματα.

Δεν νομίζω να είναι ούτε το ίδιο, ούτε πρόβλημα. Απ' όσο ξέρω, ζήτημα υπάρχει όταν υπάρχει μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό (γιατί θεωρούνται δυνητικά πληρωμή για υπηρεσίες και δη αδήλωτες - τέλος πάντων αφορμή για έλεγχο με βάση αυτό το σκεπτικό). Δεν τίθεται θέμα "παραλήπτη" έτσι όπως το έθεσα εγώ, καθώς ο καταθέτης προφανώς δεν θα αναφέρει πουθενά ότι τα χρήματα που έβαλε στον τραπεζικό του λογαριασμό προέρχονται από τρίτον. Δεν ξέρω (αλλά ναι νομίζω ότι από κάποιο ύψος ποσού και πάνω σου ζητά πρωτ' απ' όλα η ίδια η τράπεζα να αιτιολογήσεις την προέλευσή τους, και χωρίς να ξέρω τί προβλέπεται νομικά, υποθέτω πως ο καθείς μπορεί να υποστηρίξει ότι προέρχονται από αποταμιέυσεις χρόνων - σε φάση "κράταγα λεφτά στο σπίτι, μαζεύτηκαν σιγά-σιγά, ή μάλλον,,,,αργά-αργά, και μια μέρα είπα να τα βάλω στην τράπεζα". Αν κάποιος έχει δηλωμένα εισοδήματα της τάξης πχ του χιλιάρικου/μήνα και χρησιμοποιεί μετρητά κι όχι αποκλειστικά ηλεκτρονικές συναλλαγές, υποθέτω πως μπορεί να δικαιολογηθεί μια κατάθεση 4.5 χιλιάδων, υποστηρίζοντας ότι μαζεύτηκαν σε βάθος χρόνων. Δεν γνωρίζω η αλήθεια είναι, αλλά φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα "ανίχνευσης" και του τελευταίου μας Ευρώ σε βάθος χρόνων. Υποθέτω επίσης πως αυτά που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν είναι ποσά της τάξεως των 4.5 εκατοντάδων χιλιάδων, ως "αποταμιευμένα"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, washcloud είπε

Εγώ θυμάμαι στα πεδία των εισοδημάτων (μαζί κι επιδόματα κτλ) να αναφέρονται κάπου και καταθέσεις πάντως (με μικρά επεξηγηματικά γράμματα; Αν θυμάμαι κάτι λάθος, πάσο. Εκτός κι αν θυμάμαι να αναφέρονται τόκοι από καταθέσεις).

Για την ακριβεια, πεδιο υπαρχει αλλα διακοσμητικο, γιατι δεν υπαρχει διπλα προσυμπληρωμενο ποσο ωστε να το μεταφερεις. Λογικο, γιατι οι καταθεσεις ειναι φλου, σημερα υπαρχουν αυριο δεν υπαρχουν. Δεν δηλωνονται στη φορολογικη δηλωση οπως τα εισοδηματα και οι τοκοι.

5 ώρες πριν, washcloud είπε

Δεν νομίζω να είναι ούτε το ίδιο, ούτε πρόβλημα. Απ' όσο ξέρω, ζήτημα υπάρχει όταν υπάρχει μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό (γιατί θεωρούνται δυνητικά πληρωμή για υπηρεσίες και δη αδήλωτες - τέλος πάντων αφορμή για έλεγχο με βάση αυτό το σκεπτικό). Δεν τίθεται θέμα "παραλήπτη" έτσι όπως το έθεσα εγώ, καθώς ο καταθέτης προφανώς δεν θα αναφέρει πουθενά ότι τα χρήματα που έβαλε στον τραπεζικό του λογαριασμό προέρχονται από τρίτον. Δεν ξέρω (αλλά ναι νομίζω ότι από κάποιο ύψος ποσού και πάνω σου ζητά πρωτ' απ' όλα η ίδια η τράπεζα να αιτιολογήσεις την προέλευσή τους, και χωρίς να ξέρω τί προβλέπεται νομικά, υποθέτω πως ο καθείς μπορεί να υποστηρίξει ότι προέρχονται από αποταμιέυσεις χρόνων - σε φάση "κράταγα λεφτά στο σπίτι, μαζεύτηκαν σιγά-σιγά, ή μάλλον,,,,αργά-αργά, και μια μέρα είπα να τα βάλω στην τράπεζα". Αν κάποιος έχει δηλωμένα εισοδήματα της τάξης πχ του χιλιάρικου/μήνα και χρησιμοποιεί μετρητά κι όχι αποκλειστικά ηλεκτρονικές συναλλαγές, υποθέτω πως μπορεί να δικαιολογηθεί μια κατάθεση 4.5 χιλιάδων, υποστηρίζοντας ότι μαζεύτηκαν σε βάθος χρόνων. Δεν γνωρίζω η αλήθεια είναι, αλλά φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα "ανίχνευσης" και του τελευταίου μας Ευρώ σε βάθος χρόνων. Υποθέτω επίσης πως αυτά που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν είναι ποσά της τάξεως των 4.5 εκατοντάδων χιλιάδων, ως "αποταμιευμένα"....

Εξυπακουεται οτι ενας καταθετης πρεπει να μπορει να δικαιολογει σε περιπτωση ελεγχου μια καταθεση που εχει κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαφώς και ελέγχει καταθέσεις και όλα τα σχετικά όταν κάνεις αίτηση. Εμένα με είχαν κόψει μια φορά καθώς είχα κάνει το λάθος και έκανα καταθέσεις συχνά στον λογαριασμό που είχα δηλώσει για το ΚΕΑ και φαινόταν. Απο τότε το εχω δηλώσει σε άλλο λογαριασμό που δεν κάνω ποτέ καταθέσεις για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. . 

KEA.PNG

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitris_p είπε

Σαφώς και ελέγχει καταθέσεις και όλα τα σχετικά όταν κάνεις αίτηση. Εμένα με είχαν κόψει μια φορά καθώς είχα κάνει το λάθος και έκανα καταθέσεις συχνά στον λογαριασμό που είχα δηλώσει για το ΚΕΑ και φαινόταν. Απο τότε το εχω δηλώσει σε άλλο λογαριασμό που δεν κάνω ποτέ καταθέσεις για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. . 

KEA.PNG

Δεν ειναι ελεγχος, σου εχει εκει να βαλεις προαιρετικα. Ελεγχος ειναι στα πεδια που υπαρχει διπλα το προσυμπληρωμενο ποσο, και πρεπει με ενα κλικ να το περασεις στην αιτηση. Οσες καταθεσεις και να κανεις, το πεδιο "Συνολο Καταθεσεων" δεν εχει προσυμπληρωμενο ποσο.

Ακομα κι αν υπαρχει ποσο τοκων να περασεις, και φυσικα το περασεις, μπορεις να αφησεις κενο το πεδιο των καταθεσεων και αν οι τοκοι ειναι κατω απο το προβλεπομενο οριο θα εγκριθει το ΚΕΑ.

 

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση 6μηνης πρακτικής άσκησης απο ΙΕΚ που το ΚΕΑ αντλεί δεδομένα απο τον ΕΦΚΑ και βγάζει αποδοχές 5000+ λόγο κωδικού 210 που είναι στάνταρ για την πρακτική άσκηση και δεν έχουμε πάρει ούτε 1€, τι γίνεται; 

Με ένα έντυπο του ατομικού φακέλου απο τον ΕΦΚΑ στον δήμο γίνεται δουλειά ή χρειάζεται και κάποιο έξτρα δικαιολογητικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostis444t είπε

εμένα μου κάνει εντύπωση ,που η ακίνητη περιουσία σου να ειναι εως 90.000 ευρώ ΜΟΝΟ για το κεα ομως ,ενω σε αλλα πχ επιδόματα  εως 200.000 ευρώ...

Για ποιο επιδόμα μιλάς?

ΜΗΠΩΣ κάνεις κάποιο λάθος?

15 ώρες πριν, black3539 είπε

Σε περίπτωση 6μηνης πρακτικής άσκησης απο ΙΕΚ που το ΚΕΑ αντλεί δεδομένα απο τον ΕΦΚΑ και βγάζει αποδοχές 5000+ λόγο κωδικού 210 που είναι στάνταρ για την πρακτική άσκηση και δεν έχουμε πάρει ούτε 1€, τι γίνεται; 

Με ένα έντυπο του ατομικού φακέλου απο τον ΕΦΚΑ στον δήμο γίνεται δουλειά ή χρειάζεται και κάποιο έξτρα δικαιολογητικό; 

Τι σχέση έχει ότι ΔΕΝ τα έχεις πάρει στα χέρια σού?

Δεν έχεις λαμβάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τι σχέση έχει ότι ΔΕΝ τα έχεις πάρει στα χέρια σού?

Δεν έχεις λαμβάνει?

Στην πρακτική άσκηση, δεν λαμβάνεις αμοιβή, παρά μόνο τα ένσημα που χρειάζονται για να σε δικαιολογήσουν ως υπάλληλο. Οπότε μπαίνουν σαν εικονικά ένσημα για ένα εξάμηνο για να έχεις ασφάλεια χωρίς απολαβές, κάτι που το ΚΕΑ το παίρνει σαν κανονικό εισόδημα επειδή δεν έχει δεδομένα απο Ε1.

Ευελπιστώ με το να πάω αυτα τα ένσημα στον δήμο να βρεθεί μια άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Για ποιο επιδόμα μιλάς?

ΜΗΠΩΣ κάνεις κάποιο λάθος?

Τι σχέση έχει ότι ΔΕΝ τα έχεις πάρει στα χέρια σού?

Δεν έχεις λαμβάνει?

ΔΕΝ κάνω καθόλου λάθος ,σίγουρα θα υπάρχουν και σε αλλα επιδόματα η και σε αλλες παροχές ,εγω βρήκα π.χ για επίδομα θέρμανσης (στα απαιτούμενα για να εισαι δικαιούχος) 

Ακίνητης Περιουσίας: Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας, όπως αυτή προκύπτει από την πράξη διοικητικού προσδιορισμού ΕΝ.Φ.Ι.Α. του έτους 2023, υπόχρεου, συζύγου ή μέρους συμφώνου συμβίωσης και εξαρτώμενων, κατά τον ν. 4172/2013, τέκνων, που αναγράφονται στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων, του φορολογικού έτους 2022, να μην υπερβαίνει το ποσό των διακοσίων χιλιάδων (200.000) ευρώ για τους άγαμους, τους υπόχρεους σε κατάσταση χηρείας ή εν διαστάσει και το ποσό των τριακοσίων χιλιάδων (300.000) ευρώ για τους έγγαμους ή μέρη συμφώνου συμβίωσης και τις μονογονεϊκές οικογένειες.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/65299/epidoma-oermanshs-oi-dikaioyxoi-kai-ta-krithria-ews-8122023-oi-aithseis δηλ. μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ αδικία για κάποιον που παίρνει ΚΕΑ και το οριο ειναι εως 90.000 ευρω ΜΟΝΟ 

Επεξ/σία από kostis444t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...