Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kostis444t είπε

ΔΕΝ κάνω καθόλου λάθος ,σίγουρα θα υπάρχουν και σε αλλα επιδόματα η και σε αλλες παροχές ,εγω βρήκα π.χ για επίδομα θέρμανσης (στα απαιτούμενα για να εισαι δικαιούχος) 

Ακίνητης Περιουσίας: Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας, όπως αυτή προκύπτει από την πράξη διοικητικού προσδιορισμού ΕΝ.Φ.Ι.Α. του έτους 2023, υπόχρεου, συζύγου ή μέρους συμφώνου συμβίωσης και εξαρτώμενων, κατά τον ν. 4172/2013, τέκνων, που αναγράφονται στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων, του φορολογικού έτους 2022, να μην υπερβαίνει το ποσό των διακοσίων χιλιάδων (200.000) ευρώ για τους άγαμους, τους υπόχρεους σε κατάσταση χηρείας ή εν διαστάσει και το ποσό των τριακοσίων χιλιάδων (300.000) ευρώ για τους έγγαμους ή μέρη συμφώνου συμβίωσης και τις μονογονεϊκές οικογένειες.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/65299/epidoma-oermanshs-oi-dikaioyxoi-kai-ta-krithria-ews-8122023-oi-aithseis δηλ. μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ αδικία για κάποιον που παίρνει ΚΕΑ και το οριο ειναι εως 90.000 ευρω ΜΟΝΟ 

Ποιο είναι το θέμα?

Να κάνουν το ΚΕΑ 200.000 για να ισοφαρίσει το επίδομα θέρμανσης η να κάνουν το επίδομα θέρμανσης 90.000 για να ισοφαρίσει το ΚΕΑ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ποιο είναι το θέμα?

Να κάνουν το ΚΕΑ 200.000 για να ισοφαρίσει το επίδομα θέρμανσης η να κάνουν το επίδομα θέρμανσης 90.000 για να ισοφαρίσει το ΚΕΑ?

το πρώτο φυσικά ,το ΚΕΑ στις 200.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Εχω νεα σχετικά με την ερώτησή μου που είχα κάνει σχετικά με την νεα ταυτότητα.

Πριν λίγο ήμουν στο κέντρο κοινότητας και ζήτησα να μιλήσω με την προϊσταμένη, μάλιστα κάλεσε και την υπάλληλο που μου το είπε και έκανε την αίτηση. Καταρχήν δεν αναγράφετε πουθενά ότι ειναι υποχρεωτική η αλλαγή με την νεα ταυτότητα για να κάνεις αίτηση η ανανέωση. Αυτό που ισχύει και το είδα καθώς μου το έδειξε σε μια νέα αίτηση που άνοιξε για δοκιμή είναι το εξής. Πριν προχωρήσουν την αίτηση αναγράφεται με κόκκινα γράμματα το εξής ( βεβαιωθείτε οτι υπάρχει ταυτοπροσωπία του προσώπου που υπάρχει απέναντι σας βάση των δικαιολογητικών που προσκομίζει, ταυτότητα κ.τ.λ.π) Λόγο λοιπών που ότι από τα 18 που ήμουν παιδί στην φώτο όταν την έβγαλα και τώρα στα 56 είναι η αλήθεια ότι δεν μοιάζω σχεδόν καθόλου, δεν είναι δυνατών να γίνει σωστή ταυτοποίηση. Με λίγα λόγια είναι ανάλογα σε ποιόν υπάλληλο θα πέσεις και αν θα το προσπεράσει αυτό και την προχωρήσει η θα σε κόψει και θα σου ζητήσει την νέα ταυτότητα. Νομίζω εχει μια λογική καθώς και αυτοί θέλουν να είναι καλυμμένοι κατά 100%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πήγα στον δήμο γιατί δεν συμφωνούσα με τα ποσά που έβγαζε το σύστημα για τα οικονομικά κριτήρια και εγκρίθηκε η αίτησή μου, μόνο που βλέπω πως είναι 162,30 το ποσό. Ξέρουμε γιατί;

Επεξ/σία από GreekMonkey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, GreekMonkey είπε

Σήμερα πήγα στον δήμο γιατί δεν συμφωνούσα με τα ποσά που έβγαζε το σύστημα για τα οικονομικά κριτήρια και εγκρίθηκε η αίτησή μου, μόνο που βλέπω πως είναι 162,30 το ποσό. Ξέρουμε γιατί;

Μηπως εχεις παρει το 300ρι της ΔΥΠΑ?

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GreekMonkey είπε

οχι δεν έχω πάρει κάτι άλλο εδώ και καιρό

Δλδ ουτε εισοδημα το τελευταιο 6μηνο, ουτε εμφανιζεται εισοδημα στη τελευταια φορολογικη σου δηλωση? Τοτε πρεπει να απευθυνθεις στην υπηρεσια τους να ρωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2024 στις 9:54 ΠΜ, dasos2024 είπε

Μηπως εχεις παρει το 300ρι της ΔΥΠΑ?

Αυτό δεν εχει σχέση πάντως. Και εγω πήρα τα 300 κανονικά και δεν μου έκοψαν τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Αυτό δεν εχει σχέση πάντως. Και εγω πήρα τα 300 κανονικά και δεν μου έκοψαν τίποτα. 

Δεν το ξερω αυτο, ειχα ρωτησει και παλιοτερα. Αλλοι λενε οτι κοβουν. Πριν πόσο καιρο το πηρες?

Εχουν επικοινωνησει μαζι σου, σου εχουν προσφερει δουλειες? Υποτιθεται οτι μπαινεις σε προγραμμα παρακολουθησης. Αν απορριψεις 3 προτασεις σε πετανε λεει εξω, οποτε και χανεις οαεδ, κοτ, κεα κλπ 😀

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Δύο ερωτήσεις έχω.

Περιμένω να μπει το Κέα Μαρτίου πρώτη φορά μετά από χρόνια που ήμουν στο πρόγραμμα. Γιατί βλέπω στις ιστοσελίδες να λένε ότι θα μπορούμε να πάρουμε τα χρήματα από τα ΑΤΜ; Κατευθείαν στον λογαριασμό δεν θα μπούνε; Και τα μισά στην κάρτα;

Η άλλη ερώτηση είναι αν θα μπούνε τα μισά χρήματα της κάρτας στην προπληρωμένη που είχα στο πρόγραμμα πριν χρόνια. Δεν έχει λήξει ακόμα και δεν στάλθηκε καινούργια.

Στις 20/2/2024 στις 11:51 ΠΜ, dasos2024 είπε

Δλδ ουτε εισοδημα το τελευταιο 6μηνο, ουτε εμφανιζεται εισοδημα στη τελευταια φορολογικη σου δηλωση? Τοτε πρεπει να απευθυνθεις στην υπηρεσια τους να ρωτησεις.

Ρώτησα και έμαθα. Είναι λιγότερα γιατί έχω εισόδημα να φαίνεται. Νόμιζα πως αν δεν περνάει το όριο της ένταξης δεν θα έπαιζε ρόλο αλλά τελικά πάει αναλογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2024 στις 2:01 ΜΜ, GreekMonkey είπε

Καλησπέρα,

Δύο ερωτήσεις έχω.

Περιμένω να μπει το Κέα Μαρτίου πρώτη φορά μετά από χρόνια που ήμουν στο πρόγραμμα. Γιατί βλέπω στις ιστοσελίδες να λένε ότι θα μπορούμε να πάρουμε τα χρήματα από τα ΑΤΜ; Κατευθείαν στον λογαριασμό δεν θα μπούνε; Και τα μισά στην κάρτα;

Η άλλη ερώτηση είναι αν θα μπούνε τα μισά χρήματα της κάρτας στην προπληρωμένη που είχα στο πρόγραμμα πριν χρόνια. Δεν έχει λήξει ακόμα και δεν στάλθηκε καινούργια.

Ρώτησα και έμαθα. Είναι λιγότερα γιατί έχω εισόδημα να φαίνεται. Νόμιζα πως αν δεν περνάει το όριο της ένταξης δεν θα έπαιζε ρόλο αλλά τελικά πάει αναλογικά.

Αν φαινεται εισοδημα με το οποιο δεν συμφωνεις, πας στο κεντρο κοινοτητας της περιοχης σου με τα απαραιτητα δικαιολογητικα( μαλλον βεβαιωση απο eefka του ατομικου λογαριασμου ασφαλισης)

Επεξ/σία από alexander098
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2024 στις 2:01 ΜΜ, GreekMonkey είπε

Ρώτησα και έμαθα. Είναι λιγότερα γιατί έχω εισόδημα να φαίνεται. Νόμιζα πως αν δεν περνάει το όριο της ένταξης δεν θα έπαιζε ρόλο αλλά τελικά πάει αναλογικά.

Και γιατι μου ειπες οτι δεν υπηρχε εισοδημα οταν σε ρωτησα? 🙂

Τι οριο σου λεει? εμενα 5184€

Παντως σε λιγες μερες ανοιγουν οι φορολογικες δηλωσεις, 30 ή 31 του μηνα απ οτι λενε. Αρα θα υπαρχουν πλεον νεα δεδομενα να "διαβασει" η πλατφορμα του ΚΕΑ. Οσοι με τα νεα δεδομενα τους δικαιουνται το επιδομα θα πρεπει να κανουν την ιδια μερα τη δηλωση ωστε να προλαβουν να εισπραξουν τον Απριλιο. Αλλιως πανε Μαϊο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GreekMonkey είπε

Το όριο δεν είναι στα 1200 για άγαμο άτομο; Δεν ξέρω που το γράφει απλά το θυμάμαι.

Δε ξερω γιατι αλλα εμενα οταν πριν λιγο καιρο απορριφθηκε η αιτηση μου λογω εισοδηματος που ειχα στη προηγουμενη φορ. δηλωση, ετσι εγραφε/γραφει, οτι περασατε το οριο που ειναι 5184€.

Γιαυτο ρωταω, πόσο εγραφε σ' εσενα?

 

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...