Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mήπως εχει πέσει σύρμα από τα κεντρικά να ακυρώνουν όσες αιτήσεις μπορουν? δεν ξέρω πολλά μου περνάνε από το μυαλό. Ας ελπίζουμε να με καλέσουν οπως είπαν να το ξεκαθαρίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει λόγος που πας στο κέντρο και δεν κάνεις την ανανέωση μόνος σου, online;

Κατά τ' άλλα πάρε και ρώτα και σε οποιοδήποτε ΚΕΠ αν ισχύει αυτό που σου είπε. Ή ζήτα να δεις τον προϊστάμενό της, να επιβεβαιώσει (ή όχι) την υπάλληλο. Την ήξερες εκεί αυτή; Και τις άλλες φορές σου έκανε η ίδια απροβλημάτιστα την ανανέωση; Ή είναι καινούρια; οπως και να 'χει "μην τα παίρνεις" (αν και σε καταλαβαίνω) και μόνο με ψύχραιμες κινήσεις θα βγάλεις άκρη. 

"Τα μασάς λίγο κι εσύ" εκεί που λες ότι "σου τα μάσαγε" (ενώ μέχρι εκεί μας τα έλεγες με λεπτομέρειες), αλλά ενδεχόμενα να είναι θέμα (στραβόξυλου) υπαλλήλου. Αν ανανεώθηκε τώρα το ΚΕΑ σου, πιθανώς το άλλο 6μηνο δεν θα έχεις πρόβλημα, αν δεν θα είναι ντε και καλά η ίδια εκεί. Από την άλλη, αν όντως έχουν ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ οδηγία από το υπουργείο (όσο κι αν ακούγεται "εξωγήινο"), σαν τί να σου κάνει και αυτή (ή έστω, "είναι δικιολογημένη να το πάει by the book",,,ακόμη κι αν δεν χάσει βελόνι η Βενετιά αν σου ανανεώσει με την παλιά ταυτότητα....

Εσύ προφανώς θες να καταλάβεις αν πρόκειται για "κόλλημα" της ίδιας με το οποίο σε παιδεύει κι αν έχει την δικαιοδοσία να σε "παιδέψει" (και τα 'χεις πάρει),,,,,αλλά γενικά αυτού του τύπου οι ιστορίες δεν καταλήγουν "καλά", γι' αυτό παν' το όσο πιο "χαλαρά" μπορείς...("-ήρθα για ΚΕΑ" "-μάλιστα, ταυτοτητα" "-ορίστε" "-α είναι παλιά και θυμάμαι σας είχα πει να την αλλάξετε" "-είναι δύσκολο, δώστε μου τον ανώτερό σας να μιλήσω μαζί του. Ή αν σας είναι εύκολο, δείξτε μου την οδηγία του υπουργείου ή τώρα ή αργότερα γιατί έχω βάσιμη υποψία ότι δεν ισχύει αυτό που λέτε" " «μάσημα»"  "καλώς, θέλω να κάνω επίσημο παράπονο για τις υπηρεσίες που προσωπικά παρέχετε" κτλ...

2 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Mήπως εχει πέσει σύρμα από τα κεντρικά να ακυρώνουν όσες αιτήσεις μπορουν? δεν ξέρω πολλά μου περνάνε από το μυαλό. Ας ελπίζουμε να με καλέσουν οπως είπαν να το ξεκαθαρίσω 

Δεν είμαστε 1960 ρε συ. Είτε υφίσταται αυτό που σου είπε, είτε όχι (και είναι θέμα "στραβού υπαλλήλου"). Απορώ πάντως γιατί το άφησες "όταν στα μάσαγε". Ρώτα πότε να περάσεις να σου δώσει την συγκεκριμένη απόφαση εγγράφως. Ή να στην στείλει σε μέιλ ξερωγώ.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Mήπως εχει πέσει σύρμα από τα κεντρικά να ακυρώνουν όσες αιτήσεις μπορουν? δεν ξέρω πολλά μου περνάνε από το μυαλό. Ας ελπίζουμε να με καλέσουν οπως είπαν να το ξεκαθαρίσω 

Δηλαδη εσυ δε σκοπευεις να βγαλεις καινουργια ταυτοτητα. Ακομα κι αν αυτο σου κοστισει το ΚΕΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oπως είπα ποιο πάνω η αίτηση όταν την κανω εγω - λογιστής βγάζει σφάλματα που με παραπέμπει στον δήμο για λύση. Ρώτησα αν μπορώ με κάποιο τρόπο να διορθωθούν και δεν μπορούν να το διορθώσουν, (βασικά δεν θέλουν). Ταυτότητα προφανώς θα βγάλω αλλά όταν το αποφασίσω (μέχρι το 26) νομίζω έχουν δώσει διορία και οχι γιαπί το θέλουν αυτοί με το ζόρι. Η υπάλληλος ειναι μόνιμη στον δήμο, σε αυτήν πρώτη φορά έτυχε να έκλεισε το ραντεβού.

Η απάντηση από το 1555 που με πήραν εχθές ήταν οτι για το θέμα των αιτήσεων ειναι υπεύθυνοι οι δήμοι και τα κέντρα κοινότητας. Για να το επιβεβαιώσω μου είπαν αυτό που μπορώ να κανω είναι να απευθυνθώ στον προϊστάμενο και αν δεν γνωρίζει να επικοινωνήσει αυτός με το 1555 για ενημέρωση.

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπών σήμερα πήγα στο γραφείο της προϊσταμένης και ρώτησα για το θέμα. Δεν το γνώριζε και δεν ήξερε να μου απαντήσει! αν ειναι δυνατών να ξέρουν περισσότερα οι υπάλληλοι??? μου είπε θα το κοιτάξει και να ρωτήσω ξανά σε 3-4 ημέρες. Πριν λίγο ένας φίλος από θεσ/κη που τα είπαμε στο τηλ μου είπε οτι ρώτησε στον εκεί ΟΠΕΚΑ και κάτι τετοιο δεν ισχύει! Αντε τώρα να βρείς άκρη....

Επεξ/σία από dimitris_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2024 στις 4:31 ΜΜ, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, παλιά μπορούσες να κάνεις ακύρωση την αίτηση και να την υποβάλεις πάλι. Πλέον δεν γίνεται? Μόνο με την λήξη του 6μηνου? Ευχαριστώ 

Στις "ενέργειες" μου βγάζει μόνο επεξεργασία στοιχείων 

Δοκιμασα μολις σε συγγενη μου που εχει εισοδημα και δε τιθεται θεμα να παρει ΚΕΑ. Αν κανεις αιτηση και την ακυρωσεις (Ανακληση)

 

image.png

 

μετα μπορεις να υποβαλεις νεα.

 

Στις 9/1/2024 στις 2:49 ΜΜ, HelenBr είπε

Καλησπέρα σας.

Έχω μια ερώτηση όσον αφορά την προπληρωμένη κάρτα ΚΕΑ. Μου έληξε η παλιά τον περασμένο μήνα 31/12 . Έλαβα την καινούργια και την  ενεργοποίησα κανονικά. Είχα ένα υπόλοιπο στην προηγούμενη κάρτα αλλά τα λεφτά δεν έχουν μεταφερθεί στην καινούργια. Έχει κανένας αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τι εγινε με το υπολοιπο, το ελαβες τελικα? αν ειναι να χανεται να το ξερουμε και οι υπολοιποι, ωστε να φροντισουμε να το εξαντλουμε πριν ληξει η καρτα.

 

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasos2024 είπε

Δοκιμασα μολις σε συγγενη μου που εχει εισοδημα και δε τιθεται θεμα να παρει ΚΕΑ. Αν κανεις αιτηση και την ακυρωσεις (Ανακληση)

 

image.png

 

μετα μπορεις να υποβαλεις νεα.

 

Τι εγινε με το υπολοιπο, το ελαβες τελικα? αν ειναι να χανεται να το ξερουμε και οι υπολοιποι, ωστε να φροντισουμε να το εξαντλουμε πριν ληξει η καρτα.

 

Μάλλον αν έχεις ήδη εγκεκριμένη αίτηση και όχι νέα - δεν σε αφήνει.. Μπορεί να επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος? 

Εμένα μου βγάζει μόνο επεξεργασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

Μάλλον αν έχεις ήδη εγκεκριμένη αίτηση και όχι νέα - δεν σε αφήνει.. Μπορεί να επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος? 

Εμένα μου βγάζει μόνο επεξεργασία 

Εγκεκριμμενη ειναι η αιτηση σου?/

 

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

αν έχεις ήδη εγκεκριμένη αίτηση δεν σε αφήνει.. βγάζει μόνο επεξεργασία 

αν έχεις ήδη εγκεκριμένη αίτηση δεν σε αφήνει.. βγάζει μόνο τροποποίηση.

Snap 2024-01-24 at 10.27.19 KEA.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, cameranek είπε

αν έχεις ήδη εγκεκριμένη αίτηση δεν σε αφήνει.. βγάζει μόνο τροποποίηση.

 

E μα φυσικα, για εγκεκριμενη αιτηση μιλαμε?

Οταν εχεις εγκεκριμενη αιτηση για ποιο λογο να την ανακαλεσεις? Αποφασιζεις οτι δε θες τα λεφτα και τους τα χαριζεις? Παρτα βρε αδελφε και δωστα σ' εμενα😀

 

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

E μα φυσικα, για εγκεκριμενη αιτηση μιλαμε?

εγω απαντησα στο φιλο που ρωτησε, οτι αν έχεις ήδη εγκεκριμένη αίτηση βγάζει μόνο τροποποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cameranek είπε

εγω απαντησα στο φιλο που ρωτησε, οτι αν έχεις ήδη εγκεκριμένη αίτηση βγάζει μόνο τροποποίηση.

οk, λαθος quote, στον φιλο αυτο απευθυνομουν κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...