Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, eidikos33 said:

Πως θα το κανει αυτο?

Με δήλωση που θα πάρει από τον δήμο. Θα πρέπει να καταγραφεί στα στοιχεία του δήμου για τους αστέγους.

 

http://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/kea-merisma-ke-astegi-dikeouchi-veveosi-dimon/

https://keaprogram.gr/pubnr/Home/Info

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω στην πολη μου  σε κλεινουν ραντεβου και μια κοπελιτσα που δεν ειχε την ανεση να πει οτι ειναι αστεγη ...μια τα ελεγε ετσι  μια αλλιως τελικα.τους ειπε οτι φιλοξενειται...δεν ξερω αν σε ρωτανε οταν εισαι αστεγος που κοιμασαι πχ παγκακι και φυσικα δεν ξερω αν σε καποιες πολεις πχ αθηνα θεσσαλονικη αν εχουν κοιτωνες για αστεγους..

επισης εχεις την δυνατοτητα υποχρεωση να δηλωθεις και στο μητρωο της εφοριας σαν αστεγος..αυτο ειναι ευκολο..δεν σε ξεψαχνιζουν

Επεξ/σία από SPISO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPISO είπε

εδω στην πολη μου  σε κλεινουν ραντεβου και μια κοπελιτσα που δεν ειχε την ανεση να πει οτι ειναι αστεγη ...μια τα ελεγε ετσι  μια αλλιως τελικα.τους ειπε οτι φιλοξενειται...δεν ξερω αν σε ρωτανε οταν εισαι αστεγος που κοιμασαι πχ παγκακι και φυσικα δεν ξερω αν σε καποιες πολεις πχ αθηνα θεσσαλονικη αν εχουν κοιτωνες για αστεγους..

επισης εχεις την δυνατοτητα υποχρεωση να δηλωθεις και στο μητρωο της εφοριας σαν αστεγος..αυτο ειναι ευκολο..δεν σε ξεψαχνιζουν

Ειμαι και λιγο κουρασμενος,αλλα αν ρωτας πως το διαπιστωνουν οτι εισαι αστεγος ενας κοινωνικος λειτουργος κανει κοινωνικη ερευνα και γραφει μια εκθεση για την καθε περιπτωση.Αλλα το ''τους ειπε'' δεν λεει κατι.Στο ε1 της τι φαινεται?Αν φαινεται φιλοξενουμενη καπου δεν μπορει να κανει κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι πρεπει να δηλωθεις στο μητρωο στην αρμοδια δου αστεγος.φυσικα στην φορολογικη δηλωση να μην φαινεσαι φιλοξενουμενος αλλα αστεγος .επισης οτι  θα σε ελεγξει η αρμοδια υπηρεσια του δημου ..απλα εκεινο που δεν ξερω αν υπαρχουν ξενωνες για αστεγους οπου θα πρεπει να πας να μεινεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η αίτηση μου ανεκλήθη καθώς πέρασαν 12 μήνες. 

Έτσι θα πρέπει να κάνω νέα αίτηση αλλά έχω μια απορία αν γνωρίζει κάποιος. Στην αίτηση πρέπει να δηλωθούν εισοδήματα του τελευταίου 6μήνου, το μόνο εισόδημα που έχω είναι αυτό του κεα. Αυτό το ποσό πρέπει να το δηλώσω στην αίτηση; πχ στα πεδία "άλλα επιδόματα" η "άλλα εισοδήματα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2018 στις 8:31 ΜΜ, temeteron είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι παιδιά  ο Πατέρας μου παίρνει προνοιακό επίδομα(οικονομική ενίσχυση)  300 ευρώ λογώ αναπηρίας 67%   κάπου διάβασα πως δεν υπολογίζονται τα προνοιακά επιδόματα για αναπηρία ισχύει αυτό ;  

Στην φορολογική δήλωση πάντως το αναφέρει σαν  " Εισοδήματα που εξαιρούνται από φόρο και εισφορά "   κωδικός 617.

Καλησπερα φιλε.. στην αιτηση που ειδα ηλεκτρονικα γραφει "αλλα επιδοματα" εκει εβαλα το προνοιακο αλλα παρολο που εξαιρειται απο φορο το μετραει σαν κανονικο εισοδημα και με απορρίπτει.. μηπως να μην το βάλω καθολου; γνωριζεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια κι εγω εκανα την αιτηση Ιουλιο του 2017 και τωρα πρεπει να κανω νεα αιτηση αλλα δεν μου βγαζει την επιλογη αυτη στο σαιτ?

Μηπως πρεπει να πατησω το νεα τροποποιητικη αιτηση απο υπαρχουσα? Φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια

Γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω γιατι εχω παρει εκατο τηλεφωνα και δεν ξερουν τι τους γινεται

Ευχαριστω

Επεξ/σία από aleilo03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, aleilo03 είπε

Φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια

Αφου δεν ξέρετε γιατι ρισκάρετε και δεν βάζετε κάποια λεφτά στην άκρη να πάτε σε εναν λογιστή για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο;

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα άκουσα οτι μέχρι τον Αύγουστο θα πρέπει ολοι οι δικαιούχοι του ΚΕΑ να είναι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ, ξέρει κανένας αν όντως ισχύει ή αν είναι μ@λ@κιες των "δημοσιογράφων";

12 ώρες πριν, aleilo03 είπε

Παιδια κι εγω εκανα την αιτηση Ιουλιο του 2017 και τωρα πρεπει να κανω νεα αιτηση αλλα δεν μου βγαζει την επιλογη αυτη στο σαιτ?

Μηπως πρεπει να πατησω το νεα τροποποιητικη αιτηση απο υπαρχουσα? Φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια

Γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω γιατι εχω παρει εκατο τηλεφωνα και δεν ξερουν τι τους γινεται

Ευχαριστω

Περίεργο που δεν σου βγάζει νεα αίτηση αλλα ναι μπορείς να κάνεις νεα τροποποιητικη απο υπάρχουσα (εφόσον τα στοιχεία δεν έχουν αλλάξει) και θα γίνει μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2018 στις 7:36 ΜΜ, SPISO είπε

εδω στην πολη μου  σε κλεινουν ραντεβου και μια κοπελιτσα που δεν ειχε την ανεση να πει οτι ειναι αστεγη ...μια τα ελεγε ετσι  μια αλλιως τελικα.τους ειπε οτι φιλοξενειται...δεν ξερω αν σε ρωτανε οταν εισαι αστεγος που κοιμασαι πχ παγκακι και φυσικα δεν ξερω αν σε καποιες πολεις πχ αθηνα θεσσαλονικη αν εχουν κοιτωνες για αστεγους..

επισης εχεις την δυνατοτητα υποχρεωση να δηλωθεις και στο μητρωο της εφοριας σαν αστεγος..αυτο ειναι ευκολο..δεν σε ξεψαχνιζουν

συγνωμη αλλα αυτο δεν υπαρχει που λετε.δεν μπορεις να γραφτεις στο μητρωο της εφοριας σαν αστεγος.η εφορια δεν ειναι προνοια. το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δηλωσεις στο Ε1 την αστεγια.εγω αυτο ξερω κατοπιν ερωτησης που εκανα στην εφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsioulak είπε

Ξανα άκουσα οτι μέχρι τον Αύγουστο θα πρέπει ολοι οι δικαιούχοι του ΚΕΑ να είναι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ, ξέρει κανένας αν όντως ισχύει ή αν είναι μ@λ@κιες των "δημοσιογράφων";

Περίεργο που δεν σου βγάζει νεα αίτηση αλλα ναι μπορείς να κάνεις νεα τροποποιητικη απο υπάρχουσα (εφόσον τα στοιχεία δεν έχουν αλλάξει) και θα γίνει μια χαρά. 

Φίλε μου είμαι με δωρεάν παραχώρηση και κάπου διάβασα ότι αν κάνω τροποποίηση υπάρχει περίπτωση να μου τον διακόψουν και να ζητάνε πάλι χαρτιά κτλ..

Πήρα σήμερα τηλ στον δήμο και μου είπαν οτι μάλλον φιλοξενούμαι γιαυτό και δεν ανοίγει η αίτηση ενώ τους λέω οτι είμαι με δωρεάν παραχώρηση..

Τελικά μου είπαν να πάω από κει όλα τα χαρτιά(εκκαθαριστικό, δεη, ε2 αυτουνου που μου εχει κανει την παραχώρηση κτλ)..Στην ουσία όμως δεν έχει αλλάξει κάτι από περσι γιαυτό και προβληματίζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Και εμένα η αίτηση μου έχει ανακληθεί καθώς παρέλευσε 12ηνο και θέλω να δημιουργήσω νέα.
'Οταν βάζω όμως στο πεδίο άλλα επιδόματα το ποσό του ΚΕΑ που είχα πάρει το τελευταίο εξάμηνο τότε μου λέει πως το ποσό της εισοδηματικής ενίσχυσης είναι 0.
Γνωρίζει κάποιος με το αντίστοιχο θέμα τι να κάνω?
Ν α δηλώσω το ποσό του  ΚΕΑ?

Επεξ/σία από anasypsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράμα πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί από τη στιγμή της αίτησης; Περίμενα να "σβήσουν" κάποια εισοδήματα που είχα ώστε να μην κάνω τροποποιήσεις, αλλά λέω μήπως κάνω στο κοινωφελές και θέλω τα μόρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎4‎/‎7‎/‎2018 στις 3:17 ΜΜ, sonikk είπε

......το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δηλωσεις στο Ε1 την αστεγια.εγω αυτο ξερω κατοπιν ερωτησης που εκανα στην εφορια.

Εννοεις να μη δηλωσεις κατοικια, ουτε και φιλοξενουμενος. Αν συμβει αυτό τοτε πιθανον σε καλεσει η εφορια για εξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ψιλοκουφάθηκα με αυτό που είδα και άκουσα:

1)Το ΚΕΑ εφόσον ξεπερνάει ένα ποσό μπαίνει μισό-μισό(στον λογαριασμό σου και στην κάρτα που σου βγάζουν για αγορές) σωστά?

2)Με την κάρτα δεν υπάρχει περιορισμός στις αγορές?Δηλαδή μπορεί ο καθένας να αγοράσει ότι βρει?Δεν προορίζεται αποκλειστικά για τρόφιμα?

 

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...