Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rus είπε

Δηλαδή οποιος εχει προθεσμιακη πανω από 1 χρονο θεωρειται οτι ξεγελα το συστημα, ετσι λενε οι οδηγιες τους?

οτι λεφτα παιρνεις και δεν φαινονται εισαι υποχρεωμενος να τα δηλωσεις

58 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Σιγα μην υπαρξει προβλημα, απλα θα δουλεψουν λιγο παραπανω οι πλαστογραφοι ετσι ωστε να παρουν πλαστα απολυτηρια δημοτικου οι μεγαλυτεροι και γυμνασιου οι νεοτεροι.

Αυτα καποτε τωρα υπαρχει μηχανογραφηση κοιτανε μια τον αριθμο πρωτοκολλου και βλεπουν αν ειναι πλαστο το απολυτηριο η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

οτι λεφτα παιρνεις και δεν φαινονται εισαι υποχρεωμενος να τα δηλωσεις

Τελικα τι δηλωνεις, τοκους ή καταθεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, rus είπε

Τελικα τι δηλωνεις, τοκους ή καταθεσεις?

Ξέρω ότι δηλώνεις τόκους και αν κάποιος είναι συνδικαιούχος με κάποιον άλλο αν δεν δηλώσει αυτός της καταθέσεις αλλά ο άλλος δεν έχει πρόβλημα με το ΚΕΑ ακόμα καί ξεπερνάει το όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα να κανω τροποποιητικη δηλωση σημερα για προσθηκη μελους στο νοικοκυριο. Μενω σε σπιτι με δωρεαν παραχωρηση και τωρα μου λενε βαση νεας οδηγιας θελουν και το Ε2 & E9 του παραχωρητη. Το προβλημα ειναι οτι αυτος που μου εκανε παραχωρηση εχει 25% κυριοτητα στο σπιτι. Θα χω προβλημα, θα μου ζητησουν ολα τα λεφτα πισω ή μπορω να το σωσω καπως ?

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2018 στις 11:47 ΜΜ, rus είπε

Αρα λοιπον αν εχω τοκους μισο ευρω διοτι εκανα προθεσμιακη >1 ετος, τι δεν δηλωνω?

θα πας στον δημο που ανηκεις να ρωτησεις  και εγω παιρνω λεφτα που δεν φαινονται και πηγα να ρωτησω τι να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

θα πας στον δημο που ανηκεις να ρωτησεις  και εγω παιρνω λεφτα που δεν φαινονται και πηγα να ρωτησω τι να κανω

Δεν είναι προσωπικο, συζητηση επι του θεματος κανουμε. Τι περιμενεις να πει ο δημος? Θα παρει τηλεφωνο τον υπουργο για οδηγιες?

Οι διαδικασια είναι μεσω ιντερνετ και αυτοματοποιημενη. Βλέπει το συστημα τι τοκους εχεις και αναλόγως σε βαζει ή δε σε βαζει στο επιδομα. Τον άλλο χρονο που θα δει τοκους θα σε βγαλει. Αυτό λεει η λογικη. Δε μπορω να φανταστω ότι καποιος θα προσεξει τη περιπτωση σου, θα ασχοληθεί και θα σου κοψει και προστιμο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Δεν είναι προσωπικο, συζητηση επι του θεματος κανουμε. Τι περιμενεις να πει ο δημος? Θα παρει τηλεφωνο τον υπουργο για οδηγιες?

Οι διαδικασια είναι μεσω ιντερνετ και αυτοματοποιημενη. Βλέπει το συστημα τι τοκους εχεις και αναλόγως σε βαζει ή δε σε βαζει στο επιδομα. Τον άλλο χρονο που θα δει τοκους θα σε βγαλει. Αυτό λεει η λογικη. Δε μπορω να φανταστω ότι καποιος θα προσεξει τη περιπτωση σου, θα ασχοληθεί και θα σου κοψει και προστιμο.

Το σύστημα κάνει και λάθη για αυτό υπάρχει η δυνατότητα παρεμβάσεις από υπάλληλο του Δήμου. Το πιο πιθανόν είναι να γίνει αυτό πού λές αλλά επειδή μιλάμε για ελληνικό δημόσιο Και δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει καλού κακού να ρωτάς σν είσαι ειδική περίπτωση για να μην τρέχεις μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Το σύστημα κάνει και λάθη για αυτό υπάρχει η δυνατότητα παρεμβάσεις από υπάλληλο του Δήμου. Το πιο πιθανόν είναι να γίνει αυτό πού λές αλλά επειδή μιλάμε για ελληνικό δημόσιο Και δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει καλού κακού να ρωτάς σν είσαι ειδική περίπτωση για να μην τρέχεις μετά

Γιατι να τρεχει κανεις όταν είναι νομιμος? Τι λαθη κανει το συστημα, υπολογιστης είναι. Είναι δυνατον να δωσεις σε εναν υπολογιστη2+2 και να σου βγαλει 5? Οποιος τη μια χρονια πληροι τα κριτήρια και την αλλη όχι ειναι ειδικη περιπτωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Γιατι να τρεχει κανεις όταν είναι νομιμος? Τι λαθη κανει το συστημα, υπολογιστης είναι. Είναι δυνατον να δωσεις σε εναν υπολογιστη2+2 και να σου βγαλει 5? Οποιος τη μια χρονια πληροι τα κριτήρια και την αλλη όχι ειναι ειδικη περιπτωση?

νομοτυπος οχι νομιμος εχει καταθεσεις πανω απο το οριο αλλα επειδη δεν φαινετε το εκμεταλλευεται, οχι αλλα μπορει να το δωσεις 1+1 και σου δωσει 1 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

Φέτος δηλωσα την κοπελιά μου ως φιλοξενουμενη. Αντιστοίχως και αυτή ότι την φιλοξενώ. 

Δικαιούται βάση εισοδήματος το ΚΕΑ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω εγω την αίτηση στον δήμο που διαμένουμε. Στο site του ΚΕΑ που δοκίμασα δεν φαίνεται ότι φιλοξενώ κάποιον και μου βγάζει μήνυμα να απευθυνθώ στον δήμο. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

νομοτυπος οχι νομιμος εχει καταθεσεις πανω απο το οριο αλλα επειδη δεν φαινετε το εκμεταλλευεται, οχι αλλα μπορει να το δωσεις 1+1 και σου δωσει 1 😛

Mα για τοκους μιλανε οι προϋποθέσεις, όχι για καταθεσεις. Αν εδινε 1+1=1 ολες οι τράπεζες θα ειχαν κλεισει προ πολλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rus είπε

Mα για τοκους μιλανε οι προϋποθέσεις, όχι για καταθεσεις. Αν εδινε 1+1=1 ολες οι τράπεζες θα ειχαν κλεισει προ πολλου.

εδω και εγω το χανω μαλλον το πανε συμφωνα με το Ε1 που εχει τοκους, στην μπουλ 1 δινει :)

33 λεπτά πριν, desertman είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Φέτος δηλωσα την κοπελιά μου ως φιλοξενουμενη. Αντιστοίχως και αυτή ότι την φιλοξενώ. 

Δικαιούται βάση εισοδήματος το ΚΕΑ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω εγω την αίτηση στον δήμο που διαμένουμε. Στο site του ΚΕΑ που δοκίμασα δεν φαίνεται ότι φιλοξενώ κάποιον και μου βγάζει μήνυμα να απευθυνθώ στον δήμο. 

Ευχαριστώ 

εσυ θα κανεις αιτηση που την φιλοξενεις αν δεν φαινετε στο συστημα περιμενε λιγο μηπως ανανεωθει αλλιως πηγαινε στον δημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μήπως ξέρετε αν το ταμείο ανεργίας μετράει στο ΚΕΑ? Σύμφωνα με κάτι άρθρα που διάβασα στο ίντερνετ δεν μετράει αλλά η υπάλληλος της πρόνοιας που πήρα σήμερα τηλ μου είπε ότι μετράει γι' αυτο λέω μήπως κάτι δεν κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...