Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Σε περίπτωση ανανέωσης του ΚΕΑ σου στέλνουν εκ νέου προπληρωμένη κάρτα ή ισχύει η πρώτη η οποία λήγει 4 χρόνια μετά?

εμένα πάντως δεν μου στείλανε άλλη προπληρωμένη κάρτα, την ίδια έχω 2 χρόνια και λήγει το 09-2021

Επεξ/σία από cameranek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/7/2018 στις 9:19 ΠΜ, theofanis20 είπε

Παιδιά μήπως ξέρετε αν το ταμείο ανεργίας μετράει στο ΚΕΑ? Σύμφωνα με κάτι άρθρα που διάβασα στο ίντερνετ δεν μετράει αλλά η υπάλληλος της πρόνοιας που πήρα σήμερα τηλ μου είπε ότι μετράει γι' αυτο λέω μήπως κάτι δεν κατάλαβα

Παλιά μετράγε τώρα έβγαλαν νέα τροπολογία αλλά δεν ξέρω πότε θα ισχύσει και αν έχουν ενημερωθεί οι υπάλληλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, άλλαξα τραπεζικό λογαριασμό (από το keaprogram.gr) από εθνική σε Πειραιώς, ξέρεται πόσες μέρες θα κάνει η Πειραιώς να στείλει την προπληρωμένη κάρτα, σπίτι ;;

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dhmak είπε

Καλησπέρα, άλλαξα τραπεζικό λογαριασμό (από το keaprogram.gr) από εθνική σε Πειραιώς, ξέρεται πόσες μέρες θα κάνει η Πειραιώς να στείλει την προπληρωμένη κάρτα, σπίτι ;;

συνηθως κανα μηνα κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή με τροπολογία που έχει κατατεθεί όσοι είναι άνεργοι και δεν έχουν κάρτα ανεργίας να βγάλουν άμεσα καί αυτοί καί τα υπόλοιπα μέλη τής οικογένειας τούς.

Αλλιώς θα ακυρωθεί η αίτηση σάς καί θα διακοπεί το ΚΕΑ

 

Στις 30/7/2018 στις 8:13 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Πότε εκκαθαρίζονται οι δηλώσεις επιτέλους; Από 18/6 την έχω κάνει, περιμένω να τελειώσει ώστε να αιτηθώ...

Ένα μήνα μετά το τέλος τών φορολογικών δηλαδή από τέλη Αυγούστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2018 στις 8:13 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Πότε εκκαθαρίζονται οι δηλώσεις επιτέλους; Από 18/6 την έχω κάνει, περιμένω να τελειώσει ώστε να αιτηθώ...

Εγω εκανα κανονικα αιτηση, ποιο ειναι το προβλημα; Στο taxis ειχε εκκαθαριστικο και το εκτυπωσα και για εμενα και για τον πατερα μου. Δε μου ειπαν τιποτα στο δημο οτι δεν εχουν εκκαθαριστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Εγω εκανα κανονικα αιτηση, ποιο ειναι το προβλημα; Στο taxis ειχε εκκαθαριστικο και το εκτυπωσα και για εμενα και για τον πατερα μου. Δε μου ειπαν τιποτα στο δημο οτι δεν εχουν εκκαθαριστει.

Θέλω να κάνω μέσω ΗΔΙΚΑ (ιντερνετ) και είναι η πρώτη μου δήλωση, δεν έχω προηγούμενη εκκαθαρισμένη. Μου λέει ότι δε μπόρεσε να ανακτήσει δεδομένα γιατί δε βρίσκει εκκαθαρισμένη, ενώ σε όλα τα άλλα είναι οκ.  (πράσινα)

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ξεκίνησα νέα αίτηση για το κεα και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) τον κωδικό 619 της φορολογικής δήλωσης 2017 (600 ευρώ, 3 μηνες κεα*200 ευρω) τα βάζω πουθένα στη νέα αίτηση (από μόνο του το σύστημα δεν τα εμφανίζει); αλλά μου εμφανίζει τα 450 ευρω (κοινωνικό μέρισμα) που είχα πάρει, εκεί που λέει "Οικονομικά Στοιχεία- Καταθέσεις, Επενδύσεις, Ακίνητη και Κινητή περιουσία" (στις "επενδύσεις")

2) στα "Οικονομικά Στοιχεία- Εισοδήματα τελευταίων 6 μηνών" θα βάλω το κεα που έπερνα; το βάλω στα άλλα εισοδήματα που λέει ότι πρέπει να βάλω τα εισοδήματα των τελευταίων 6 μηνών που αναφέρονται στον κωδικό 619 και μηδενίζεται το κεα. Ξέρω οτι το κεα δεν φορολογείτε αλλά γιατί λέει να βάλεις εκεί τον κωδικο 619 που είναι αφορολόγητα; έχω μπερδευτεί.... αν μπορείτε να βοηθήσετε!!!

Ευχαριστώ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έκανα πρώτη φορά αίτηση τον προηγούμενο μηνά και εγκρίθηκε.

Τα χρήματα είναι 200€ εκ των οποίων τα 100€ θα μπαίνουν στην κάρτα όπως μου είπαν.

Η προπληρωμένη κάρτα όπως με ενημέρωσαν από την πρόνοια θα πρέπει να μου έρθει στην διεύθυνση μου μέχρι τέλος Αύγουστου και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ, να πάω στην τράπεζα κτλ.

Εσάς ποσό καθυστέρησε να σας έρθει; κάνατε κάποια ενεργεία για την κάρτα; Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η προπληρωμένη αργεί δυστυχώς περίπου μισό μήνα (έκανα τροποποιητική αίτηση 30/7 για να αλλάξω λογαριασμό από εθνική σε Πειραιώς, 14/8 μου στείλανε τον φάκελο με την προπληρωμένη και 16/8 μου αφήσανε ειδοποιητήριο τα ελτά για να πάω να παραλάβω τον φάκελο με τον κωδικό της κάρτας)

Δεν χρειάζεται κάποια επίσκεψη στην τράπεζα.

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dhmak είπε

Η προπληρωμένη αργεί δυστυχώς περίπου μισό μήνα (έκανα τροποποιητική αίτηση 30/7 για να αλλάξω λογαριασμό από εθνική σε Πειραιώς, 14/8 μου στείλανε τον φάκελο με την προπληρωμένη και 16/8 μου αφήσανε ειδοποιητήριο τα ελτά για να πάω να παραλάβω τον φάκελο με τον κωδικό της κάρτας)

Δηλαδή δεν χρειάζεται να πάω απο κατάστημα τράπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Η eurobank δεν τη στέλνει, πρέπει να πας σε καταστημα να τη βγάλεις. Όλες οι άλλες τράπεζες νομίζω τη στέλνουν.

Ναι μάλλον ισχύει, άδικα περίμενα τόσο καιρό. Ειμαι πελατης της euro και αυριο θα παω. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...