Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε όλη την Ευρώπη το ίδιο πράγμα γίνετε. Το κεα η Ευρώπη το εισήγαγε στην Ελλάδα. Με δικά της χρήματα που δεν πηγαίνουν για άλλο σκοπό.

Αλλά πάλι ο Έλληνας γίνεται βασιλικότερος του βασιλαίως, κρίνοντας την χρήση που κάνει ο καθένας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Σε όλη την Ευρώπη το ίδιο πράγμα γίνετε. Το κεα η Ευρώπη το εισήγαγε στην Ελλάδα. Με δικά της χρήματα που δεν πηγαίνουν για άλλο σκοπό.

Αλλά πάλι ο Έλληνας γίνεται βασιλικότερος του βασιλαίως, κρίνοντας την χρήση που κάνει ο καθένας. 

Σωστά το ΚΕΑ είναι μνημονική υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να συμπληρώσω ότι το ΚΕΑ είναι σωτήριο για πολλούς ανθρώπους. Χωρίς αυτό κάποιοι θα είχαν βγει στους δρόμους με πολύ άγριες διαθέσεις....

Μην αναφέρετε μόνο περιστατικά με ανθρώπους που κάνουν κακή χρήση, δουλεύουν μαύρα κλπ... 

Οι περισσότεροι τρώνε ένα κομμάτι ψωμί το οποίο δεν είναι και αρκετό... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, naftis είπε

Θέλω να συμπληρώσω ότι το ΚΕΑ είναι σωτήριο για πολλούς ανθρώπους. Χωρίς αυτό κάποιοι θα είχαν βγει στους δρόμους με πολύ άγριες διαθέσεις....

Μην αναφέρετε μόνο περιστατικά με ανθρώπους που κάνουν κακή χρήση, δουλεύουν μαύρα κλπ... 

Οι περισσότεροι τρώνε ένα κομμάτι ψωμί το οποίο δεν είναι και αρκετό... 

Σωστα. Αλλα οσοι τυγχανει ναεχουν ακινητα απλα τρωνε τους... σοβαδες από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2018 στις 12:47 ΜΜ, Muchacho είπε

Να μαντέψω ούτε αυτά εδώ τηρούνται:

http://e-learning.keaprogram.gr/el/Lesson/L03/Asset/258124/faq_manual

Οι έλεγχοι τού ΚΕΑ είναι πολύ αυστηροί έχω δεί πολλές φορές στην πρόνοια να παραπονιούνται γιατί τους κοπηκε το επίδομα και ο υπάλληλος τούς είπε το λόγο και ότι γίνετε αυτόματα καί δεν μπορεί να κάνει κάτι

Επίσης υπάρχουν έλεγχοι από κοινωνικούς λειτουργούς και όχι δεν έχουν βγάλει το λύκειο πάνε υποχρεωτικά σε σχολείο δεύτερης ευκαιρίας, σύντομα θα αλλάξει και θα γίνει ακόμα πιο αυστηρό πχ παλιά έφτανε να είσαι άνεργος με το νέο σύστημα πρέπει να σε έχουν απολύσει αν παρετηθηκες δεν δικαιουσε ΚΕΑ

3 λεπτά πριν, rus είπε

Σωστα. Αλλα οσοι τυγχανει ναεχουν ακινητα απλα τρωνε τους... σοβαδες από αυτά.

Τραγικό να είσαι άνεργος να παίρνεις επίδομα από το κράτος φτώχειας καί να πρέπει να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Τραγικό να είσαι άνεργος να παίρνεις επίδομα από το κράτος φτώχειας καί να πρέπει να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ 

Αυτό που ειπα είναι οτι υπαρχουν ανεργοι και αποροι που δεν παιρνουν επιδομα διοτι τυχαινει να εχουν ακινητα. Μαλλον θεωρειται ότι οι σοβαδες τρώγονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετός κόσμος που παίρνει ΚΕΑ ζει από αυτό! Δηλαδή δεν έχει άλλο εισόδημα και όσο και να φαίνεται απίστευτο σε κάποιους ζει με 200€ το μήνα. Το ''τράβα βρες καμιά δουλειά'' είναι απλό στα λόγια αλλά δύσκολο στη πράξη στις περισσότερες περιπτώσεις. Ότι κάποιοι το παίρνουν γιατί δεν εμφανίζουν τίποτα αλλά πρακτικά έχουν λεφτά είναι αλήθεια δυστυχώς αλλά οι περιπτώσεις είναι λίγες μιας και δεν είναι εύκολο να έχεις εισοδήματα και να μην φαίνεται απολύτως τίποτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rus είπε

Αυτό που ειπα είναι οτι υπαρχουν ανεργοι και αποροι που δεν παιρνουν επιδομα διοτι τυχαινει να εχουν ακινητα. Μαλλον θεωρειται ότι οι σοβαδες τρώγονται.

εγω εχω ακινητο κληρονομια απο την γιαγια μου και την μανα μου και παιρνω κεα, μηπως εχουν μεγαλη ακινητη περουσια ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Οι έλεγχοι τού ΚΕΑ είναι πολύ αυστηροί έχω δεί πολλές φορές στην πρόνοια να παραπονιούνται γιατί τους κοπηκε το επίδομα και ο υπάλληλος τούς είπε το λόγο και ότι γίνετε αυτόματα καί δεν μπορεί να κάνει κάτι

Επίσης υπάρχουν έλεγχοι από κοινωνικούς λειτουργούς και όχι δεν έχουν βγάλει το λύκειο πάνε υποχρεωτικά σε σχολείο δεύτερης ευκαιρίας, σύντομα θα αλλάξει και θα γίνει ακόμα πιο αυστηρό πχ παλιά έφτανε να είσαι άνεργος με το νέο σύστημα πρέπει να σε έχουν απολύσει αν παρετηθηκες δεν δικαιουσε ΚΕΑ

Τραγικό να είσαι άνεργος να παίρνεις επίδομα από το κράτος φτώχειας καί να πρέπει να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ 

Τραγικό να είσαι άνεργος να παίρνεις επίδομα από το κράτος φτώχειας καί να πρέπει να πληρώσεις ενα παρανομο και αντισυνταγματικό οι ίδιοι  τα λεγανε   ΕΝΦΙΑ, απλα συμπληρωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Simon_says είπε

Τραγικό να είσαι άνεργος να παίρνεις επίδομα από το κράτος φτώχειας καί να πρέπει να πληρώσεις ενα παρανομο και αντισυνταγματικό οι ίδιοι  τα λεγανε   ΕΝΦΙΑ, απλα συμπληρωσα

Eξακολουθει να ισχυει ότι οι ανεργοι(οσοι δηλωσουν μηδενικα ή πολύ μικρα εισοδηματα) πληρωνουν το μισο ενφια?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Eξακολουθει να ισχυει ότι οι ανεργοι(οσοι δηλωσουν μηδενικα ή πολύ μικρα εισοδηματα) πληρωνουν το μισο ενφια?

Ναι , εγώ είμαι καί και ΑΜΕΑ καί πάλι πληρώνω μόνο οι ανάπηροι 80 και πάνω έχουν απαλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dikaiologitika News: ΚΕΑ: Αντίστροφη μέτρηση για την πρώτη φάση των αλλαγών.
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/217371/kea-antistrofi-metrisi-gia-tin-proti-fasi-ton-allagon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, citelis είπε

Αυτό με την υποχρεωτική εκπαίδευση είναι καινούριο? Για να μην παίρνουν ΚΕΑ οι τσιγγάνοι το έκαναν? 

Εχεις πληροφοριες ότι το κρατος κυνηγα τους τσιγγανους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rus είπε

Εχεις πληροφοριες ότι το κρατος κυνηγα τους τσιγγανους?

Όχι απλά ρωτάω γιατί έβαλαν ως κριτήριο την υποχρεωτική εκπαίδευση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...