Προς το περιεχόμενο

Ο νέος Ryzen της AMD απέναντι στον κορυφαίο Intel επεξεργαστή (Video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραία τη dell θα την εντυπωσιάσουν αλλιώς, από κει και πέρα πιο πολύ τους ενδιαφέρει ο enthusiast χρήστης ή ο gamer που θα τα σκάσει για το μεγάλο μοντέλο αντί για μια εταιρεία που θα πάρει μαζικά μεσαία μοντέλα για χρήση γραφείου σε σαφώς χαμηλότερες τιμές 

 

τώρα για workstastions δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η αγορά και επίσης δεν ξέρω αν οι ryzen είναι σαν τους opteron ή τους xeon ώστε να προορίζονται για αυτή τη χρήση 

 

εγώ ξέρω αυτό που είδα ότι σου δείχνουν battlefield για να εντυπωσιάσουν τον gamer που θέλει δυνατό πυρήνα και σου λένε βασικά ότι οι πυρήνες τους είναι εξίσου δυνατοί με τους Intel πλέον πράγμα που με τους fx όλοι ξέραμε ότι δεν ίσχυε (βέβαια η όλη φάση θα παιχτεί σε turbo/overclock αλλά σε στοκ μορφή σε παρόμοια ρολόγια σου λένε ότι δεν υπάρχει η διαφορά που υπήρχε) 

 

επίσης σε άλλα βίντεο (του linus πχ) δείχνουν πόσο πιο καλά διαχειρίζεται το να κάνει streaming το παιχνίδι που παίζει ο χρήστης με τον ryzen σε σχέση με τον i7 

 

αυτό είναι κάτι που αφορά καθαρά έναν gamer, δεν κάνουν streaming οι επιχειρήσεις 

 

συνεπώς η αγορά αυτή είναι πολύ σημαντική ή τελοσπάντων είναι αρκετά σημαντική για την amd ώστε να στοχεύει το μαρκετινγκ της προς τα εκεί

 

με τις εταιρείες θα τα συζητήσουν μεταξύ τους, προς το παρόν απευθύνονται σε σένα και μένα 

 

βέβαια όπως βλέπουμε πολλοί σαν εσένα ή εμένα συνεχίζουν το χαβά τους και λένε ναι οκ αλλά η ιντέλ θα βγάλει 10 (ΔΕΚΑ!!!) φορές καλύτερο επεξεργαστή..

 

και γιατί ρε παλικάρια δεν τον έβγαζε τόσα χρόνια αντι αυτού δίνει 5-10% κάθε χρόνο και όχι 1000% ?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι είναι τόσο μικρός αυτός ο κόσμος που η amd παρουσιάζει επιδόσεις σε παιχνίδια, διάνα έπεσες 

 

στις κονσόλες που πουλάει μαζικά apu και έχει όλη την αγορά πρακτικά άλλοι λένε ότι βγάζει ψίχουλα

 

τελικά βρείτε τι συμβαίνει, απλά σιχαίνεστε τη συγκεκριμένη εταιρεία; βγάζουν περισσότερα λεφτά πουλώντας μαζικά σε vendors; ή το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους είναι πουλώντας μεμονωμένα σε κάθε χρήστη; 

Εσύ αν είχες να στήσεις 10 PCs τι θα έκανες ?

Το ίδιο κάνουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές,

δεν είναι επιχείρημα που ισχύει αυτό γι'αυτο και κυκλοφορούν πολλά προγράμματα αντικατάστασης,αλλά ακόμα και έτσι τους συμφέρει.

και αυτο το παραμύθι του "οπαδού" ας εκλείψει πια μεγαλώσαμε για να μην πω γεράσαμε.. Δεν μας ενδιαφέρει το όνομα,μας ενδιαφέρουν οι επιδόσεις κ η αξιοπιστία.

Το έχω ξαναγράψει αν σε laptop του 2015 βάζουν τα Windows sata driver του 2006 και η amd δεν παρέχει update δεν της φταίει καμιά Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ αν είχες να στήσεις 10 PCs τι θα έκανες ?

Το ίδιο κάνουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές,

δεν είναι επιχείρημα που ισχύει αυτό γι'αυτο και κυκλοφορούν πολλά προγράμματα αντικατάστασης,αλλά ακόμα και έτσι τους συμφέρει.

και αυτο το παραμύθι του "οπαδού" ας εκλείψει πια μεγαλώσαμε για να μην πω γεράσαμε.. Δεν μας ενδιαφέρει το όνομα,μας ενδιαφέρουν οι επιδόσεις κ η αξιοπιστία.

Το έχω ξαναγράψει αν σε laptop του 2015 βάζουν τα Windows sata driver του 2006 και η amd δεν παρέχει update δεν της φταίει καμιά Intel.

αν είχα να στήσω 10pc θα πήγαινα σε καμιά dell ξερωγώ να μου τα στήσουν, προφανώς και δε θα καθόμουν στη δουλειά μου να στήνω μόνος pc και ας ξέρω γιατί δε θα έκανα τη κανονική δουλειά μου θα καθόμουν μια βδομάδα τουλάχιστον να κάνω αυτό 

 

αλλά εδώ λέμε άλλο, λέμε για το πόσο ή όχι είναι "μικρόκοσμος" το gaming

 

προφανώς και δεν είναι, βασικά οι gamers είναι και οι μόνοι που θέλουν όλο και περισσότερη δύναμη (και χρησιμοποιούν αυτή τη δύναμη) και αναβαθμίζουν και αυτοί που θα τα σκάσουν συνήθως για ακριβό hw και τα νούμερά τους είναι τεράστια 

 

σε επαγγελματική χρήση εκτός πολύ συγκεκριμένων εξαιρέσεων μια χαρά τη βγάζουν με σαπάκια (εδώ μερικοί μιλάνε για επαγγελματική χρήση σε mbp που από επεξεργαστική άποψη δεν είναι κάνενα τους τίποτα το ιδιαίτερο) και απλά καλό είναι να τα αναβαθμίζουν προληπτικά για διάφορους λόγους, αλλά όχι ότι έχουν κάποιες φοβερές ανάγκες σε hw 

 

ακούμε συνέχεια πολλούς να λένε ότι δε χρειάζονται περισσότερη δύναμη από αυτή του τάμπλετ τους ή από αυτή του λάπτοπ τους. άρα ποιος χρειάζεται τους cpu ενός desktop? 

 

ο gamer και ο enthusiat  :-) άρα σε ποιον απευθύνεται η amd παίζοντας battlefield? στον gamer και τον enthusiat  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και ετσι οπως τα γραφεις να ειναι πρεπει να διαχωρίσεις τους Gamers.

Άλλες απαιτήσεις εχει ο Gamer κονσόλας,αλλες του Tablet άλλες του Pc.. δεν ειναι ιδιας κατηγορίας και δεν μπαίνουν σε ενα σακί.

Στα Pc απ'οτι ειδες ακόμα και η AMD παίζει με Τιταν BF1.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και ετσι οπως τα γραφεις να ειναι πρεπει να διαχωρίσεις τους Gamers.

Άλλες απαιτήσεις εχει ο Gamer κονσόλας,αλλες του Tablet άλλες του Pc.. δεν ειναι ιδιας κατηγορίας και δεν μπαίνουν σε ενα σακί.

Στα Pc απ'οτι ειδες ακόμα και η AMD παίζει με Τιταν BF1.. :)

στα 4κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς και δεν είναι, βασικά οι gamers είναι και οι μόνοι που θέλουν όλο και περισσότερη δύναμη (και χρησιμοποιούν αυτή τη δύναμη) και αναβαθμίζουν και αυτοί που θα τα σκάσουν συνήθως για ακριβό hw και τα νούμερά τους είναι τεράστια 

 

Σωστά. Το gaming είναι η μόνη home user αγορά που ζητάει όλο και μεγαλύτερες επιδόσεις για πιο ρεαλιστικές εμπειρίες. Στα υπόλοιπα το πιο extreme που θα κάνει ο μέσος χρήστης είναι to encoding/transcoding. Εκεί ένας μέτριος 4 core είναι οκ.

 

Καθόλου τυχαία, η Λίζα από το πρώτο λεπτό της παρουσίασης άρχισε να μιλάει για gaming και τον προβληματισμό των οπαδών της εταιρείας πάνω σε αυτό το θέμα. Είπε χαρακτηριστικά ότι με την παρουσίαση θα απαντούσε στην ερώτηση κάποιου στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης σχετικά με το  αν αξίζει ένας ΖΕΝ έναντι ενός 7700Κ(όχι του 6900). Τελικά μας έδειξε battlefield 1 στα 4Κ όπου και ένας dual core τα πάει περίφημα. Και απ'ότι θυμάμαι ούτε latencies είχε η παρουσίαση, ούτε frame times, ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Και θα πει εύλογα κάποιος. Το handbrake δεν το είδες; Το μπλέντερ δεν το είδες; Ωραία, αφού το handbrake είναι ένδειξη γενικής υπολογιστικής ισχύος γιατί μην διαλέξει ένα βαρβάτο game που τα στέλνει όλα σε ένα core όπως τα total war. Είχαν τίποτα να φοβηθούν μετά το επιτυχημένο τεστ σε handbrake; Άλλωστε, αυτοί προβάλλουν ξανά και ξανά τον άθλο που πέτυχαν σε ipc. Αυτοί έδωσαν αξία στο ipc του ΖΕΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εκεί ήταν το πρόβλημα τους, αυτό τους χαντακωνει εδώ και χρόνια

 

Γράφονται και ξαναγραφονται τα ίδια και τα ίδια στις δοκιμές

 

Και πολλοί από αυτούς που πετάγονται και λένε ότι η ιντελ αν γουσταρει θα βγάλει 10 φορές καλύτερο (και ξαναρωτάω γιατί δε το βγάζει ήδη τότε, έστω και 2 φορές εμένα θα μου έκανε, όχι 10) και θα τη σβήσει στην ουσία αναπαραγάγουν με τη τακτική του χαλασμένου τηλεφώνου (δηλαδή διαστρεβλωμένα) αυτά που τόσα χρόνια τους προκαλούν το πρόβλημα στις πωλήσεις

 

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση με τους οδηγούς των GPU, οπου η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά

 

Εν ολίγοις χεστηκαν να κάνουν παρουσίαση για τη dell και τη lenovo, για μας την κάνουν και το "μικρόκοσμο" μας που δεν είναι και τόσο μικρός

 

Οι apple, Sony, Ms από τις παρουσιάσεις της σαν αυτή που συζητάμε τώρα θαμπώθηκαν και έκλεισαν συμφωνίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μόνο που αν το ψάξουμε λίγο παραπάνω, αυτό το "συγκλονιστικά μεγαλύτερο" IPC είναι με το ζόρι κάπου +50% (μάλλον μικρότερο) στη σύγκριση FX και 7xxx.

 

Οπότε μπαρμπούτσαλα, ουσιαστικά.

 

Αυτή η εξέλιξη τόσα χρόνια, από τους 2χχχ που υποτίθεται ότι έριχναν /ρίχνουν στα αυτιά στους FX, εκεί μας έχει φτάσει.

 

Το +50% είναι σεβαστό νούμερο, αλίμονο, αλλά είναι τώρα (έστω, στους 6χχχ).

 

Τόσα χρόνια, αυτή η διαφορά ήταν μικρότερη, αλλά και πάλι το τόσο, γινόταν τοοοοοσοοοο, με τις γνωστές Intel τακτικές καθώς και τους "πρόθυμους" χρήστες και τους "έτοιμους από καιρό" "αντικειμενικούς" reviewers.

 

Οπότε, κανένα πρόβλημα.

 

Και τώρα, δεν θα χρειαστεί καν να βγάλει η Intel κάτι "10 φορές καλύτερο".

 

Θα βγάλει κάτι 10-15% μπροστά (αν δε μπορεί μετά από τόσα χρόνια εξέλιξης, μονοπωλίου, έρευνας και με τον πακτωλό χρημάτων...) και απλά θα πάρει ένα x10 από το πιστό κοινό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ιντελα να παιρνετε ,να εχετε το καλυτερο

 

εμεις οι χαζουληδες θα διαβαζουμε reviews κ θα αγοραζουμε με βαση την χρηση μας ,την αποδοση κ το κοστος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Το gaming είναι η μόνη home user αγορά που ζητάει όλο και μεγαλύτερες επιδόσεις για πιο ρεαλιστικές εμπειρίες. Στα υπόλοιπα το πιο extreme που θα κάνει ο μέσος χρήστης είναι to encoding/transcoding. Εκεί ένας μέτριος 4 core είναι οκ.

 

Καθόλου τυχαία, η Λίζα από το πρώτο λεπτό της παρουσίασης άρχισε να μιλάει για gaming και τον προβληματισμό των οπαδών της εταιρείας πάνω σε αυτό το θέμα. Είπε χαρακτηριστικά ότι με την παρουσίαση θα απαντούσε στην ερώτηση κάποιου στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης σχετικά με το  αν αξίζει ένας ΖΕΝ έναντι ενός 7700Κ(όχι του 6900). Τελικά μας έδειξε battlefield 1 στα 4Κ όπου και ένας dual core τα πάει περίφημα. Και απ'ότι θυμάμαι ούτε latencies είχε η παρουσίαση, ούτε frame times, ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Και θα πει εύλογα κάποιος. Το handbrake δεν το είδες; Το μπλέντερ δεν το είδες; Ωραία, αφού το handbrake είναι ένδειξη γενικής υπολογιστικής ισχύος γιατί μην διαλέξει ένα βαρβάτο game που τα στέλνει όλα σε ένα core όπως τα total war. Είχαν τίποτα να φοβηθούν μετά το επιτυχημένο τεστ σε handbrake; Άλλωστε, αυτοί προβάλλουν ξανά και ξανά τον άθλο που πέτυχαν σε ipc. Αυτοί έδωσαν αξία στο ipc του ΖΕΝ.

 

 

Όταν τα Turbo core λειτουργήσουν σωστά, τότε θα δεις και από αυτά.  

Ενα πολυπύρηνο chip έχει ανάγκη από έξυπνη διαχείριση ενέργειας σε σχέση με το φορτίο ώστε να πάρεις καλά νούμερα σε κάθε ενδεχόμενο. Εκεί το turbo δίνει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρείτε μου ένα νήμα που να αναφέρετε στην AMD και δεν εμπεριέχονται τα μυρια

Όταν και Θα ..

παλουκαρια η τεχνολογία δεν είναι μετεωρολογία ούτε χρησμοί ουτε προβλέψεις ούτε πολιτική ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρείτε μου ένα νήμα που να αναφέρετε στην AMD και δεν εμπεριέχονται τα μυρια

Όταν και Θα ..

παλουκαρια η τεχνολογία δεν είναι μετεωρολογία ούτε χρησμοί ουτε προβλέψεις ούτε πολιτική ..

Και όταν κάνει τα ΘΑ της βλέπε πρόσφατα με τη 480 έχουμε άτομα να παραπονιούνται που με 250-300€ δε ρίχνει στα αυτιά στη 1070..

 

Δε θέλω να πω αυτό που λένε εμένα τα fanboys της apple "αφού δε σε ενδιαφέρει να πάρεις τι ασχολείσαι;" Αλλά η αλήθεια είναι ότι δε θες να πάρεις όσο καλοί ή κακοί και να είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η σειρά RX δεν κάλυψε τις προσδοκίες αυτών που περίμεναν κάτι από την AMD αυτό είναι γνωστό και γι'αυτο ακριβώς μιλάω στα παραπάνω ποστ μου,

τα ΘΑ παραμένουν ΘΑ και το αποτέλεσμα μια τρύπα στο νερό.. ακόμα και αυτοί που αγόρασαν σήμερα πουλάνε και πολλοί παραμένουν ακόμα στην σειρά 7xxx.

Το ξαναγράφω για να γινει κατανοητό,όποτε εχει βγάλει η AMD καλο προϊόν εχει αποδειχθεί ότι ολοι θα περάσουμε απο αυτο κάποια στιγμή στην ζωή μας,π.χ 5770 ακόμα υπάρχουν στις αγγελίες,ακόμα έχω μια στο ράφι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...