Προς το περιεχόμενο

Ο νέος Ryzen της AMD απέναντι στον κορυφαίο Intel επεξεργαστή (Video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης οι μετρήσεις πρέπει να γίνονται στην φυσική για την εποχή ανάλυση, ανάλογα με την κατηγορία της κάρτας που θα τον σετάρεις. 

Εκτός αν ο υποψήφιος πελάτης θα αγοράσει TITAN X για να παίξει στα 720p .

Στη φυσική ανάλυση της Titan X(4Κ) ακόμα και ο 8350 τα καταφέρνει περίφημα. Ποιό συμπέρασμα λοιπόν εξάγουμε; Ότι οι Ζεν είναι περιττοί για gaming; 

 

υ.γ.: Σωστά για τους jaguar. Με μπέρδεψε αυτό που έλεγε για modules. Τελικά είναι πλήρη cores πράγμα καλό και για το pc gaming και τους Zen.

 

Η Αsus τον πάει τον 8320 5.1+ (και έχει κι άλλο να δώσει) με 1.51V και μηδενικό drop.

 

Πόσο πιο σταθερό, δηλαδή?

 

Μια μικρή offtopic παρένθεση. Το LLC δεν εξασφαλίζει σταθερά 1,51 volt, αν λάβουμε υπόψη μας τα voltage overshoots που είναι επικίνδυνα για τη ζωή του επεξεργαστή και τα οποία αυξάνονται περισσότερο με το LLC. Τα 1,51 volt που αναφέρουν στα σπεκς περιλαμβάνουν και το overshoot. Δηλαδή στο hwmonitor κλπ. πρέπει να βλέπεις αρκετά κάτω από 1,51 vcore για να είσαι safe αλλιώς παίρνεις το ρίσκο. Το vdroop φροντίζει να μην υπάρχουν μεγάλα overshoots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum.Νομίζω οτι πρέπει να σταματήσει ο φανατισμός κ το οπαδιλίκι.....

Η intel δεν παίζεται στους i7κ στους καλούς I5,αλλά όπως είπαν κ οι συμφορίτες μας πιο πάνω,η amd στους οικονομικούς συνδιασμούς cpu-gpu είναι μονόδρομος.Προφανώς δεν θα έχεις επιδώσεις i7,αλλά για vfm είναι τέλεια.

Αυτό π με ξενερώνει πολύ στην intel είναι οτι

κάθε 2 γενιές,αλλάζει κ το socket.....

Για να καταλάβετε,εγω είμαι ακόμα με amd phenom II x6 1100T σε asus crosshair IV(μιλάμε πάνω σε 890 lol) κ amd 280x.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum.Νομίζω οτι πρέπει να σταματήσει ο φανατισμός κ το οπαδιλίκι..... Η intel δεν παίζεται στους i7κ στους καλούς I5,αλλά όπως είπαν κ οι συμφορίτες μας πιο πάνω,η amd στους οικονομικούς συνδιασμούς cpu-gpu είναι μονόδρομος.Προφανώς δεν θα έχεις επιδώσεις i7,αλλά για vfm είναι τέλεια. Αυτό π με ξενερώνει πολύ στην intel είναι οτι κάθε 2 γενιές,αλλάζει κ το socket..... Για να καταλάβετε,εγω είμαι ακόμα με amd phenom II x6 1100T σε asus crosshair IV(μιλάμε πάνω σε 890 lol) κ amd 280x.....

 

Πολύ καλό επεξεργαστή έχεις φίλε, και πολύ καλή πλατφόρμα. 

Για την εποχή της και SATA III είχε και USB III είχε και 40LANES από το chip για απρόσκοπτη λειτουργία των πάντων, σε αντίθεση με άλλες πλατφόρμες της εποχής, που για να παίξει η usbIII έπρεπε να απενεργοποιηθεί η 2η PCI-E ή κάτι άλλο....

 

Μην νομίζεις πως το 990FX/SB950 είναι κάτι διαφορετικό από το 890FX ... Ίδιο και απαράλλακτο ειναι.  :-D !! nm μόνο μου διαφεύγει αν άλλαξε στην υλοποίηση, που δεν νομίζω.

 

Η εποχή που βγήκε το chip αλλά και η διαφορά λιθογραφία που είχε η amd τότε σε σχέση με την intel δεν του επέτρεψε να παίξει με υψηλότερα ρολόγια και καλύτερους χρονισμούς, καταναλώσεις.

Μακάρι η AMD να τον είχε φέρει ανανεωμένο και στα 32nm .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Ryzen και τι 6900, από την στιγμή που ακόμα και σε φουλ multithreaded παιχνίδι παίζεις στα ίδια και με dual core...τελικά ακόμα στο 2005 είμαστε...

Να ζήσουν οι σύγχρονες απαιτήσεις για 4k και ultra, σε καμιά δεκαριά χρόνια θα θέλετε καινούργια cpu αν έχετε μια καλή των τελευταίων 4-5 χρόνων. 

 

Ο Ryzen στα 3,4 base και ο pentium στα 3,5

http://www.youtubemultiplier.com/58795db24187a-bf1-comparison-ryzen-at-3-4-base-vs-pentium-g4560-.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Ryzen και τι 6900, από την στιγμή που ακόμα και σε φουλ multithreaded παιχνίδι παίζεις στα ίδια και με dual core...τελικά ακόμα στο 2005 είμαστε...

Να ζήσουν οι σύγχρονες απαιτήσεις για 4k και ultra, σε καμιά δεκαριά χρόνια θα θέλετε καινούργια cpu αν έχετε μια καλή των τελευταίων 4-5 χρόνων. 

 

Ο Ryzen στα 3,4 base και ο pentium στα 3,5

http://www.youtubemultiplier.com/58795db24187a-bf1-comparison-ryzen-at-3-4-base-vs-pentium-g4560-.php

 

Προσωπικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα ένα side by side βιντεάκι το οποίο παρέθεσες. Θέλω comparison με σκληρά νούμερα και με εργαλεία όπως το http://www.tomshardware.com/reviews/presentmon-performance-directx-opengl-vulkan,4740.html ,  για να δούμε frame times, dips, stutters, latency και όλα τα σχετικά. Όλα τα υπόλοιπα είναι φλυαρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδιο φιασκο οπως και με τις r480 που θα χτυπαγανε τις gtx 1070 

Δεν ειχαν ανακοινωσει κατι τετοιο,το μονο που ειχαν πει ειναι οτι 2 480 θα ειχαν αποδοση 1080

Τι Ryzen και τι 6900, από την στιγμή που ακόμα και σε φουλ multithreaded παιχνίδι παίζεις στα ίδια και με dual core...τελικά ακόμα στο 2005 είμαστε...

Να ζήσουν οι σύγχρονες απαιτήσεις για 4k και ultra, σε καμιά δεκαριά χρόνια θα θέλετε καινούργια cpu αν έχετε μια καλή των τελευταίων 4-5 χρόνων. 

 

Ο Ryzen στα 3,4 base και ο pentium στα 3,5

http://www.youtubemultiplier.com/58795db24187a-bf1-comparison-ryzen-at-3-4-base-vs-pentium-g4560-.php

Υπαρχουν και αυτοι που δεν χρησιμοποιουν το pc μονο για παιχνιδια ομως,οποτε οι παραπανω πυρηνες/threads ειναι απαραιτητοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ειναι fan της amd έχουν μαθει εδω και χρόνια να κρατάνε ενα πολυ μικρο καλάθι .

Έχουμε παθει μπουλντοζεριαση πολλές φορες .

Μακαρι να ειναι οσο τουμπανο λενε οι ryzen και να πατήσουν του intel κάτω σαν την κατσαρίδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ειναι fan της amd έχουν μαθει εδω και χρόνια να κρατάνε ενα πολυ μικρο καλάθι .

Έχουμε παθει μπουλντοζεριαση πολλές φορες .

Μακαρι να ειναι οσο τουμπανο λενε οι ryzen και να πατήσουν του intel κάτω σαν την κατσαρίδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι ryzen δεν μπουν σε workstations κ να πουλιούνται με το τσουβαλι σε εταιρίες απατο θα πάει. Καποιοι πρεπει να ξεκολησετε απο το μικροκοσμκ του gaming. Εκει έξω αγοράζουν ετοιμο πράγμα ακριβά κ ολα μ ολα φορανε i5 η i7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι τόσο μικρός αυτός ο κόσμος που η amd παρουσιάζει επιδόσεις σε παιχνίδια, διάνα έπεσες 

 

στις κονσόλες που πουλάει μαζικά apu και έχει όλη την αγορά πρακτικά άλλοι λένε ότι βγάζει ψίχουλα

 

τελικά βρείτε τι συμβαίνει, απλά σιχαίνεστε τη συγκεκριμένη εταιρεία; βγάζουν περισσότερα λεφτά πουλώντας μαζικά σε vendors; ή το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους είναι πουλώντας μεμονωμένα σε κάθε χρήστη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι τόσο μικρός αυτός ο κόσμος που η amd παρουσιάζει επιδόσεις σε παιχνίδια, διάνα έπεσες

 

στις κονσόλες που πουλάει μαζικά apu και έχει όλη την αγορά πρακτικά άλλοι λένε ότι βγάζει ψίχουλα

 

τελικά βρείτε τι συμβαίνει, απλά σιχαίνεστε τη συγκεκριμένη εταιρεία; βγάζουν περισσότερα λεφτά πουλώντας μαζικά σε vendors; ή το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους είναι πουλώντας μεμονωμένα σε κάθε χρήστη;

εγω μιλησα συγκεκριμένα για workstation ετοιμα πχ της dell που παίρνουν με το τσουβαλι εταιρίες. Αυτοι ειναι η μεγαλη πιτα της αγοράς. Η amd επέλεξε game γιατι πολυ απλα μία εταιρεία δεν την νοιαζει τι επεξεργαστή εχει το κουτι μεσα. Είτε εχει amd ειτε ιντελ θα μπει στο σιτε της dell κ θα αγορασει 10-20 πυργους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...