Προς το περιεχόμενο

Ο νέος Ryzen της AMD απέναντι στον κορυφαίο Intel επεξεργαστή (Video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου τις κάλυψε για αυτό και την πήρα, δεν καταλαβαίνω σε ποιους αναφέρεσαι εκτός αν αναφέρεσαι στους φανατικούς της nvidia ή σε αυτούς που παίζουν σε μεγαλύτερες κατηγορίες (1070, 1080) και και δεν τους ενδιέφερε έτσι κι αλλιώς μία mid range κάρτα που απλά είναι στα ίδια ή λίγο καλύτερη από τις high end (όχι enthusiast βέβαια) της προηγούμενης γενιάς

 

Ποιοι είναι οι αυτοί που πουλάνε;

 

Επίσης το αν κάποιος μένει με τις 7xxx που ήταν περισσότερο καρταρες από τις σάπιες 6χχ και 7xx οι οποίες πλέον είναι στα αζητητα και βγήκαν πολύ πιο γρήγορα άχρηστες δε μου λέει κάτι.

 

Αν καλύπτονται οι ανάγκες τους καλά κάνουν εμένα σταμάτησε να τις καλύπτει η 7950 και σε 1080p τις καλύπτει τέλεια η 480, παίζω τα πάντα ultra

 

Συνεπώς, ξαναλέω, δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι και τι ακριβώς θα περίμενες από μία mid range κάρτα..

Το να παίζεις με 300€ τιμή λανσαρισματος τα πάντα maxed out σε 1080p μαλλον δεν είναι αρκετό, θα έπρεπε να κοντραρει Titan και να κάνει και 200 για να πουν καλή κουβέντα τα κολλημένα μυαλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήθελα να ξερα και εγώ ,ποιών τις προσδοκίες δεν κάλυψε η amd στις gpu.Ανακοίνωσε την 480 στην mid range κατηγορία και την έβγαλε.Όπως και τις κατώτερες από αυτην.Δεν υποσχέθηκε παραπάνω επιδόσεις σε κάποια από αυτές.Επίσης όλοι ξέρουμε πως το μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς  παγκοσμίως καταλαμβάνουν αυτές οι κατηγορίες καρτών.Οι υψηλότερου κόστους ζήτημα να έχουν ένα 10%.

Δηλαδή αυτός που γκρινιάζει όπως λέτε για τις rx480( οτι δεν πιάνουν τις gtx1070 σε επιδόσεις με 300 ευρώ) άν έβγαζε μεγαλύτερη και πιο ακριβή θα την αγόραζε? Ας πάει τότε να δωσει 500 για την 1070 και να έχει τις επιδόσεις της. 

Απλά να χαμε να λέγαμε είστε μερικοί και μόνο γκρίνια χωρίς ουσία

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 40% σχεδόν των χρηστών παίζει σε 1080p

 

http://store.steampowered.com/hwsurvey

 

Εχοντας περιορισμένους πόρους είναι προφανές ότι θα στοχεύσει σε αυτό το καταναλωτικό κοινό πριν προχωρήσει στις vega (παρόλα αυτά παρουσιάζει και επεξεργαστές)

 

Μην έχοντας βέβαια το "στέμμα" με κάρτες επιπέδου titan δεν κερδίζει μεν τις εντυπώσεις, αλλά οποιος ενδιαφέρεται για αυτό που ρεαλιστικά μπορεί και θα πάρει εκείνος να κάνει τη δουλειά του και όχι πόσες κάρτες θα πάρει ο Linus για να παίξει σε 8Κ έχει λύσεις από τους κόκκινους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η σειρά RX δεν κάλυψε τις προσδοκίες αυτών που περίμεναν κάτι από την AMD αυτό είναι γνωστό και γι'αυτο ακριβώς μιλάω στα παραπάνω ποστ μου,

τα ΘΑ παραμένουν ΘΑ και το αποτέλεσμα μια τρύπα στο νερό.. ακόμα και αυτοί που αγόρασαν σήμερα πουλάνε και πολλοί παραμένουν ακόμα στην σειρά 7xxx.

Το ξαναγράφω για να γινει κατανοητό,όποτε εχει βγάλει η AMD καλο προϊόν εχει αποδειχθεί ότι ολοι θα περάσουμε απο αυτο κάποια στιγμή στην ζωή μας,π.χ 5770 ακόμα υπάρχουν στις αγγελίες,ακόμα έχω μια στο ράφι μου.

Αναπαράγεις τη μπαρούφα των προσδοκιών λες και είμαστε στο wccftech. Κανένας δεν είπε ότι η 480 θα είναι η νεα fury των τριών κατοστάρικων. Ο στόχος της ήταν να ένα αξιοπρεπές 1080p 60-90 στο ultra και να δώσει την ευκαιρία σε κάποιους να δοκιμάσουν το vr (δε λέω ultimate experience). Εγω θα προσθέσω ότι η κίνηση να τη κοστολογήσει στα 250$ (εντάξει μην αρχίσουμε τώρα που την βρίσκεις 250, τα ίδια έγινα και με την 1060) έβαλε λουριά και στη τιμή της 1060. Eπίσης μέσα σε 5 μήνες από τη κυκλοφορία της, η AMD έφερε το relive και τέτοια driver optimisations που δεν έχουν προηγούμενο (σε σχέση με το παραδοσιακό χάλι των drivers της AMD), με αποτέλεσμα να κλίνει η ψαλίδα όλο και περισσότερο στα παιχνίδια που ήταν αρκετά πιο γρήγορη η 1060.

http://images.hardwarecanucks.com/image//skymtl/GPU/GTX-1060-UPDATE/GTX-1060-UPDATE-100.jpg

Τώρα για την υπόλοιπη σειρά πάλι δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το παράπονο, η 470 κατ0υράει την 1050ti από πάνω μέχρι κάτω και κάνει ~30€ παραπάνω και η 460 είναι ένα κλικ πιο αργή από τη 1050 που αυτή η κατηγορία (της 460-1050 εννοώ) απευθύνεται κυρίως σε άτομα που παίζουν MOBA's, όπότε οι απαιτήσεις είναι μικρές.

 

και ολόκληρο το video

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρτέμονες συζητήσεις για ενα θέμα που εχει συζητηθεί ΜΑ πάρα πολύ,

η αληθεια και ο ορισμός λοιπόν του οπαδού δεν ειναι ότι κάποιοι που έχουν nVidia δεν θα αγόραζαν ποτέ Αmd για το όνομα,

οσο να προσαρμόζεις τον αντίλογο ανάλογα με το τι παρουσίασε τελικά η AMD και ποσο ευτυχισμένοι είσαστε στα 1080p.

Εγω ανέφερα τις προσδοκίες αλλα εγω δεν είχα κιόλας προσδοκίες,αρα τους απογοητευμένους θα τους βρεις παλι εδω μέσα

αν ανατρεξεις στα νήματα μολις κυκλοφορήσαν οι πρώτες μετρήσεις και παρουσιάσεις καρτών τα γραπτά μένουν ευτυχώς.

 

Αλλα εγω θα σταθώ αλλού στην παραδοχή σου οτι όπως το γράφεις ((σε σχέση με το παραδοσιακό χάλι των drivers της AMD)

που φυσικά σε προηγούμενες συζητήσεις εδώ μέσα δεν θα υπήρχε.

Επίσης θα σταθω στο γεγονός που εχω πει πολλές φορές οτι οι νVidia δεν ειναι μόνο παιχνιδοκαρτες αλλα κάνουν και αλλα πράγματα όπως π.χ editing.

πολυ καλα κάνεις και δεν σ'ενδιαφερουν ολα αυτα αλλα να ξέρεις οτι φυσικό και απόλυτα λογικό είναι να αγοράζεις ένα προϊόν που

α) μολις φέτος ξέφυγε απο το χάλι των drivers κατά τα λεγόμενα σου, β) που υπολείπεται σε λειτουργίες π.χ Cuda

σε λιγο χαμηλότερη τιμη από μια 1060.

Αν λοιπόν αύριο αλλάξει το ζητούμενο σου και θελεις κάτι παραπάνω από τον υπολογιστή σου πέρα απο Gaming se 1080p τότε θα καταλαβεις οτι δεν σου βγήκε φτηνότερη αλλα πολύ ακριβότερη.

 

Τεσπα όπως είπα υπάρχουν τα ανάλογα νήματα και ατέρμονες συζητήσεις για τις GPU εδώ είμαστε και εντελώς εκτός θέματος,

 

Τώρα σας στήνει άλλη προσδοκία να χτυπήσει τον Κορυφαίο Ιντελ πιο πάνω εύστοχα κάποιος ρώτησε γιατί επέλεξε αυτόν και όχι τον φτηνότερο με τις ίδιες επιδόσεις ? Το προσπεράσατε ..

Θα σας απαντήσω εγώ για να χτίσει προσδοκίες στους οπαδούς της,όπως ο κάθε πρόεδρος και η κάθε φυλλάδα την περίοδο των μεταγραφών.. και για να σας προετοιμάσει για την τιμή.

 

Όταν και Θα το ξανασυζητάμε..  ως τοτε όποιος θελει κάτι σοβαρό ακόμα και η ίδια AMD ξέρει που να απευθυνθεί.. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσδοκίες του κόσμου είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ να βγάλει η amd επεξεργαστες αντίστοιχων ή και καλύτερων επιδόσεων από την intel,και γενικώς να μπει πάλι στο παιχνίδι και να υπάρχει ανταγωνισμός ο οποίος μόνο καλό θα κάνει στην τσέπη μας.

Βέβαια μην περιμένετε κάποιοι αν είναι έτσι τα πράγματα να τα δώσει τσάμπα.Δεν είναι είπαμε φιλανθρωπικό ίδρυμα.

Τώρα αν εσύ βλέπεις φαντάσματα με προέδρους που κάνουν μεταγραφές και πολιτικούς που τάζουν είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο φάντασμα που αιωρείται κάποια χρόνια τώρα είναι κόκκινο..

Είναι σε όλα τα forum με Όταν και Θα και ανύπαρκτη οπουδήποτε αλλού.  :P :lol:

Ακόμα και στην έκθεση χρειάστηκε την συμμετοχή της Τιταν για να αποκτήσει οντότητα.

Δική της επιλογή ήταν να παρουσιάσει μηχάνημα για 4Κ Gaming ας παρουσίαζε 1080p με RX το 2017 αφού αυτή η αγορά την ενδιαφέρει,και είναι η πλειονότητα. ..άντε στην χειρότερη ας έκανε ένα CrossFire να είναι και οπτικά εντυπωσιακό.. εκτός και αν τις πούλησε όλες και δεν είχε τόσες πολλές..    :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Φοβερό" νέο...

 

Απ' το 1977 έχω υπολογιστές. Έχω πάρει και δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα ως τώρα (ενώ σπίτι έχω και PC & Mac - με Mac & Spectrum ξεκίνησα το 1977).

 

"Παραδοσιακά", μετά από μισή ντουζίνα αξιοπρεπέστατους επεξεργαστές Intel, έβγαινε η AMD και έκανε "το μπαμ" με 2-3 καλούς επεξεργαστές (διόλου φθηνούς, όπως και του παρόντος άρθρου) και μετά από κάνα τρίμηνο... έσκαγε η βόμβα απ την Intel και "πατούσε" κανονικά τους νέους AMD με πολλαπλάσια καλύτερους νέους επεξεργαστές.

 

Δεν υποβαθμίσω την AMD. Αλλά είναι σαν να προσπαθείς να συγκρίνεις την AUDI με την LAMBORGHINI.

 

Μάλλον έχεις ξεχάσει λίγο το ιστορικό υπόβαθρο στους επεξεργαστές. Πότε ξεπερνούσε η Intel την AMD;

 

Αγνοείς το γεγονός ότι οι 386 της ΑΜD (ΑΜ386) ήταν ταχύτεροι των αντίστοιχων της Intel, αλλά από το 1987 μετά από πολύχρονη δικαστική διαμάχη με την Intel μόλις στα τέλη του 1991 μπόρεσε να τους διαθέσει. Μια περίοδο που είχαν έρθει στο προσκήνιο οι πανάκριβοι 486, όμως οι 386 ήταν και αυτοί δημοφιλείς εκείνη την περίοδο για τους περισσότερους χρήστες. Να μην πω ότι οι περισσότεροι είχαν 286. Ο ΑΜ386, για την ακρίβεια ο DX ήταν ταχύτερος από τους αντίστοιχους της Intel και από τους 486 SX. Ο ΑΜ486DX που ήρθε το 1993, ήταν ταχύτερος και από τους αντίστοιχους πρώτους Pentium. Μετά είχαμε τους K6 II ,K6 III που ήταν ισοδύναμοι με τους αντίστοιχους PII και PIII, δηλαδή από το 1997 μέχρι το 2000. ΄Μιλάμε δηλαδή για μια περίοδο από το 1991 μέχρι και το 2000 που δεν υπήρχε ουσιαστική διαφορά. Και ερχόμαστε στο 2000 που έρχονται οι Athlon που ρίχνουν στ' αυτιά σε όλους της Intel. Το 2003 έρχονται οι Athlon 64 που ανάγκασαν την Intel να υιοθετήσει το σετ εντολών x86-64 της AMD. Το 2005 έρχονται οι X2 που πάλι ήταν ταχύτεροι. Το παιχνίδι άρχισε να χάνεται μετά το 2006 και την έλευση των FX και την εξαγορά της ATi και την οδήγησή της μέχρι την κορυφή. Το 2008 με τις 48xx, το 2009 με τις 58xx (η Nvidia έφερε DX11 κάρτα τον Μάη του 2010), το 2010 με τις 69xx.

 

Ξέχασα να αναφέρω και τους Cyrix που ήταν και αυτοί ταχύτεροι σε πολλούς τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρτέμονες συζητήσεις για ενα θέμα που εχει συζητηθεί ΜΑ πάρα πολύ,

η αληθεια και ο ορισμός λοιπόν του οπαδού δεν ειναι ότι κάποιοι που έχουν nVidia δεν θα αγόραζαν ποτέ Αmd για το όνομα,

οσο να προσαρμόζεις τον αντίλογο ανάλογα με το τι παρουσίασε τελικά η AMD και ποσο ευτυχισμένοι είσαστε στα 1080p.

Εγω ανέφερα τις προσδοκίες αλλα εγω δεν είχα κιόλας προσδοκίες,αρα τους απογοητευμένους θα τους βρεις παλι εδω μέσα

αν ανατρεξεις στα νήματα μολις κυκλοφορήσαν οι πρώτες μετρήσεις και παρουσιάσεις καρτών τα γραπτά μένουν ευτυχώς.

 

Αλλα εγω θα σταθώ αλλού στην παραδοχή σου οτι όπως το γράφεις ((σε σχέση με το παραδοσιακό χάλι των drivers της AMD)

που φυσικά σε προηγούμενες συζητήσεις εδώ μέσα δεν θα υπήρχε.

Επίσης θα σταθω στο γεγονός που εχω πει πολλές φορές οτι οι νVidia δεν ειναι μόνο παιχνιδοκαρτες αλλα κάνουν και αλλα πράγματα όπως π.χ editing.

πολυ καλα κάνεις και δεν σ'ενδιαφερουν ολα αυτα αλλα να ξέρεις οτι φυσικό και απόλυτα λογικό είναι να αγοράζεις ένα προϊόν που

α) μολις φέτος ξέφυγε απο το χάλι των drivers κατά τα λεγόμενα σου, β) που υπολείπεται σε λειτουργίες π.χ Cuda

σε λιγο χαμηλότερη τιμη από μια 1060.

Αν λοιπόν αύριο αλλάξει το ζητούμενο σου και θελεις κάτι παραπάνω από τον υπολογιστή σου πέρα απο Gaming se 1080p τότε θα καταλαβεις οτι δεν σου βγήκε φτηνότερη αλλα πολύ ακριβότερη.

 

Τεσπα όπως είπα υπάρχουν τα ανάλογα νήματα και ατέρμονες συζητήσεις για τις GPU εδώ είμαστε και εντελώς εκτός θέματος,

 

Τώρα σας στήνει άλλη προσδοκία να χτυπήσει τον Κορυφαίο Ιντελ πιο πάνω εύστοχα κάποιος ρώτησε γιατί επέλεξε αυτόν και όχι τον φτηνότερο με τις ίδιες επιδόσεις ? Το προσπεράσατε ..

Θα σας απαντήσω εγώ για να χτίσει προσδοκίες στους οπαδούς της,όπως ο κάθε πρόεδρος και η κάθε φυλλάδα την περίοδο των μεταγραφών.. και για να σας προετοιμάσει για την τιμή.

 

Όταν και Θα το ξανασυζητάμε..  ως τοτε όποιος θελει κάτι σοβαρό ακόμα και η ίδια AMD ξέρει που να απευθυνθεί.. ;)

Ναι η AMD δεν έχει cuda, έχει όμως hardware acceleration για OPEN CL, προτιμάει το open source παρά το proprietary, κι αυτό αποδεικνύεται και από το GPU OPEN και από το mantle που το έκανε μετάγγιση στο vulkan (και στο dx12) και την υποστήριξη του freesync (VESA adaptive sync) αντί να φτιάξει κάτι αντίστοιχο με του απατεώνα και να στείλει τις τιμές των monitors στο Θεό. Τώρα το ότι αυτό είναι κακό μόνο λολός θα το έλεγε (δε λέω ότι είπες κάτι τέτοιο μη παρεξηγηθούμε).

Τώρα γι' αυτό που ανέφερες ότι οι κάρτες της AMD υστερούν στο editing και είναι μόνο για παιχνίδια, έλα σοβαρέψου λίγο, είσαι σε τεχνολογικό forum. Παραδοσιακά είναι πιο compute capable οι κάρτες της από της nvidia. Ένα βίντεο από σύγκριση στο premiere και media encoder:

 

Kαι παρακάτω οι vega pro σε photorealistic image rendering (σχεδόν σε real time) [μέχρι το 1ο λεπτό].

 

 

Δεν είναι θέμα ευτυχίας το 1080p, είναι το θέμα ότι το 4κ είναι τεράστιο φορτίο κάτι που εξηγεί σ αυτό το video (κάπου στη μέση νομίζω) ο ίδιος ο koduri. Γιατί αντί «να μας τα παίρνει μόνο» μας ενημερώνει κιόλας και εξηγεί πως δουλεύουν κάποια πράγματα. (Καλά θα κάνεις να τον ακούς γενικότερα, θα μάθεις πράγματα-φιλικά).

 

Για τους επεξεργαστές περιμένω να δω και γω όπως όλοι.  Αλλά και 10% πίσω σε performance να είναι όπως είπαν κι άλλοι πάλι κερδισμένοι θα βγούμε, είτε από μείωση τιμών από μεριάς ιντελ είτε από το γεγονός ότι θα την αναγκάσει να βγάλει κάτι με σοβαρό performance gain. Θέλεις να σου υπογράψω ότι δεν μου έχτισε καμιά τρομερή προσδοκία, ή θα με πιστέψεις αν απλά στο πω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλασσικά, μετά η Intel θα βγάλει τον επόμενο που θα είναι καμια 10αρια φορές καλύτερος και η AMD θα κάνει άλλα 4 χρόνια να βγάλει άλλον.

 

Η ψαλίδα δεν κλείνει πια.

Ακόμα και έτσι το ώφελος θα είναι για μας. Όχι που η intel έχει βγάλει 10 γενιές επεξεργαστών και είναι όλα ίδια. Τουλάχιστον αν γίνει αυτό που λες θα αγοράζεις τους Ryzen για 100 ευρώ και για 300-500 τους μετριοκαλούς intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς, ξαναλέω, δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι και τι ακριβώς θα περίμενες από μία mid range κάρτα..

Το να παίζεις με 300€ τιμή λανσαρισματος τα πάντα maxed out σε 1080p μαλλον δεν είναι αρκετό, θα έπρεπε να κοντραρει Titan και να κάνει και 200 για να πουν καλή κουβέντα τα κολλημένα μυαλά.

 

in a parallel universe:

fixed

 

Συνεπώς, ξαναλέω, δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι και τι ακριβώς θα περίμενες από μία mid range cpu..

Το να παίζεις με 300€ τιμή λανσαρισματος τα πάντα maxed out σε 1080p μαλλον δεν είναι αρκετό, θα έπρεπε να κοντραρει Xeon και να κάνει και 200 για να πουν καλή κουβέντα τα κολλημένα μυαλά.

strjack.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μόνο που αν το ψάξουμε λίγο παραπάνω, αυτό το "συγκλονιστικά μεγαλύτερο" IPC είναι με το ζόρι κάπου +50% (μάλλον μικρότερο) στη σύγκριση FX και 7xxx.

 

Οπότε μπαρμπούτσαλα, ουσιαστικά.

 

Αυτή η εξέλιξη τόσα χρόνια, από τους 2χχχ που υποτίθεται ότι έριχναν /ρίχνουν στα αυτιά στους FX, εκεί μας έχει φτάσει.

 

Το +50% είναι σεβαστό νούμερο, αλίμονο, αλλά είναι τώρα (έστω, στους 6χχχ).

 

Τόσα χρόνια, αυτή η διαφορά ήταν μικρότερη, αλλά και πάλι το τόσο, γινόταν τοοοοοσοοοο, με τις γνωστές Intel τακτικές καθώς και τους "πρόθυμους" χρήστες και τους "έτοιμους από καιρό" "αντικειμενικούς" reviewers.

 

Οπότε, κανένα πρόβλημα.

 

Και τώρα, δεν θα χρειαστεί καν να βγάλει η Intel κάτι "10 φορές καλύτερο".

 

Θα βγάλει κάτι 10-15% μπροστά (αν δε μπορεί μετά από τόσα χρόνια εξέλιξης, μονοπωλίου, έρευνας και με τον πακτωλό χρημάτων...) και απλά θα πάρει ένα x10 από το πιστό κοινό της.

http://www.insomnia.gr/topic/610330-amd-zen-am4-socket/?p=54889852

Η διαφορά στο Ipc είναι ~100% ακόμα και αν είναι μόνο σε προγράμματα αυτού του τύπου,παραμένει ~100%

(Ίδιο αποτέλεσμα με τους μισούς πυρήνες=κάθε πυρήνας κάνει την διπλάσια εργασία στον ίδιο χρόνο)

 

Δεν έχει περιθώριο να βγάλει η Intel κάτι καλύτερο από αυτό που έχει τώρα στα γρήγορα που να μπορεί να το πουλήσει.

Θα μπορούσε ίσως να βγάλει κάτι με τρελή κατανάλωση και τρελό κόστος που δεν θα το αγόραζε κανείς,οπότε δεν πρόκειται. 

Όταν τα Turbo core λειτουργήσουν σωστά, τότε θα δεις και από αυτά.  

Ενα πολυπύρηνο chip έχει ανάγκη από έξυπνη διαχείριση ενέργειας σε σχέση με το φορτίο ώστε να πάρεις καλά νούμερα σε κάθε ενδεχόμενο. Εκεί το turbo δίνει αρκετά.

http://www.anandtech.com/show/10337/the-intel-broadwell-e-review-core-i7-6950x-6900k-6850k-and-6800k-tested-up-to-10-cores/2

Διάβασε μια το τι κάνει το turbo στην πραγματικότητα,έστω στον 6900k αφού για τον zen δεν ξέρουμε.

Αν είναι να κλείνεις τα πάντα όλα από προγράμματα για να τρέχει ένα μοναδικό νήμα στα 16 διαθέσιμα που έχεις τότε χάνεται κάπως το νόημα του να πάρεις CPU με 16 νήματα,το θέμα είναι ακόμα και σε φουλ Load να έχεις το μέγιστο σε single αφού όσο Multithreaded και να είναι μια εφαρμογή ή παιχνίδι το single συνεχίζει να προσφέρει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δημιουργική λογιστική του elf.... Στην κυβέρνηση πρέπει να σε πάρουν να εμφανίζεις πρωτογενή πλεονάσματα 45% με τα ρέστα απο την τυρόπιτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια κ τα ιδια στα θεματα με τους amd ,κασσανδρες ,κατοστροφολογια , intelαδες που μπαινουν να γραψουν μισες αληθειες για να δικαιολογησουν τις πανακριβες placebo αγορες τους ,μαγαζατορες που πρεπει να σπρωξουν τα μεγαλυτερα περιθωρια κερδους τους κλπ κλπ

 

για αλλη μια φορα φαγωθηκατε ,να περιμενουμε να δουμε real tests η ξερετε κατι απο τωρα?

 

στην τελικη γουσταρετε να πληρωνετε ιντελα? no problema εμεις στην amd θελουμε να το δωκουμε ,πως να γινει δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/610330-amd-zen-am4-socket/?p=54889852

Η διαφορά στο Ipc είναι ~100% ακόμα και αν είναι μόνο σε προγράμματα αυτού του τύπου,παραμένει ~100%

(Ίδιο αποτέλεσμα με τους μισούς πυρήνες=κάθε πυρήνας κάνει την διπλάσια εργασία στον ίδιο χρόνο)

 

Δεν έχει περιθώριο να βγάλει η Intel κάτι καλύτερο από αυτό που έχει τώρα στα γρήγορα που να μπορεί να το πουλήσει.

Θα μπορούσε ίσως να βγάλει κάτι με τρελή κατανάλωση και τρελό κόστος που δεν θα το αγόραζε κανείς,οπότε δεν πρόκειται. 

http://www.anandtech.com/show/10337/the-intel-broadwell-e-review-core-i7-6950x-6900k-6850k-and-6800k-tested-up-to-10-cores/2

Διάβασε μια το τι κάνει το turbo στην πραγματικότητα,έστω στον 6900k αφού για τον zen δεν ξέρουμε.

Αν είναι να κλείνεις τα πάντα όλα από προγράμματα για να τρέχει ένα μοναδικό νήμα στα 16 διαθέσιμα που έχεις τότε χάνεται κάπως το νόημα του να πάρεις CPU με 16 νήματα,το θέμα είναι ακόμα και σε φουλ Load να έχεις το μέγιστο σε single αφού όσο Multithreaded και να είναι μια εφαρμογή ή παιχνίδι το single συνεχίζει να προσφέρει διαφορά.

 

Και κανένα 150% μη σου πω...

 

http://www.insomnia.gr/topic/610330-amd-zen-am4-socket/page-149?do=findComment&comment=55380682

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...