Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση SIM καρτας 5 ευρω?????? Για πιο λογο


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω έχω κόψει τζάμπα. Νομίζω κάτι μου είχαν αναφέρει για τα 5 ευρω τότε αλλά δεν  θυμάμαι τι ακριβώς. Πάντως σίγουρα τζάμπα την έκοψαν (σε Γερμανό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα το πρόβλημα μου μοιάζει περισσότερο λειτουργικό παρά ουσιαστικό.

Στην ελλάδα δεν έχουμε νοοτροπία μεγάλων εταιριών ειδικά στα τελικά στάδια με τον πελάτη τα μαγαζάκια αυτά δεν ειναι πιο οργανωμένα απο ενα γυράδικο...


Οπότε εινα θέμα νοοτροπίας και γνώσης του εκάστοτε υπαλλήλου το τι θα συμβεί σε τέτοιες περιπτώσεις.

τους τελείωσαν οι νέες sim στο ένα μαγαζάκι και είπαν ας του δώσουμε κανονική.....

Ο άλλος δεν ήξερε αν χρεώνεται η όχι η αλλαγή και για να μην βρει τον μπελά του και να του μειωθεί απο τον μισθό σου λέει ας την χρεώσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο κτλ


αυθαιρεσίες δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλα η Κοσμοτε και ο Γερμανος ειναι για σφαλιαρες. Εχω κανει αιτηση για μεταβιβαση απο βονταφον σε κοσμοτε σε καταστημα στην Κερκυρα και φευγω για Αθηνα μετα οτι προβληματα ειχα επρεπε να τα λυσω στην Κερκυρα και σε κανενα αλλο Γερμανο. Και θυμαμαι ειχα ρωτησει σε ενα Γερμανο μου λεει παρε σε αυτο το νουμερο παιρνω περιμενα 20 λεπτα με συνδεουν με καποιον που δεν ηξερε και λεει πρεπειν να μιλησεις με αυτον αλλα 20λεπτα για να μου πει οτι δεν μπορει να δει τιποτα και πρεπει να μλησω με Κερκυρα. Τι σκατα εχεις αλυσιδα καταστηματων αν δεν μπορει ο πελατης να κανει τη δουλεια του σε αλλο! ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κανεις δε σε εξαπατησε. Ζητησες κατι και σου ειπαν πως κοστιζει Χ ευρω. Στο εδωσαν και πληρωσες Χ ευρω.

 

Εξαπατηση θα ηταν αν σου ελεγαν πως κοστιζε Χ ευρω αλλα εσυ κατεληγες να πληρωσεις παραπανω για τον οποιοδηποτε λογο.  Απλως θεωρησες πως πληρωσες παραπανω απο οσο θα κοστολογουσες εσυ ολο αυτο και γι'αυτον τον λογο εχεις εκνευριστει.

 

Για να εξηγουμαι, θεωρω προσωπικα πως δε θα επρεπε να χρεωνεται η αλλαγη/κοψιμο. ΑΛΛΑ δε θεωρω εξαπατηση το οτι χρεωνεται.

 

Κατα τ'αλλα ο nemesiskp τα λεει πολυ καλα, εχουν παρατηρηθει διαφορων ειδων δυσλειτουργιες με κοψιμο της Sim, που δεν παιζει να σκεφτομουν τα 5 ευρω για κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δε σε εξαπατησε. Ζητησες κατι και σου ειπαν πως κοστιζει Χ ευρω. Στο εδωσαν και πληρωσες Χ ευρω.

 

Εξαπατηση θα ηταν αν σου ελεγαν πως κοστιζε Χ ευρω αλλα εσυ κατεληγες να πληρωσεις παραπανω για τον οποιοδηποτε λογο.  Απλως θεωρησες πως πληρωσες παραπανω απο οσο θα κοστολογουσες εσυ ολο αυτο και γι'αυτον τον λογο εχεις εκνευριστει.

 

Για να εξηγουμαι, θεωρω προσωπικα πως δε θα επρεπε να χρεωνεται η αλλαγη/κοψιμο. ΑΛΛΑ δε θεωρω εξαπατηση το οτι χρεωνεται.

 

Κατα τ'αλλα ο nemesiskp τα λεει πολυ καλα, εχουν παρατηρηθει διαφορων ειδων δυσλειτουργιες με κοψιμο της Sim, που δεν παιζει να σκεφτομουν τα 5 ευρω για κατι τετοιο.

ναι ειναι και το θέμα όμως που ζητάνε Χ ευρώ για το Α προϊόν απο τον ήδη πελάτη τους την στιγμή που το ίδιο προϊόν το σκορπάν με 0 ευρώ εδώ και εκεί. 

 

Ούτε εγω όμως το θεωρώ εξαπάτηση περισσότερο για μπινιά και γυφτιά το κόβω :P

 

EDIT: Για να ειμαι δίκαιος απο την άλλη έχει ενα κόστος κατασκευής η sim και το περιτύλιγμα της κτλ σίγουρα όχι 5 ευρώ αλλα τις άλλες που τις δίνουν με 0 πρέπει κάπως να τις αποσβέσουν...

 

αλλάζω γνώμη πάλι πάνω στο edit γιατί τις αποσβένουν με τα κέρδη λόγω κατανάλωσης των υπηρεσιών τους... γύφτοι ειναι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγτώ πάντως έβαλα της vodafone το double και πληρωσα μολις 5 ευρω αλλά και εγώ πιστεύω ότι η αλλαγή των sim έπρεπε να είναι δωρεάν ειδικά όταν σου δίνουν έστω και με επιδότηση μία συσκευή για την οποιά η sim που έχεις δεν κάνει. Είναι δικό τους το πρόβλημα αλλά δυστιχώς έτσι λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε μου δεν δεινουν σε ρωτανε κιολας πια θελεις τουλαχιστον στην comote στην wind παντως δινουν κρτα με ανταπτορες απο την αρχη αυτο το θεωρω πολυ τιμιο.

Αυτό που είπα φαίνεται να ισχύει...

 

Υποκειμενικές αυθαιρεσίες μηδενική ντιρεκτίβα...

 

Απο εκει και πέρα είναι όπως κάτσει στο κάθε κατάστημα με τον κάθε υπάλληλο  ανάλογα το stock την παλαιότητα του υπαλλήλου και του προϊστάμενου καθώς και το μυαλό που κουβαλάνε  θα συμβούν διάφορα :P αλλά θεωρητικά δίνουν τις multisim...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως επειδη δεν ανεχομαι τετοια νταβαντζιλικια ζητησα την αμεση αποδεσμυση απο το συμβολαιο με δυνατοτητα φορητοτητας γιατι δεν συμφωνω να πληρωνω ΑΕΡΑ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟ και το εξηγω δεν ιναι τα πεντε ευρω τα οποια ειναι εναμιση καφες η δυο σουβλακια ειναι επειδη με θεωρουν κοροιδο.

Και ναι ειναι υποχρεωση τους να σου παρεχουν την σιμ καρτα για να εισαι στο δικτυο τους αυτο το γραφει και το ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΟΥΣ.....και επιστρεφω στο θεμα ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΠΙΣΩ...Εαν θελουν ας γινουν verizon και να μην χρειαζονται σιμ οπως θα γινει σε λιγα χρονια.

Ααα και κατι τελευταιο στο 13888μου ηπαν οτι ειναι απαραιτητη γιατι αποθηκευω επαφες ,,,,,,,,και της απαντησα ναι το 2000 γιατι τωρα εχουμε 2017 ελεος θελουν να μας κανουν εντελως προβατα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΠΟυ ειδες που εχει  η Verizon SIMless κινητο για ΚΛΗΣΕΙΣ ? (και να εχει τι συγκρινεις κοσμοτε και verizon)

 

Επισης οταν εκανες συμβολαιο δεν σε χρεωσαν τωρα σε χρεωσαν μαλλον γιατι αλλαζεις καρτα χωρις να εχει υπαρξει καποιο προβλημα δηλαδη την αλλαζεις γιατι θες εσυ. Να σου δωσω ενα παραδειγμα το αμαξι μου εχει δωρεαν σερβις αν ωστόσο θελω να του αλλαξω πχ λαδια στα 7500χλμ θα το χρεωθω εγω γιατι ειναι κατι το οποιο κανω απο μονος μου και οχι επειδη ετσι πρεπει να γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω υπομονή με τέτοιες ηλίθιες χρεώσεις και κατανοώ το ότι είναι εταιρίες που απλά θέλουν να σου πιουν το αίμα και όχι φίλοι σου.

 

Αυτό το 5ευρω όμως που ζητάνε για αυτήν την δουλειά με εξοργίζει, όπως εξόργισε και κάθε γνωστό μου που έκανε αναβάθμιση σε κινητό κάποια στιγμή και αναγκάστηκε να αλλάξει και (μέγεθος) sim. 

 

Θα μπορούσα ΙΣΩΣ να το δεχτώ σαν "τιμωρία" αν έχω χάσει την sim μου και πάω να ζητήσω καινούργια, ΙΣΩΣ.

 

Αλλά να με κοιτάει η άλλη με ύφος και να μου λέει ότι το ΚΟΨΙΜΟ της κάρτας με το ειδικό μηχάνημα που έχουν, το ΚΟΨΙΜΟ επαναλαμβάνω, δηλαδή μια δουλειά κυριολεκτικά 2 δευτερολέπτων, κοστίζει 5 ευρώ, με εξοργίζει.

 

Το ποσό αυτό δεν είναι καθόλου εξευτελιστικό για το ΤΙΠΟΤΑ. Είμαι πελάτης σας και ζητάω κάτι ώστε να μπορώ να παραμείνω πελάτης σας, κάτι που ούτε κόπος είναι, ούτε χρονοβόρο είναι, ούτε σας κοστίζει τίποτα. Ε όχι, 5 ευρώ για το τίποτα δεν δίνω ρε φίλε, ποια είναι δηλαδή η Vodafone και η Cosmote να παίρνει χαβαλέ λεφτά από όλο τον κόσμο;

 

Στον δρόμο σε παρακαλάνε καθημερινά να σου χαρίσουνε sim και πας να ζητήσεις στο κατάστημα τους να σου κόψουν αυτή που ήδη έχεις, σε μαγαζί με 5 υπαλλήλους όπου οι 4 κοιτιούνται μεταξύ τους και θέλουν και 5 ευρώ; Ζώα εντελώς μας θεωρούν;

 

(Εννοείται τελικά την έκοψα μόνος, αν ήξερα εξαρχής πόσο εύκολο είναι θα λυπόμουν και το περπάτημα μέχρι το κατάστημα τους).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟυ ειδες που εχει  η Verizon SIMless κινητο για ΚΛΗΣΕΙΣ ? (και να εχει τι συγκρινεις κοσμοτε και verizon)

 

Επισης οταν εκανες συμβολαιο δεν σε χρεωσαν τωρα σε χρεωσαν μαλλον γιατι αλλαζεις καρτα χωρις να εχει υπαρξει καποιο προβλημα δηλαδη την αλλαζεις γιατι θες εσυ. Να σου δωσω ενα παραδειγμα το αμαξι μου εχει δωρεαν σερβις αν ωστόσο θελω να του αλλαξω πχ λαδια στα 7500χλμ θα το χρεωθω εγω γιατι ειναι κατι το οποιο κανω απο μονος μου και οχι επειδη ετσι πρεπει να γινει

simless είναι η verizon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως? Δηλαδη εχω εγω το S7 Edge στο Αμερικα πως θα συνδεθω στη verizon?

Θα πρέπει να αγοράσεις απο αυτούς νέο κινητό ... (αλλά οκ εκει με ενα 2ετές συμβόλαιο παίρνεις τζάμπα iphone οπότε ειναι κομπλέ όχι όπως εδώ που σου κάνουν 20 ευρώ έκπτωση και ανάβουν πυροτεχνήματα για να νομίζεις ότι σου κάνανε τεράστιο δώρο :P )

 

Η Verizon και η Sprint λειτουργούν με CDMA δίκτυα (και όχι GSM) αφήνοντας όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες αυτό σημαίνει οτι ο πάροχος CDMA έχει μια λίστα απο κινητά που επιτρέπει στο δίκτυο του ενώ ο πάροχος GSM μια λίστα απο sim κάρτες.

 

Μπορεί να έχει sim slot ενα κινητό που θα πάρεις απο την verizon αλλά αυτό θα ειναι μάλλον για 4G LTE (που ειναι τεχνολογία μεταφοράς δεδομένων και δουλεύει με SIM) ή απλά για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο σου αφού φύγεις απο την verizon το slot ειναι κάτι σαν backup συμβατότητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟυ ειδες που εχει  η Verizon SIMless κινητο για ΚΛΗΣΕΙΣ ? (και να εχει τι συγκρινεις κοσμοτε και verizon)

 

Επισης οταν εκανες συμβολαιο δεν σε χρεωσαν τωρα σε χρεωσαν μαλλον γιατι αλλαζεις καρτα χωρις να εχει υπαρξει καποιο προβλημα δηλαδη την αλλαζεις γιατι θες εσυ. Να σου δωσω ενα παραδειγμα το αμαξι μου εχει δωρεαν σερβις αν ωστόσο θελω να του αλλαξω πχ λαδια στα 7500χλμ θα το χρεωθω εγω γιατι ειναι κατι το οποιο κανω απο μονος μου και οχι επειδη ετσι πρεπει να γινει

Τα iphone της verizon που έχω δει σίγουρα δεν έχουν σιμ. Παλιότερα μοντέλα αλλά δεν θα έχει αλλάξει κάτι λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...