Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση SIM καρτας 5 ευρω?????? Για πιο λογο


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφέρω για να ρωτήσω:

 

Πήγε στη Βόδα (Γλυφάδα) η γυναίκα για να πάρει Micro SIM, ενώ τώρα έχει Mini SIM.

Εκτός του ότι της ζήτησαν 5€, της είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να τους δώσει πίσω τη Mini SIM, αλλιώς δε γίνεται να της δώσουν τη Micro.

 

Δηλαδή να τους δώσει 5€ για άλλη SIM, να καταργήσει την υπάρχουσα, και αν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να γυρίσει πάλι σε αυτή που έχει τώρα, να της ζητήσουν άλλα 5€ για την αλλαγή; Και πάλι να της πουν ότι πρέπει να δώσει πίσω τη Micro;

 

Υπάρχει λογική (πέρα απ' την αφαίμαξη) στα παραπάνω;

 

Και μιας και ο CheOnWeb αναφέρει ότι εκείνου του την έκαναν δωρεάν, μήπως τελικά να τα ακούσει τα μπινελίκια ο υπάλληλος των 600€ που πράττει όπως του τη βαρέσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είχα ενα κινητό 10 χρόνια, σε κάποια φάση μου χάρισαν ένα smartphone, λέω ας το αλλάξω το άλλο έφαγε τα ψωμιά του, έβαλα την παλιά sim στο νέο κινητό και ολα κομπλέ. Τώρα μου είπε ένας να ζητήσω καινούργια με 5ευρώ, αλλά εγώ δεν ζήτησα και έχω ακόμα την παλιά :P


Επαναφέρω για να ρωτήσω:

 

Πήγε στη Βόδα (Γλυφάδα) η γυναίκα για να πάρει Micro SIM, ενώ τώρα έχει Mini SIM.

Εκτός του ότι της ζήτησαν 5€, της είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να τους δώσει πίσω τη Mini SIM, αλλιώς δε γίνεται να της δώσουν τη Micro.

 

Δηλαδή να τους δώσει 5€ για άλλη SIM, να καταργήσει την υπάρχουσα, και αν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να γυρίσει πάλι σε αυτή που έχει τώρα, να της ζητήσουν άλλα 5€ για την αλλαγή; Και πάλι να της πουν ότι πρέπει να δώσει πίσω τη Micro;

 

Υπάρχει λογική (πέρα απ' την αφαίμαξη) στα παραπάνω;

 

Και μιας και ο CheOnWeb αναφέρει ότι εκείνου του την έκαναν δωρεάν, μήπως τελικά να τα ακούσει τα μπινελίκια ο υπάλληλος των 600€ που πράττει όπως του τη βαρέσει;

 

Δεν υπάρχει κάποια λογική σ' αυτό. Απλά πληρώνεις το κόστος για την απόκτηση της κάρτας και ολα οκ. Τώρα η απαίτηση για επιστροφή της παλιάς, είναι λίγο περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι το αδιανόητο. Ότι θέλουν πίσω την άλλη, υποχρεωτικά μάλιστα όπως της είπαν. Θέλω να την κρατήσω ευθύμιο ρε φίλε, έλεος δηλαδή.

 

Και φαντάσου ότι την είχα δασκαλέψει ότι θα της πουν ότι δε γίνεται να παίζουν παράλληλα/ταυτόχρονα και οι δύο μπλα μπλα.

 

Δηλαδή αν την έχανε και ήθελε το ίδιο νούμερο τι θα της έλεγαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες της αν μπορεί να ρωτήσει σε άλλο κατάστημα. Αλλιώς να πει οτι την έχασε, οχι οτι της την έκλεψαν αλλά χάθηκε κάπου π.χ στο σπίτι ή στις διακοπές ξερω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα αυτό είναι το αδιανόητο. Ότι θέλουν πίσω την άλλη, υποχρεωτικά μάλιστα όπως της είπαν. Θέλω να την κρατήσω ευθύμιο ρε φίλε, έλεος δηλαδή.

 

Και φαντάσου ότι την είχα δασκαλέψει ότι θα της πουν ότι δε γίνεται να παίζουν παράλληλα/ταυτόχρονα και οι δύο μπλα μπλα.

 

Δηλαδή αν την έχανε και ήθελε το ίδιο νούμερο τι θα της έλεγαν;

Ο,τι να ναι της ειπαν.

 

Πρωτη φορα ακουω να ειναι υποχρεωτικη η παραδοση της παλιας. Πες της να παει και να πει πως καταστραφηκε η καρτα μαζι με την παλια συσκευη ξερωγω ή την εφαγε το χαμστερ σας. Δε στεκει αυτο που σας ειπαν. Οτι δεν γινεται να παιζουν παραλλλα και τα δυο ισχυει νομιζω, ειναι υπηρεσια χρεωσιμη αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς να πει οτι την έχασε, οχι οτι της την έκλεψαν αλλά χάθηκε κάπου π.χ στο σπίτι ή στις διακοπές ξερω γω.

Σωστα. Εγω πηγα για αλλαγή sim γιατι ειχα καταστρέψει αυτη που ειχα στην προσπάθειά μου να την κάνω micro.

Εδωσα 5€ και μου έδωσαν αλλη χωρις πολλα πολλα.

 

Δηλαδή να τους δώσει 5€ για άλλη SIM, να καταργήσει την υπάρχουσα, και αν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να γυρίσει πάλι σε αυτή που έχει τώρα, να της ζητήσουν άλλα 5€ για την αλλαγή;

Οι καινούριες sim έχουν εγκοπές και χρησιμοποιούνται όπως θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες αλλαξα και εγω,η καρτα εχει και τα ανταπτορακια αν θες για mini και κλασσικη.

Την ειχα χασει,μου ζητησαν 5 ευρω και αυτο ηταν.

Αλλα και εμενα μου φαινεται λιγο μ@λ@κι@ να ζητανε 5 ευρω,οπως το ιδιο μ@λ@κι@ μου φαινεται και για την αλλαγη ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα της πω να πει, ότι την έχασε.

 

Ότι δε γίνεται να λειτουργήσουν και οι δύο παράλληλα το γνωρίζω.

Βασικά δε γίνεται να καλέσεις και από τις δύο ταυτόχρονα, όχι ότι δε γίνεται να έχεις δύο συσκευές απλά ανοιχτές και να έχουν και οι δύο σήμα.

 

Δίνουν και αντάπτορες πλέον μαζί; Χωρίς έξτρα χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω για να ρωτήσω:

 

Πήγε στη Βόδα (Γλυφάδα) η γυναίκα για να πάρει Micro SIM, ενώ τώρα έχει Mini SIM.

Εκτός του ότι της ζήτησαν 5€, της είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να τους δώσει πίσω τη Mini SIM, αλλιώς δε γίνεται να της δώσουν τη Micro.

 

Δηλαδή να τους δώσει 5€ για άλλη SIM, να καταργήσει την υπάρχουσα, και αν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να γυρίσει πάλι σε αυτή που έχει τώρα, να της ζητήσουν άλλα 5€ για την αλλαγή; Και πάλι να της πουν ότι πρέπει να δώσει πίσω τη Micro;

 

Υπάρχει λογική (πέρα απ' την αφαίμαξη) στα παραπάνω;

 

Και μιας και ο CheOnWeb αναφέρει ότι εκείνου του την έκαναν δωρεάν, μήπως τελικά να τα ακούσει τα μπινελίκια ο υπάλληλος των 600€ που πράττει όπως του τη βαρέσει;

Η τιμή για Cosmote, όντως έχει αλλάξει (άλλαξα της κόρης πρόσφατα). Σιγουρέψου μόνο ότι θα πάρεις την καινούρια που έχει εγκοπές για όλα τα μεγέθη.

Η χρέωση, τυπικά, πάντα ίσχυε, απλώς κάποιες εταιρείες/καταστήματα μπορεί να μην χρέωναν αλλά δεν ξέρω με ποια κριτήρια. π.χ. εγώ έχω 3 προγράμματα Vodafone RED 1 στο όνομά μου. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό.

Με την καινούρια δεν έχεις ανάγκη την παλιά (λόγω εγκοπών) αλλά ζήτα μια εξήγηση για το ότι ζητάνε την παλιά. Υπάρχει κάποιος νέος κανονισμός; Γιατί παλιά δεν τη ζητούσαν; Δεν υπάρχει λόγος να μαλώσεις, συνήθως είναι τυπικά καλυμμένοι για ό,τι σου λένε, απλώς ζήτα μια εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες εγκοπές, εννοείς τους αντάπτορες;

Τελικά πληρώνεις έξτρα γι' αυτούς;

 

Δε νομίζω ότι θα μπω στη διαδικασία να ζητήσω εξηγήσεις, απλά θα πω στη γυναίκα να τους πει ότι έχει χάσει την παλιά.

Βέβαια, (και) επειδή λογικά θα τη θυμούνται, μπορεί να της πουν «καλά, έτυχε και τη χάσατε από χθες;», ή να μπουν στη διαδικασία να καλέσουν για να δουν αν χτυπάει ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θα τους έρθει να κάνουν. Ειλικρινά όλα τα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες της να πάει σε άλλο μαγαζί...

 

Btw όταν πήρα iphone πήγα να αλλάξω την SIM

 

Είχε σαν επιλογή με 10€ να πάρεις μία nano (ή micro, δε ξέρω πως τις λένε) και μία κανονική

 

Όταν δοκίμασα να ανοίξω και τα δύο κινητά, ουσιαστικά χτύπαγαν εντελώς τυχαία (μία το ένα μία το άλλο)

 

Δεν είδα κάποια χρέωση στο λογαριασμό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες εγκοπές, εννοείς τους αντάπτορες;

Τελικά πληρώνεις έξτρα γι' αυτούς;

Μπορείς να το πεις και αντάπτορα. Στην ουσία είναι εγκοπές τής μεγάλης κάρτας.

Δε νομίζω ότι θα μπω στη διαδικασία να ζητήσω εξηγήσεις, απλά θα πω στη γυναίκα να τους πει ότι έχει χάσει την παλιά.

Βέβαια, (και) επειδή λογικά θα τη θυμούνται, μπορεί να της πουν «καλά, έτυχε και τη χάσατε από χθες;», ή να μπουν στη διαδικασία να καλέσουν για να δουν αν χτυπάει ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θα τους έρθει να κάνουν. Ειλικρινά όλα τα περιμένω.

Θα κάνω μια ερώτηση στον "δικό μου" στη Vodafone να μάθω.

post-282951-0-69903500-1507099476_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ της είπαν και το άλλο, τώρα το θυμήθηκα που μίλησα μαζί της.

 

Της είπαν ότι πρέπει να έχει τη νέα συσκευή για να της ενεργοποιήσουν τη SIM επί τόπου, αλλιώς πρέπει να πάρει τηλέφωνο απ' το σπίτι (και άρα να χρεωθεί).

 

Παίζει αυτό;

 

Γιατί μου φαίνονται κουλά όλ' αυτά;


Μπορείς να το πεις και αντάπτορα. Στην ουσία είναι εγκοπές τής μεγάλης κάρτας.

 

Αυτό που καταλαβαίνω απ' τη φωτογραφία, είναι ότι μπορείς απλά να «κόψεις» εύκολα τη SIM σε μικρότερη, αλλά δε βλέπω πώς θα μπορέσει να την κάνει μεγαλύτερη αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ της είπαν και το άλλο, τώρα το θυμήθηκα που μίλησα μαζί της.

 

Της είπαν ότι πρέπει να έχει τη νέα συσκευή για να της ενεργοποιήσουν τη SIM επί τόπου, αλλιώς πρέπει να πάρει τηλέφωνο απ' το σπίτι (και άρα να χρεωθεί).

 

Παίζει αυτό;

 

Γιατί μου φαίνονται κουλά όλ' αυτά;

 

Αυτό που καταλαβαίνω απ' τη φωτογραφία, είναι ότι μπορείς απλά να «κόψεις» εύκολα τη SIM σε μικρότερη, αλλά δε βλέπω πώς θα μπορέσει να την κάνει μεγαλύτερη αν χρειαστεί.

Απάντηση από εκπρόσωπο της Vodafone: "Δεν υπάρχει οδηγία από Vodafone να επιστρέφονται οι παλιές κάρτες".

Η ενεργοποίηση, καλό είναι να γίνει επιτόπου για δική σας ευκολία.

Ποιο κατάστημα είναι ακριβώς; ( υπάρχουν 2 στη γλυφάδα, ξέρεις οδό; ) Θα με πάρουν σε λίγο από Vodafone. Αν θέλεις μπορούν να τους πάρουν και ίσως γλυτώσεις και τα 5 ευρώ. Στείλε pm με το όνομα του κατόχου, αν θες.

Ή πες τους ότι θες να κρατήσεις την παλιά για να μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση του παλιού iPhone, σε περίπτωση restore.

 

Όσο για τον αντάπτορα, κρατάς το μικρό ενδιάμεσο κομματάκι και το χρησιμοποιείς ως αντάπτορα.

post-282951-0-64275300-1507103287_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...