Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση SIM καρτας 5 ευρω?????? Για πιο λογο


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΟυ ειδες που εχει  η Verizon SIMless κινητο για ΚΛΗΣΕΙΣ ? (και να εχει τι συγκρινεις κοσμοτε και verizon)

 

Επισης οταν εκανες συμβολαιο δεν σε χρεωσαν τωρα σε χρεωσαν μαλλον γιατι αλλαζεις καρτα χωρις να εχει υπαρξει καποιο προβλημα δηλαδη την αλλαζεις γιατι θες εσυ. Να σου δωσω ενα παραδειγμα το αμαξι μου εχει δωρεαν σερβις αν ωστόσο θελω να του αλλαξω πχ λαδια στα 7500χλμ θα το χρεωθω εγω γιατι ειναι κατι το οποιο κανω απο μονος μου και οχι επειδη ετσι πρεπει να γινει

Το παραδειγμα σου φιλε μου δεν εχει εχει καμια σχεση θα μπορουσαν εξαρχεις να σου δινουν μια nano sim με ανταπτορες....

Και αν την χασεις ναι να σε χρεωσουν το κοστο της που ειναι απο 0.50 εως 0.80€ οι απατεωνες το να εχεις την σιμ τους μεσα στο κινητο σου τους ΤΙΜΑΣ και ετσι ακριβως πρεπςι να μας τιμανε και αυτοι ,να μας βλεπουν σαν προσωπικοτητες και οχι πως θα παρουν τα λιγα ευρω που εχουμε .....οι ξεφτιλες ντροπη τους απο παντου κερδος να βγαλουν.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά έχω υπομονή με τέτοιες ηλίθιες χρεώσεις και κατανοώ το ότι είναι εταιρίες που απλά θέλουν να σου πιουν το αίμα και όχι φίλοι σου.

 

Αυτό το 5ευρω όμως που ζητάνε για αυτήν την δουλειά με εξοργίζει, όπως εξόργισε και κάθε γνωστό μου που έκανε αναβάθμιση σε κινητό κάποια στιγμή και αναγκάστηκε να αλλάξει και (μέγεθος) sim. 

 

Θα μπορούσα ΙΣΩΣ να το δεχτώ σαν "τιμωρία" αν έχω χάσει την sim μου και πάω να ζητήσω καινούργια, ΙΣΩΣ.

 

Αλλά να με κοιτάει η άλλη με ύφος και να μου λέει ότι το ΚΟΨΙΜΟ της κάρτας με το ειδικό μηχάνημα που έχουν, το ΚΟΨΙΜΟ επαναλαμβάνω, δηλαδή μια δουλειά κυριολεκτικά 2 δευτερολέπτων, κοστίζει 5 ευρώ, με εξοργίζει.

 

Το ποσό αυτό δεν είναι καθόλου εξευτελιστικό για το ΤΙΠΟΤΑ. Είμαι πελάτης σας και ζητάω κάτι ώστε να μπορώ να παραμείνω πελάτης σας, κάτι που ούτε κόπος είναι, ούτε χρονοβόρο είναι, ούτε σας κοστίζει τίποτα. Ε όχι, 5 ευρώ για το τίποτα δεν δίνω ρε φίλε, ποια είναι δηλαδή η Vodafone και η Cosmote να παίρνει χαβαλέ λεφτά από όλο τον κόσμο;

 

Στον δρόμο σε παρακαλάνε καθημερινά να σου χαρίσουνε sim και πας να ζητήσεις στο κατάστημα τους να σου κόψουν αυτή που ήδη έχεις, σε μαγαζί με 5 υπαλλήλους όπου οι 4 κοιτιούνται μεταξύ τους και θέλουν και 5 ευρώ; Ζώα εντελώς μας θεωρούν;

 

(Εννοείται τελικά την έκοψα μόνος, αν ήξερα εξαρχής πόσο εύκολο είναι θα λυπόμουν και το περπάτημα μέχρι το κατάστημα τους).

πολυ σωστα ΜΠΡΑΒΟ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το παραδειγμα σου φιλε μου δεν εχει εχει καμια σχεση θα μπορουσαν εξαρχεις να σου δινουν μια nano sim με ανταπτορες....

Και αν την χασεις ναι να σε χρεωσουν το κοστο της που ειναι απο 0.50 εως 0.80€ οι απατεωνες το να εχεις την σιμ τους μεσα στο κινητο σου τους ΤΙΜΑΣ και ετσι ακριβως πρεπςι να μας τιμανε και αυτοι ,να μας βλεπουν σαν προσωπικοτητες και οχι πως θα παρουν τα λιγα ευρω που εχουμε .....οι ξεφτιλες ντροπη τους απο παντου κερδος να βγαλουν.....

Δεν διαφωνω οτι πρεπει να δινουν τη nanoSIM (ετοιμη κομμενη σε τρια μερη εργοασστασιακα και βγαζεις αυτο που θες) και οχι τις μεγαλες και αν ειδες σε προηγουμενο ποστ εγραψα οτι και εχω ειχα τσακωθει για αυτο, απλα αυτο που λεω εγω ειναι οτι απο τη στιγμη για τον Α ή Β λόγο εχεις την κανονικη και θες να την αλλαξεις σε ενα βαθμο το θεωρω λογικο (οχι 5€ που δινουν αυτοι βεβαια) και οχι να σε χρεωνουν για το κοψιμο φυσικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο με μια nano πάντως κάνεις δουλειά. Εγώ δύο nano (με το χέρι κομμένες κιόλας) τις έχω χρησιμοποιήσει σε κινητά που παίρνουν κανονική και micro.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδειγμα σου φιλε μου δεν εχει εχει καμια σχεση θα μπορουσαν εξαρχεις να σου δινουν μια nano sim με ανταπτορες....

Και αν την χασεις ναι να σε χρεωσουν το κοστο της που ειναι απο 0.50 εως 0.80€ οι απατεωνες το να εχεις την σιμ τους μεσα στο κινητο σου τους ΤΙΜΑΣ και ετσι ακριβως πρεπςι να μας τιμανε και αυτοι ,να μας βλεπουν σαν προσωπικοτητες και οχι πως θα παρουν τα λιγα ευρω που εχουμε .....οι ξεφτιλες ντροπη τους απο παντου κερδος να βγαλουν.....

 

 

Παραλληρείς. Σου εύχομαι πραγματικά όλη σου η ζωή να είναι απροβλημάτιστη όπως φαίνεται ότι είναι τώρα, τόσο πολυ μάλιστα που το μόνο που σε πειράζει είναι τα 5 ευρώ που σου φάγανε. 

 

Οκ γκρίνιαξες στο κατάστημα, φώναξες στα μούτρα ενός υπάλληλου των 600 ευρώ, και τώρα ήρθες εδώ να το γράψεις να το βγάλεις από μέσα σου. Α ναι, το έγραψες και σε ένα "άλλο site", το οποίο δεν είπες ποιο είναι όταν σε ρώτησε κάποιος, όχι βέβαια ότι μας ενδιαφέρει κιολας. 

 

Ας μην άλλαζες συσκευή ρε φίλε στην τελική.

 

Μπορείς να μας πεις αν έχεις κάτι άλλο ΟΥΣΙΩΔΕΣ να προσθέσεις στο θέμα αυτό ώστε να μη χάνουμε το χρόνο μας διαβάζοντας κατά φαντασία πρόβλήματα?

 

Αλήθεια τί ηλικία έχεις? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις ποια ip έχει το δίκτυο ? εάν όχι κατέβασε ένα ip scanner και βάλε ένα screenshot επίσης τι μάρκα είναι το extender, access point

Παραλληρείς. Σου εύχομαι πραγματικά όλη σου η ζωή να είναι απροβλημάτιστη όπως φαίνεται ότι είναι τώρα, τόσο πολυ μάλιστα που το μόνο που σε πειράζει είναι τα 5 ευρώ που σου φάγανε.

 

Οκ γκρίνιαξες στο κατάστημα, φώναξες στα μούτρα ενός υπάλληλου των 600 ευρώ, και τώρα ήρθες εδώ να το γράψεις να το βγάλεις από μέσα σου. Α ναι, το έγραψες και σε ένα "άλλο site", το οποίο δεν είπες ποιο είναι όταν σε ρώτησε κάποιος, όχι βέβαια ότι μας ενδιαφέρει κιολας.

 

Ας μην άλλαζες συσκευή ρε φίλε στην τελική.

 

Μπορείς να μας πεις αν έχεις κάτι άλλο ΟΥΣΙΩΔΕΣ να προσθέσεις στο θέμα αυτό ώστε να μη χάνουμε το χρόνο μας διαβάζοντας κατά φαντασία πρόβλήματα?

 

Αλήθεια τί ηλικία έχεις?

 

Γιατι επιτηθεσε ετσι? Καικανεις μεγαλο λαθος δεν φωναξα σε κανενα υπαλληλο παντα μιλαω στους ανθρωπους καλοσυνατα και με σεβασμο.

Η ηλικια μου τι σε ενδιαφερει για ναπεις οτι εσυ εισαι ο ωριμος ο υπερανω κτλ και εμεις που δεν θελουμε να ειμαστε κοροιδα ειμαστε οι πιτσιρικαδες τις υποθεσης?

40 ειμαι με τρια παιδια με 21χρονια εργασια κτλ επομενος μην νομιζεις οτι μιλας με κανα παιδαρελη και πανω απολα να ξερεις πως αυτο το πενταευρω που εσυ σνομπαρεις θα μπορουσα να το διαθεσω καπου αλλου η να το δωσω σε καποιον που το εχει πραγματικα αναγκη.

Και μαθετε επιτελους να μην χαλατε το ποστ καποιου και να μην των προσβαλετε.... ακους εκει αν εχω κατι αλλο ουσιωδες να πω !

Ακους εκει γκρινιαξα στον υπαλληλο που το διαβασες αυτο και για ποιον με περασες ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 5ευρω είναι στάνταρ χρέωση σε όλες τις εταιρείες για αλλαγή sim. Επειδή άλλαξα κι εγώ sim και στις 3 μεγάλες εταιρείες, για νέες συσκευές της δουλειάς, όλες μου έδωσαν εκείνες που κάνουν σε όλα τα τηλέφωνα. Η μικρότερη μπαίνει στη μεγαλύτερη. Όσο για τη χρέωση, πλέον ισχύει και σε πολλά doubleplay ή σε συνδέσεις VDSL, όπου το ρούτερ το πληρώνεις πλέον κανονικά και δεν σου το παρέχει ο πάροχος, κι ας είσαι συνδρομητής/πελάτης του. Σε πρόσφατη σύνδεση (πριν από 2 μήνες), ήταν πιο φτηνό το doubleplay από το σκέτο τηλέφωνο που έβαλα σε κάποιον ηλικιωμένο συγγενή, και απλά δεν πήρε ποτέ το ρούτερ γιατί δεν θέλει internet, αν και το internet δουλεύει κανονικά αν βάλεις οποιοδήποτε router μπορεί να έχεις.

 

Από τη στιγμή που σου κόβουν απόδειξη είναι καθ' όλα ΟΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 5ευρω είναι στάνταρ χρέωση σε όλες τις εταιρείες για αλλαγή sim. Επειδή άλλαξα κι εγώ sim και στις 3 μεγάλες εταιρείες, για νέες συσκευές της δουλειάς, όλες μου έδωσαν εκείνες που κάνουν σε όλα τα τηλέφωνα. Η μικρότερη μπαίνει στη μεγαλύτερη. Όσο για τη χρέωση, πλέον ισχύει και σε πολλά doubleplay ή σε συνδέσεις VDSL, όπου το ρούτερ το πληρώνεις πλέον κανονικά και δεν σου το παρέχει ο πάροχος, κι ας είσαι συνδρομητής/πελάτης του. Σε πρόσφατη σύνδεση (πριν από 2 μήνες), ήταν πιο φτηνό το doubleplay από το σκέτο τηλέφωνο που έβαλα σε κάποιον ηλικιωμένο συγγενή, και απλά δεν πήρε ποτέ το ρούτερ γιατί δεν θέλει internet, αν και το internet δουλεύει κανονικά αν βάλεις οποιοδήποτε router μπορεί να έχεις.

 

Από τη στιγμή που σου κόβουν απόδειξη είναι καθ' όλα ΟΚ. 

 

Μ΄αυτήν την λογική ας το κάνουν και 30 ευρώ. Θα σου κόβουν νόμιμη απόδειξη, θα είναι στάνταρ χρέωση, κτλ. κτλ.

 

Ή όποιος έχει καρτοκινητό π.χ., κάθε φορά που αγοράζει κάρτα ή βάζει λεφτά στον λογαριασμό του, ας κρατάνε και ένα 2ευρω...έτσι. Στάνταρ χρέωση, με απόδειξη κτλ.

 

Είναι νταβατζιλίκι. Αυτό λέμε. Είναι 5 ευρώ για το τίποτα. Και όπως αναφέρθηκε ήδη, αν πέσεις σε κανάν λογικό υπάλληλο ή σε κανάν πιο...άνθρωπο, στην κάνει τσάμπα την δουλειά, όπως είναι το λογικό.

 

Το "είναι στάνταρ χρέωση, έτσι κάνουν όλες οι εταιρίες, σου κόβουν απόδειξη" δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, για ποιον λόγο να χρεώνουν εξαρχής για αυτό το πράγμα; Απλά βρίσκουν και πατάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ΄αυτήν την λογική ας το κάνουν και 30 ευρώ. Θα σου κόβουν νόμιμη απόδειξη, θα είναι στάνταρ χρέωση, κτλ. κτλ.

 

Ή όποιος έχει καρτοκινητό π.χ., κάθε φορά που αγοράζει κάρτα ή βάζει λεφτά στον λογαριασμό του, ας κρατάνε και ένα 2ευρω...έτσι. Στάνταρ χρέωση, με απόδειξη κτλ.

 

Είναι νταβατζιλίκι. Αυτό λέμε. Είναι 5 ευρώ για το τίποτα. Και όπως αναφέρθηκε ήδη, αν πέσεις σε κανάν λογικό υπάλληλο ή σε κανάν πιο...άνθρωπο, στην κάνει τσάμπα την δουλειά, όπως είναι το λογικό.

 

Το "είναι στάνταρ χρέωση, έτσι κάνουν όλες οι εταιρίες, σου κόβουν απόδειξη" δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, για ποιον λόγο να χρεώνουν εξαρχής για αυτό το πράγμα; Απλά βρίσκουν και πατάνε.

 

Είναι άλλο πράγμα το αν θα "έπρεπε" να τις δίνουν δωρεάν, και άλλο τι επιλέγει να κάνει η κάθε ιδιωτική εταιρεία. Υποχρεωμένοι, πάντως, να τις δίνουν δωρεάν σίγουρα δεν είναι.

 

Τσάμπα δεν μου έχουν αλλάξει ποτέ sim. Τη φέρνουν και περνάς από το ταμείο. Δεν διαφωνώ ότι ίσως είναι παράλογο, αλλά το ξέρεις ότι θα το πληρώσεις και το επιλέγεις, επιλέγοντας συσκευή που παίρνει διαφορετική sim. Είναι ελεύθερη αγορά και οι πάροχοι είναι ιδιωτικοί φορείς παροχής υπηρεσιών τηλεπικοινωνιών.  Όταν βάζεις κάρτα πχ ένα 10ρικο, λιγότερα μπαίνουν, λόγω τελών και φόρων. Αν πας να πάρεις έναν αριθμό καρτοκινητού, τον παίρνεις δωρεάν; Όχι. Τουλάχιστον σε καταστήματα wind, vodafone και cosmote. Πάλι 5 ευρώ δίνεις για τη sim και την υπηρεσία ενεργοποίησής της. Τα πάντα έχουν ένα κόστος και τις κάρτες δεν τις προμηθεύονται οι εταιρείες δωρεάν. Και τέλος, το κόστος των 5 ευρώ αναγράφεται στις ιστοσελίδες των εταιρειών.

 

Αυτή είναι η δική μου άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Ή όποιος έχει καρτοκινητό π.χ., κάθε φορά που αγοράζει κάρτα ή βάζει λεφτά στον λογαριασμό του, ας κρατάνε και ένα 2ευρω...έτσι. Στάνταρ χρέωση, με απόδειξη κτλ.

 

Ετσι και αλλιως κρατανε λεφτα! Μια φορα εβαλα καρτα στο ελληνικο αριθμο και απο τα 10 μπηκαν 8,20 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιως κρατανε λεφτα! Μια φορα εβαλα καρτα στο ελληνικο αριθμο και απο τα 10 μπηκαν 8,20 ...

ο φόρος είναι αυτός...

παντως σε wind αλλάζουν τσάμπα σε κάρτα για 4g και αν πάει κάποιο κατάστημα να σου πει ότι υπάρχει χρέωση καλό είναι να επιμείνεις να στη δώσουν δωρεάν, γιατί αυτό έχει πει η εταιρία...δυστυχώς κάποια καταστήματα είναι για τα μπάζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξέρω ότι είναι φόρος αλλά ουσιαστικά είναι ότι λες βάζεις τόσο και παίρνεις 3. Γενικά η τιμολογιακή πολιτική στην Ελλάδα είναι ότι να ναι από όλες τις απόψεις σε όλους τους τομείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άλλο πράγμα το αν θα "έπρεπε" να τις δίνουν δωρεάν, και άλλο τι επιλέγει να κάνει η κάθε ιδιωτική εταιρεία. Υποχρεωμένοι, πάντως, να τις δίνουν δωρεάν σίγουρα δεν είναι.

 

Τσάμπα δεν μου έχουν αλλάξει ποτέ sim. Τη φέρνουν και περνάς από το ταμείο. Δεν διαφωνώ ότι ίσως είναι παράλογο, αλλά το ξέρεις ότι θα το πληρώσεις και το επιλέγεις, επιλέγοντας συσκευή που παίρνει διαφορετική sim. Είναι ελεύθερη αγορά και οι πάροχοι είναι ιδιωτικοί φορείς παροχής υπηρεσιών τηλεπικοινωνιών.  Όταν βάζεις κάρτα πχ ένα 10ρικο, λιγότερα μπαίνουν, λόγω τελών και φόρων. Αν πας να πάρεις έναν αριθμό καρτοκινητού, τον παίρνεις δωρεάν; Όχι. Τουλάχιστον σε καταστήματα wind, vodafone και cosmote. Πάλι 5 ευρώ δίνεις για τη sim και την υπηρεσία ενεργοποίησής της. Τα πάντα έχουν ένα κόστος και τις κάρτες δεν τις προμηθεύονται οι εταιρείες δωρεάν. Και τέλος, το κόστος των 5 ευρώ αναγράφεται στις ιστοσελίδες των εταιρειών.

 

Αυτή είναι η δική μου άποψη. 

Γιαυτό είμαστε ραγιάδες όμως...

 

Γιατί όχι μόνο δεν θα έπρεπε να χρεώνεται μια πλαστική SIM που χρειάζεται προκειμένω να καταναλώσω (= να τους πληρώνω) τις υπηρεσίες τους.

 

Όχι μονο δεν θα έπρεπε να μπαίνουν λιγότερα στην κάρτα απόσα πληρώνω (γιατι σου πουλάνε ΑΕΡΑ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟ δεν ειναι ότι θα τους ανεβούν τα λειτουργικά έξοδα αν διατηρήσουν να σου παρέχουν τον ίδιο χρόνο με πριν και απλά να απορροφήσουν τους φόρους) 

 

 

Αλλά καθόμαστε και το βλέπουμε λογικό ή καλύτερα αυτονόητο και τα αποδεχόμαστε τόσο κλεισμένα μέσα στην πλατωνική σπηλιά μας είμαστε ..... όπως παλιά οι μαύροι αποδέχονταν ως αυτονόητο να υπακούσουν τον λευκό αφέντη 

 

Όχι κύριε δεν ειναι αυτονόητα γιατι απλούστατα δεν ειμαι σε ελεύθερη αγορά είμαι σε κλειδωμένη... αν δεν μαρέσει που πουλιέται η sim 5 ευρώ δεν έχω να πάω κάπου αλλου για να την πάρω δωρεάν (ίσω αν πάω σε άλλη χώρα) άρα αναγκαστικά την παίρνω η περιμένω να τις μοιράσουν τσάμπα κάθε τόσο που το κάνουν...

 

Όταν μου βάζουν λιγότερο χρόνο ομιλίας στην κάρτα δεν έχω επιλογή να πάω αλλού γιατί και αλλού τα ίδια σ@@τά ειναι...

 

 

και ειδικά το τελευταία θα πρέπει να σας εντυπωθεί στο μυαλό!! δεν υπάρχει Κ-Α-Ν-Ε-Ν-Α-Σ λόγος να σας βάζουν λιγότερο χρόνο στην κάρτα λόγω φόρων!!! δεν ειναι ότι σας πουλάνε λάδι ακρίβυνε το λάδι απο τον ΦΠΑ και παίρνετε λιγότερο λάδι έτσι για 3 ευρώ...

 

ΑΕΡΑΣ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΣ ειναι τα λεπτά... δεν χάνουν ούτε φορολογούνται στα λεπτά... φορολογούνται στον τζίρο τους τα λεπτά επομένως μπορούν να τα έχουν σταθερά (η ακόμη και να τα αυξήσουν!)  χωρίς να αλλάξει η φορολόγηση τους απο το κράτος ή τα λειτουργικά τους έξοδα!!!

 

 

Αλλά αντί να αντιβαίνουμε ένωμα με τέτοιες πολιτικές και να μην τους αφήνουμε να αλωνίζουν τα δεχόμαστε όλα παθητικά και σιωπηλά και καθόμαστε στον καναπέ βλέποντας TV ...

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μου βάζουν λιγότερο χρόνο ομιλίας στην κάρτα δεν έχω επιλογή να πάω αλλού γιατί και αλλού τα ίδια σ@@τά ειναι...

 

Είμαι σίγουρος πως μπορείς να καταλάβεις το παράδοξο εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...