Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι με το mod που εκανα διοτι βλεπω οτι το εχουν πολλοι αυτο το cpu block τελικα..

Η διαφορα που ειδα με την "φλαντζα" ειναι 3-4c με την ιδια ταχυτητα στην αντλια σε idle (50%).  Τωρα η θερμοκρασια cpu ειναι ιδια με την gpu. 

Οποιος εχει χρονο και θελέι μπορει πολυ ευκολα να το κανει. 

 

Ps: Σαμπρελα ποδηλατου ειναι..

 

τεσττττ.jpg

Επεξ/σία από mixalis95320
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/6/2019 στις 4:13 ΜΜ, akoinonitos είπε

Εκει στην ek το εχουν καψει εντελως... το top που πηρα για το waterblock δεν ειχε μεσα στην συσκευασια το αυτοκόλλητο σηματακι της ek οπως αναφερει και δειχνει στη σελιδα τους και τους εστειλα mail εχθες να τους το πω. Και μου απαντησαν και μου ζητησαν να τους στειλω φωτογραφια η βιντεο. Δλδ τι θα καταλαβουν απο την φωτογραφια λες και αν ηθελα δεν μπορουσα να βγαλω το σημα απο το σακουλακι και να βγαλω φωτογραφια... ειναι εντελως οι τυποι λεμε... Πειτε μου εσεις...

https://www.ekwb.com/shop/ek-supremacy-evo-plexi-top

Update: Για να λεμε και τα κακα αλλα και τα καλα της καθε εταιριας μου εστειλαν κατευθειαν το σηματακι μολις τους στειλα την αποδειξη .

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Με θερμοκρασία περιβάλλοντος 30-32 βαθμούς να έχω 39 βαθμούς θερμοκρασία νερού μετά απο load σε cpu+gpu για κάμποση ώρα, είναι πολύ;

Δεν ξέρω που μπορώ να βάλω και άλλο ψυγείο αν δεν γυρίσω το κουτί απο την άλλη (και μου αρέσει το inverted γαμωτο).

To τωρινό setup είναι αυτό στην εικόνα. Προσπάθησα να δω αν χωράει λεπτό rad στον πάτω (έχει δυο 120άρια φαν) αλλά οριακά βρίσκει στην ψύκτρα για τα VRM. Θα πρέπει να βάλω λεπτά φανάκια, και να βγάλω το πίσω 120άρι για να χωρέσουν τα fittings.

 

IMG_6538.JPG

Η άλλη λύση είναι να βρω χοντρό 360 για μπροστά και να βάλω άλλο τοπ στην αντλία, το οποίο συνολικά είναι αρκετά έξοδα αλλά πιστεύω καλύτερη λύση συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

Με θερμοκρασία περιβάλλοντος 30-32 βαθμούς να έχω 39 βαθμούς θερμοκρασία νερού μετά απο load σε cpu+gpu για κάμποση ώρα, είναι πολύ;

Δεν ξέρω που μπορώ να βάλω και άλλο ψυγείο αν δεν γυρίσω το κουτί απο την άλλη (και μου αρέσει το inverted γαμωτο).

To τωρινό setup είναι αυτό στην εικόνα. Προσπάθησα να δω αν χωράει λεπτό rad στον πάτω (έχει δυο 120άρια φαν) αλλά οριακά βρίσκει στην ψύκτρα για τα VRM. Θα πρέπει να βάλω λεπτά φανάκια, και να βγάλω το πίσω 120άρι για να χωρέσουν τα fittings.

IMG_6538.JPG

Η άλλη λύση είναι να βρω χοντρό 360 για μπροστά και να βάλω άλλο τοπ στην αντλία, το οποίο συνολικά είναι αρκετά έξοδα αλλά πιστεύω καλύτερη λύση συνολικά.

Ενα 240 και ενα 120 εχεις μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mixalis95320 είπε

Ενα 240 και ενα 120 εχεις μονο?

Το 240 είναι 45άρι, χοντρό και το 120 30. Ναι μόνο τα δυο. Που μπορώ να βάλω και άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Το 240 είναι 45άρι, χοντρό και το 120 30. Ναι μόνο τα δυο. Που μπορώ να βάλω και άλλο;

Δεν μου ειναι γνωστο το case σου και η φωτο δεν βοηθαει πολυ να σου πω την αληθεια. Παντως ενα 240  30cm με slim fan θα σου ερθει 45-47 mm .  Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με σενα σε αλλο case ομως, ελεγα να βγαλω το 120 και να βαλω 240 αλλα πρεπει να παρω 15mm fans  γιατι δεν χωραει. παντως στο ebay βρηκα slim fans με 7-8ε νομιζω... αν αξιζει για εσενα εσυ το ξερεις μονο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Πώς καθαρίζετε τα υδροψυξοparts βρε παιδιά;

Τα αδειάζεις, γεμίζεις WFI (ή ειδικό καθαριστικό), κλείνεις τις τρύπες με το δάκτυλο και κουνάς.

1 λεπτό πριν, mixalis95320 είπε

Δεν μου ειναι γνωστο το case σου και η φωτο δεν βοηθαει πολυ να σου πω την αληθεια. Παντως ενα 240  30cm με slim fan θα σου ερθει 45-47 mm .  Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με σενα σε αλλο case ομως, ελεγα να βγαλω το 120 και να βαλω 240 αλλα πρεπει να παρω 15mm fans  γιατι δεν χωραει. παντως στο ebay βρηκα slim fans με 7-8ε νομιζω... αν αξιζει για εσενα εσυ το ξερεις μονο..

Το stacker 830 SE είναι, απλά εγώ το έχω inverted.

cmstack830se_side2.jpg

Αν το βάλω όπως την φωτό, μπαίνει άνετα και ένα 240 στον πάτο, αλλά μετά το "παράθυρο" θα βλέπει στον τοίχο (το έχω αριστερά μου αυστηρά), συν θα χάσω ψύξη στις ραμ και τα VRM.

Οι 40 είναι πολλοί για υγρό; Τα components δεν ζεσταίνονται πολύ (επεξεργαστής 55, κάρτα γραφικών 46).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2019 στις 10:17 ΜΜ, mixalis95320 είπε

Επανερχομαι με το mod που εκανα διοτι βλεπω οτι το εχουν πολλοι αυτο το cpu block τελικα..

Η διαφορα που ειδα με την "φλαντζα" ειναι 3-4c με την ιδια ταχυτητα στην αντλια σε idle (50%).  Τωρα η θερμοκρασια cpu ειναι ιδια με την gpu. 

Οποιος εχει χρονο και θελέι μπορει πολυ ευκολα να το κανει. 

Ps: Σαμπρελα ποδηλατου ειναι..

τεσττττ.jpg

εγω παιζω εδω με  αυτο το κινεζοβλοκ οπως ηρθε

με 3770κ @ δελιδ @  4.5  με1.29 ρευμα  30 βαθμους θερμ περιβαλ

2 Χ14 αεροκουλ @ 1300 με ψυγειο  που με εμεινε απο τη aio  280 coolemaster

επισης  εχω  φορτωμενες στο κουτι  και 2Χ290 trixx

 

cxxccv.JPG

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τα αδειάζεις, γεμίζεις WFI (ή ειδικό καθαριστικό), κλείνεις τις τρύπες με το δάκτυλο και κουνάς.

Το stacker 830 SE είναι, απλά εγώ το έχω inverted.

cmstack830se_side2.jpg

Αν το βάλω όπως την φωτό, μπαίνει άνετα και ένα 240 στον πάτο, αλλά μετά το "παράθυρο" θα βλέπει στον τοίχο (το έχω αριστερά μου αυστηρά), συν θα χάσω ψύξη στις ραμ και τα VRM.

Οι 40 είναι πολλοί για υγρό; Τα components δεν ζεσταίνονται πολύ (επεξεργαστής 55, κάρτα γραφικών 46).

Αν παρεις 2 slim δηλαδη και ενα 30" γινεται η δουλεια σου? παντως 40 under load νομιζω ειναι νορμαλ για καλοκαιρι.. 

Δεν νομιζω να πετυχεις ambient θερμοκρασιες με αυτα μονο, θελει αρκετα ψυγεια για να γινει αυτο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mixalis95320 είπε

Αν παρεις 2 slim δηλαδη και ενα 30" γινεται η δουλεια σου? παντως 40 under load νομιζω ειναι νορμαλ για καλοκαιρι.. 

Δεν νομιζω να πετυχεις ambient θερμοκρασιες με αυτα μονο, θελει αρκετα ψυγεια για να γινει αυτο..

Ένα 30άρι με δυο λεπτούς δεν θα είναι ισοδύναμο με το 120άρι που έχει έναν Ultra Kaze 3K και έναν silencio 2.4K; Δεν χωράνε και τα δύο.

Έχετε στον νου σας κάποιον αντάπτορα να έχει πλαίσιο 5.25 και τρύπες για 120άρι; Οτι είδα έχει θέση για σκληρό πίσω, ή τα στηρίγματα εμποδίζουν τα βιδωθεί το ψυγείο πίσω απο τον ανεμιστηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ένα 30άρι με δυο λεπτούς δεν θα είναι ισοδύναμο με το 120άρι που έχει έναν Ultra Kaze 3K και έναν silencio 2.4K; Δεν χωράνε και τα δύο.

 

Ρε συ! boeing 747 εχεις?  Το 120 οτι και να το κανεις μεχρι εκει θα παει. Το καλο με το 240 θα ειναι οτι θα αργει πιο πολυ να ζεσταθει το λουπ διοτι θα ειναι μεγαλυτερο. Για να καταλαβω, αν το αφησεις ετσι οπως ειναι θα βαλεις το 240 στον πατο?  Αν ναι τοτε σιγουρα θα εχει διαφορα.

24 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

εγω παιζω εδω με  αυτο το κινεζοβλοκ οπως ηρθε

με 3770κ @ δελιδ @  4.5  με1.29 ρευμα  30 βαθμους θερμ περιβαλ

2 Χ14 αεροκουλ @ 1300 με ψυγειο  που με εμεινε απο τη aio  280 coolemaster

επισης  εχω  φορτωμενες στο κουτι  και 2Χ290 trixx

cxxccv.JPG

Η αντλια στο 100% ειναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Ρε συ! boeing 747 εχεις?  Το 120 οτι και να το κανεις μεχρι εκει θα παει. Το καλο με το 240 θα ειναι οτι θα αργει πιο πολυ να ζεσταθει το λουπ διοτι θα ειναι μεγαλυτερο. Για να καταλαβω, αν το αφησεις ετσι οπως ειναι θα βαλεις το 240 στον πατο?  Αν ναι τοτε σιγουρα θα εχει διαφορα.

Aν δεν βγάλω το 120, δεν χωράει 240 κάτω, γιατί δεν θα έχει χώρο για τα fittings.

Γενικά με νοιάζει όχι η θερμική αδράνεια τόσο, όσο η απόδοση σε βάθος χρόνου, αν πχ το τρέχω 100% για 2-3 μέρες (λόγω δουλειάς). Για αυτό έχω βάλει τους Kaze, ρίχουν τρομερό αέρα.

Anyway, μάλλον θα μείνω έτσι αφού το 39-40 στο νερό δεν είναι πρόβλημα, μέχρι να βάλω 360 μπροστά κάποια στιγμή.

FullSizeRender (4).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, Sheogorath said:

Τα αδειάζεις, γεμίζεις WFI (ή ειδικό καθαριστικό), κλείνεις τις τρύπες με το δάκτυλο και κουνάς.

 

Την κάτσαμε, απλό απιονισμένο/απεσταγμένο δεν κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Την κάτσαμε, απλό απιονισμένο/απεσταγμένο δεν κάνει;

WFI απο φαρμακείο έχει 3-4 ευρώ το λίτρο. 

Θεωρητικά ναι θα κάνει, αλλά, γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...