Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Καλα εσυ δεν ελεγες οτι θελεις να κανεις custom loop ετσι κι αλλιως? 

Αν ειναι μονο για cpu και ειναι τουλαχιστον 240mm τοτε αξιζει.. στην τελικη αργοτερα βαζεις μεγαλυτερο αν δεν σου κανει.. 

το καλο με τα custom ;) 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα κάνω αν θα παίξω με custom η aio , τα εξετάζω ολα.

Είτε παω σε custom η aio θα ειναι μονο για τον επεξεργαστή , τα σκέφτομαι ολα και μόλις επιστρέψω αθήνα θα αποφασίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα κάνω αν θα παίξω με custom η aio , τα εξετάζω ολα.

Custom με κλειστα ματια! Και μονο που μπορεις να αλλαξεις οτι θες πανω στο loop και οποτε θες (αρκει να υπαρχει χρημα στην τσεπη) μετραει. 

Το θεμα ειναι πως αν αρχισεις θα βαλεις και την καρτα στο loop αργοτερα κατα 99%. Με την ΑΙΟ απο την αλλη... δεν μπορεις να κανεις και πολλα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

στηθηκε το σετακι  ενταξει δε ειναι κατι το ιδιαιτερο ψυγειο απο aio 280 coolemaster   αλλα οκ

δοκιμες εαν χανει !!  με μετασχηματιστη  universal  12v :D

P8100110.JPG

Ωραίο, ειδικά το χρώμα.

Το ψυγείο τι διάλα ρε μπρο, ανακριση πέρασε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, juno12 είπε

έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον τύπο εδώ   με ίδια αντλία και block αλλά άκρη δε βγάζω που μπορεί να οφείλεται.
έχει κάποιος καμιά ιδέα να βοηθήσει;;;

*Bump*

Και για να συμπληρώσω, επειδή η συγκεκριμένη αντλία ήταν δική μου, σε setup με 3 ψυγεία (alphacool xt45 360mm, xt45 240mm,xspc 240mm),cpu/gpu block, δεν υπήρχε πρόβλημα με αυξημένες ή αυξομειούμενες θερμοκρασίες.Όλα αυτά στη θέση 3 (ήτοι ~3200rpm)

Η αντλία έχει ανοιχτεί και καθαριστεί 2 φορές ενω η ένδειξη στροφών ανταποκρίνεται στις τιμές που θα έπρεπε να έχει.Δεν υπάρχουν αυξομείωσεις ή περίεργοι θόρυβοι και το loop γεμίζει κανονικά.Από εκεί και πέρα οι θερμοκρασίες είναι αδικαιολόγητα υψηλές. 

Δοκιμάζοντας με ένα combo της XSPC, υπάρχει πτώση 10 βαθμούς σε cpu/gpu, οπότε όλα δείχνουν ότι ο υπαίτιος είναι η D5. Πως γίνεται όμως η αντλία να δείχνει ότι δουλεύει σωστά (γέμισμα/rpm) αλλά να μην επαρκεί για το σύστημα του @juno12

Το setup που είχα πριν:

rhLNEno.jpg&key=afb77ef034469c1eae98b4c0

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tenshi είπε

*Bump*

Και για να συμπληρώσω, επειδή η συγκεκριμένη αντλία ήταν δική μου, σε setup με 3 ψυγεία (alphacool xt45 360mm, xt45 240mm,xspc 240mm),cpu/gpu block, δεν υπήρχε πρόβλημα με αυξημένες ή αυξομειούμενες θερμοκρασίες.Όλα αυτά στη θέση 3 (ήτοι ~3200rpm)

Η αντλία έχει ανοιχτεί και καθαριστεί 2 φορές ενω η ένδειξη στροφών ανταποκρίνεται στις τιμές που θα έπρεπε να έχει.Δεν υπάρχουν αυξομείωσεις ή περίεργοι θόρυβοι και το loop γεμίζει κανονικά.Από εκεί και πέρα οι θερμοκρασίες είναι αδικαιολόγητα υψηλές. 

Δοκιμάζοντας με ένα combo της XSPC, υπάρχει πτώση 10 βαθμούς σε cpu/gpu, οπότε όλα δείχνουν ότι ο υπαίτιος είναι η D5. Πως γίνεται όμως η αντλία να δείχνει ότι δουλεύει σωστά (γέμισμα/rpm) αλλά να μην επαρκεί για το σύστημα του @juno12

Το setup που είχα πριν:

rhLNEno.jpg&key=afb77ef034469c1eae98b4c0

Oταν λες δοκιμάζοντας με ένα combo της xspc τι αρκιβως αλλαξατε ,block και  αντλια? Είναι ευκολο να ανεβάσετε μια φωτο από τη λουπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Tenshi είπε

*Bump*

Και για να συμπληρώσω, επειδή η συγκεκριμένη αντλία ήταν δική μου, σε setup με 3 ψυγεία (alphacool xt45 360mm, xt45 240mm,xspc 240mm),cpu/gpu block, δεν υπήρχε πρόβλημα με αυξημένες ή αυξομειούμενες θερμοκρασίες.Όλα αυτά στη θέση 3 (ήτοι ~3200rpm)

Η αντλία έχει ανοιχτεί και καθαριστεί 2 φορές ενω η ένδειξη στροφών ανταποκρίνεται στις τιμές που θα έπρεπε να έχει.Δεν υπάρχουν αυξομείωσεις ή περίεργοι θόρυβοι και το loop γεμίζει κανονικά.Από εκεί και πέρα οι θερμοκρασίες είναι αδικαιολόγητα υψηλές. 

Δοκιμάζοντας με ένα combo της XSPC, υπάρχει πτώση 10 βαθμούς σε cpu/gpu, οπότε όλα δείχνουν ότι ο υπαίτιος είναι η D5. Πως γίνεται όμως η αντλία να δείχνει ότι δουλεύει σωστά (γέμισμα/rpm) αλλά να μην επαρκεί για το σύστημα του @juno12

Το setup που είχα πριν:

rhLNEno.jpg&key=afb77ef034469c1eae98b4c0

Θα μπορούσες να μου πείς ποια fans χρησιμοποιείς στα radiators και ποιος noctua ειναι ο πίσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Oταν λες δοκιμάζοντας με ένα combo της xspc τι αρκιβως αλλαξατε ,block και  αντλια? Είναι ευκολο να ανεβάσετε μια φωτο από τη λουπα?

Δοκίμασα με το παλιό μου combo res pump από αυτά που μπαίνουν σε 5.25 drive bay.

24 λεπτά πριν, SPANK είπε

Θα μπορούσες να μου πείς ποια fans χρησιμοποιείς στα radiators και ποιος noctua ειναι ο πίσω ;

Δεν είναι το δικό μου σύστημα αυτό. Από τον συμφορουμιτη αυτόν αγόρασα το ek combo που σε εκείνον λειτουργούσε κομπλέ. Εγώ έχω πάνω στα ψυγεία aigo 12ρηδες αλλά και με thermaltake riing ηταν το ίδιο περίπου.

Επεξ/σία από juno12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

στηθηκε το σετακι  ενταξει δε ειναι κατι το ιδιαιτερο ψυγειο απο aio 280 coolemaster   αλλα οκ

δοκιμες εαν χανει !!  με μετασχηματιστη  universal  12v :D

P8100110.JPG

ελα bro οι θερμοκρασιες σου 

asrock x470 master bios p3.50 

reyzen 2600 stok 

μνημες @3200 2Χ8 γιγα corsair  με xmp profile

win 7 64

 

 

2x run cinebench 15 extreme με θερμοκρασια δωματιου 30 βαθμους για το ψυγειο ειχα 2Χ 14 aerocool @1300 στροφες σε pull διαταξη

σορρυ για τα φαν δεν προλαβα να τα καθαρισω

αν θες κατι αλλο να τρεξω μου λες

P8100116.JPG.e79961503ef27cbed47feb6d88b8195d.JPG

 

 

P8100114.JPG

P8100117.JPG

fgtughgh.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ultraex2003 είπε

ελα bro οι θερμοκρασιες σου 

asrock x470 master bios p3.50 

reyzen 2600 stok 

μνημες @3200 2Χ8 γιγα corsair  με xmp profile

win 7 64

2x run cinebench 15 extreme με θερμοκρασια δωματιου 30 βαθμους για το ψυγειο ειχα 2Χ 14 aerocool @1300 στροφες σε pull διαταξη

σορρυ για τα φαν δεν προλαβα να τα καθαρισω

αν θες κατι αλλο να τρεξω μου λες

P8100116.JPG.e79961503ef27cbed47feb6d88b8195d.JPG

P8100114.JPG

P8100117.JPG

fgtughgh.JPG

Νομίζω μια χαρά είναι το μπλοκ.Αντε με ενα ΕΚ να εχεις 1-2 βαθμούς παρακάτω οπότε κλαιν.Για τα λεφτά του νομίζω είναι άψογο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, juno12 είπε

Δοκίμασα με το παλιό μου combo res pump από αυτά που μπαίνουν σε 5.25 drive bay.

Δεν είναι το δικό μου σύστημα αυτό. Από τον συμφορουμιτη αυτόν αγόρασα το ek combo που σε εκείνον λειτουργούσε κομπλέ. Εγώ έχω πάνω στα ψυγεία aigo 12ρηδες αλλά και με thermaltake riing ηταν το ίδιο περίπου.

Μπορεις να ανεβασεις φωτο να φαινεται ολη η λουπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, juno12 είπε

Περίπου  έτσι20190805-105941.jpgμε μικρές αλλαγές αυτή τη στιγμή.

Για να καταλαβω, εχεις προβλημα με θερμοκρασιες η με αερα στο μπλοκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SPANK είπε

Θα μπορούσες να μου πείς ποια fans χρησιμοποιείς στα radiators και ποιος noctua ειναι ο πίσω ;

NF-A15 pwm

Spoiler

Akasa FN58 (Apache black) οι υπόλοιποι

 

3 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Για να καταλαβω, εχεις προβλημα με θερμοκρασιες η με αερα στο μπλοκ?

Έχει πρόβλημα με υψηλές θερμοκρασίες με την D5.Βάζοντας μια παλαιότερη αντλία της XSPC (μάλλον DCC τύπου) έχει -10C.

Η ιδια D5 στο δικό μου σύστημα δέν είχε θέμα (55C max σε [email protected]/AMD R290@1150-1400),οπότε προβληματιζόμαστε αν είναι θέμα air lock,πίεσης ή αστοχίας αντλίας...

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tenshi είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Akasa FN58 (Apache black) οι υπόλοιποι

Έχει πρόβλημα με υψηλές θερμοκρασίες με την D5.Βάζοντας μια παλαιότερη αντλία της XSPC (μάλλον DCC τύπου) έχει -10C.

Η ιδια D5 στο δικό μου σύστημα δέν είχε πρόβλημα,οπότε προβληματίζόμαστε αν είναι θέμα air lock,πίεσης ή αστοχίας αντλίας...

Φανταζομαι και οι δυο εχουν την ιδια διαταξη in out ετσι?

 

Βλεπω παει pump- ψυγειο-ψυγειο-cpu-ψυγειο-gpu-pump. Σωστα?

Επεξ/σία από mixalis95320
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...