Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη δική μου αντλία πάντως μόνο με 3 από τα 11 ανεμιστηράκια σε λειτουργία (και αυτά σε lowest rpm) και απόλυτη ησυχία γύρω μπορείς να την ακούσεις στο MAX (4800rpm).

Στο max κρατάει το νερό 0,2°C Δt από το πιο ζεστό σημείο της υδρόψυξης (μετά τη GPU) στο πιο κρύο (μετά το τρίτο ψυγείο). Ουσιαστικά την έχω με custom curve και αυτή, μόλις το νερό ξεπεράσει τους 34,5°C πάει από το lowest και αυτή, στο full (γιατί τότε ήδη έχει ανάψει η 2η τριάδα από ανεμιστήρια και η 1η τριάδα έχει ανεβάσει λίγο στροφές και άρα δε την ακούω καν).

Η τρίτη τριάδα ανεμιστήρων που είναι στο κάτω compartment (και άρα κοντά στο αφτί μου και πρήζει μπάλες) ανοίγει στους 35°C (θερμοκρασία νερού) και αργεί να ανεβάσει στροφές...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/8/2019 στις 3:26 ΜΜ, ASDIC είπε

lol, δεν ειναι λίγο η Δ5 που εχουμε μια χαρα τα βγαζει περα. Εγω εχω 2 ψυγεια με 2 μπλοκ και μονο σε βαρια παιχνιδια παει 2600+ στροφες.

να σε πω χαρακτηριστικα τωρα που ειμαι μονο σερφαρισμα 1730 πιανει και με μεγαλυτερη λουπα.

Βρε δεν είναι λίγο αλλά εμένα για παράδειγμα δεν ρυθμίζεται με curve και αναγκαστηκα θα πρέπει να την βάλω σε κάποια από τις 5 σκάλες που έχει και έτσι την έχω στο 3 δλδ 3200rpm.

Να βάλω μαύρο ματ λάστιχο τι λέτε? Νομίζω θα ταιριάζει καλύτερα από το διάφανο.

PSX_20190823_211249.jpg.1899996b37e32e856aa2f116b38b0fa4.jpg

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Ωραίο το μαύρο ματ, κ βάζεις κ ποιό" καθαρά " υγρά. Για σκληρή δεν το σκέφτεσαι; μανούρα αλλά έχει ωραίο αποτέλεσμα. 

Το σκέφτομαι σοβαρα αλλά θέλω 200 ευρώ, λέω να βάλω τώρα soft να δω αν θα κρατήσω την διάταξη έτσι και τον άλλο μήνα να βάλω hard.

Το καλό είναι ότι έτσι όπως τα έβαλα τώρα αδειάζει για πλάκα και δεν θα έχω θέμα να αδειάσω γρήγορα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάνω ψυγείο ποιό είναι;  μπαίνει στο κουτί πάνω, 420 για 140μμ fans? Το άδειασμα θέλω και εγώ για να παίζω λίγο, με προθήκες κτλ. Είμαι ακόμα πρόχειρα μέχρι 28 που θα έρθουν κάποια πράγματα. Την κάρτα θα την αφήσεις έτσι η vertical?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Το πάνω ψυγείο ποιό είναι;  μπαίνει στο κουτί πάνω, 420 για 140μμ fans? Το άδειασμα θέλω και εγώ για να παίζω λίγο, με προθήκες κτλ. Είμαι ακόμα πρόχειρα μέχρι 28 που θα έρθουν κάποια πράγματα. Την κάρτα θα την αφήσεις έτσι η vertical?

Ek 360 se , 420 όχι δεν χωράει ,μέχρι 280 μόνο σε 14αρι. Εμένα το μεγάλο ψυγείο έχει ένα port στο κάτω μέρος και έτσι όπως το έβαλα τώρα αδειάζει και από εκεί και σε συνδυασμό με την βανα που εχω στην αντλία αδειάζει τελείως.

Έτσι θα την αφήσω την κάρτα μ'αρέσει πιο πολύ.

Το καλό με το κουτί είναι ότι έχεις επιλογές στο πως θα βάλεις τα ψυγεία.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου εφυγε ο κ@λος για να τα χωρεσω ,μιλαμε για πολυ παιδεμα....  Αφησα προς το παρον τα διαφανα μεχρι να ερθει το μαυρo ματ και να δω και τι υγρο θα βαλω ,εβαλα και τους 200αριδες του κουτιου μπροστα να βγαζουν. Το αδειασμα εγινε παιχνιδακι παντως ετσι και δοκιμη σε παραλληλη συνδεση cpu και gpu block .

1.jpg.e9e090bb3008e396961edc98aac69aad.jpg

3.jpg.07b6529e25753f828978dead639e02b4.jpg

4.jpg.e2099f393a24705e85a7356bed51668b.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Μου εφυγε ο κ@λος για να τα χωρεσω ,μιλαμε για πολυ παιδεμα....  Αφησα προς το παρον τα διαφανα μεχρι να ερθει το μαυρo ματ και να δω και τι υγρο θα βαλω ,εβαλα και τους 200αριδες του κουτιου μπροστα να βγαζουν. Το αδειασμα εγινε παιχνιδακι παντως ετσι και δοκιμη σε παραλληλη συνδεση cpu και gpu block .

1.jpg.e9e090bb3008e396961edc98aac69aad.jpg

3.jpg.07b6529e25753f828978dead639e02b4.jpg

4.jpg.e2099f393a24705e85a7356bed51668b.jpg

Ωραία δουλειά έκανες. Σε καταλαβαίνω απόλυτα,  εγώ με ότι ποιό απλό σε λούπα και τα είδα όλα. Όταν έβαλα από μέσα το ψυγείο δεν έκαναν οι τρύπες του ρεζερβουάρ . Ήθελε τρύπες ποιό αριστερά. Μετά το ρεζερβουάρ ήταν ίσα ίσα με την κάρτα γραφικών. Μιλάμε ,την ακούμπησε!  Με το ζόρι χώραγε. Επίσης είχα και θέμα με την καλύπτρα , το δεξιά κομμάτι ήταν λίγο στραβά. Ελάχιστα βέβαια, δεν φαινόταν με κλειστό το κουτί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2019 στις 11:20 ΠΜ, akoinonitos είπε

Το σκέφτομαι σοβαρα αλλά θέλω 200 ευρώ, λέω να βάλω τώρα soft να δω αν θα κρατήσω την διάταξη έτσι και τον άλλο μήνα να βάλω hard.

Το καλό είναι ότι έτσι όπως τα έβαλα τώρα αδειάζει για πλάκα και δεν θα έχω θέμα να αδειάσω γρήγορα.

παρηγγειλα απο Κινα 12 fittings μπλε και σκληρους σωλήνες μπλε με τα μεταφορικά 45€.Θα καθυστερησουν αλλα κλαιν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ τιμή,  και δε λέει τίποτα ο μήνας αν έχεις έτοιμο σύστημα. Γίνεται ένα λινκ ; όλα ίσια τα πήρες τα fittings? Από tools για σωλήνες ποιό προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναείδα την παραγγελια με την ευκαρία..12 ισια και 2 γωνιες συν τους σωληνες.Εργαλεία εκτός απο 1 που λειαίνει τους σωλήνες δεν πήρα γιατι θα τα πάρω από Ελλάδα μιας και δεν ηξερα και γω.

https://www.aliexpress.com/store/1389904?spm=a2g0o.detail.1000002.2.15682dbdpBrHKZ

Επεξ/σία από alldaynews
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alldaynews είπε

παρηγγειλα απο Κινα 12 fittings μπλε και σκληρους σωλήνες μπλε με τα μεταφορικά 45€.Θα καθυστερησουν αλλα κλαιν

Βάλε κανένα λινκ αν θες να ρίξω μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...