Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, diaol είπε

@sarpan οι θερμοκρασίες σου ειναι αρκετα καλες δεν νομιζω παρακατω να δεις. 

1 χ 360 radiator εχεις πανω ? 

2x360. Ένα στο πλάι και ένα κάτω. Όλα τα fans βάζουν φρέσκο αέρα μέσα στο κουτί. Το ξέρω ότι έχω υψηλή θετική πίεση. Το έκανα περισσότερο για δοκιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sarpan είπε

2x360. Ένα στο πλάι και ένα κάτω. Όλα τα fans βάζουν φρέσκο αέρα μέσα στο κουτί. Το ξέρω ότι έχω υψηλή θετική πίεση. Το έκανα περισσότερο για δοκιμή. 

Για να σου πω την αληθεια μου δεν πιστευω οτι εχεις υψηλες θερμοκρασιες εισαι μια χαρα.

Εγω φαντασου με 3600 και 5700ΧΤ ειμαι 38 βαθμους νερο , σε idle το cpu ειναι απο 35-45 και full load μεχρι 59, και η καρτα ειναι απο 30 idle σε 60 full load (2κ αναλυση) .

Exω 2 ψυγεια 360 πανω και τωρα θα βαλω ενα 3ο και βλεπουμε.

---

τρεξε prime95 και αστο καμια ωριτσα να δεις διαφορες cpu 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, diaol είπε

Για να σου πω την αληθεια μου δεν πιστευω οτι εχεις υψηλες θερμοκρασιες εισαι μια χαρα.

Εγω φαντασου με 3600 και 5700ΧΤ ειμαι 38 βαθμους νερο , σε idle το cpu ειναι απο 35-45 και full load μεχρι 59, και η καρτα ειναι απο 30 idle σε 60 full load (2κ αναλυση) .

Exω 2 ψυγεια 360 πανω και τωρα θα βαλω ενα 3ο και βλεπουμε.

---

τρεξε prime95 και αστο καμια ωριτσα να δεις διαφορες cpu 

Ωραία όποτε θεωρώ ότι είμαι νορμαλ. Άλλωστε cpu σπάνια τον πάω 100%. Η κάρτα με ενδιέφερε περισσότερο να πέσει όπως και έγινε. Ενδεικτικά: 

D1D10EFE-5FCB-4AFA-B911-66037C0C3C8E.jpeg.ddeda0d107fb291a397ec2270951f1bb.jpeg

Ε ποσο πιο κάτω να πάει 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ποιο σενάριο τρέχετε στο Prime95? Γιατί έχω την αίσθηση ότι το small fft, που παράγει και τη μεγαλύτερη θερμοκρασία, είναι κάπως επικίνδυνο να τρέξει για μία ώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Psyber είπε

Παιδιά, ποιο σενάριο τρέχετε στο Prime95? Γιατί έχω την αίσθηση ότι το small fft, που παράγει και τη μεγαλύτερη θερμοκρασία, είναι κάπως επικίνδυνο να τρέξει για μία ώρα.

Εχεις δικιο το ψηνει χωρις λογο το small fft. Εγω παρατησα το prime και τρεχω occt, realbench k aida οταν θελω να ελεγξω stability.. Κ κανα τριωρο σερι gaming😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 3:51 ΜΜ, sarpan είπε

Ωραία όποτε θεωρώ ότι είμαι νορμαλ. Άλλωστε cpu σπάνια τον πάω 100%. Η κάρτα με ενδιέφερε περισσότερο να πέσει όπως και έγινε. Ενδεικτικά: 

 

Ε ποσο πιο κάτω να πάει 😂😂😂

Οι θερμοκρασιες σου ειναι αριστες φιλαρακι. Μην ανησυχεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

!Ακολουθεί πείραμα επιστημονικής ανοησίας προερχόμενο από το παρελθόν!

Είπα κι εγώ να δω τι εστί υδρόψυξη, αλλά εν μέσω καραντίνας δεν είχα και πολλές επιλογές, συν ότι δεν ήθελα να ξοδευτώ για 2-3 δοκιμές. Έτσι σκέφτηκα να τη φτιάξω μόνος μου με κάποια υλικά που είχα (ο πατέρας μου ήταν υδραυλικός). Χρησιμοποίησα λοιπόν μία 775 Intel χάλκινη ψύκτρα, έβγαλα τον ανεμιστήρα και έκοψα τις πτυχώσεις γύρω-γύρω. Αφού τελείωσα, πήρα μία χαλκοσωλήνα 3/8'' γύρω στα 15 cm μήκος, και για να τη λυγίσω και να τη βάλω εντός του ''κυπέλου'' που κάνει η ψύκτρα, γέμισα τη χαλκοσωλήνα με άμμο θαλάσσης, τάπωσα τις 2 άκρες και μετά τη πύρωσα στο καμινέτο 2-3 λεπτά. Αφού άλλαξε 4-5 χρώματα ο χαλκός έριξα νερό και τον λύγισα με το χέρι. Το ίδιο έγινε άλλη μία φορά. Και έτσι ο σωλήνας δε τσάκισε στη κούρμπα. Βέβαια δεν έμπαινε μέσα στο κυπελάκι της ψύκτρας, οπότε λιμάρησα σε δύο σημεία το χείλος και μπήκε. Πήρα το καμινέτο και γέμισα το κυπελάκι με καλάι μέχρι το ύψος της χαλκοσωλήνας. Συνέδεσα το λάστιχο (ένα απλό διαφανές που δίνουν μαζί με το κυκλοφορητή ενυδρείου στα Pet Shop) στα δύο άκρα της χαλκοσωλίνας και για να τα σφίξω χρησιμοποίησα τους κοινούς σφικτήρες που χρησιμοποιούμε για το λάστιχο ποτίσματος. Τέλος, συνέδεσα τη μία άκρη του λαστίχου με το κυκλοφοριτή ενυδρείου -καλά διαβάσατε, τον Astro AS1000- και έτοιμη η υδρόψυξη!

Σας ακούω να ρωτάτε: ''Τι έτοιμη, αέρας θα κυκλοφορεί; Που είναι το ντεπόζιτο και το ψυγείο;''

Ανυπόμονε αναγνώστη, περίμενε να ολοκληρώσω. Όντως, αυτό ήταν το φάουλ. Για ντεπόζιτο χρησιμοποίησα μία κατσαρόλα 4L με φυσιολογικό ορό -τσάμπα πήγε- και για ψυγείο ένα πέλτιερ, το TEC1-12704. Τελικά... δεν κατάφερα τίποτα. Κάθε λεπτό που περνούσε η θερμοκρασία ανέβαινε ένα βαθμό. Όμως, είπα να κάνω και ένα πείραμα να δω πως θα απέδιδε αν όντος το νερό ήταν στους 0 βαθούς. Έβαλα τον ορό στο ψυγείο περίπου τρεις ώρες, ίσα να παγώσει, και το έριξα στη κατσαρόλα και... ναι. 36 βαθμούς έδειξε η μητρική για περίπου 10 λεπτά στρες τεστ. Απ' ότι καταλαβαίνω αυτή ήταν η χαμηλότερη θερμοκρασία που μπορούσε να δείξει η μητρική. Δε νομίζω να ήταν τόσο υψηλή. Αναμένω σχόλια/ παρατηρήσεις 😉

Χρησιμοποιήθηκαν: C2D E8400 στοκ, OCZ 2x2 GB 8500MHz DDR2, Maximus Formula, Nvidia Geforce GT 6200LQ, HP 365W PC6015 και SSD Sandisk X110 128GB.

                                     Windows 7x64 Pro, HWiNFO v6.26, Prime95 v28.7

Παρακάτω οι εικόνες:

Spoiler

2020-07-04-22-38-34.jpg

2020-07-04-22-38-33.jpg

2020-07-03-00-14-22.jpg

2020-07-03-00-43-28.jpg

2020-07-03-00-43-30.jpg

2020-07-04-00-50-02.jpg

2020-07-03-13-39-38.jpg

2020-07-03-21-36-17.jpg

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ρε υδροψυχτοι! πειτε την ευχη βροχης της ekwb ολοι μαζι μπας κ βρεξει γιατι ιδρωνω κ  στην καρεκλα 2 το πρωι.. Ελεος😁

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

!Ακολουθεί πείραμα επιστημονικής ανοησίας προερχόμενο από το παρελθόν!

Είπα κι εγώ να δω τι εστί υδρόψυξη, αλλά εν μέσω καραντίνας δεν είχα και πολλές επιλογές, συν ότι δεν ήθελα να ξοδευτώ για 2-3 δοκιμές. Έτσι σκέφτηκα να τη φτιάξω μόνος μου με κάποια υλικά που είχα (ο πατέρας μου ήταν υδραυλικός). Χρησιμοποίησα λοιπόν μία 775 Intel χάλκινη ψύκτρα, έβγαλα τον ανεμιστήρα και έκοψα τις πτυχώσεις γύρω-γύρω. Αφού τελείωσα, πήρα μία χαλκοσωλήνα 3/8'' γύρω στα 15 cm μήκος, και για να τη λυγίσω και να τη βάλω εντός του ''κυπέλου'' που κάνει η ψύκτρα, γέμισα τη χαλκοσωλήνα με άμμο θαλάσσης, τάπωσα τις 2 άκρες και μετά τη πύρωσα στο καμινέτο 2-3 λεπτά. Αφού άλλαξε 4-5 χρώματα ο χαλκός έριξα νερό και τον λύγισα με το χέρι. Το ίδιο έγινε άλλη μία φορά. Και έτσι ο σωλήνας δε τσάκισε στη κούρμπα. Βέβαια δεν έμπαινε μέσα στο κυπελάκι της ψύκτρας, οπότε λιμάρησα σε δύο σημεία το χείλος και μπήκε. Πήρα το καμινέτο και γέμισα το κυπελάκι με καλάι μέχρι το ύψος της χαλκοσωλήνας. Συνέδεσα το λάστιχο (ένα απλό διαφανές που δίνουν μαζί με το κυκλοφορητή ενυδρείου στα Pet Shop) στα δύο άκρα της χαλκοσωλίνας και για να τα σφίξω χρησιμοποίησα τους κοινούς σφικτήρες που χρησιμοποιούμε για το λάστιχο ποτίσματος. Τέλος, συνέδεσα τη μία άκρη του λαστίχου με το κυκλοφοριτή ενυδρείου -καλά διαβάσατε, τον Astro AS1000- και έτοιμη η υδρόψυξη!

Σας ακούω να ρωτάτε: ''Τι έτοιμη, αέρας θα κυκλοφορεί; Που είναι το ντεπόζιτο και το ψυγείο;''

Ανυπόμονε αναγνώστη, περίμενε να ολοκληρώσω. Όντως, αυτό ήταν το φάουλ. Για ντεπόζιτο χρησιμοποίησα μία κατσαρόλα 4L με φυσιολογικό ορό -τσάμπα πήγε- και για ψυγείο ένα πέλτιερ, το TEC1-12704. Τελικά... δεν κατάφερα τίποτα. Κάθε λεπτό που περνούσε η θερμοκρασία ανέβαινε ένα βαθμό. Όμως, είπα να κάνω και ένα πείραμα να δω πως θα απέδιδε αν όντος το νερό ήταν στους 0 βαθούς. Έβαλα τον ορό στο ψυγείο περίπου τρεις ώρες, ίσα να παγώσει, και το έριξα στη κατσαρόλα και... ναι. 36 βαθμούς έδειξε η μητρική για περίπου 10 λεπτά στρες τεστ. Απ' ότι καταλαβαίνω αυτή ήταν η χαμηλότερη θερμοκρασία που μπορούσε να δείξει η μητρική. Δε νομίζω να ήταν τόσο υψηλή. Αναμένω σχόλια/ παρατηρήσεις 😉

Χρησιμοποιήθηκαν: C2D E8400 στοκ, OCZ 2x2 GB 8500MHz DDR2, Maximus Formula, Nvidia Geforce GT 6200LQ, HP 365W PC6015 και SSD Sandisk X110 128GB.

                                     Windows 7x64 Pro, HWiNFO v6.26, Prime95 v28.7

Παρακάτω οι εικόνες:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2020-07-04-22-38-34.jpg

2020-07-04-22-38-33.jpg

2020-07-03-00-14-22.jpg

2020-07-03-00-43-28.jpg

2020-07-03-00-43-30.jpg

2020-07-04-00-50-02.jpg

2020-07-03-13-39-38.jpg

2020-07-03-21-36-17.jpg

Το μονο σχολιο ειναι πως σε post apocalyptic σεναριο ερχομαι να σε βρω μαγκαιβερ μπας κ επιβιωσω.. Μονο με εσενα θα νικησουμε τις μηχανες😁... Σε πιο σοβαρη νοτα μου περισσευει ενα cpu block (αν εισαι αθηνα στειλε pm μηπως το θες να στο χαρισω) μπας κ σε σωσουμε απο εγκαυματα κ ρευματα😁.. Κριμα ειναι😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Τέρης Α. ωωωω τον τρελονε κατασκευη :) 

 

 

Στειλτο !!!!!!! να εχουμε και κονε για ρακορ.....

https://www.ekwb.com/job-openings/

 

Επεξ/σία από diaol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοκαιρακι ηρθε ...

Να αλλαξουμε νερα η ωρα ηρθε....

Μαζι με αυτα αλλαξα και σωληνες ..... 

Ξεκινησα να παω σε 19χ13 , αλλα να πω την αληθεια δεν μου αρεσε τοσο οσο ο ακρυλικος και ξαναγυρισα σε αυτον ..

 

IMG_20200705_030809_0.jpg

IMG_20200705_021623_0.jpg

IMG_20200628_210216_9.jpg

Επεξ/σία από diaol
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, diaol είπε

Καλοκαιρακι ηρθε ...

Να αλλαξουμε νερα η ωρα ηρθε....

Μαζι με αυτα αλλαξα και σωληνες ..... 

Ξεκινησα να παω σε 19χ13 , αλλα να πω την αληθεια δεν μου αρεσε τοσο οσο ο ακρυλικος και ξαναγυρισα σε αυτον ..

IMG_20200705_030809_0.jpg

Κ καλα εκανες νομιζω 19χ13 θα ηταν πολυ μεγαλοι οπτικα.. Τωρα εισαι 16 mm? Φτου μη το ματιασουμε.. 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, niko13 είπε

Κ καλα εκανες νομιζω 19χ13 θα ηταν πολυ μεγαλοι οπτικα.. Τωρα εισαι 16 mm? Φτου μη το ματιασουμε.. 

Μπουκωνε με τον ΖΜΤ οπτικα και δεν ηταν τοσο ωραιο να σου πω την αληθεια ... 

16mm ειμαι ναι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, diaol είπε

Μπουκωνε με τον ΖΜΤ οπτικα και δεν ηταν τοσο ωραιο να σου πω την αληθεια ... 

16mm ειμαι ναι 

Ναι η αληθεια ειναι πως φαινεται πιο ωραιο οποτε την αξιζε την αλλαγη. Ηρωας που το εκανες κατακαλοκαιρο.. Θα ιδρωνα και με το air condition ανοιχτο. Αντε να σε αφηνω σιγα σιγα να το χαζεψεις λιγο, μη σε κραταω😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...