Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τελικά τα b grade  προϊόντα της alphacool ψιλοαξιζουν, πήρα ένα 280αρι ψυγείο 20 ευρώ, φαίνεται να έχει ελαφριά χρήση και δεν έχει λογότυπο πάνω

PSX_20200730_204229.jpg.23faa0444ee0707cd39be2c2c4845ca4.jpg

PSX_20200730_204252.jpg.c032f7aeb9ed0b358877ac4f6a6f14c9.jpg

Έχεις λινκ μπρο; Θέλω να δω για 120xt45.

Θα ξαναπάς σε custom loop? :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έχεις λινκ μπρο; Θέλω να δω για 120xt45.

Εδω εισαι.. https://www.aquatuning.co.uk/b-grade/22798/b-ware-alphacool-nexxxos-xt45-full-copper-120mm?c=2797

Η https://www.aquatuning.de/gebrauchte-ware/26846/b-ware-alphacool-nexxxos-xt45-full-copper-120mm?c=407

Ωραιος ο akoinonitos👍

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έχεις λινκ μπρο; Θέλω να δω για 120xt45.

Θα ξαναπάς σε custom loop? :D

Δες και εδω εχε και αλλα πραγματακια ,για το eisbaer solo ειναι ρε να δω αν τα παει καλυτερα με 280αρι

https://www.alphacool.com/shop/b-grade/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας τα βγάζει και εσάς όλα γερμανικά ή φταίνε οι δυο βδομαδες που πήγα στην κωλοχωρα τους γμω τα cookies μου μέσα;

Ήρεμα ρωτάω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, niko13 είπε

Respect και στην φραπεδια! Επιτελους, δεν ειμαι ο μονος! 😁... To rad εχει και  extra εξοδο κατω για drain? 

Το απόγευμα παντα φραπέ :lol:

Όχι δεν έχει fillport αυτό είναι το παλιό σχέδιο. 

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Σας τα βγάζει και εσάς όλα γερμανικά ή φταίνε οι δυο βδομαδες που πήγα στην κωλοχωρα τους γμω τα cookies μου μέσα;

Ήρεμα ρωτάω :D

Άλλαξε τη γλώσσα, από default είναι γερμανικα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Τώρα με τις ζεστές τι θερμοκρασίες έχετε στα συστήματα σας;; idle-gaming-bencmarks..

Μισοπνευμονος... 😁( δηλ 9700k) στα 4.9 all core 1.26 v ειμαι idle στα 40 και gaming γυρω στους 65..αναλογα το benchmark ειναι και οι tempς.. Σε cinebench r20 ας πουμε παω πανω απο 70

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ 9700κ έχω 4.9 all core σε gaming παίζει 55-60.. αυτό που με ανησυχεί είναι η 5700 χτ την οποία έχω σε water block σε gaming μπορεί να φτάσει και τους 60 βαθμούς. ( Όταν την πρωτοεβαλα σε νερό στοκ έπαιζε 42-45 βαθμούς σε 100% load) συγκεκριμένα οι θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών έχουν ανέβει από τότε που έβαλα και 2ο ψυγείο το ekwb 360 slim classic. Παράξενο ξέρω δεν ξέρω τι φταίει

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Και εγώ 9700κ έχω 4.9 all core σε gaming παίζει 55-60.. αυτό που με ανησυχεί είναι η 5700 χτ την οποία έχω σε water block σε gaming μπορεί να φτάσει και τους 60 βαθμούς. ( Όταν την πρωτοεβαλα σε νερό στοκ έπαιζε 42-45 βαθμούς σε 100% load) συγκεκριμένα οι θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών έχουν ανέβει από τότε που έβαλα και 2ο ψυγείο το ekwb 360 slim classic. Παράξενο ξέρω δεν ξέρω τι φταίει

Εγω μια 2070s,max που εχω δει αυτες τις μερες ειναι 53, συνηθως στις temps που ειπες για gpu... Περιεργο, ιδιαιτερα αφου τη θυμασαι χαμηλοτερα, οχι ομως τιποτα ανησυχητικο..60 για gpu παλι δροσερα ειναι, βραζει κι ο τοπος.. .μηπως συγκρινεις το συστημα σου ας πουμε με ενα rad το χειμωνα κοντρα σε δυο rad το κατακαλοκαιρο? Η μιλαμε για συγκριση με περυσι το καλοκαιρι? Μπορει να εχεις κ καμμια 10-15αρα διαφορα στην ambient θερμοκρασια κ αυτο δυσκολα καλυπτεται με ψυγεια γι αυτο το λεω

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, niko13 είπε

Εγω μια 2070s,max που εχω δει αυτες τις μερες ειναι 53, συνηθως στις temps που ειπες για gpu... Περιεργο, ιδιαιτερα αφου τη θυμασαι χαμηλοτερα, οχι ομως τιποτα ανησυχητικο..60 για gpu παλι δροσερα ειναι, βραζει κι ο τοπος.. .μηπως συγκρινεις το συστημα σου ας πουμε με ενα rad το χειμωνα κοντρα σε δυο rad το κατακαλοκαιρο? Η μιλαμε για συγκριση με περυσι το καλοκαιρι? Μπορει να εχεις κ καμμια 10-15αρα διαφορα στην ambient θερμοκρασια κ αυτο δυσκολα καλυπτεται με ψυγεια γι αυτο το λεω

οχι μιλαω για το γεγονος πως μολις εβαλα το 2ο ψυγειο  απευθειας οι θερμοκρασιες πηγαν απο 42-45 σε 48-51 βαθμους. τωρα στο καλοκαιρι με βαρυ stress παει 60 παρα - 60 βαθμους

σε ξενα φορουμ που διαβασα για το συγκεκριμενο ψυγειο της ek λεγανε οτι δεν εχει καλες επιδοσεις το συγκεκριμενο ψυγειο.

επισης να αναφερω την διαταξη των ανεμηστηρων στον υπολογιστη. το κουτι ειναι το h500p mesh white - front exhaust- top exhaust και τελος ο πισω ανεμηστηρας δουλευει ως intake

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

οχι μιλαω για το γεγονος πως μολις εβαλα το 2ο ψυγειο  απευθειας οι θερμοκρασιες πηγαν απο 42-45 σε 48-51 βαθμους. τωρα στο καλοκαιρι με βαρυ stress παει 60 παρα - 60 βαθμους

σε ξενα φορουμ που διαβασα για το συγκεκριμενο ψυγειο της ek λεγανε οτι δεν εχει καλες επιδοσεις το συγκεκριμενο ψυγειο.

επισης να αναφερω την διαταξη των ανεμηστηρων στον υπολογιστη. το κουτι ειναι το h500p mesh white - front exhaust- top exhaust και τελος ο πισω ανεμηστηρας δουλευει ως intake

Έτσι όπως τα έχεις και τα δύο exhaust λογικό μου φαίνεται ρε συ να είναι χειρότερες, δεν βρισκουν αερα τα φανς να σπρωξουν ,γύρνα τα φάνς σε ένα ψυγείο να βάζουν τουλάχιστον και τσέκαρε διαφορές, το se όντως δεν έχει κανένα φοβερό performance αλλά δεν σημαίνει ότι θα σου κάνει τις θερμοκρασίες χειρότερες το είχα και εγώ. Κανε και μια δοκιμή με το πλαϊνό ανοιχτό να δεις πόσο θα πέσει η θερμοκρασία της κάρτας, 60 βαθμούς δεν είχα ποτέ στην vega 64  με ένα 360se και ένα 60αρι 360 της phobya που ήμουν 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη και τα δυο ψυγεια ειναι exchaust? Συνολο 6 fan  βγαζουν ενας βαζει?εγω εχω το ενα ψυγειο ιntake k το αλλο exchaust.. Γενικα προσπαθω να εχω εναν περισσοτερο fan να βαζει απο οτι εχω για να βγαζει...παιρνεις κ σκονη ετσι κ υπολειτουργουν νομιζω τα ψυγεια με το setup σου αδερφε μου

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως τα ιδια τεμπς με η χωρις το πλαινο τζαμι.. καμια διαφορα... το stress εγινε με gpu furmark. 

top radiator ειναι ενα 45αρι push pull exhaust. Το front μονο εναν 120αρι απο μεσα ως push exhaust και τους 2 200αριδες υποτιθετε ως pull αλλα γυρνανε πολυ αργα αμφιβάλλω αν κανουν δουλεια...

μου περνανε σεναρια απο το μυαλο μηπως επιασε αλγη το gpu block.. αν και προσφατα εριξα λιγο ξυδι για το ph.. τις βιδες που πιανει η gpu με το block τις ελενξα και πηρα τυχων κενα..

close side glass2.gif

IMG_20200731_194912.jpg

IMG_20200731_194856.jpg

IMG_20200731_194921.jpg

IMG_20200731_194936.jpg

IMG_20200731_194943.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

ακριβως τα ιδια τεμπς με η χωρις το πλαινο τζαμι.. καμια διαφορα... το stress εγινε με gpu furmark. 

top radiator ειναι ενα 45αρι push pull exhaust. Το front μονο εναν 120αρι απο μεσα ως push exhaust και τους 2 200αριδες υποτιθετε ως pull αλλα γυρνανε πολυ αργα αμφιβάλλω αν κανουν δουλεια...

μου περνανε σεναρια απο το μυαλο μηπως επιασε αλγη το gpu block.. αν και προσφατα εριξα λιγο ξυδι για το ph.. τις βιδες που πιανει η gpu με το block τις ελενξα και πηρα τυχων κενα..

close side glass2.gif

IMG_20200731_194912.jpg

IMG_20200731_194856.jpg

IMG_20200731_194921.jpg

IMG_20200731_194936.jpg

IMG_20200731_194943.jpg

Βάλε 3 ανεμιστήρες στο μπροστά ψυγείο να βάζουν ,βγάλε τους 2 200αριδες δεν κάνουν για ψυγείο είναι σαν να μην το έχεις το 360αρι μπροστά έτσι όπως είναι το setup Σου τωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...