Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό που υπάρχει ο sensor για να έχω καλύτερη ρύθμιση στους ανεμιστήρες.

@niko13 δείχνει να το υποστηρίζει με αυτό που έστειλες. Παρόλα αυτά έστειλα και στην ekwb να δούμε αν απαντήσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΚΑλησπέρα σας, 

έχετε δεί καθόλου το νέο υγρό της EK? Το Mystic Fog? Φαίνεται ωραίο αλλα σκέφτομαι μήπως δημιουργεί προβλήματα όπως κάποια άλλα solid. Τι λέτε?

Υ.Γ. @Tenshi Fox3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, denis_kos είπε

ΚΑλησπέρα σας, 

έχετε δεί καθόλου το νέο υγρό της EK? Το Mystic Fog? Φαίνεται ωραίο αλλα σκέφτομαι μήπως δημιουργεί προβλήματα όπως κάποια άλλα solid. Τι λέτε?

Έχει και μονόκερο του μπουκαλάκι.Σοβαρά τώρα,μήν μπλέξεις...

9 λεπτά πριν, denis_kos είπε

Υ.Γ. @Tenshi Fox3...

Jettison /all, split-S, full AB και chaff μέχρι να σβήσει ο ήλιος 🤣

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, pagratios είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις.

@Tenshi Η μητρική  Asus Prime x470 Pro έχεις τα εξής
AIO_PUMP connector (1 x 4 -pin)
W_PUMP+ connector (1 x 4 -pin)
T_Sensor Connector

δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά ειναι αυτό που έλεγες για temp sensor, και εκεί τι ακριβώς μπαίνει? Είναι κάποιο άλλο εξάρτημα που χρειάζομαι?
το Bykski είναι απο κίνα ή από Ευρώπη?

Θα κάνω μία πρώτη προσπάθεια με το τι χρειάζομαι αλλά μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια στο πόσα και τι fitting θα χρειαστούν

edit: κοιτώντας λίγο στο site της ekwb ενώ έχει gpu waterblock για την GV-N2080WF3OC-8GC δεν φαίνεται να έχει για την GV-N2080WF3-8GC. Ξέρει κάποιος αν τα 2 μοντέλα της gigabyte είναι συμβατά μεταξύ τους?

Και η  απλή και η oc χρησιμοποιούν το reference pcb οπότε δεν έχουν διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις πήρα απάντηση από την EKWB με το PCB των 2 καρτών και δείχνουν τις διαφορές. Παρότι στο core και ram είναι ίδια φαίνεται να έχουν κάποιες μικρές διαφορές στα 4pin επάνω. Δεν ξέρω αν ωστόσο θα μπορούσε να μπει

GV-N2080WF3-8GC

 

GV-N2080-WF3-8-GC.png

GV-N2080WF3OC-8GC

GV-N2080-WF3-OC-8-GC.png

 

 

Επεξ/σία από pagratios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, pagratios είπε

Μόλις πήρα απάντηση από την EKWB με το PCB των 2 καρτών και δείχνουν τις διαφορές. Παρότι στο core και ram είναι ίδια φαίνεται να έχουν κάποιες μικρές διαφορές στα 4pin επάνω. Δεν ξέρω αν ωστόσο θα μπορούσε να μπει

GV-N2080WF3-8GC

GV-N2080-WF3-8-GC.png

GV-N2080WF3OC-8GC

GV-N2080-WF3-OC-8-GC.png

Κοιτώντας την λίστα της ekwb με τις complatible cards το βύσμα στο πίσω μέρος το είχαν πολλές αλλά καμία τα 4 pin στο πάνω μέρος

Δεν μπορουσε να σου πει σιγουρα η εκ? Μπορεις να δεις κ εδω https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://gpu.watercool.de/WATERCOOL_HEATKILLER_GPU_Compatibility.pdf&ved=2ahUKEwig9avgttXsAhXLzqQKHRRcA9E4ChAWMAB6BAgGEAE&usg=AOvVaw0BIPZYeQKDQXNjcqJmDTqK σελιδα 7 εχει την καρτα σου.. Κοιτας τα serial των block k googlareis 😁Αλλα οχι αν ειναι revision 1 οπως θα δεις. Τωρα που το βλεπεις αυτο δεν ξερω.. Ισως στο gpu z? Θα σου ελεγα για alphacool αλλα κ αυτοι εχουν μονο την oc εκδοση στη λιστα οποτε θα βρεθεις στην ιδια θεση.. Το λογικο ειναι πως θα μπαινει αλλα δεν το ρισκαρω μη με βριζεις μετα😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τις επόμενες μερες θα αλλάξω κουτί και θα καθαρίσω τη λούπα. Επειδή έχω ξεμείνει από θερμοαγώγιμη πάστα ποια λέτε να πάρω; Έλεγα, λόγω καλής τιμής να πάρω την EK Ectotherm. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, niko13 είπε

Δεν μπορουσε να σου πει σιγουρα η εκ? Μπορεις να δεις κ εδω https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://gpu.watercool.de/WATERCOOL_HEATKILLER_GPU_Compatibility.pdf&ved=2ahUKEwig9avgttXsAhXLzqQKHRRcA9E4ChAWMAB6BAgGEAE&usg=AOvVaw0BIPZYeQKDQXNjcqJmDTqK σελιδα 7 εχει την καρτα σου.. Κοιτας τα serial των block k googlareis 😁Αλλα οχι αν ειναι revision 1 οπως θα δεις. Τωρα που το βλεπεις αυτο δεν ξερω.. Ισως στο gpu z? Θα σου ελεγα για alphacool αλλα κ αυτοι εχουν μονο την oc εκδοση στη λιστα οποτε θα βρεθεις στην ιδια θεση.. Το λογικο ειναι πως θα μπαινει αλλα δεν το ρισκαρω μη με βριζεις μετα😁

Ρώτησα ξανά και βλέπουμε

Από HWInfo

image.png.675583f6e67b805afaa741dfdad97611.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, pagratios είπε

Ρώτησα ξανά και βλέπουμε

Από HWInfo

image.png.675583f6e67b805afaa741dfdad97611.png

Καλα εκανες κ ρωτησες γιατι απο οτι βλεπω ειναι revision 1 οποτε ακυρο το heatkiller.. Για καποιο λογο τις revision 1 δεν τις δειχνει σαν reference pcb αλλα custom.. Κ δεν εχουν block γι αυτη..

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησαν δυστυχώς

 

Αναφορά σε κείμενο

Hello again,

thank you for your reply.
Unfortunately, at the moment we do not have any compatible water block for the mentioned graphics card.

Thank you for understanding.

Best regards,
Gasper

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Psyber said:

παιδιά τις επόμενες μερες θα αλλάξω κουτί και θα καθαρίσω τη λούπα. Επειδή έχω ξεμείνει από θερμοαγώγιμη πάστα ποια λέτε να πάρω; Έλεγα, λόγω καλής τιμής να πάρω την EK Ectotherm. Τι λέτε;

παιδιά για βοηθήστε λίγο!!!! ποια λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Psyber είπε

παιδιά για βοηθήστε λίγο!!!! ποια λέτε;

Νομιζω δεν έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους οι γνωστές μάρκες....οποτε οποια διαλέξεις θα κανεις σωστά τη δουλειά σου.Εγω χρησιμοποιω την ARCTIC MX 4 και δεν ειχα προβλημα.Ισως κάποιες στεγνώνουν πιο γρήγορα απο καποιες αλλες αλλα θεωρω πως στον χρόνο πανω ολοι κανουμε ενα refresh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στην ξενέρα μου που δεν επίσημα δεν είναι συμβατή κοιτούσα το waterblock να δω μήπως χωράει και που πέφτει και βλέπω αυτό

image.png.58857e954d0beee6bdf95915f9281916.pngπου είναι ακριβώς εκεί που είναι τα pin στην δική μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...