Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, alexopth είπε

Καλησπέρα, χτίζω ένα ζευγάρι υδροψύξεις (όχι για PC) και χρειάζομαι λίγο τη γνώμη των έμπειρων. Χρειάζεται να απάγω 400W. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ Coolermaster 360 στα 330W και δεν τα πάει άσχημα, είμαι +25 ambient, χρειάζεται όμως να ανέβω, οπότε θα παω σε custom loop, 20% καλύτερο αν είναι είμαστε οκ. Επίσης θέλω αξιοπιστία στο σύστημα.

1.  Ψυγείο έχει παρθεί, είναι το Black Ice Nemesis GTX360. 

2. Ανεμιστηράκια σκέφτομαι τα Corsair ML 120 με άσπρο LED. Γενικά δε θέλω  RGB, θα έχω μονοχρωματισμό, αλλά σκέφτομαι και τα Noctua, δυστυχως δεν εχουν καθολου φωτισμό, αλλά έχουν μεγάλη διαφορά θα το σκεφτώ. Τα corsair  στεκονται η είναι μάπα?

3. block σκέφτομαι techN ή heatkiller IV

4. reservoir κατι φτηνό που να μην πιάνει πολύ χώρο.  π.χ. https://www.e-shop.gr/aqua-computer-aquatube-g1-4-delrin-black-p-PER.816683

5. Αντλία νομίζω οτι μου κάνει αυτη, https://www.e-shop.gr/raijintek-rai-pm5-pump-stand-p-PER.816286, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μου είπαν για D5, αλλά μου φαίνεται οτι ξεφεύγω, γιατί θέλει και βάση?

6. Υγρό mayhem, απ' όσο 'εψαξα.

7. Σωλήνα mayhem clear, δε με πειράζει να μην είναι clear. θέλω την πιο αξιόπιστη. Επίσης τι σημαίνει 10/13? εσωτερικά είναι 10 και εξωτερικά 13? 

8. Τι άλλο χρειάζομαι? Μόνο αυτά https://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-acf-fitting-13-10mm-g1-4-nickel-p-PER.642735 (6) φτάνουν? Η θέλω και κάτι άλλο?

9. Την αντλία τη βάζω μετά το ψυγείο για να μην έχει υψηλές θερμοκρασίες?

1) Το gtx δουλεύει καλύτερα σε μεσαίες προς υψηλές στροφές ανεμιστήρα. Για ποιο ησυχία, κοίτα τι gts. Αν δε σε νοιάζει ο θόρυβος, gtr

2) Και πάλι, ανάλογα το θόρυβο που θες. Αν κοιτάς σχέση ησυχίας και απόδοσης, noctua nf-a12x25

3) επειδή ήμουν σε παρόμοια κατάσταση, heatkiller. Αξιοπιστία και απόδοση. Η techN είναι σχετικά νέα εταιρεία και δεν εμπιστεύομαι plexi/acrylic blocks όταν θέλω αξιοπιστία.

4) heatkiller tube ή τα καινούρια της aquacomputer. Θέμα γούστου.

5) d5, όλες ίδιες είναι, το σήμα αλλάζει.

6) mayhems x1

7) watercool zmt. Λίγο καλύτερη από αυτή της Ek

9) Αντλία πάντα μετά το reservoir

 

 

 

Επεξ/σία από purif
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, purif είπε

1) Το gtx δουλεύει καλύτερα σε μεσαίες προς υψηλές στροφές ανεμιστήρα. Για ποιο ησυχία, κοίτα τι gts. Αν δε σε νοιάζει ο θόρυβος, gtr

2) Και πάλι, ανάλογα το θόρυβο που θες. Αν κοιτάς σχέση ησυχίας και απόδοσης, noctua nf-a12x25

3) επειδή ήμουν σε παρόμοια κατάσταση, heatkiller. Αξιοπιστία και απόδοση. Η techN είναι σχετικά νέα εταιρεία και δεν εμπιστεύομαι plexi/acrylic blocks όταν θέλω αξιοπιστία.

4) heatkiller tube ή τα καινούρια της aquacomputer. Θέμα γούστου.

5) d5, όλες ίδιες είναι, το σήμα αλλάζει.

6) mayhems x1

7) watercool zmt. Λίγο καλύτερη από αυτή της Ek

9) Αντλία πάντα μετά το reservoir

 

 

 

7) Watercool ZMT , λίγο καλύτερη απο της ΕΚ τι εννοεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, diaol είπε

7) Watercool ZMT , λίγο καλύτερη απο της ΕΚ τι εννοεις ? 

To αντίστοιχο ΖΜΤ της Watercool (EPDM). Σαν υλικά είναι τα ίδια αλλά έχω διαβάσει για consistency issues στο ΖΜΤ της ΕΚ, ενώ από Watercool όχι. Γενικά τα προϊόντα της ΕΚ δε τα έχω και σε μεγάλη εκτίμηση ως προς την ποιότητά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραγγελίες δόθηκαν, ευχαριστώ πάρα πολύ όλους η βοήθειά σας ήταν πολύ σημαντική στις αποφάσεις μου, μιας και δεν είχα ιδέα πριν από την επικοινωνία μαζί σας. Οι αποφάσεις ήταν οι εξής:

1. Black Ice GTX 360 , διότι την είχα βρει σε καταπληκτική τιμή, οπότε δεν το σκέφτηκα πολύ.

2. Ανεμιστήρες πήρα τελικά Corsair ML120, γιατί τους βρήκα με value pack, σύνολο 77 ευρώ και τους 6. Τους Arctic τους φοβήθηκα λίγο για την ποιότητά τους, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά τεσπα. Οι Noctua είναι οι καλύτεροι από όλους, αλλά πολύ ακριβοί, ίσως τους προτιμήσω στο production.

3,5. Reservoir, αντλία από AlphaCool, combo, αυτό που μου προτείνατε.

4. Τελικά, heatkiller IV copper.

6. Υγρό mayhem X1 UV clear

7. Tube ZMT watercool, torque connectors 10/16

Αυτά, θα ποστάρω ξανά όταν το συνδέσω και θα σας πω ισχύ που απορροφά και διαφορά από την ΑΙΟ thermaltake που εχω τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, purif said:

To αντίστοιχο ΖΜΤ της Watercool (EPDM). Σαν υλικά είναι τα ίδια αλλά έχω διαβάσει για consistency issues στο ΖΜΤ της ΕΚ, ενώ από Watercool όχι. Γενικά τα προϊόντα της ΕΚ δε τα έχω και σε μεγάλη εκτίμηση ως προς την ποιότητά τους.

Σε αυτό που λές να προσθέσω ότι στα fins του waterblock όταν το άνοιξα για καθάρισμα, είχα εντοπίσει μικροσκοπικά σωματίδια από το σωλήνα zmt, οπότε αυτό ενδέχεται να έχει να κάνει με αυτό που αναφέρεις.  Ωστόσο κάποιο λειτουργικό πρόβλημα δεν έχω εντοπίσει σε όλο το διάστημα που το χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Psyber είπε

Σε αυτό που λές να προσθέσω ότι στα fins του waterblock όταν το άνοιξα για καθάρισμα, είχα εντοπίσει μικροσκοπικά σωματίδια από το σωλήνα zmt, οπότε αυτό ενδέχεται να έχει να κάνει με αυτό που αναφέρεις.  Ωστόσο κάποιο λειτουργικό πρόβλημα δεν έχω εντοπίσει σε όλο το διάστημα που το χρησιμοποιώ.

Μήπως ήταν σκουπιδάκια από το radiator; Δεν έχω ακούσει παρόμοιο θέμα για τους zmt. Συνήθως κάποια μικροπροβληματάκια με τα fittings έχω δει. Λειτουργικό πρόβλημα δε θα βγάλουν αλλά αφού ο φίλος σκέφτεται να πάρει το block της watercool, ας πάρει τους σωλήνες από εκεί, θα γλυτώσει και τα πάρα πολλά μεταφορικά της EK (εκτός και αν τα βρει από Ελλάδα, οπότε πάσο). Μία σημείωση μόνο, οι σωλήνες EPDM από watercool δεν είναι ματ όπως της EK αλλά πιο glossy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια 3090 520w κατανάλωσης πόσο χαμήλα θα έπεφτε με custom WC σε ~22-25 ambient δώματιο? Τι προτείνεται, είμαι άσχετος με custom, κάτι εύκολο στο maintenance και χωρίς πολλές πιθανότητες failure. Δύο 360αρια ψυγεία για μια κάρτα έχουν νόημα? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, purif είπε

To αντίστοιχο ΖΜΤ της Watercool (EPDM). Σαν υλικά είναι τα ίδια αλλά έχω διαβάσει για consistency issues στο ΖΜΤ της ΕΚ, ενώ από Watercool όχι. Γενικά τα προϊόντα της ΕΚ δε τα έχω και σε μεγάλη εκτίμηση ως προς την ποιότητά τους.

Δεν ηξερα οτι εχουνε και αλλες εταιριες ZMT . 

Ωραιος! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 2:10 ΜΜ, Herald είπε

Μια 3090 520w κατανάλωσης πόσο χαμήλα θα έπεφτε με custom WC σε ~22-25 ambient δώματιο? Τι προτείνεται, είμαι άσχετος με custom, κάτι εύκολο στο maintenance και χωρίς πολλές πιθανότητες failure. Δύο 360αρια ψυγεία για μια κάρτα έχουν νόημα? 

Λιγο δυσκολο να βρεις waterblock για την καρτα σου ,τουλαχιστον προς το παρον δεν βλεπω κατι απο ek/alphacool τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Λιγο δυσκολο να βρεις waterblock για την καρτα σου ,τουλαχιστον προς το παρον δεν βλεπω κατι απο ek/alphacool τουλαχιστον

Ναι το έχω δει, θα πάρω τα ρίσκα μου 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 2:10 ΜΜ, Herald είπε

Μια 3090 520w κατανάλωσης πόσο χαμήλα θα έπεφτε με custom WC σε ~22-25 ambient δώματιο? Τι προτείνεται, είμαι άσχετος με custom, κάτι εύκολο στο maintenance και χωρίς πολλές πιθανότητες failure. Δύο 360αρια ψυγεία για μια κάρτα έχουν νόημα? 

Δύο 360αρια για μια κάρτα είναι απλά υπερβολή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Papanikolis said:

Δύο 360αρια για μια κάρτα είναι απλά υπερβολή..

Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν παίρνει το κουτί σου 2 360, τότε είναι επαρκή για cpu και gpu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...