Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2020 στις 3:43 ΜΜ, CheeBam είπε

Αδερφέ έχω molex κολλητήρι και καλάι Το θέμα ομως ειναι τώρα που το ξανασκέφτομαι ότι για να φαίνεται το χρώμα θα πρέπει να επικρατεί και σκοτάδι! Την ημέρα για παράδειγμα δεν θα φαίνεται !!! Κανα παραφλου απο αυτα που βαζουμε στο αυτοκίνητο κάνει ? 🤣😂

κανει, σε πρασινο ετοιμο προς χρηση που εχω βαλει εγω λαμπει μερα νυχτα. δε θελει καν uv λαμπα. απλα δεν εχεις επιλογες στα χρωματα. εγω ηθελα ουτως η αλλως πρασινο για ενα δευτερο buildακι που εφτιαξα. Θα το ποσταρω και αυτο μιας που μου το θυμησες. 

 

 

 

Επεξ/σία από ksaderfoss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update στο pc των δικών μου με οτι ειχα απο spare parts hardware και w/c , απο ενα pentium 10 ετιας σε 7700κ 

Photo 14-5-20, 20 09 05.jpg

Photo 26-4-20, 16 34 15.jpg

Photo 14-5-20, 20 14 57.jpg

 

 

Επεξ/σία από ksaderfoss
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ksaderfoss είπε

Update στο pc των δικών μου με οτι ειχα απο spare parts hardware και w/c , απο ενα pentium 10 ετιας σε 7700κ 

Photo 14-5-20, 20 09 05.jpg

Photo 26-4-20, 16 34 15.jpg

Γιώργο χρησιμοποιείται άφοβα το παραφλου αυτοκινήτου ???ή κάνετε πλάκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, diaol είπε

Γιώργο χρησιμοποιείται άφοβα το παραφλου αυτοκινήτου ???ή κάνετε πλάκα?

οχι καμια πλακα, τρεχει κανα 5 μηνο χωρις προβλημα και φυσικα καθολου καταλοιπα. Το εβαλα καθως ηθελα να βαλω αμεσα υγρο για να μην περιμενω. Γενικα g12 αντιψυκτικα δεν κανουν κακο,

προσωπικα σε ολα μου τα builds παιζω με ek solid κατα βαση αλλα αυτο ηταν το μονο που κολλαγε αυτο το πρασινο αλλα και για να το δοκιμασω στην πραξη το εβαλα. Zero issues.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ksaderfoss είπε

οχι καμια πλακα, τρεχει κανα 5 μηνο χωρις προβλημα και φυσικα καθολου καταλοιπα. Το εβαλα καθως ηθελα να βαλω αμεσα υγρο για να μην περιμενω. Γενικα g12 αντιψυκτικα δεν κανουν κακο,

προσωπικα σε ολα μου τα builds παιζω με ek solid κατα βαση αλλα αυτο ηταν το μονο που κολλαγε αυτο το πρασινο αλλα και για να το δοκιμασω στην πραξη το εβαλα. Zero issues.

Θα την κάνω την κίνηση σίγουρα ,αφού δεν αφήνει και κατάλοιπα.ευχαριστω!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2020 στις 2:00 ΜΜ, diaol είπε

Γιώργο χρησιμοποιείται άφοβα το παραφλου αυτοκινήτου ???ή κάνετε πλάκα?

Αν θέλεις όλα τα parts του loop να καταλήξουν στα σκουπίδια όσο θα αντέξει μέχρι να βουλώσει από τα άλγη που θα γεμίσει ολόκληρη feel free to use

01.jpg.4dc79322853854694cb874603f73759f.jpg02.jpg.ffe6ed841e18d19100fbb6188f4b0d1b.jpg03.jpg.25dbf313a3767d9e3368c5d4202cc903.jpg01.jpg.b037daaed771c3ea61ac21092953d50b.jpg02.jpg.e24b5ad351f963b4edbd960fb504d4d0.jpg

Tις είχα ξανά ανεβάσει ένα σύστημα όπου ο χρήστης του χρησιμοποιούσε parafloo, το σύστημα από ότι θυμάμαι ήρθε μετά από διαρροή γιατι ο ένας σωλήνας αν και εύκαμπτος είχε μετατραπεί σε πλαστικό και έσπασε, εννοείται δε ότιι όλα τα parts πήγαν στα σκουπίδια είναι φωτό από το αρχείο μου, ενδεικτικά όλη η λούπα ήταν γεμάτη με αυτή την πράσινη αηδία όπου έβγαινε μόνο με ξύσιμο με κατσαβίδι πρακτικά είχε γύνει ένα σώμα, τα ψυγεία βουλωμένα, ε τι βατράχια μανιτάρια θα ζούσαν εκεί μέσα κάνεις δεν ξέρει

Και επίσης το parafloo έχει σάκχαρα που είναι φαγητό για την ανάπτυξη μικροοργανισμών,  φυσικά κανένα inhibitor για χρήση με διαφορετικά μέταλλα και επίσης δεν έχει την ίδια ροικότητα με ένα premixed έτοιμο υγρό υδρόψυξης.

Κατι που δεν πρέπει να  μπερδεύεται είναι ότι ναι μεν μοιάζει η λούπα με το σύστημα ψύξης του κινητήρα ενός υδρόψυκτου αυτοκινήτου ΑΛΛΑ δεν έχουν ουσιαστικά καμία σχέση, το υγρό σε ενα watercooling loop θα έχει μια θερμοκρασία 25-30 μάξ βαθμών σε ένα κακοστημένο  κύκλωμα μέσες άκρες, στο αυτοκίνητο, η θερμοκρασία του ψυκτικού είναι φυσιολογικό να βρίσκεται από 85-100 βαθμούς κελσίου γιατί ο σκοπός εδώ είναι να διατηρείται ο κινητήρας σε μια Χ βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας, με θερμοκρασία ψυκτικού 90 βαθμών και ένα κλειστό κύκλωμα ψύξης υπό πίεση ΔΕΝ αναπτύσσονται βατραχάκια όπως αν τοποθετηθεί το ίδιο υγρό σε έναν υπολογιστή, από το κύκλωμα ψύξης του κινητήρα έχουμε στο αυτοκίνητο θέρμανση το χειμώνα με μια αλουμινένια ψύκτρα που υπάρχει μέσα στην καμπίνα των επιβατών συνήθως χαμηλά στα πόδια του συνοδηγού, ή αλλίως ψυγείο καλοριφέρ όπως αποκαλείται σωστά, αν δείτε ένα μοιάζει με ενα μικτό 120αρι μονό ψυγεία υρδρόψυξης και φυσικά είναι αλουμινένιο

 

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα gpu waterblocks έχουν κάποιο συγκεκριμένο όριο tdp και αν ναι πόσο είναι; Ξέρω ότι παίζει πρωταρχικό ρόλο το πόσα ψυγεία έχεις.  Αναφέρομαι αποκλειστικά για τα block στο αν έχουν ταβάνι στο θέμα απαγωγής θερμότητας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Παιδιά τα gpu waterblocks έχουν κάποιο συγκεκριμένο όριο tdp και αν ναι πόσο είναι; Ξέρω ότι παίζει πρωταρχικό ρόλο το πόσα ψυγεία έχεις.  Αναφέρομαι αποκλειστικά για τα block στο αν έχουν ταβάνι στο θέμα απαγωγής θερμότητας

Οχι δεν εχουν,οπως το εχεις στο μυαλο σου ειναι.. Τα ψυγεια οριζουν το tdp που μπορει να αποβαλει το συστημα σου... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, την γνωμη σας θελω για τα temps της καρτας μου, οι δοκιμες γινονται με το furmark idle ειμαι καλα? η καρτα ειναι oc + 50% power limit.  στο load το hotspot βαραει ανετα 70+ βαθμους ειναι νορμαλ? επισης στο furmark εχει την επιλογη post fx οπου αν το επιλεξεις μου τραβαει στο στρες ~330watt και το hotspot βαραει 98 βαθμους.. μηπως δεν εχει καλη επαφη το block με το die της 5700 χτ? 

idle temps.gif

load temps.gif

extreme temps.gif

....gif

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είμαι σε φάση upgrade της λούπας,

εχω πάρει μέχρι στιγμής :

EK zmt 12/16 -3m

ΕK Cryofuel

1x EK Torque angled 90

Μου έχουν μείνει 6x Ekwb EK-Torque STC να παραγγείλω..

Και σκέφτομαι : γωνίες 45 μοιρών να παρω 1-2 η 5 όπως τα εχω υπολογίσει??Η θα είναι υπερβολή?

Μερικες  παλιές pics π είχα :

Spoiler

Screenshot_6.jpg.de436c0f08056ed942ad58c6229a3d98.jpg

Spoiler

Screenshot_4.jpg.d1c6112f5642929fed4cb9528225ccc4.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Καλησπέρα,

Είμαι σε φάση upgrade της λούπας,

εχω πάρει μέχρι στιγμής :

EK zmt 12/16 -3m

ΕK Cryofuel

1x EK Torque angled 90

Μου έχουν μείνει 6x Ekwb EK-Torque STC να παραγγείλω..

Και σκέφτομαι : γωνίες 45 μοιρών να παρω 1-2 η 5 όπως τα εχω υπολογίσει??Η θα είναι υπερβολή?

Μερικες  παλιές pics π είχα :

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_6.jpg.de436c0f08056ed942ad58c6229a3d98.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_4.jpg.d1c6112f5642929fed4cb9528225ccc4.jpg

Οσο πιο απλη η λουπα με λιγοτερες γωνιες κλπ τοσο καλυτερα! Μη ξεχασεις το allen key για το σφιξιμο των EK-torque fittings σε περιπτωση που δεν εχεις :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Καλησπέρα,

Είμαι σε φάση upgrade της λούπας,

εχω πάρει μέχρι στιγμής :

EK zmt 12/16 -3m

ΕK Cryofuel

1x EK Torque angled 90

Μου έχουν μείνει 6x Ekwb EK-Torque STC να παραγγείλω..

Και σκέφτομαι : γωνίες 45 μοιρών να παρω 1-2 η 5 όπως τα εχω υπολογίσει??Η θα είναι υπερβολή?

Μερικες  παλιές pics π είχα :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_6.jpg.de436c0f08056ed942ad58c6229a3d98.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_4.jpg.d1c6112f5642929fed4cb9528225ccc4.jpg

Μπορεις κ χωρις καθολου angled fittings με μαλακο σωληνα αν θες.. Περισσοτερο οπτικο θα ειναι το θεμα. Με angled fittings στις δυο ακρες μπορεις να κανεις σχεδον ολες τις σωληνωσεις να μοιαζουν με ευθεια γιατι γλιτωνεις μια γωνια σε καθε ακρη που αλλιως θα εκανε ο σωληνας.Προσωπικα οταν εκανα μεταβαση σε hard tube βρηκα τα 90 degree πολυ πιο χρησιμα απο τα 45 που ειχα αν θες να το σκεφτεις κ αυτο για το μελλον. Μην φοβασαι τις γωνιες τοσο πολυ στη λουπα οι συγχρονες αντλιες ειναι τερατα. Στη λουπα της φοτο γινεται της ορθης γωνιας σκοπιμα, για το οπτικο του πραγματος και εχει δυο ψυγεια τα οποια δεν εχω προβλημα να τα δουλεψω με μια d5 στο 70%,μεχρι εκει χρειαζεται να την παω. 

IMG_20200904_183332_compress21.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, niko13 είπε

Μπορεις κ χωρις καθολου angled fittings με μαλακο σωληνα αν θες.. Περισσοτερο οπτικο θα ειναι το θεμα. Με angled fittings στις δυο ακρες μπορεις να κανεις σχεδον ολες τις σωληνωσεις να μοιαζουν με ευθεια γιατι γλιτωνεις μια γωνια σε καθε ακρη που αλλιως θα εκανε ο σωληνας.Προσωπικα οταν εκανα μεταβαση σε hard tube βρηκα τα 90 degree πολυ πιο χρησιμα απο τα 45 που ειχα αν θες να το σκεφτεις κ αυτο για το μελλον. Μην φοβασαι τις γωνιες τοσο πολυ στη λουπα οι συγχρονες αντλιες ειναι τερατα. Στη λουπα της φοτο γινεται της ορθης γωνιας σκοπιμα, για το οπτικο του πραγματος και εχει δυο ψυγεια τα οποια δεν εχω προβλημα να τα δουλεψω με μια d5 στο 70%,μεχρι εκει χρειαζεται να την παω. 

IMG_20200904_183332_compress21.jpg

Πολυ ομορφο οπτικα αποτελεσμα! Τα hard tubes μετρανε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Πολυ ομορφο οπτικα αποτελεσμα! Τα hard tubes μετρανε..

Ευχαριστω φιλε μου. Επειδη αντιλαμβανομαι πως μιλαω σε αρρωστους σαν εμενα ας πουμε πως αξιζει το οπτικο του πραγματος.. . Στην πραγματικοτητα ομως δεν κερδιζεις κ τιποτα σε performance....οποτε οποιον δεν τον τρωει ο ποπος του καλυτερα😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...