Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, discoboyminimal είπε

Καλησπερα !
εχω ρε σεις μια custom εδω και 1.5 χρονο , ολα ειναι τις EK.δουλευω με υγρο cryofluid clear και τωρα που επεσε η σταθμη του res , ειπα αντι να συμπληρωσω να κανω μια αλλαγη ολο το υγρο και ειδα τα παρακατω :

απ οτι φαινεται και στο res αλλα και σε καποια σημεια του tube βλεπω να μεγαλωνουν φυκια..λιγο πρασινιζει

οκ  θα το λυσω και θα καθαριζω το μπλοκ. αλλα με τι προτεινεται να κανω πλυσιμο το υπολοιπο συστημα?

8FD31F57-517C-497F-B670-988255D87255.jpeg

DD1EE461-F6A7-4B2E-835A-C997DD1E5B9D.jpeg

F5CC072C-5FDB-4208-BD13-5630473E3429.jpeg

Περίεργο ρε φίλε μου,το χτυπάει από πουθενά ο ήλιος?άλγη δεν έχω ξαναδεί σε loop.Τα λύνεις όλα όπως είπες ,cpu block και reservoir καθαρίζονται σαν καινουργια.Το θέμα είναι τα άτιμα τα ψυγεια.Εγω θα δοκίμαζα ζεστό νερό με λίγο άσπρο ξύδι και καλό κούνημα να δούμε τι θα βγαλουν.Σωληνες πέταμα εννοείται και αν δεν είναι το αισθητικό κομμάτι στη μέση για δεν δοκιμάζεις zmt αυτήν την φορά.?

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
49 minutes ago, pagratios said:

Για cpu & gpu blocks η watercool θεωρείτει καλή?

Ναι εννοείται και από τις καλύτερες μάλιστα. Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει με τις τελευταίες πλατφόρμες αλλά ότι έχει περάσει από τα χέρια μου ήταν ποιοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι καταλαβαινω ειναι απο compression fittings αυτο που δειχνεις και ειναι αυτο που ασφαλιζει τον σωλινα ???

αν οντως ειναι αυτο, δεν νομιζω να βρεις μονο αυτο. πρεπει να παρεις ολοκληρο fitting 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

αποτι καταλαβαινω ειναι απο compression fittings αυτο που δειχνεις και ειναι αυτο που ασφαλιζει τον σωλινα ???

αν οντως ειναι αυτο, δεν νομιζω να βρεις μονο αυτο. πρεπει να παρεις ολοκληρο fitting 

οχι ειναι female to female adapter.

Βαζω και λινκ

https://www.ekwb.com/shop/ek-af-extender-12mm-f-f-g1-4-black

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

ααααααα γραψε λαθος τοτε

για να βαλεις drain port το θελεις?

εδω εισαι https://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-af-extender-12mm-f-f-g1-4-black-p-PER.644973

επειδη εχω παρει ενα εξωτερικο ψυγειο, ουσιαστικα το θελω για να κουμπωσω τα quick disconnect. δε με βολευει να τα κουμπωσω κατευθειαν πανω στο reservoir του ΜΟRA. ετσι σκεφτηκα να μπουνε στο μεσο της διαδρομης του σωληνα και αυτο γινεται μονο με αυτα τα fittings.

Αυτο του eshop το ειδα αλλα δυστυχως δεν ειναι ετοιμοπαραδοτα, και εχω μονο το ΣΚ διαθεσιμο.

Επισης δεν ειναι απαραιτητο να ειναι της EK. Γι αυτο εγραψα εδω μηπως εχει καποιος κανα δυο spare που να μην τα χρειαζεται.

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα

αν και δεν νομιζω να εχω αλλα μολις γυρισω σπιτι θα κοιταξω στην εργαλειοθήκη μου με τα w/c stuff και θα σου πω.

αν εχω ευχαριστως να στα δωσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

καταλαβα

αν και δεν νομιζω να εχω αλλα μολις γυρισω σπιτι θα κοιταξω στην εργαλειοθήκη μου με τα w/c stuff και θα σου πω.

αν εχω ευχαριστως να στα δωσω 

Ευχαριστω πολυ οπως και να χει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να κάνεις δουλειά (λογικά) και με T-splitter, αφού και αυτό είναι F-F.Απλά θα χρειαστεί να βάλεις ένα plug στην G1/4 που θα μείνει κενή.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Μπορείς να κάνεις δουλειά (λογικά) και με ένα T-splitter, αφού και αυτό είναι F-F.Απλά θα χρειαστεί να βάλεις ένα plug στην G1/4 που θα μείνει κενή.

Τη σκεφτηκα και αυτη την επιλογη αλλα ουτε αυτα υπαρχουν καπου διαθεσιμα. Γενικα υπαρχει καποιο μαγαζι με water cooling parts που να εχει στοκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά μαγαζιά είναι μαλωμένα με την έννοια του stock, χρόνια τώρα.

Το κιτρινομάγαζο συνήθως είναι φερέγγυο στον χρόνο παράδοσης (5-7ημέρες), so that's that...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Τα ελληνικά μαγαζιά είναι μαλωμένα με την έννοια του stock, χρόνια τώρα.

Το κιτρινομάγαζο συνήθως είναι φερέγγυο στον χρόνο παράδοσης (5-7ημέρες), so that's that...

Θα το εχω στο νου μου για την επομενη φορα. Το πολυ πολυ τωρα να τα βαλω στα ports του reservoir και στο επομενο maintenance τα αλλαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...