Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/6/2022 στις 12:57 ΠΜ, Kostmegara είπε

Σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου απόπειρα σε custom loop και θα ήθελα τα φώτα σας..ποιες εταιρίες να κοιτάω από Ευρώπη που να είναι αξιόπιστες και τι παίζει με όλα αυτά τα διαφορετικά μεγέθη που βλέπω ?ας πούμε στο site της ΕKWB έχει ένα σωρό διαφορετικά fiitings.Ευχαριστω

Αρχικά τι θέλεις να ψύξεις ? μόνο επεξεργαστή ? και κάρτα γραφικών ?

μετά πρέπει να αποφασίσεις με τη σωλήνες θα πας , hard tubing η soft tubing με το πρώτο να είναι αρκετά πιο δύσκολο για πρωτάρη , και αν δεν γίνει σωστά το αισθητικό αποτελέσματα είναι χειρότερο από ένα ωραίο σύστημα με soft tubing

ένα site με πολλές επιλογές και σε κατασκευαστές άλλα και σε εξαρτήματα είναι το aquatuning.de

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην αγορά; Δηλαδή ψυγείο με ενσωματωμένη αντλία, στο οποίο να μπορείς να προσθέσεις waterblock της επιλογής σου;

 

https://www.ekwb.com/shop/ek-xlc-predator-360-incl-qdc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyber είπε

Παιδιά υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην αγορά; Δηλαδή ψυγείο με ενσωματωμένη αντλία, στο οποίο να μπορείς να προσθέσεις waterblock της επιλογής σου;

 

https://www.ekwb.com/shop/ek-xlc-predator-360-incl-qdc

Σε καλυπτει κατι τετοιο;

http://www.barrowint.com/product/lengpai/BARROWlingpai/1695.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psyber είπε

@dalain Το τσέκαρα. Την εμπιστευόμαστε τη Barrow γενικα;

 

Δεν την εχω δουλεψει αλλα θα την εμπιστευομουν.Την θεωρω απο τις πολυ καλες κινεζικες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια και έκανα καθαρισμό και αλλαγή των υγρών στο main pc μου οι σωλήνες οι soft διάφανοι της EK μετά από δύο χρόνια έχουν αρχίσει να κιτρινίζουν. 

Aπό  τι διαβάζω στο reddit είναι γενικό πρόβλημα των soft tubes της  ΕΚ κάτι  που δεν το γνώριζα όπως και ότι με το hades της Mayhem να βάζεις μια 2-3 σταγόνες κάθε μήνα στο υγρό το περιορίζει αρκετά αυτό το πρόβλημα.

Tώρα θα το αφήσω έτσι μέχρι την άνοιξη και έτσι και αλλιώς θα πάω μετά σε hard tubes setup μια και καλή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Μια και έκανα καθαρισμό και αλλαγή των υγρών στο main pc μου οι σωλήνες οι soft διάφανοι της EK μετά από δύο χρόνια έχουν αρχίσει να κιτρινίζουν. 

Aπό  τι διαβάζω στο reddit είναι γενικό πρόβλημα των soft tubes της  ΕΚ κάτι  που δεν το γνώριζα όπως και ότι με το hades της Mayhem να βάζεις μια 2-3 σταγόνες κάθε μήνα στο υγρό το περιορίζει αρκετά αυτό το πρόβλημα.

Tώρα θα το αφήσω έτσι μέχρι την άνοιξη και έτσι και αλλιώς θα πάω μετά σε hard tubes setup μια και καλή.

 

Γενικότερα η EK βρίσκεται σε ένα ντεκαντάνς, κάτι σάν τον Justin Bieber ενα πράγμα.

Αν ασχολείσαι πρώτη φορά με hard tubing, δές petg αντί για acrylic. Ίσως οχι τόσο διαυγείς όσο οι ακρυλικοί, άλλα συγχωρεί πολλά λάθη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Γενικότερα η EK βρίσκεται σε ένα ντεκαντάνς, κάτι σάν τον Justin Bieber ενα πράγμα.

Αν ασχολείσαι πρώτη φορά με hard tubing, δές petg αντί για acrylic. Ίσως οχι τόσο διαυγείς όσο οι ακρυλικοί, άλλα συγχωρεί πολλά λάθη.

το hades λες να κάνει δουλειά. Υπάρχει κάτι άλλο γιαυτές τις περιπτώσεις γιατί και τα μεταφορικά από mayhem είναι φωτιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chek2fire είπε

το hades λες να κάνει δουλειά. Υπάρχει κάτι άλλο γιαυτές τις περιπτώσεις γιατί και τα μεταφορικά από mayhem είναι φωτιά

Το Hades πρέπει να είναι το παλιό Biocide της Mayhems.Δέν θα βάλω το χέρι μου στην φωτιά,άλλα εκτιμώ πως δεν θα βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Το Hades πρέπει να είναι το παλιό Biocide της Mayhems.Δέν θα βάλω το χέρι μου στην φωτιά,άλλα εκτιμώ πως δεν θα βοηθήσει.

Δεν το λέω για να φύγει η κιτρινίλα που το ξέρω είναι απίθανο να συμβεί πλέον αλλά για να μην δημιουργηθεί στο άλλο pc που έχω φτιάξει πρόσφατα και που και αυτό έχει soft tubes της ΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Δεν το λέω για να φύγει η κιτρινίλα που το ξέρω είναι απίθανο να συμβεί πλέον αλλά για να μην δημιουργηθεί στο άλλο pc που έχω φτιάξει πρόσφατα και που και αυτό έχει soft tubes της ΕΚ

Νομίζω πως πιο safe προσέγγιση θα ήταν να κρατήσεις χαμηλά την θερμοκρασία του ψυκτικού και να μήν υπάρχει άμεση έκθεση των σωληνώσεων στον ήλιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Νομίζω πως πιο safe προσέγγιση θα ήταν να κρατήσεις χαμηλά την θερμοκρασία του ψυκτικού και να μήν υπάρχει άμεση έκθεση των σωληνώσεων στον ήλιο.

 

 

κοίτα ήλιος δεν το βλέπει αλλά τώρα με threadripper η θερμοκρασίες στο ψυκτικό είναι δύσκολο να κρατηθούν και πολύ χαμηλά. 

Νομίζω η καλύτερη λύση από οσο διαβάζω είναι είτε αλλαγή των tubes ανά 6μηνο κάτι που είναι διαδικασία μεγάλη η hard tubes 

33 λεπτά πριν, chek2fire είπε

κοίτα ήλιος δεν το βλέπει αλλά τώρα με threadripper η θερμοκρασίες στο ψυκτικό είναι δύσκολο να κρατηθούν και πολύ χαμηλά. 

Νομίζω η καλύτερη λύση από οσο διαβάζω είναι είτε αλλαγή των tubes ανά 6μηνο κάτι που είναι διαδικασία μεγάλη η hard tubes 

εδώ είναι τα tubes και πως έχουν μετατραπεί από clear σε κίτρινο :D.

Εκανα καθαρισμό γενικό και πάντως δεν είχε αφήσει τίποτα πάνω στα ψηγεία κτλ το νερό έβγαινε πεντακάθαρο. 

Fa2N23iXoAAP1wn?format=jpg&name=small

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, chek2fire είπε

κοίτα ήλιος δεν το βλέπει αλλά τώρα με threadripper η θερμοκρασίες στο ψυκτικό είναι δύσκολο να κρατηθούν και πολύ χαμηλά. 

Νομίζω η καλύτερη λύση από οσο διαβάζω είναι είτε αλλαγή των tubes ανά 6μηνο κάτι που είναι διαδικασία μεγάλη η hard tubes 

Ναι, hard tubes είναι set it and forget it. Ειδικά αν έχει γίνει καλή προεργασία/καθαρισμός και μείνεις σε άχρωμο ψυκτικό,κάνεις τις τακτικές αλλαγές του και δέν χρειάζεται κάν να λύσεις το loop για συντήρηση.

Για 24/7 χρήση δέν θα πρότεινα blocks απο ΕΚ πάντως, τουλάχιστον όχι τα επινικελωμένα της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα !
εχω ρε σεις μια custom εδω και 1.5 χρονο , ολα ειναι τις EK.δουλευω με υγρο cryofluid clear και τωρα που επεσε η σταθμη του res , ειπα αντι να συμπληρωσω να κανω μια αλλαγη ολο το υγρο και ειδα τα παρακατω :

απ οτι φαινεται και στο res αλλα και σε καποια σημεια του tube βλεπω να μεγαλωνουν φυκια..λιγο πρασινιζει

οκ  θα το λυσω και θα καθαριζω το μπλοκ. αλλα με τι προτεινεται να κανω πλυσιμο το υπολοιπο συστημα?

8FD31F57-517C-497F-B670-988255D87255.jpeg

DD1EE461-F6A7-4B2E-835A-C997DD1E5B9D.jpeg

F5CC072C-5FDB-4208-BD13-5630473E3429.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...