Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Steliosviper είπε

Τι ακριβώς είναι το air lock; Παγιδευμένος αέρας;;;;

Σωστά, κάποια φυσαλίδα αέρα μπορεί να έχει κάτσει κάπου. Δοκίμασε αυξομειώσεις στην ταχύτητα της αντλίας και δώσε κλίση/γείρε στο κουτί.

Δέν έχει λογική να χάσεις το 60% της ροής με την προσθήκη ενός ψυγείου.Αν η αντλία είχε πρόβλημα,θα φαινόταν είτε με ασυνέπεια στο εύρος στροφων είτε με θόρυβο.Και στις δύο περιπτώσεις θα καταλάβαινες πως κάτι δέν πάει καλά με τον ρότορα.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλουμε με ένα φιλαράκι να κάνουμε συντήρηση σε custom water cooled PC. Θέλω βοήθεια για την αγορά υγρού, θέλουμε να πάμε σε λύση νερού + concetrate χρώμα.

Έχετε να προτείνετε εταιρεία για το χρώμα, καθώς και για "νερό" τι να πάρουμε; Απεσταγμένο; Πρέπει να προσέξω κάποια περιεκτικότητα; Θα χρειαστούν additives;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, selianx είπε

Θέλουμε με ένα φιλαράκι να κάνουμε συντήρηση σε custom water cooled PC. Θέλω βοήθεια για την αγορά υγρού, θέλουμε να πάμε σε λύση νερού + concetrate χρώμα.

Έχετε να προτείνετε εταιρεία για το χρώμα, καθώς και για "νερό" τι να πάρουμε; Απεσταγμένο; Πρέπει να προσέξω κάποια περιεκτικότητα; Θα χρειαστούν additives;

Δές τα ψυκτικά της Mayhems.

Τα concentrate έχουν ήδη inhibitors και βιοκτόνο, οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι η πρόσμιξη με αποσταγμένο νερό.Το βρίσκεις στα φαρμακεία ώς Wifi (water for injections) με 1,10~1,20€ / λίτρο. Η αναλογία υπάρχει πάνω στο μπουκάλι.

Επίσης μείνετε μακριά απο pastel χρώματα, γιατί στην επόμενη συντήρηση/καθάρισμα θα σας φύγει η μαγκιά!

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tenshi είπε

Δές τα ψυκτικά της Mayhems.

Τα concentrate έχουν ήδη inhibitors και βιοκτόνο, οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι η πρόσμιξη με αποσταγμένο νερό.Το βρίσκεις στα φαρμακεία ώς Wifi (water for injections) με 1,10~1,20€ / λίτρο. Η αναλογία υπάρχει πάνω στο μπουκάλι.

Επίσης μείνετε μακριά απο pastel χρώματα, γιατί στην επόμενη συντήρηση/καθάρισμα θα σας φύγει η μαγκιά!

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Δυστυχώς Mayhems βρίσκω μόνο pastel χρώματα ετοιμοπαράδοτα από Ελλάδα, έχουμε κάποια άλλη πρόταση για φιλικά προς τη συντήρηση concentrate από εγχώρια αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, selianx είπε

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Δυστυχώς Mayhems βρίσκω μόνο pastel χρώματα ετοιμοπαράδοτα από Ελλάδα, έχουμε κάποια άλλη πρόταση για φιλικά προς τη συντήρηση concentrate από εγχώρια αγορά;

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με eshop, μήπως μπορέσουν να φέρουν κατα παραγγελία. Δέν έχεις να χάσεις κάτι.

Η επόμενη λύση θα ήταν τα concentrate της ΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μάγκες υπάρχει περίπτωση να φτιάξω φθηνά κομπλέ υδροψυξη χρησιμοποιοντας ένα ψυγείο από την χαλασμένη μου corsair h100 με πατέντα;;; Δεν έχω ιδέα από υδροψυξη σκεφτόμουν μήπως μπορώ να βάλω μπλόκ αντλία και σωληνάκια με το ψυγείο που αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ψευδώνυμo είπε

Δεν έχω ιδέα από υδροψυξη

Δεν είναι να παίζετε με το νερό. Αν φοβηθείτε να βάλετε δύναμη στο σφίξιμο στα σωληνάκια θα έχει διαρροή. Γιατί δεν παίρνετε πάλι AIO; Κάνετε o.c. και βάλατε υδρόψυξη ή για την εμφάνιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Δεν είναι να παίζετε με το νερό. Αν φοβηθείτε να βάλετε δύναμη στο σφίξιμο στα σωληνάκια θα έχει διαρροή. Γιατί δεν παίρνετε πάλι AIO; Κάνετε o.c. και βάλατε υδρόψυξη ή για την εμφάνιση;

Ναι οκ θα το προσέξω. Πειραματίζομαι γενικά με ηλεκτρονικά με ηλεκτρικά και μηχανικά και pc. Θα πρέπει να έχεις το μικρόβιο του τεχνίτη για να καταλάβεις γιατί θέλω να το καταφέρω. Βέβαια ο κύριος λόγος είναι εξοικονόμηση χρημάτων. Αλλά και πισι να μην είχα πάλι θα το δοκιμαζα μια κι έχω ένα από τα πάρτς και μετά θα το πούλαγα ίσως. Απλά δεν έχω ιδέα από συνδετικά πάρτς και διατομές. Έχω πολλά spare boards κτλ για πειράματα μέχρι να διαπιστωθεί η αξιοπιστία του εγχειρήματος πριν μπει στο καλό πισι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Ψευδώνυμo είπε

Πειραματίζομαι γενικά με ηλεκτρονικά με ηλεκτρικά και μηχανικά και pc. Θα πρέπει να έχεις το μικρόβιο του τεχνίτη για να καταλάβεις γιατί θέλω να το καταφέρω.

Βρήκες τώρα άνθρωπο να του το πεις! Δεν βλέπεις στο λινκ της υπογραφής μου τι έκανα;

Επίσης, σχετικά με πατέντες στην υδρόψυξη, λίγες σελίδες πίσω έκανα αυτό και λίγο πιο μετά κατέληξα σ' αυτό. Γενικά, fail...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

 

Τι φειλ ρε μαν αυτό είναι έργο τέχνης. Τρας αναλλακτικ βέβαια αλλά έργο. Θυμίζει προσπάθεια σε φαβελα της λατινικής Αμερικής. Εμένα μου άρεσε! Αν παρείχε και ικανοποιητική ψύξη θα ήσουν για διεθνή προβολή. Εγώ δυστυχώς το δικό μου "πρότζεκτ" δεν θα διαφέρει εμφανισιακά με ένα φτηνό καστομ σετ υδροψυξης γιατί μόνο το ψυγείο είναι ελαφρώς άσχετο λόγω των συνδέσεων ίσως. Αν οι συνδέσεις βουλευτουν με ασφάλεια τότε θεωρώ ότι θα είναι το ίδιο πράγμα. 

Έτσι πείραμα θέλω να κάνω με ψυγείο λαδιού από όχημα και βεντιλατερ για ψύξη πισι. 😂 Βέβαια το ψυγείο έχει ένα κόστος που για πείραμα για χόμπι δεν τα δίνω εύκολα. Το σκέφτομαι όμως αλλά δεν ξέρω αν γίνεται με εναλλακτικό υγρό ψύξης

Επεξ/σία από Ψευδώνυμo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, purif είπε

Επιτέλους έτοιμο.

20220418_023404.jpg

20220414_211320.jpg

Εγώ πάντως θα είχα μόνιμα το μπλέ ώστε να είναι όλα ίδιο χρώμα. Επίσης θα είχα όλους τους ανεμιστήρες ίδιους και λεντ. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και σειρές με λεντ με στατικ και απλά φαν ίδιου χρώματος ή rgb. Τα νοκτουα δεν είναι πανάκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...