Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, pagratios είπε

GPU πήρες από Ελλάδα ή από EVGA?

Απευθείας από EVGA, κατά τύχη και μετά από αναμονή ~8 μηνών στο queue.

Γενικά, το build ξεκίνησε να φτιάχνεται σιγά σιγά από τέλη του 2019 και ολοκληρώθηκε πριν 2-3 εβδομάδες 😅

 

54 λεπτά πριν, pagratios είπε

Τις αγορές τις έκανες από τα καταστήμα της εκάστοτε εταιρίας? Πως και δεν πήρες watercool pump?

Τα προϊόντα της watercool, απευθείας από αυτούς. Τα υπόλοιπα απο highflow.nl & aquatuning.de και τα fittings/tubes από aliexpress.

Όλες oι D5 ίδιες είναι, απλά η αντλία της EK είχε sleevαρισμένα καλώδια και την είχα βρει σε πολύ καλή τιμή στο ebay (new). 

 

54 λεπτά πριν, pagratios είπε

Τα HardwareLabs Radiators πως σου φαίνονται?

Εξαιρετικά! Κρίμα που δεν έχουν σε 45mm γιατί της Alphacool που έχω είναι αρκετά πιο κάτω ποιοτικά. Το κακό με το GTS είναι ότι είναι αρκετά restrictive και -σε συνδιασμό με τα πολλά bends και 90 degree fittings- χάνω αρκετά σε flow.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/4/2022 στις 2:21 ΠΜ, purif είπε

Eίναι μόνιμα μπλε-άσπρο όπως στην πρώτη φωτό απλά δεν μπορούσα να βγάλω ξανά άλλη φωτό από το πλάι λόγω περιέργης τοποθέτησης στο γραφείο. Οι άλλες ήταν κατά τη διάρκεια του leak testing.

Όλοι οι ανεμιστήρες είναι NF-A12x25 (6 chromax + 3 σκατουλί) εκτός από τον L120 στο πίσω μέρος του κουτιού για να δίνει περισσότερο φως στο εσωτερικό. Πάντως θα διαφωνήσω, μέρα με τη νύχτα οι νόκτουα σε σχέση με τα κορσαίρ (είχα 3xL120 στο ένα ψυγείο πριν τους αλλάξω). Τώρα δουλέυουν κάτω από 500rpm και το σύστημα είναι σχεδόν dead silent (o hdd είναι αυτός που μου παίρνει τα αυτιά προς το παρόν).  

Capture.JPG

πιο πρόγραμμα ειναι αυτο?

Στις 21/4/2022 στις 2:21 ΠΜ, purif είπε

Eίναι μόνιμα μπλε-άσπρο όπως στην πρώτη φωτό απλά δεν μπορούσα να βγάλω ξανά άλλη φωτό από το πλάι λόγω περιέργης τοποθέτησης στο γραφείο. Οι άλλες ήταν κατά τη διάρκεια του leak testing.

Όλοι οι ανεμιστήρες είναι NF-A12x25 (6 chromax + 3 σκατουλί) εκτός από τον L120 στο πίσω μέρος του κουτιού για να δίνει περισσότερο φως στο εσωτερικό. Πάντως θα διαφωνήσω, μέρα με τη νύχτα οι νόκτουα σε σχέση με τα κορσαίρ (είχα 3xL120 στο ένα ψυγείο πριν τους αλλάξω). Τώρα δουλέυουν κάτω από 500rpm και το σύστημα είναι σχεδόν dead silent (o hdd είναι αυτός που μου παίρνει τα αυτιά προς το παρόν).  

Capture.JPG

πιο πρόγραμμα ειναι αυτο?

Στις 21/4/2022 στις 2:21 ΠΜ, purif είπε

Eίναι μόνιμα μπλε-άσπρο όπως στην πρώτη φωτό απλά δεν μπορούσα να βγάλω ξανά άλλη φωτό από το πλάι λόγω περιέργης τοποθέτησης στο γραφείο. Οι άλλες ήταν κατά τη διάρκεια του leak testing.

Όλοι οι ανεμιστήρες είναι NF-A12x25 (6 chromax + 3 σκατουλί) εκτός από τον L120 στο πίσω μέρος του κουτιού για να δίνει περισσότερο φως στο εσωτερικό. Πάντως θα διαφωνήσω, μέρα με τη νύχτα οι νόκτουα σε σχέση με τα κορσαίρ (είχα 3xL120 στο ένα ψυγείο πριν τους αλλάξω). Τώρα δουλέυουν κάτω από 500rpm και το σύστημα είναι σχεδόν dead silent (o hdd είναι αυτός που μου παίρνει τα αυτιά προς το παρόν).  

Capture.JPG

πιο πρόγραμμα ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alldaynews είπε

πιο πρόγραμμα ειναι αυτο?

Το υπέροχο aquasuite, το οποίο είναι ναι μεν δωρεάν (μετά από 6 μήνες - 1 χρόνο είναι επί πληρωμή αλλά σαν πρόγραμμα παραμένει δωρεάν και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικότατα αλλά χάνεις τα updates) αλλά προυποθέτει να έχεις πάρει κάποιο controller της εταιρείας για να δουλέψει. Δηλαδή δε πρόκειται να δουλέψει πχ. με fan controller άλλης εταιρείας. Στη φωτό που φαίνεται, είναι από το interface του fan controller Octo. Απίστευτα παραμετροποιήσιμο πρόγραμμα που κάνει κάτι Corsair iCue και ΝΖΧΤ Cam να ωχριούν.

Επεξ/σία από purif
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αντίστοιχο μπορείς να κάνεις και με το aida64 sensor panel απλα μόνο για monitoring, εκεί μάλλον υπερτερεί το aquasuite. συνδυάζει σε μια εφαρμογή και τα 2. καλή φάση φαίνεται

αντίστοιχο (όχι τοσο ωραίο βέβαια) και free είναι το Fan Control (github) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ενάμιση χρόνο συμβίωσης με τη Noctua D15, σαν να σας ζηλεύω εδώ στο γρουπάκι και φλερτάρω με την ιδέα να τα κάνω πάλι μούσκεμα! Μιας και έχω μεταβεί σε socket lga 1700, θα ήθελα να ξεκινήσουμε από το cpu waterblock. Η EKWB πουλάει ένα backplate, με τη βοήθεια του οποίου, το velocity waterblock γίνεται συμβατό με τα alder lake. Το θεωρείτε καλή λύση; Εναλλακτικά ποιο cpu waterblock να κοιτάξω; Ξέρετε εάν το παλιό μου supremacy γίνεται συμβατό με κάποιο τρόπο;

Ωραία εναλλακτική μου φαίνεται και το cuplex kryos NEXT της Aquacomputer.

 

Για να ακούσω τις ιδέες σας!

Επεξ/σία από Psyber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyber είπε

Η EKWB πουλάει ένα backplate, με τη βοήθεια του οποίου, το velocity waterblock γίνεται συμβατό με τα alder lake.

Εχεις καποιο λινκ γι αυτο;Με ενδιαφερει κ εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, mandragoraSCR είπε

καλησπέρα παιδες

εχει χρησιμοποιήσει κανεις το παρακάτω rad να μου πει αν αξίζει?

https://www.digital-master.gr/radiators/6104-magicool-g2-slim-radiator-16-fpi-240mm-4260242980720.html

Αν το κοιτάς ελέω τιμής,μια χαρά είναι,προχώρα το.

Αν πάλι θέλεις λεπτό τροφοδοτικό για πολύ συγκεκριμένη δουλειά,υπάρχουν και πιο μαζεμένα.

Σε κάθε περίπτωση:

-πολύ

-καλό

-πλύσιμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tenshi είπε

Αν το κοιτάς ελέω τιμής,μια χαρά είναι,προχώρα το.

Αν πάλι θέλεις λεπτό τροφοδοτικό για πολύ συγκεκριμένη δουλειά,υπάρχουν και πιο μαζεμένα.

Σε κάθε περίπτωση:

-πολύ

-καλό

-πλύσιμο

 

εννοείς ψυγείο χεχε

κοίτα κανονικά ήθελα το alphacool st25 αλλά δεν το φέρνει κανένας

η άλλη λύση είναι να παω στο tx240 αλλά επειδή θα μπει στο πάτωμα του nr200p και χωράει ανετα 25αρι έλεγα να μην βαλω 20αρι

για το πλύσιμο δεν το συζητάω, εχω βγάλει αρκούδες και από alphacool και από ek 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

εννοείς ψυγείο χεχε

κοίτα κανονικά ήθελα το alphacool st25 αλλά δεν το φέρνει κανένας

η άλλη λύση είναι να παω στο tx240 αλλά επειδή θα μπει στο πάτωμα του nr200p και χωράει ανετα 25αρι έλεγα να μην βαλω 20αρι

για το πλύσιμο δεν το συζητάω, εχω βγάλει αρκούδες και από alphacool και από ek 

 

Κοιτάω κάποια χτεσινά μου μηνύματα και ανησυχώ 🤪

Δέν έχω ασχοληθεί με watercooling σε mini-ITX,προσωπικά θα κοίταγα περιφερειακά υδρόψυξης με το μικρότερο δυνατό αποτύπωμα μέσα στο κουτί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Νεα radiators (HPE) από Alphacool :

https://www.techpowerup.com/review/alphacool-nexxxos-hpe-45-full-copper-360-mm-radiator/

Περιμένουμε κ review των νέων EKWB (Quantum)..

για τους HPE διαβασα και γω αλλα ελεγε οτι τα πιο λεπτα (25μμ) θα βγουν αργοτερα μεσα στο ετος

για τα νεα EK δεν το ηξερα

αρα μαλλον καλυτερα να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

για τους HPE διαβασα και γω αλλα ελεγε οτι τα πιο λεπτα (25μμ) θα βγουν αργοτερα μεσα στο ετος

για τα νεα EK δεν το ηξερα

αρα μαλλον καλυτερα να περιμένω.

Έχει βγει κ σε 30αρι το HPE,

https://www.techpowerup.com/review/alphacool-nexxxos-hpe-30-360-mm-radiator/single-page.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ShooterX είπε

25αρι θέλω. Το αντίστοιχο του ST25

βασικα τωρα το ειδα.

εχει ηδη βγει 

https://www.alphacool.com/shop/radiators/radiators/240-mm/28994/alphacool-nexxxos-st20-hpe-full-copper-240mm-radiator?c=20543

Επεξ/σία από mandragoraSCR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...