Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, christopher0016 είπε

ακριβώς αυτό..  στην τελική άμα σου ζητήσουν άλλο έγγραφο ταυτοποίησης λες πολύ άπλα ανήκω στην Ε.Ε η ταυτότητα μου είναι νόμιμη . μπορείτε να την ελένξετε   παρακαλώ. 

μπας και είναι υπερβολές  και τα φουσκώνουν λίγο οι έλληνες του εξωτερικού? σε 2 χώρες της Ε.Ε που εχώ ταξιδέψει ποτέ δεν είχα πρόβλημα 

Αυτό. Είναι υπερβολές. Η ελληνική ταυτότητα είναι όντως απαράδεκτη, αλλά στη τελική γίνεται δεκτή αναγκαστικά... Είμαι πάνω από δεκαετία Γερμανία μόνο με ταυτότητα, από τις παλιές τις χειρόγραφες.  Ο____Ο

Τη κοιτάνε όντως καποια δευτερόλεπτα παραπάνω, αλλά δε τη χρησιμοποιώ και κάθε μέρα. Στις λίγες φορές το μήνα που θα χρειαστεί, δηλ. σε ταξίδια, υπηρεσίες, ενοικιάσεις αυτοκινήτου, club, με καλύπτει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, V for Vagelis είπε

Αυτό. Είναι υπερβολές. Η ελληνική ταυτότητα είναι όντως απαράδεκτη, αλλά στη τελική γίνεται δεκτή αναγκαστικά... Είμαι πάνω από δεκαετία Γερμανία μόνο με ταυτότητα, από τις παλιές τις χειρόγραφες.  Ο____Ο

Τη κοιτάνε όντως καποια δευτερόλεπτα παραπάνω, αλλά δε τη χρησιμοποιώ και κάθε μέρα. Στις λίγες φορές το μήνα που θα χρειαστεί, δηλ. σε ταξίδια, υπηρεσίες, ενοικιάσεις αυτοκινήτου, club, με καλύπτει.

γερμανια αγγλια που έχω πάει δεν είχα  κανένα θέμα.  φίλος που μένει μόνιμα εξωτερικό  έχει την παλιά ταυτότητα εδώ και χρονιά δεν έχει καν διαβατήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, defacer είπε

Εσένα zio με τέτοια φάτσα ούτε φρουτοχυμό δε σου σερβίρουν χωρίς ταυτότητα. 😛

Γι'αυτό δεν πάω έξω! Φαντάσου να ζητάνε ταυτότητα, να μη δέχονται την κλασσική ελληνική και να μείνουμε χωρίς τσίπουρο! Ελλαδάρα μόνο! :lol:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2018 στις 9:42 ΜΜ, Apoll είπε

Δηλαδή να έχει 3 διαβατήρια; Δεν νομίζω να υπάρχει χώρα που να δέχεται αυτό. Εκτός αν είσαι ο Jason Bourne

Αυτό με τον Jason Bourne μου άρεσε

Στις 8/3/2018 στις 1:37 ΜΜ, Zaytsev είπε

Από εκεί ξεκίνησα κι εγώ. Όμορφη πόλη, με πολλά ωραία μέρη για το μέγεθός της. Απλά αν μείνεις καιρό τη βαριέσαι, γιατί δεν έχει πολλά να κάνεις και βέβαια για τους ex-pats είναι μακρυά από το αεροδρόμιο. Πχ η πτήση της Ryanair για Αθήνα φεύγει 7:30 το πρωί, που σημαίνει ή ότι θα φύγεις 3 τα ξημερώματα, να είσαι 5 αεροδρόμιο να κάνεις checkin, ή θα πας από την προηγούμενη και θα πληρώσεις μια νύκτα διαμονή.

O Vasily  Zaytsev όλα τα λεφτά αρχηγέ μου

Στις 14/3/2018 στις 8:30 ΜΜ, mary είπε

Αν κάθε μήνα βάζεις στην άκρη ενα λογικο ποσό και έχεις φυσιολογικά ωράρια, ανθρώπους να σε σέβονται και να εκτιμούν τις προσπάθειες σου, δυνατότητες εξέλιξης και συνεχούς εκπαίδευσης, πολυεθνικές που έχουν στήσει γραφεία στο χωριό και για να πας στη δουλειά θες 10 λεπτά με τα πόδια, τότε συγκρινε την και με την κάτω κωλοπετινιτσα.:lol:

Ούτε για πλάκα δεν σκεφτόμαστε να αλλάξουμε χωριό.:P

Eγραψες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά που λέτε πάντως για την ταυτότητα αδυνατώ να τα πιστέψω ότι μένετε και κάνετε δουλειές τόσα χρόνια, με ΠΑΛΙΑ ταυτότητα , ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ημερομηνία λήξης, που έχουν αλλάξει τα χαρακτηριστικά σας σε σχέση με τη φωτό 10 κ 20 χρόνια πριν. Σχεδόν στα πάντα όταν χρειάζεται να κάνεις αίτηση ζητούν πότε λήγει η ταυτότητα, εκεί τι γράφετε; Οτι δεν λήγει η ελληνική επειδή είναι κλασική;  A cock and bull story. Τα διαβάζουν κ άλλοι αυτά που γράφετε και θα πάνε με αυτή τη νοοτροπία και θα ταλαιπωρηθούν.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβατήριο και νά'χουμε το κεφάλι μας ήσυχο βρε παιδιά!

[Ακόμα θυμάμαι όταν ταξίδεψα μόνη στην Σκωτία, με την ελληνική ταυτότητα μόνο (η οποία ναι μεν έχει αγγλικούς χαρακτήρες...αλλά χειρόγραφους) και την επεξεργαζόταν για ώρα ένας αστυνομικός στο αεροδρόμιο του Εδιμβούργου....και με είχε τρομάξει λίγο όταν μου είπε ότι θα μπορούσαν να μην με αφήσουν να περάσω και να με κρατήσουν εκεί. Μάλλον τον έπεισα με την αθώα μου φάτσα XD και όταν του είπα με γλυκιά φωνή 'Oooh, you wouldn't do that, would you?', γέλασε και πέρασα. Από τότε, διαβατήριο και πάλι διαβατήριο!]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γερμανια οι περισσοτερες τραπεζες δε δεχονται ταυτοτητα για ανοιγμα λογαριασμου, οχι μονο την Ελληνικη αλλα οποιαδηποτε μη γερμανικη. Και στο Δημο επισης ζητησαν διαβατηριο για εγγραφη. Δεν ειναι το τρομερο εξοδο να βγαλεις διαβατηριο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ενω και σα διαδικασια παιρνει ελαχιστα πλεον, και ομογενης να εισαι, στις διακοπες το καλοκαιρι προλαβαινεις να το βγαλεις. Αιτηση και σε 3-4 εργασιμες εισαι ετοιμος...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας ! :) Κι εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. 

Κάποιος που έχει σπουδάσει στο τομέα των ανθρωπιστικών σπουδών - συγκεκριμένα Θεολογία ( καθηγητής θρησκευτικών σε γυμνάσια και λύκεια ) υπάρχει τρόπος απορρόφησης στο εξωτερικό; Εννοώ σαν καθηγητής σε Ελληνικά σχολεία πχ στον Καναδά , Αυστραλία , Ευρώπη κλπ. Επίσης σε κάποια ορθόδοξη εκκλησία στα διοικητικά της στο εξωτερικό. Γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει; Κάποιος που μπορεί να να έχει σπουδάσει τον ίδιο τομέα και να μένει στο εξωτερικό; Το ξέρω εκ των προτέρων πως είναι δύσκολη η ερώτηση μου αλλά για αυτό δεν είναι εξάλλου το συγκεκριμένο post? 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2018 στις 4:25 ΜΜ, Apoll είπε

Πότε ήταν η τελευταία φορά που διάβασες για το brexit; 

Οπουδήποτε αλλού εκτός από Αγγλία πλέον. Ακόμα και εμείς που είμαστε εδώ 15+ χρόνια φεύγουμε. 
Ούτε δεύτερης κατηγορίας πολίτες δεχόμαστε να γίνουμε, ούτε να φορτωθούμε τον ρατσισμό και τους υψηλούς φόρους για μερικά ζώα. 
 

Φίλε μου δεν είμαι Αγγλία και ούτε σκοπεύω να πάω, αλλά γιατί το λες αυτό το τελευταίο? Έχουν αλλάξει τόσο τα πράγματα εκεί για τους EU citizens? Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν το περίμενα, μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, *nenya* είπε

Διαβατήριο και νά'χουμε το κεφάλι μας ήσυχο βρε παιδιά!

[Ακόμα θυμάμαι όταν ταξίδεψα μόνη στην Σκωτία, με την ελληνική ταυτότητα μόνο (η οποία ναι μεν έχει αγγλικούς χαρακτήρες...αλλά χειρόγραφους) και την επεξεργαζόταν για ώρα ένας αστυνομικός στο αεροδρόμιο του Εδιμβούργου....και με είχε τρομάξει λίγο όταν μου είπε ότι θα μπορούσαν να μην με αφήσουν να περάσω και να με κρατήσουν εκεί. Μάλλον τον έπεισα με την αθώα μου φάτσα XD και όταν του είπα με γλυκιά φωνή 'Oooh, you wouldn't do that, would you?', γέλασε και πέρασα. Από τότε, διαβατήριο και πάλι διαβατήριο!]

Ο τυπάς μάλλον ήθελε να σε πειράξει , επειδή είδε κοπέλα κτλ .

Στο ίδιο αεροδρόμιο πέρσυ περάσαμε ανετα με ίδιου τύπου ταυτότητα .

Μονο στο Λονδίνο μια φορά καθυστέρησαν κάνα δυο λεπτά παραπάνω την γυναίκα μου , και μας εξηγησε απλά ότι υπάρχουν πολλές πλαστές χειρόγραφες ταυτότητες και γιαυτο τις κοιτάνε λιιιιγο παραπάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χειρόγραφες ταυτότητες, μάλιστα. Εγώ να φανταστείτε μιλούσα για την τρέχουσα με εκτύπωση πεντακάθαρη από dot matrix με λατινικούς χαρακτήρες που την έχω δέκα χρόνια τώρα. Όχι την προϊστορική με το στυλό . Πάντως φοβερή ανοχή δείχνουν οι Ευρωπαίοι αν δέχονται το κωλόχαρτο που είναι γραμμένο με το χέρι. Για τις φωτογραφίες πως ακριβώς ελέγχουν αν είσαι όντως εσύ, που για να έχεις τέτοια ταυτότητα είσαι τουλάχιστον 20 χρόνια γηραιότερος;  Δηλαδή ο σημερινός 40ρης είναι στη φωτό 20 ετών χαχαχαα

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, De@th L0rd said:

Χειρόγραφες ταυτότητες, μάλιστα. Εγώ να φανταστείτε μιλούσα για την τρέχουσα με εκτύπωση πεντακάθαρη από dot matrix με λατινικούς χαρακτήρες που την έχω δέκα χρόνια τώρα. Όχι την προϊστορική με το στυλό . Πάντως φοβερή ανοχή δείχνουν οι Ευρωπαίοι αν δέχονται το κωλόχαρτο που είναι γραμμένο με το χέρι. Για τις φωτογραφίες πως ακριβώς ελέγχουν αν είσαι όντως εσύ, που για να έχεις τέτοια ταυτότητα είσαι τουλάχιστον 20 χρόνια γηραιότερος;  Δηλαδή ο σημερινός 40ρης είναι στη φωτό 20 ετών χαχαχαα

Βασικά, είναι ακόμα πιο τραγικό :P μιλάω για ταυτότητα που βγάζαμε στις αρχές Γυμνασίου, άρα παιδικές-εφηβικές φωτό, άρα....πραγματικά καμία ελπίδα αναγνώρισης!

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Βασικά, είναι ακόμα πιο τραγικό :P μιλάω για ταυτότητα που βγάζαμε στις αρχές Γυμνασίου, άρα παιδικές-εφηβικές φωτό, άρα....πραγματικά καμία ελπίδα αναγνώρισης!

Θα σε μπουζούριαζα αν ήμουν αστυνομικός για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2018 στις 12:57 ΜΜ, kosmasdel είπε

Καλησπέρα.

Για να μην ανοίγω  άλλο  θέμα κάνω  εδώ  μια σύντομη  και συναφή  ερώτηση με τον τίτλο  του θέματος.  

Σκέφτομαι σε 1-2 μήνες να πάω  ένα  ολιγοήμερο ταξίδι  Λονδίνο. Ισχύει  ότι ακόμα μπορώ να ταξιδέψω Αγγλία  με την ταυτότητά  μου ή χρειάζεται  διαβατήριο;  Θέλω να αποφύγω  τα 90€ του διαβατηρίου.  

Ολιγοήμερο ταξίδι και Λονδίνο δεν πάνε μαζί.

Δηλαδή τώρα όντως υπάρχουν άτομα που θέλουν να ταξιδεύουν και τσιγκουνεύονται τα 90 ευρώ του διαβατηρίου για να χουν το κεφάλι τους ήσυχο ?

Επεξ/σία από geo7geg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...