Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, FilipposMD είπε

To πρόβλημα με αυτό το -κατά τα άλλα πολύ χρήσιμο thread- είναι ότι υπάρχουν δυο διαφορετικοί κόσμοι. Φυσικά στο εξωτερικό υπάρχουν ευκαιρίες και πολύ υψηλοί μισθοί για όσους έχουν δυνατά βιογραφικά αλλά αυτό είναι τελείως άχρηστη πληροφορία για κάποιον που ψάχνει κάτι με ένα πτυχίο από ΙΕΚ και ελάχιστη εμπειρία. Όχι ότι έχει νόημα να βάζει ο καθένας το βιογραφικό του δίπλα πριν πει την άποψή του, αλλά το γράφω για να μην ονειροβατούν κάποιοι όταν τα διαβάζουν.

Από δική μου εμπειρία δεν τους νοιάζει αν είσαι από ΙΕΚ ή ΑΕΙ , τους νοιάζει 100% η επαγγελματική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, OnePlus6T είπε

Από δική μου εμπειρία δεν τους νοιάζει αν είσαι από ΙΕΚ ή ΑΕΙ , τους νοιάζει 100% η επαγγελματική εμπειρία.

Δηλαδη το ιδιο ειναι απο ΑΕΙ ή απο ΙΕΚ οσον αφορα τον ανταγωνισμο; αυτο μας λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά εννοεί ότι αν υπάρχει ένας από ΑΕΙ και ένας από ΙΕΚ για την ίδια θέση θα προτιμήσουν αυτόν με την μεγαλύτερη εμπειρία.Φανταζομαι ότι το ΑΕΙ/ΙΕΚ θα έχει διαφορα όταν μιλάμε για επιλογή μεταξύ δυο υποψηφιων με την ίδια εργασιακή εμπειρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει και παλαιότερα.

Διδακτορικό + 2 χρόνια εμπειρία = Μάστερ + 4 = Bachelor + 6 = 8 χρόνια εμπειρίας

Αυτό είναι θεσμικό, δεν είναι απλά τυπικό. Πχ, αν θέλετε να πάρετε πιστοποίηση από το Australian Computer Society, που είναι η μοναδική οδός στην Αυσταλία για να πάρετε Visa και να εργαστείτε στο ΙΤ, βάσει της παραπάνω σχέσης θα δοθεί η πιστοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, OnePlus6T είπε

Από δική μου εμπειρία δεν τους νοιάζει αν είσαι από ΙΕΚ ή ΑΕΙ , τους νοιάζει 100% η επαγγελματική εμπειρία.

Στη προκειμένη περίπτωση το correlation μεταξύ υψηλής εμπειρίας και πτυχίου όντως αποτελεί causation. Επειδή δηλαδή είναι εξαιρετικά απίθανο στην εταιρεία που δουλεύω ή στην άλλη που δούλευα στο παρελθόν να προσλάβουν και πολύ περισσότερο να αναθέσουν καθήκοντα τέτοια που θα του δώσουν την υψηλή εμπειρία σε έναν απόφοιτο ΙΕΚ, αυτό που γράφτηκε πριν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, newton91 είπε

Δηλαδη το ιδιο ειναι απο ΑΕΙ ή απο ΙΕΚ οσον αφορα τον ανταγωνισμο; αυτο μας λες; 

Σίγουρα δεν είναι το ίδιο το ΙΕΚ με το ΑΕΙ/ΤΕΙ και αυτό γιατί δεν μιλάμε καν για το ίδιο αντικείμενο σπουδών. Προσωπικά έχω περάσει και από τα δύο και σήμερα εργάζομαι ξεκάθαρα χάρη στο ΙΕΚ που τελείωσα. Ήμουν Μηχανικών Πληροφορική στα ΤΕΙ και έπειτα Τεχνικός Η/Υ σε ΙΕΚ και καπάκι Τεχνικός Δικτύων σε ΙΕΚ. Σήμερα τα δύο τελευταία μου χάρισαν μια αρκετή καλή σταδιοδρομία στον χώρο της πληροφορικής. Το παν είναι να φτάσεις στην συνέντευξη, αν σε καλέσουν για συνέντευξη και έχεις γνώσεις δεν έχεις και πολλά να φοβάσαι. 

Ο εργοδότης θέλει να ξέρεις την δουλειά, αν τώρα εσύ στα 26 σου δεν έχεις εργαστεί ποτέ τι να το κάνει το πολυτεχνείο και το πανεπιστήμιο.Από την άλλη αν έχεις περάσει από 1-2 δυνατές εταιρίες και βλέπει ότι έχεις εξέλιξη τότε δεν θα κολλήσει κανείς στο ΙΕΚ!!! Η προσωπική μου άποψη βάση δικών μου εμπειριών είναι αυτή...

Επεξ/σία από nikοs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι όντως είτε στο εξωτερικό εισαι είτε στο εσωτερικό η εμπειρια μετραει...αφου το εβλεπα και εγω ο ιδιος οταν πηγαινα για συνεντευξη από τα λεγομενα τους κατευθειαν στο βιογραφικο το ματι τους επεφτε στο που εχεις δουλεψει τη εμπειρια εχεις τις σπουδες μου τις ρωτουσαν μετα(δεν ξέρω αν ετυχε κτλ.αλλα έτσι γινοταν)..μιλαω τωρα για εταιρίες (wind,κωτσοβολος,γερμανος)που έχω δουλέψει εδώ στην Ελλαδα...και πανεπιστημιο να εχεις τελειωσει με μετατυχιακο χωρις εμπειρία πολύ δυσκολα...εδω τον αλλό ένα συναδελφο τον είχαν πάρει μόνο με το απολυτήριο του λυκειου επειδη ο ανθρωπος ήξερε την δουλεια και είχε εμπειρια πάνω στο αντικείμενο...οποτε κατι θα βρουμε στο εξωτερικο και εμεις απο ΙΕΚ δεν παιζει και τοσο ρολο..εμπειρια διαθετουμε...γλωσσα σε επιπεδο συνενοησης διαθετουμε Α1(θέλω ένα β1 στα γερμανικα να πάρω οπωσδήποτε) και είμαστε οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γλωσσα Β1, πολυ πολυ δυσκολο να βρεις δουλεια στη Γερμανια, εκτος αν η γλωσσα εργασιας ειναι τα Αγγλικα και τα Γερμανικα ειναι απλα επιθυμητο προσον (συμβαινει κι αυτο). Β2 και πανω, κανονικα για να εισαι πληρως λειτουργικος σε μια γερμανοφωνη δουλεια θες επιπεδο Γ1 και προφανως ευφραδεια που την αποκτας με τον καιρο και την εξασκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Με γλωσσα Β1, πολυ πολυ δυσκολο να βρεις δουλεια στη Γερμανια, εκτος αν η γλωσσα εργασιας ειναι τα Αγγλικα και τα Γερμανικα ειναι απλα επιθυμητο προσον (συμβαινει κι αυτο). Β2 και πανω, κανονικα για να εισαι πληρως λειτουργικος σε μια γερμανοφωνη δουλεια θες επιπεδο Γ1 και προφανως ευφραδεια που την αποκτας με τον καιρο και την εξασκηση.

Κοίτα έχω ακούσει διάφορα..ότι είναι ανάλογα την δουλεια..αλλοι και χωρις γλωσσα πιάσανε δουλεια κτλ...που θα πας..το κρατιδιο..αλλα ναι αν έχεις β2 και πάνω τόσο το καλύτερο.

36 λεπτά πριν, OnePlus6T είπε

Έλεος ρε παιδιά σταματήστε να πηγαίνετε στους γερμαναραδες ...τόσες χώρες άλλες υπάρχουν

Ε τι να κάνουμε εκεί έχουμε γνωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, OnePlus6T είπε

Έλεος ρε παιδιά σταματήστε να πηγαίνετε στους γερμαναραδες ...τόσες χώρες άλλες υπάρχουν

Όπως; Ανατολικη Ευρωπη πχ; 

Καλως ή κακως αυτη τη στιγμη Ηνωμενο Βασιλειο και Γερμανια ειναι οι δυο μεγαλυτερες αγορες απορροφησης Ελληνων που κοιτουν για δουλεια εκτος Ελλαδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, atrwtos είπε

Κοίτα έχω ακούσει διάφορα..ότι είναι ανάλογα την δουλεια..αλλοι και χωρις γλωσσα πιάσανε δουλεια κτλ...που θα πας..το κρατιδιο..αλλα ναι αν έχεις β2 και πάνω τόσο το καλύτερο.

Ε τι να κάνουμε εκεί έχουμε γνωστό

Καλα, μη στηριζεσαι στα "εχω ακουσει". Χωρις γλωσσα δουλεια δε βρισκεις, εκτος αν ενδιαφερεσαι να δουλεψεις λαντζα. Και αυτο ισχυει σε ολη τη Γερμανια. Αντε στο Βερολινο να βρεις και σερβιτορος σε κανα τρεντυ καφε μονο με Αγγλικα. 

Οι κλαδοι που εχουν δουλειες που δεν απαιτουν ολες γερμανικα ειναι πολυ περιορισμενοι (πχ ΙΤ, Digital Marketing, Χρηματιστηριο) και πολυ εξειδικευμενοι. Ριξε μια ματια σε σαϊτ αναζητησης εργασιας, οχι για να βρεις, αλλα να δεις πανω κατω τι ζητανε οι εργοδοτες. Κι αν θες να ξεσκαρταρεις λιγο την αναζητηση σου βαλε στο κενο: m/f για να σου βγαλει αγγελιες συνηθως γραμμενες στα Αγγλικα. 

2 λεπτά πριν, OnePlus6T είπε

Ναι το γνωρίζω, προσωπικά ποτέ δε θα πήγαινα στις λουμπινες τους Άγγλους ούτε στους γερμαναραδες

Ισαξιες εναλλακτικες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Καλα, μη στηριζεσαι στα "εχω ακουσει". Χωρις γλωσσα δουλεια δε βρισκεις, εκτος αν ενδιαφερεσαι να δουλεψεις λαντζα. Και αυτο ισχυει σε ολη τη Γερμανια. Αντε στο Βερολινο να βρεις και σερβιτορος σε κανα τρεντυ καφε μονο με Αγγλικα. 

Οι κλαδοι που εχουν δουλειες που δεν απαιτουν ολες γερμανικα ειναι πολυ περιορισμενοι (πχ ΙΤ, Digital Marketing, Χρηματιστηριο) και πολυ εξειδικευμενοι. Ριξε μια ματια σε σαϊτ αναζητησης εργασιας, οχι για να βρεις, αλλα να δεις πανω κατω τι ζητανε οι εργοδοτες. Κι αν θες να ξεσκαρταρεις λιγο την αναζητηση σου βαλε στο κενο: m/f για να σου βγαλει αγγελιες συνηθως γραμμενες στα Αγγλικα. 

Ισαξιες εναλλακτικες; 

Ολλανδία, Βέλγιο, Ελβετία, βόρεια Ιταλία, Σκανδιναβία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, OnePlus6T είπε

Ναι το γνωρίζω, προσωπικά ποτέ δε θα πήγαινα στις λουμπινες τους Άγγλους ούτε στους γερμαναραδες

Συμφωνώ και εγώ, κυρίως γιατί μας κακολογάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, OnePlus6T είπε

Ολλανδία, Βέλγιο, Ελβετία, βόρεια Ιταλία, Σκανδιναβία

Ολλανδια, Βελγιο καλες εναλλακτικες, αλλα μικροτερες αγορες, επισης σχεδον κανενας στην Ελλαδα δε μαθαινει Ολλανδικα, οποτε περιοριζεσαι σε αυστηρα αγγλοφωνες δουλειες. Συν οτι εχεις ενα θεμα στην καθημερινοτητα σου.

Ιταλια χωρις γλωσσα δεν κανεις τιποτα και εχει κι η ιδια αρκετα προβληματα.

Ελβετια ναρκοληπτικα βαρετη, πανακριβη και επισης χρειαζεται καλη γνωση τουλαχιστον μιας εκ των γλωσσων τους. Οι Ελβετοι καθε ΣΚ παιρνουν τα αυτοκινητα και μπλοκαρουν τις εθνικες για να πανε σε Γερμανια/Γαλλια μπας και ψωνισουν σε φθηνο σουπερμαρκετ. 

Κι επισης ποια αρνητικα της Γερμανιας γλιτωνεις με την Ελβετια; 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...