Προς το περιεχόμενο

[TV BOX] X96 Amlogic S905X Quad Core 2G/16G $28.96 (Aliexpress)


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλή τιμή και τα δυο box. Ωστόσο κι εγω θα προτεινα με τα χιλια το 2ο που χει 802.11ac και γενικα καλυτερο wifi chip.

 

Τα 'φθηνιαρικα' που εχουν απλο wifi γενικά εχουν αδύναμο wifi chip,  οποτε αν ειναι μακριά το ρουτερ / ή αν θελεις να στρεαμαρεις αρχεια απο πισι έχεις θέμα.

 

Αν είναι μακριά το ρούτερ (όπως στην δική μου περίπτωση που είναι στον κάτω όροφο) το 802.11ac δεν σε βοηθάει γιατί η εμβέλεια στα 5GHz είναι πολύ χειρότερη απο αυτή στα 2.4GHz - εγώ έχω πάρει και τα δύο του θέματος και θα δοκιμάσω την ταχύτητα και θα επανέλθω (όταν με το καλό τα παραλάβω) με αποτελέσματα. Θα κρατήσω για μένα αυτό με την καλύτερη εμβέλεια (το άλλο το θέλω για μια φίλη που δεν έχει ανάγκη από μεγάλη εμβέλεια σε WiFi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

συμφωνώ ναι, εχει μικρή εμβέλεια το 5ghz αλλα και σαν 2.4Ghz δουλευει συνήθως καλύτερα ,εχουν καλυτερο τσιπ τα dual band.

 

Ειχα ενα nexbox a95 για την κρεβατοκαμαρα , απλό wifi. Με το ζόρι μπορούσα να στρεαμάρω αρχεια απο το πισι. Πήρα ενα alfawise s92 και συνδεδεμένος παλι σε απλό 2.4ghz δουλευε αρκετά καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η εμπειρία μου με το Wifi είναι εκ διαμέτρου αντίθετη....στα 5Ghz πολύ καλύτερη εμβέλεια, σταθερότητα και ταχύτητα....έχει χαμηλές παρεμβολές και πιάνει παντού μέσα στο σπίτι χωρίς θέμα, εκεί που με την 2.4Ghz χάνει το σήμα στα απομακρυσμένα δωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν σε όλα τα με 905 και 905x cpu βάζεις LibreElec. Εκεί που είναι σκούρα τα πράγματα είναι με τον 912.

Ps: Μια χαρά αξίζει το android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντίστοιχο μηχανάκι (NEXBOX A95x) που είχα πάρει σε προσφορά απο εδώ στα 31 τρέχει και ARMBIAN (Debian για arm) και γίνεται για όποιον θέλει ένας πολύ καλός server (proxy, torrent, web, ftp, ssh, vpn κλπ).

O server τρέχει από την SD και όταν θέλουμε απλώς τη βγάζουμε και ξαναγίνεται όπως ήταν.

 

Και ξεχασα, αν ως αποθηκευτικό μέσο (για torrent π.χ.) βάλεις ενα USB στικάκι έχεις γελοία κατανάλωση της τάξης των 3~5 watt.

remix os με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή να τρέχει από sd μπαίνει στα tv-box?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντίστοιχο μηχανάκι (NEXBOX A95x) που είχα πάρει σε προσφορά απο εδώ στα 31 τρέχει και ARMBIAN (Debian για arm) και γίνεται για όποιον θέλει ένας πολύ καλός server (proxy, torrent, web, ftp, ssh, vpn κλπ).

O server τρέχει από την SD και όταν θέλουμε απλώς τη βγάζουμε και ξαναγίνεται όπως ήταν.

 

Και ξεχασα, αν ως αποθηκευτικό μέσο (για torrent π.χ.) βάλεις ενα USB στικάκι έχεις γελοία κατανάλωση της τάξης των 3~5 watt.

να ρωτησω κατι που δεν ξερω? εχω βαλει μtorrent αλλα δεν μου δεχεται να γινεται αποθηκευση κατευθειαν σε εξωτερικο δισκο ? μονο στην μνημη του box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι που δεν ξερω? εχω βαλει μtorrent αλλα δεν μου δεχεται να γινεται αποθηκευση κατευθειαν σε εξωτερικο δισκο ? μονο στην μνημη του box.

 

Με αυτές τις οδηγίες λογικά δουλεύει σε librelec... πιθανώς να δουλεύει και στις άλλες διανομές...

 

https://forum.libreelec.tv/thread-237-post-3130.html#pid3130

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ παρέλαβα κανονικά προχθές το  TX5 Pro που πήρα απο banggood

 

Είσαι τυχερός... εγώ τα πήρα (και τα δύο) προφανώς πριν από σένα και δεν έχει φτάσει κανένα ούτε κέντρο διαλογής.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...