Προς το περιεχόμενο

[TV BOX] X96 Amlogic S905X Quad Core 2G/16G $28.96 (Aliexpress)


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το libreelec παιζει κανονικα apks? επειδη το θελω κυριως για iptv

 

Το libreelec ΔΕΝ είναι Android... είναι linux distro που τρέχει μόνο το Kodi και τα add-ons του Kodi, στα οποία όμως θα βρεις τα πάντα σχετικά με IPTV (και τζαμπαντάν!!!!)

 

https://www.google.gr/search?q=kodi+iptv+addons

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

με λιγα λογια απλα εχεις το kodi μονο εχω τον συγκεκριμενο octa core και 3 ram αμα του βαλω αυτο ασχετα για το iptv και της ταινιες που το θελω δεν θα ειναι βλακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγα λογια απλα εχεις το kodi μονο εχω τον συγκεκριμενο octa core και 3 ram αμα του βαλω αυτο ασχετα για το iptv και της ταινιες που το θελω δεν θα ειναι βλακια?

 

Δεν σε πιάνω... για ξανακάνε την ερώτηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν σε πιάνω... για ξανακάνε την ερώτηση....

 

Νομίζω ρωτάει για το αν είναι βλακεία να έχει ένα τέτοιο συστηματάκι μόνο για Kodi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει κάποιος αν χρησιμεύουν σε κάτι αυτά τα tv box σε κάποιον που έχει καλή smart tv που αναπαράγει όλα τα αρχεία με στικακι;

Για το kodi και τα apps χρησιμευπυν κυριως, οχι για την αναπαραγωγη....

Ήρθε και σε 'μένα σήμερα το πρωί για γνωστό μου. Για λίγο που το δούλεψα και συγκριτικά με το A95X που έχω έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

 

1) Η έκδοση της ρόμ του A95X μου άρεσε περισσότερο. Είναι πιο τακτοποιημένα τα εικονίδια και μου φάνηκε πιο γρήγορο το μενού. Επίσης έχει και μπάρα ειδοποιήσεων ενώ το χ96 όχι. Βέβαια αυτό λύνεται με έναν άλλον εκκινητή αλλά με το A95X δεν είχα αυτή την ανάγκη ενώ αν κρατούσα το χ96 σίγουρα θα έβαζα άλλον.

 

2)Το τηλεκοντρόλ του χ96 είναι πιο φτωχό. Δεν έχει πχ τα πολύ χρήσιμα εν τέλει προγραμματιζόμενα πλήκτρα τουA95X για την τηλεόραση.

 

3)Δεν ξέρω αν ο αισθητήρας θερμοκρασίας από το συγκεκριμένο δυσλειτουργεί αλλά το x96 μου έδειχνε όταν το ρύθμιζα και 85βαθμούς ενώ το A95X δεν έχει ανέβει πάνω από 50.

 

4)Κάτι που δεν ξέρω αν αξίζει να αναφερθεί αλλά το χ96 δεν έχει ρύθμιση για να μπαίνει σε αναστολή και έχει μόνο απενεργοποίηση. Ενώ το A95X ρυθμίζεις τι θέλεις να κάνει και όταν είναι σε αναστολή μπορεί να μπεί σε λειτουργία μέσα σε 2 δευτερόλεπτα μόνο αλλάζοντας την πηγή της τηλεόρασης σε hdmi.

 

5) Από την άλλη μεριά, το wifi του χ96 είναι πιο δυνατό. Είχε καλύτερο σήμα.

 

6) Έχει και οπτική θύρα.

 

Εν κατακλείδι το καλύτερο ασύρματο και η οπτική θύρα του δίνουν μόρια έναντι στου A95X. Μιας και το θέμα λογισμικού με λίγο ψάξιμο το φέρνεις στα μέτρα σου.

δεν συμφωνω με το wireless.....

 

τα κριβως αντιθετα διαπιατωσα εγω,,,να επεσα σε σκαρτο χ96...?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 20 ώρες περίπου θα τρέξει ένα μεγάλο promo στο aliexpress οπότε οι προσφορές σε αυτήν ή ίσως και χαμηλότερη τιμή θα είναι πολλές...

 

https://sale.aliexpress.com/__pc/7thanniversary.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν, παρέλαβα και εγώ ευτυχώς χωρίς τελωνεία και μακακίες οπότε έχουμε και λέμε: Το μηχάνημα είναι μια χαρά και ειδικά στα 28 ευρουλάκια που μου στοίχισε αισθάνομαι ότι τους έκλεψα. Το wifi του μου φαίνεται μια χαρά, το kodi επίσης και πάμε στο ρεζουμέ που είναι το ΟΤΕ-TV GO: Το μηχανηματάκι είναι rootαρισμένο από τη μάνα του οπότε δεν το έπαιζε αλλά εγκαθιστώντας το supersu, πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις του και επιλέγοντας full unroot, voila! Το boxάκι ξεrootαρίστηκε και τρέχει OTE-TV GO κανονικά και με το νόμο! Όλα καλά και επόμενη κίνηση να παραγγείλω αυτό http://www.skroutz.gr/s/3549731/Riitek-Rii-mini-i8.html για να το χειρίζομαι πιο άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το kodi και τα apps χρησιμευπυν κυριως, οχι για την αναπαραγωγη....

 

Κάτι που διάβασα ότι δουλεύει και για κατέβασμα από torrent ισχύει; και αν ναι με ποιο λειτουργικό σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic] ενδιαφέρομαι για ενα τβ μποξ αλλα δεν εχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου! θέλω απλά να βλέπω απο kodi στην tv και να περάσω το ote tv go να βλεπω στην μέσα τηλεόραση χωρίς να ταλαιπωρηθώ πολύ, αυτό του θέματος θα την κάνει την δουλει; [/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic] ενδιαφέρομαι για ενα τβ μποξ αλλα δεν εχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου! θέλω απλά να βλέπω απο kodi στην tv και να περάσω το ote tv go να βλεπω στην μέσα τηλεόραση χωρίς να ταλαιπωρηθώ πολύ, αυτό του θέματος θα την κάνει την δουλει; [/offtopic]

 

Όπως είπε παραπάνω ο @chrisde το έβαλε το OTE TV με unroot και έπαιξε κανονικά.... το KODI είναι προεγκατεστημένο και παίζει αρκετά καλά - αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις θα σε καλύψει.

 

http://www.insomnia.gr/topic/638160-tv-box-x96-amlogic-s905x-quad-core-2g16g-2896-aliexpress/page-8?do=findComment&comment=55574509

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε παραπάνω ο @chrisde το έβαλε το OTE TV με unroot και έπαιξε κανονικά.... το KODI είναι προεγκατεστημένο και παίζει αρκετά καλά - αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις θα σε καλύψει.

 

http://www.insomnia.gr/topic/638160-tv-box-x96-amlogic-s905x-quad-core-2g16g-2896-aliexpress/page-8?do=findComment&comment=55574509

ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλα πριν διάβασα για το liberec που τρέχει καλύτερα και έλεγα να το χρησιμοποιήσω αλλα μάλλον ετσι δεν θα παίζει το ote tv.. η προσφορά δεν ισχύει πλέον απο αλι απ οτι βλέπω άρα συμφέρει απο banggood πλέον;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...