Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 95 watt ειναι ευκολα να ψυχθουν ειδικα με την ψυκτρα που αναγραφεις. Και φαντάσου οτι πολυ δύσκολα να ειναι για μεγάλα χρονικά διαστήματα στα 95. Ακομα και σε απαιτητικό gaming θα εισαι δροσερός ΕΑΝ εισαι και αεράτος, κοινώς να εχεις ενα υποτυπώδες airflow στο κουτι και οχι καμια 295x2 GPU κάτω απο τον επεξεργαστή να τον ψήνει.

Στο κουτάκι που λέω η μητρική είναι οριζόντια και όχι κάθετη, οπότε δεν ψήνει τόσο η κάρτα γραφικών την cpu...(core v1)...από ότι διαβάζω από όλους σιγά σιγά καταλήγουμε...βγάζουμε από την εξίσωση τον 1500x και τον 1700 λογικά...άντε με τις ρημαδομητρικές να βγουν Mini-itx να ανοίξω topic...άντε γιατί την προηγούμενη φορά μια με τους Ryzen, μια με κάποια απρόοπτα αναβλήθηκε η αγορά...τώρα όμως δεν πάει άλλο...τέλος...θα φάω "Ryzen" με λαχανικά που είναι και υγιεινό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit

είδα το post του aten ra

αν δεν έχεις ψύκτρα εννοείται ότι η επιλογή γέρνει υπέρ του 1600.

αν την έχεις ήδη αγορασμένη άρα η spire δεν σε αφορά, τότε σκέψου τα παραπάνω

Καλά μου τα έλεγες και τώρα μου τα μπερδεύεις...χαχα...δεν έχω ψύκτρα όχι, γιατί τότε ο 1600 καλύτερα;

O 1600 με το μαμά cooler θα πάει άνετα 3.9GHz σε όλα τα Core ενώ ο 1600Χ φτάνει μέχρι 4.1GHz σε single Core. Και ξεχνάτε ότι ο 1600Χ δεν έχει Cooler.

 

Προσωπικά ο 1600 αν τον πας στα 3.9 με 4.0GHz και ανεβάσεις τις μνήμες στα 3000MHz τότε θα είναι το καλύτερο Gaming CPU σε απόδοση προς τιμή.

Μνήμες γιατί όχι 3200; Ρωτάω γιατί η διαφορά τιμής είναι μηδαμινή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μου τα έλεγες και τώρα μου τα μπερδεύεις...χαχα...δεν έχω ψύκτρα όχι, γιατί τότε ο 1600 καλύτερα;

Ο 1600 από ότι καταλαβαίνω συνοδεύεται από ψύκτρα ενώ ο 1600Χ όχι.

Άρα 30 (περίπου) ευρώ διαφορά στην αξία κτήσης

κι άλλα 25-30 για αγορά ψύκτρας (αυθαίρετα κάπου εκεί τοποθετώ την spire)

άρα η πραγματική διαφορά τους πάει στα 60 ευρώ περίπου...

Φυσικά αν έχεις ήδη ψύκτρα ή σκοπεύεις να αγοράσεις ούτως ή άλλως, τότε επανερχόμαστε στα αρχικά.

 

Δεν ξέρω αν η spire μπορεί να υποστηρίξει oc στον 1600

-όλες οι πληροφορίες είναι ακόμα στη θεωρία μέσα στο μυαλό μου-

σίγουρα η φορά του αέρα δεν είναι ιδανική για ξαπλωμένη μητρική,

ενώ η noctua που έβαλες θα συμβάλει στη δημιουργία ρεύματος αέρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 1600 από ότι καταλαβαίνω συνοδεύεται από ψύκτρα ενώ ο 1600Χ όχι.

Άρα 30 (περίπου) ευρώ διαφορά στην αξία κτήσης

κι άλλα 25-30 για αγορά ψύκτρας (αυθαίρετα κάπου εκεί τοποθετώ την spire)

άρα η πραγματική διαφορά τους πάει στα 60 ευρώ περίπου...

Φυσικά αν έχεις ήδη ψύκτρα ή σκοπεύεις να αγοράσεις ούτως ή άλλως, τότε επανερχόμαστε στα αρχικά.

 

Δεν ξέρω αν η spire μπορεί να υποστηρίξει oc στον 1600

-όλες οι πληροφορίες είναι ακόμα στη θεωρία μέσα στο μυαλό μου-

σίγουρα η φορά του αέρα δεν είναι ιδανική για ξαπλωμένη μητρική,

ενώ η noctua που έβαλες θα συμβάλει στη δημιουργία ρεύματος αέρα.

Ρε παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση, ετσι για να μου φυγει η απορια, αφου δεν βλεπω να αναβαθμιζω μεσα σε αυτον τον χρονο. Εχω μια Hyper 212 Evo, που τον FX 8350 στα 125 Watt TDP τον κραταει πολυ καλα και σηκωνει OC μεχρι 4.4. Για τον 1600Χ ας πουμε που εχω βαλει στο ματι, με TDP 65 Watt, δεν θα ειναι υπεραρκετη οχι μονο για στοκ, αλλα και για καλο OC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση, ετσι για να μου φυγει η απορια, αφου δεν βλεπω να αναβαθμιζω μεσα σε αυτον τον χρονο. Εχω μια Hyper 212 Evo, που τον FX 8350 στα 125 Watt TDP τον κραταει πολυ καλα και σηκωνει OC μεχρι 4.4. Για τον 1600Χ ας πουμε που εχω βαλει στο ματι, με TDP 65 Watt, δεν θα ειναι υπεραρκετη οχι μονο για στοκ, αλλα και για καλο OC?

 

Εννοειται οτι θα ειναι ανετος και κρυος αλλα δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει υποστηριξη για AM4 εκτος κι αν παρεις καποια μητρικη που εχει τρυπες και για AM3+..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι θα ειναι ανετος και κρυος αλλα δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει υποστηριξη για AM4 εκτος κι αν παρεις καποια μητρικη που εχει τρυπες και για AM3+..

Mην ανησυχεις, εχει βγαλει η coolermaster Mount και το δινει τζαμπε, σε οσους θελουν, για καποιους μηνες. Εγω μαλλον απο κανα ebay θα το παρω για 2-3 ευρω απο Κορεα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για τον 1600Χ  για καλο OC?

 

Μπορεί και να πέφτω πολύ πολύ έξω,

αλλά από αυτά που βλέπω σαν πρώτες πληροφορίες ΔΕΝ υπάρχει 24/7 oc στον 1600Χ

μεγαλύτερο του 4,1 βαριά βαριά 4,2.

 

Οπου βλέπουμε Χ στην τρέχουσα γενιά RYZEN τρέχουν ήδη στη μέγιστη 24/7 συχνότητα.

Rule of the thumb θα έλεγα.

Πάντα με επιφύλαξη καθώς δεν έχω πιάσει κανένα RYZEN τσιπάκι,

επομένως τα συμπεράσματα μου, είναι αν μη τι άλλο θεωρητικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ανησυχεις, εχει βγαλει η coolermaster Mount και το δινει τζαμπε, σε οσους θελουν, για καποιους μηνες. Εγω μαλλον απο κανα ebay θα το παρω για 2-3 ευρω απο Κορεα :P

link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ανησυχεις, εχει βγαλει η coolermaster Mount και το δινει τζαμπε, σε οσους θελουν, για καποιους μηνες. Εγω μαλλον απο κανα ebay θα το παρω για 2-3 ευρω απο Κορεα :P

Εγω δεν ανησυχω να΄σαι σιγουρος! :-D Αν παρεις asus μητρικη, καποια η΄ολες (δεν το θυμαμαι αυτο) εχουν και για AM3+ τρυπες αρα ενταξει θα εισαι κι ετσι..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση, ετσι για να μου φυγει η απορια, αφου δεν βλεπω να αναβαθμιζω μεσα σε αυτον τον χρονο. Εχω μια Hyper 212 Evo, που τον FX 8350 στα 125 Watt TDP τον κραταει πολυ καλα και σηκωνει OC μεχρι 4.4. Για τον 1600Χ ας πουμε που εχω βαλει στο ματι, με TDP 65 Watt, δεν θα ειναι υπεραρκετη οχι μονο για στοκ, αλλα και για καλο OC?

 

Την 212 εχω και εγω σε εναν 8320,καλη ψυκτρα για στοκ,αντε το πολυ μεχρι 4.0 Ghz,στα 4.4 οριακα.Ανοιξε το HPC και τρεξε ενα Prime να δεις πως μηδενιζει το margin σε κανενα 5λεπτο.Το TDP δεν εχει να κανει,και ο 7700k (ωραιο παραδειγμα διαλεξα :devil: ) 90W ειναι αλλα μια 212 δεν νομιζω να μπορει να τον κρατησει στα 4.4 οπως κραταει ας πουμε τον 8350 των 125W.Για στοκ καλα μπορει να εισαι,για oc πιστευω θα ζοριζουν πολυ τα πραγματα.Τεσπα,παιρνεις τον επεξεργαστη και αφου εχεις την ψυκτρα στα χερια,δοκιμαζεις και βλεπεις.

 

Ο ανταπτορας απο την CM για το ΑΜ4 λεει out of stock,μαλλον ξεπουλησαν. :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι! Ενας 8πυρηνος καει 2 βατ παραπανω απο εναν 4πυρηνο στο ιδιο Load!

Αδελφε, σορρυ αλλα την πεταξες. Συστημα που να καει 150 βατ με τετοιον επεξεργαστη και καρτα γραφικων δεν υπαρχει. Ακομα και 40 βατ tdp να ειχε η καρτα, οι επεξεργαστες φτανουν τουλαχιστον τα 120. Μην βαλω μεσα ραμ, σκληρους, mobo και αλλα....

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις για τι θερμοκρασίες και καταναλώσεις(φαίνονται από το HWmonitor ενδεικτικά σαν package power) μιλάμε σε prime 95 που βράζει ο τόπος και σε games που ούτε καν στρεσσάρουν τα 4 θρεντς τα περισσότερα.

 

Είναι αδύνατο να έχει μια cpu περίπου την ίδια κατανάλωση σε games και prime95. 154 watt στο game και 152 watt στο prime95 !!!!!!

 

Αν μας βολεύει όμως το κρατάμε.

 

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_7_1800X/14.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pirmen από το λινκ σου (δεν είναι γκρικλισ ρε παιδια.........................................):

 

The energy efficiency of the Ryzen 7 1800X is a minor miracle by AMD's standards considering how inefficient the FX "Piledriver" series was. Ryzen even makes Intel look bad. 

 

It's amazing what AMD has done with its chip. The SenseMi power-management system seems to be working well in idle, with the 8-core machine drawing the same amount of power as Intel's quad-core "Kaby Lake" machine. Overclocking doesn't affect power draw in idle since the CPU's power-management spools down clocks when idling.

 

The power draw of the Ryzen-powered machine is slightly less than that of Intel, but SuperPi is a single-threaded workload, and the Intel i7-7700K is yielding more performance here, so the Intel chip is more efficient in this scenario.

 

This is epic. We're assuming you've sifted through our game-test results before seeing this page, and so you'll find that the gaming power draw of the 8-core Ryzen makes Intel's quad-core i7-7700K look bad. Power draw is as much as 30W lesser!

 

Ryzen is hands down the most energy-efficient performance CPU AMD ever made, and easily outclasses Intel's 14 nm "leadership." Good show.

 

κόλαφος ρε συ...

Next Page »Overclocking
 
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Pirmen από το λινκ σου (δεν είναι γκρικλισ ρε παιδια.........................................):

 

The energy efficiency of the Ryzen 7 1800X is a minor miracle by AMD's standards considering how inefficient the FX "Piledriver" series was. Ryzen even makes Intel look bad. 

 

It's amazing what AMD has done with its chip. The SenseMi power-management system seems to be working well in idle, with the 8-core machine drawing the same amount of power as Intel's quad-core "Kaby Lake" machine. Overclocking doesn't affect power draw in idle since the CPU's power-management spools down clocks when idling.

 

The power draw of the Ryzen-powered machine is slightly less than that of Intel, but SuperPi is a single-threaded workload, and the Intel i7-7700K is yielding more performance here, so the Intel chip is more efficient in this scenario.

 

This is epic. We're assuming you've sifted through our game-test results before seeing this page, and so you'll find that the gaming power draw of the 8-core Ryzen makes Intel's quad-core i7-7700K look bad. Power draw is as much as 30W lesser!

 

Ryzen is hands down the most energy-efficient performance CPU AMD ever made, and easily outclasses Intel's 14 nm "leadership." Good show.

 

κόλαφος ρε συ...

Next Page »Overclocking

 

Αφού είπαμε,η κατανάλωση του 7700 στο gaming είναι για όλο το σύστημα,μαζί με Gpu κλπ. Τι δεν καταλαβαίνεις και εσύ τώρα??

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...