Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα δώσει x6 i7 σε τιμές τωρινών i7/1151 σε κανέναν χρόνο.

 

Περιμενεις intel x6 ανοιξη 2018 με τιμες τωρινων i7; Γιατι;

Φίλε millenium κάτι τέτοιο για αρχή, αν και δεν αποκλείω νέα απάντηση με σαρωτικές αλλαγές. Όπως περιμέναμε εμείς έτσι περιμένανε κι αυτοι τους ΖΕΝ (Χ1000)

 

Αν εννοεις τις τιμες...δε λειτουργουν ετσι εταιριες σαν την ιντελ.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο νομιζετε μερικοι φιλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω φιλοι μου νομιζω οτι για να ερθουν στο αμεσο μελλον σαρωτικες αλλαγες απο intel, θα επρεπε να ηταν σαρωτικοι οι ryzen σε ολα τα επιπεδα... Απαξ και κρατηθηκε ετσι  εχοντας ως μεγαλο της οπλο το gaming, αν ειναι να γινει κατι το σαρωτικο που λετε για 6πυρηνους i7 και μειωσεις τιμων απο intel, νομιζω οτι θα γινει οταν οι Ryzen+ θα βγουν αψεγαδιαστοι απο ολες τις αρρωστιες-συκοφαντιες των τωρινων ...

 

Αποψη μου δηλαδη ειναι οτι η κοντρα στα ισια θα γινει σε 1-1μιση χρονο απο τωρα... Καλως η΄κακως νομιζω οτι η intel το πρωτο stress test το περασε αρκετα καλα...(Βαζοντας τα ολα μεσα: παιδικες αρρωστιες, ανετοιμοτητα,συκοφαντιες-λασπολογιες κ.α...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενεις intel x6 ανοιξη 2018 με τιμες τωρινων i7; Γιατι;

 

Αν εννοεις τις τιμες...δε λειτουργουν ετσι εταιριες σαν την ιντελ.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο νομιζετε μερικοι φιλε.

 

Έτσι έχει αναφερθεί κατά καιρούς και έτσι λένε διάφοροι που φαίνεται να ξέρουν άτομα. Οι coffeelake πως λέγονται κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη στον pirmen μάθαμε ότι ο 1600Χ κυμαίνεται στα 300 γιούρια.

Ορμάτε γενναίοι μου.

 

Τώρα άμα η Intel βγάλει στο μέλλον 6πύρηνο με ψηλό stp, εικάζω ότι δεν θα είναι

σε καλή τιμή. Αν τυχόν είναι, εδώ είμαστε να τα (ξανα)στάξουμε στην αγαπημένη μας Intel.

 

Μέχρι τότε (αν και όταν λέμε τώρα) υπάρχει ο 1600Χ στα 300.

4,1 με 6 πυρήνες. Στα 300. Αυτά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι έχει αναφερθεί κατά καιρούς και έτσι λένε διάφοροι που φαίνεται να ξέρουν άτομα. Οι coffeelake πως λέγονται κ.τ.λ.

 

Ξερω τι ακουγεται αλλα αν θα το δεις ειναι αλλο θεμα,και με τι τιμες και τι TDP.Η  ιντελ εχει διαφορα θεματα,οικονομικα ,αλλα και αλλης φυσης οσον αφορα επενδυσεις κλπ και ποια τμηματα της αγορας την ενδιαφερουν,σε ποιες ανοιγεται,που κανει focus κλπ.

 

Και να χασει συμβολαια και πωλησεις η intel οι μεγαλες αλλαγες ειναι αμφιβολες γιατι εχει και το κυρος, μετοχους απο πισω και τα fabs.Τι να χασει δηλαδη που δεν την πολυκαιει το desktop...το πολυ-πολυ αν δεν της αρεσει κατι μπορει να κλεισει deals κατω απο το τραπεζι με βασικους παιχτες και να τελειωσει την ιστορια.

 

Τελος παντων,ειμαι off-topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 1600 με το μαμά cooler θα πάει άνετα 3.9GHz σε όλα τα Core ενώ ο 1600Χ φτάνει μέχρι 4.1GHz σε single Core. Και ξεχνάτε ότι ο 1600Χ δεν έχει Cooler.

 

Προσωπικά ο 1600 αν τον πας στα 3.9 με 4.0GHz και ανεβάσεις τις μνήμες στα 3000MHz τότε θα είναι το καλύτερο Gaming CPU σε απόδοση προς τιμή.

 

Spot on! Και λιγότερο να τον ανεβάσεις πάλι καλός θα είναι, όπως έχεις πει ήδη, με την stock ψήκτρα του, ούτε καν 3rd market ψήκτρα χρειάζεται και σε μια B350 μητρική των 90-100 ευρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγραψα και εγω μπολικες φορες εδω μεσα. Στα ιδια clock θα ειναι απελπιστικα κοντα στα games. Φαντασου στο επομενο rev που θα ερθουν υψηλοτερα χρονισμενοι τι γλεντι θα κανει ο 4c / 8t στα 250€. Κλοπη θα ειναι.

 

Απλα you are not getting it. Με το IPC increase που ΔΕΝ εχουμε, υπαρχουν 2 επιλογες. Η οι game devs θα σταματησουν να φτιαχνουν πιο πολυπλοκα games, οποτε τα επομενα 10 χρονια θα παιζεις τα ιδια σε παραλλαγη, η ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα αφοσιωθουν να κανουν τα games πολυνηματικα. Μολις συμβει αυτο, ξερεις που θα το βαλεις το +15% IPC του 7700k?

 

Watchdogs 2? Bf1?

 

Σε βγαζει για 3gpu o 7700k? Really? Nαι,, αν πας σε 4k, ισως. 3 γενιες GPU με το ρυθμο που εχουμε μερχρι τωρα θα ειναι καπου +100% επιδοσεις. Εγω σου λεω στην 1180 , αντε ισως στην 1180ti θα ριξει τρελο μπουκαλι.

Καταρχάς είμαι ήδη σε 4κ.

Μου ανέφερες 2 games όπου watchdogs 2 δεν έχω παίξει οπότε δεν εκφέρω γνώμη και bf1 μόνο σε multi κινήται το CPU στο 75 - 80%

Μήπως να μιλήσουμε και για τα υπόλοιπα χιλιάδες games που ο 7700k τα ξεπεταει για πλάκα;

Οπότε για να απαντήσω στο ερώτημά σου ναι με βγάζει για 3 gpu δηλαδή χοντρικά μία 7ετια.

 

Επίσης αυτό με τα πολυνηματικα games το ακουγαμε από το 2010 και ακόμα το περιμένουμε.

Δεν λέω υπάρχουν 5 με 6 τίτλοι που εκμεταλλεύονται όσους πυρήνες τους ρίξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλα μάλλον θα έπρεπε να το αναφέρω στις προσφορές αλλα για οποιον ενδιαφέρεται ο 1700Χ στα 371€ (391€ μαζί με τα μεταφορικά) και ο 1700 στα 310€ απο amazon Γαλλίας

https://www.amazon.fr/gp/aw/d/B06X3W9NGG/ref=mp_s_a_1_1?__mk_fr_FR=%C3%85M%C3%85Z%C3%95%C3%91&qid=1489989103&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=1700x&dpPl=1&dpID=31r2LuwtwXL&ref=plSrch

 

Τόση μεγάλη διαφορά έχουμε στο ΦΠΑ? Μολις πας καλάθι και διαβασει χωρα αποστολής η τιμή γίνεται 383€ +7€ τα κανονικά μεταφορικά. Εγω ειμαι Αγγλία και αμα το βάλω να σταλθει σε εμενα η τιμή δεν αλλάζει καθόλου κανονικά θα δείχνει 371€ για τον 1700X.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλα μάλλον θα έπρεπε να το αναφέρω στις προσφορές αλλα για οποιον ενδιαφέρεται ο 1700Χ στα 371€ (391€ μαζί με τα μεταφορικά) και ο 1700 στα 310€ απο amazon Γαλλίας

https://www.amazon.fr/gp/aw/d/B06X3W9NGG/ref=mp_s_a_1_1?__mk_fr_FR=%C3%85M%C3%85Z%C3%95%C3%91&qid=1489989103&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=1700x&dpPl=1&dpID=31r2LuwtwXL&ref=plSrch

 

Τόση μεγάλη διαφορά έχουμε στο ΦΠΑ? Μολις πας καλάθι και διαβασει χωρα αποστολής η τιμή γίνεται 383€ +7€ τα κανονικά μεταφορικά. Εγω ειμαι Αγγλία και αμα το βάλω να σταλθει σε εμενα η τιμή δεν αλλάζει καθόλου κανονικά θα δείχνει 371€ για τον 1700X.

 

20% η Γαλλία.

€371 χωρίς το 20% = €309

€309 και 24% (Ελλάδα) = €383

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει....supported speed with ryzen cpu,ναι σίγουρος είμαι,εσύ ξαναδεστο.μεχρι 2666 πάνε τα δύο slot-dimm.μακαρι να πήγαινε 3200,θα την είχα πάρει!

Ναι νια δίκιο έχεις. Οπότε τι επιλογές μένουν  σε μητρικές για να παίξουμε μνημες 3200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς είμαι ήδη σε 4κ.

Μου ανέφερες 2 games όπου watchdogs 2 δεν έχω παίξει οπότε δεν εκφέρω γνώμη και bf1 μόνο σε multi κινήται το CPU στο 75 - 80%

Μήπως να μιλήσουμε και για τα υπόλοιπα χιλιάδες games που ο 7700k τα ξεπεταει για πλάκα;

Οπότε για να απαντήσω στο ερώτημά σου ναι με βγάζει για 3 gpu δηλαδή χοντρικά μία 7ετια.

 

Επίσης αυτό με τα πολυνηματικα games το ακουγαμε από το 2010 και ακόμα το περιμένουμε.

Δεν λέω υπάρχουν 5 με 6 τίτλοι που εκμεταλλεύονται όσους πυρήνες τους ρίξεις.

Την παλευεις? Σου πα εγω οτι σε ολα τα games βαραει 100ασταρια ρε παλικαρι μου? Ειπα οτι ηδη υπαρχουν games που βαραει 100αρια. Τι δεν καταλαβενεις? Τι χρωμα να το ζωγραφισω? Αντε, σε 7 χρονια ελα με την 1380 σου or whatever να δουμε ποσο καλα την παει ο 7700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλευεις? Σου πα εγω οτι σε ολα τα games βαραει 100ασταρια ρε παλικαρι μου? Ειπα οτι ηδη υπαρχουν games που βαραει 100αρια. Τι δεν καταλαβενεις? Τι χρωμα να το ζωγραφισω? Αντε, σε 7 χρονια ελα με την 1380 σου or whatever να δουμε ποσο καλα την παει ο 7700

Καλά μην τρελενεσαι κ όλας....

Σιγά τα παιχνίδια που έχουμε...

Χθες έβαλα το homefront με όλα στα τέρματα και ο 8350 δεν το κατάλαβε και καθόλου...

Ακόμα και ένας 2600Κ που είναι κ αυτός παλιός μία χαρά κρατάει ακόμα.

 

Γιαυτό λέω συνέχεια ότι δεν πρέπει να μας απασχολεί τόσο πολύ το gaming στους ryzen , σιγά τις διαφορές που έχουν απ τους ιντελ στα παιχνίδια...

 

Και αυτή η κατάσταση με το gaming θα κρατήσει για αρκετά χρόνια ακόμα, και κάρτες γραφικών που βγαίνουν συνέχεια στο άκυρο πάνε κ αυτές....

Ας είναι καλά το μάρκετινγκ στο 4Κ το οποίο δεν υπάρχει πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...