Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι η διαθεσιμότητα cpu αλλά η διαθεσιμότητα motherboards...εγώ που θέλω mini-itx με βλέπω να περιμένω μέχρι καλοκαίρι δηλαδή... :mad: ...γιατί έτσι με το launch; Δεν υποτίθεται ότι θα υπήρχε μεγάλη διαθεσιμότητα από την πρώτη μέρα; Εδώ mini-itx δεν βρίσκεις πουθενά στην Ευρώπη...αμφιβάλω αν βρίσκεις πουθενά στον κόσμο εύκολα...φτάσαμε 20 μέρες μετά το launch...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλλον ηξεραν οτι θα υπαρχουν θεματα και εβγαλαν λιγα μοντελα και κομματια για να μην μαζευουν τα ασυμαζευτα...

χαχαχαχα ναι! Μαλλον έχεις δίκιο...

 

 

tsoukalas.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα πως γίνονται τα launches ρε παιδιά αλλά δεν υποτίθεται ότι πιο πριν υπάρχουν δείγματα των επεξεργαστών στις εταιρείες μητρικών; Δεν είμαι και σίγουρος όμως και στα launch της intel υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας τέτοιο; Δεν μιλάω για kabylake που ήταν ζεσταμένο skylake αλλά για νέα πλατφόρμα...έτσι γίνεται κάθε φορά; Δεν ρωτάω για bugs γιατί είναι λογικό να υπάρχουν, για διαθεσιμότητες μιλάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει το ονειρο για αναβαθμιση, την μητρικη την εφτιαξαν και ο επεξεργαστης δεν εχει προβλημα αρα θα μεινω με το μπρικι της υπογραφης μου. :mellow:

Πολυ μπρικι τι να σου πω  :P , τι να πουμε και εμεις με το Pinnace (phenom 2)  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

“It’s all about the bad coordination, bad communication, bad support and bad timing to launch this platform in my opinion. With all these issues, none of us could start manufacture the boards sooner. Also, in January and February, all board vendors’ production lines were occupied with Intel 200 series boards before Chinese New Year and tried to ship as much boards as we can to ensure we won’t have stock issues while Asia was on New Year vacation.

In late December, AMD decided to pull in the launch date (it was scheduled to launch in late Q2) and launched it right after Chinese New Year but AMD keep the CPU supply quantity secret from us the whole time. They only shared the data 2 weeks before the launch, we didn’t understand why they were doing it. Also, their BIOS team and engineers were doing terrible jobs on supporting us on the BIOS microcode updates, driver updates, CPU samples for testing. They have done nothing they should have been doing to support the launch platform partners and always delay or give no response on support requests. We were all having huge issues to debug with limited AMD resource support including validating the parts, and fixing the memory clock speed that is all limited by AMD.

In general, it’s been too long for AMD to launch a new CPU, so they forgot how to do it, so they launched the CPU just like they were launching the graphics card. They didn’t care about the platform eco-system, so the eco-system is suffering and stock is delayed.

We are flying in new batches every 3 days to try to fulfill the back orders ASAP, so they should be all back in stock soon. With all the board reviews released, per Newegg and Amazon, the AMD memory limitation issue is slowing down the sales though.

We need your help to feedback that to AMD as well on their supports issues.” – Anonymous Motherboard Manufacture

 

 

http://www.legitreviews.com/one-motherboard-maker-explains-why-amd-am4-boards-are-missing_192470

Δεν έχω ιδέα πως γίνονται τα launches ρε παιδιά αλλά δεν υποτίθεται ότι πιο πριν υπάρχουν δείγματα των επεξεργαστών στις εταιρείες μητρικών; Δεν είμαι και σίγουρος όμως και στα launch της intel υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας τέτοιο; Δεν μιλάω για kabylake που ήταν ζεσταμένο skylake αλλά για νέα πλατφόρμα...έτσι γίνεται κάθε φορά; Δεν ρωτάω για bugs γιατί είναι λογικό να υπάρχουν, για διαθεσιμότητες μιλάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα πως γίνονται τα launches ρε παιδιά αλλά δεν υποτίθεται ότι πιο πριν υπάρχουν δείγματα των επεξεργαστών στις εταιρείες μητρικών; Δεν είμαι και σίγουρος όμως και στα launch της intel υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας τέτοιο; Δεν μιλάω για kabylake που ήταν ζεσταμένο skylake αλλά για νέα πλατφόρμα...έτσι γίνεται κάθε φορά; Δεν ρωτάω για bugs γιατί είναι λογικό να υπάρχουν, για διαθεσιμότητες μιλάω...

Πρεπει να αιφνιδιαστηκαν απο την επιτυχια των chips και την ζητηση. Φιλος που εχω που δουλευει στο Texas σε ενα μεγαλο καταστημα,μου εγραψε χτες οτι γινεται της ποπης. :)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αιφνιδιαστηκαν απο την επιτυχια των chips και την ζητηση. Φιλος που εχω που δουλευει στο Texas σε ενα μεγαλο καταστημα,μου εγραψε χτες οτι γινεται της ποπης. :)

 

Τωρα στο Τεξας η΄......  παλια στο Τεξας? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα στο Τεξας η΄......  παλια στο Τεξας? :P

Εκει μενει και εργαζεται,ειναι μελος της ''φυλης'' μας σε ενα Ρωσικο moba που παιζω. Και το αστειο ειναι οτι στην  πολη του,στο Austin,εχει εγκαταστασεις η AMD. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αλλο προβλημα φαινεται να λυνεται... Ελα σιγα σιγα να μπαινει μια σειρουλα....

 

http://www.digitaltrends.com/computing/ryzen-amd-bios-fix-fma3-crash/

Η πλάκα να δεις θα είναι τελικά αυτό που είπα στην αρχή, δηλαδή να θέλει περισσότερο ρεύμα όταν εκτελεί FMA κώδικα όπως κάνουν αντίστοιχα τα Intel.

Ίσως και για αυτό δεν σχολίασαν καθόλου τι έφταιγε τελικά, θα ήταν η δεύτερη πατάτα μετά τις 480 και τα ρεύματα ότι να είναι.

Δυστυχώς αν και τους θεωρώ πρωτοπόρους (άσχετα των επιδόσεων γιατί δεν το λέω για vs) έχουν πολύ περιορισμένο budget και δίνουν μάχη με ουσιαστικά δύο μονοπώλια!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα να δεις θα είναι τελικά αυτό που είπα στην αρχή, δηλαδή να θέλει περισσότερο ρεύμα όταν εκτελεί FMA κώδικα όπως κάνουν αντίστοιχα τα Intel.

Ίσως και για αυτό δεν σχολίασαν καθόλου τι έφταιγε τελικά, θα ήταν η δεύτερη πατάτα μετά τις 480 και τα ρεύματα ότι να είναι.

Δυστυχώς αν και τους θεωρώ πρωτοπόρους (άσχετα των επιδόσεων γιατί δεν το λέω για vs) έχουν πολύ περιορισμένο budget και δίνουν μάχη με ουσιαστικά δύο μονοπώλια!!!

 

 

Μωρε παιδι μου κι εγω για τα λεφτουλια της amd ελεγα τωρα που προσπαθει να μαζεψει απο παντου για να πολεμησει καλυτερα! :-)

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/amd/%ce%b7-amd-%ce%b9%cf%83%cf%87%cf%85%cf%81%ce%af%ce%b6%ce%b5%cf%84%ce%b1%ce%b9-%cf%8c%cf%84%ce%b9-%ce%b7-lg-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b7-vizio-%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%b2%ce%b9%ce%ac%ce%b6-r13760

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Linus δεν δοκίμασε τον 1500χ που θα κοντραριστεί με τους πραγματικούς gaming επεξεργαστές Ι5 και Όχι με τον χιχιχι ξέρετε εσείς

Θέλω μητρικές να δω θα προλάβουν το Λανσάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...