Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα συγκεντρωτικά αποτελέσματα του Anandtech πάντως σε άλλες εφαρμογές προηγείται ο 6900k, σε άλλες ο R7 1800X. Για μένα προσωπικά η AMD τον πέτυχε το στόχο της. Έβγαλε προιόν που κοντράρει τους High-End CPU της Intel και υστερεί μόνο σε κάποια games. Θέλω να δώ όμως τι θα κάνει ο R5 1600X απέναντι στον i5. Όπως και να έχει πιστεύω οι i5 είναι καταδικασμένοι μιας και αν ρίξει τις τιμές η AMD, οι R7 θα είναι προτιμότεροι. Καλά για i3 και Pentium ούτε λόγος είναι ήδη "νεκροί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο anadtech βλέπεις σε x265(HEVC από 4κ σε 1080p) να προηγείται ο 7700Κ(λόγω AVX2 προφανώς) για λίγο. Πάλι σε x265 από άλλο σάιτ, που το πόσταρε ο NGT1 βλέπουμε πίσω τον 7700Κ, αρκετά θα έλεγα.

 

"Διαλέγεις και παίρνεις" κατάσταση.

 

http://www.anandtech.com/show/11170/the-amd-zen-and-ryzen-7-review-a-deep-dive-on-1800x-1700x-and-1700/20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο anadtech βλέπεις σε x265(HEVC από 4κ σε 1080p) να προηγείται ο 7700Κ(λόγω AVX2 προφανώς) για λίγο. Πάλι σε x265 από άλλο σάιτ, που το πόσταρε ο NGT1 βλέπουμε πίσω τον 7700Κ, αρκετά θα έλεγα.

 

"Διαλέγεις και παίρνεις" κατάσταση.

 

http://www.anandtech.com/show/11170/the-amd-zen-and-ryzen-7-review-a-deep-dive-on-1800x-1700x-and-1700/20

 

 

 

Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις. Πάντως οι R7 απο ότι έχω δει έχουν strong min fps. Και αυτό είναι που μετράει στο gaming, περισσότερο απο τα avg όπου οι διαφορές είναι του στύλ 150-139 κλπ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι σε linux παντως... Μην τρελαθουμε κιολας παιδια, τοσα χρονια με το προιον και το μαρκετινγκ  που διεθεται η ιντελ σε σχεση με τον ανταγωνισμο, εκανε τα παντα τριγυρω της να προσαρμοστουν πανω της και να δουλευουν ρολοι με τα τσιπακια της... Θελει καποιο διαστημα για να αλλαξει αυτο  απο πλευρας ειτε games devs  ειτε microsoft devs κτλ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τεράστιο το perfomance/price των ryzen έναντι των intel....όποιος δεν το αναγνωρίζει δεν ξέρω τι να πώ......Τα τσιπάκια απλά είναι άριστα και απλά μελλοντικά θα βελτιωθούν όπου "μειονεκτούν" στα σημεία....Για όποιον κοιτάει για καινούργιο rig για μένα είναι μονόδρομος οι ryzen.....για όποιον έχει ένα rig που στέκεται καλά για αυτά που θέλει και χειρίζεται απλά περιμένει 2ο revision των ryzen και καθώς και την απάντηση της intel!Για όποιον αναζητάει απεγνωσμένα αναβάθμιση ζυγίζει τις υπάρχουσες λύσεις (amd ή intel) και προχωράει χωρίς πολλά λόγια!Απλά μην χαλάσουμε και αυτό το thread και πάμε σε part3 μετά!

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο anadtech βλέπεις σε x265(HEVC από 4κ σε 1080p) να προηγείται ο 7700Κ(λόγω AVX2 προφανώς) για λίγο. Πάλι σε x265 από άλλο σάιτ, που το πόσταρε ο NGT1 βλέπουμε πίσω τον 7700Κ, αρκετά θα έλεγα.

 

"Διαλέγεις και παίρνεις" κατάσταση.

Γι'αυτο και το  userbenchmark μπορεί και προσφέρει "μια σταθερή" η οποία βασίζεται και αντιπροσωπεύει το τι θα πάρει τελικά η πλειονότητα των user και δεν εξαρτάται από το κέφι, την μεθοδολογία η  την προτίμηση του κάθε τεστερ προς οποιαδήποτε πλευρά.αλλά κυρίως προς την χρήση που ενδιαφέρει τον καθένα μας. 

Αν θέλουμε λοιπόν να μιλάμε για πολλές πωλήσεις και όχι για ειδικές πωλήσεις δεν έχουμε παρά να το χρησιμοποιήσουμε και να το λάβουμε υπ'οψην μας ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω...Εγω προσωπικα χαιρομαι να το βλεπω αυτο το πραγμα....Metro last light και να βλεπεις τον πιο ζορισμενο πυρηνα να παιζει μεχρι 50%... Και με τα τοσα bugs που εχουν ακομα να φτιαξουν....Πολυ ωραια, και με πολυ μελλον... Αποψη μου... :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συγκεντρωτικά αποτελέσματα του Anandtech πάντως σε άλλες εφαρμογές προηγείται ο 6900k, σε άλλες ο R7 1800X. Για μένα προσωπικά η AMD τον πέτυχε το στόχο της. Έβγαλε προιόν που κοντράρει τους High-End CPU της Intel και υστερεί μόνο σε κάποια games. Θέλω να δώ όμως τι θα κάνει ο R5 1600X απέναντι στον i5. Όπως και να έχει πιστεύω οι i5 είναι καταδικασμένοι μιας και αν ρίξει τις τιμές η AMD, οι R7 θα είναι προτιμότεροι. Καλά για i3 και Pentium ούτε λόγος είναι ήδη "νεκροί".

 

 

Με ποιο bios εκανε τις δοκιμες αυτος;

 

Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις. Πάντως οι R7 απο ότι έχω δει έχουν strong min fps. Και αυτό είναι που μετράει στο gaming, περισσότερο απο τα avg όπου οι διαφορές είναι του στύλ 150-139 κλπ...

 

Και εγω αυτο βλεπω ως τωρα για min-frametimes.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το shadow warrior 2 δεν είναι cpu bound, ούτε ιδιαίτερα πολυνηματικό. Το είχε τεστάρει ο Παπαδόπουλος του DSOG.

Στο F1 2016 canned benchmark @ ultra (tech city) που είναι multithreaded, ο ryzen είναι πίσω με αρκετή διαφορά. 

 

Ως έχει, διαλέγοντας πηγή, μπορείς να αποδείξεις ό,τι θες. Γι'αυτό και έχω πει ότι πρέπει να περιμένουμε για δοκιμές χρηστών.

 

Θα κάνω δοκιμές μόνος μου το καλοκαίρι....

 

Είναι τόσο δυνατοί οι Zen στο productivity που μπορεί να συμβιβαστώ και να παίζω Witcher με 105 FPS μόνο  :-D

 

post-164351-0-38528800-1488755497_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από ότι διαβασα αν κάνεις OC τα cpu της Intel το AVX2 απο 256-bit γινεται 2x128 όσο έχουν οι Zen. Άρα καλύτερη περίπτωση για video encoding είναι κάποιος intel non-k. 

Edit:Βέβαια δέν έχουν όλες οι εντολές avx2 οπότε τα benches είναι λίγο ότι να 'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο και το  userbenchmark μπορεί και προσφέρει "μια σταθερή" η οποία βασίζεται και αντιπροσωπεύει το τι θα πάρει τελικά η πλειονότητα των user και δεν εξαρτάται από το κέφι, την μεθοδολογία η  την προτίμηση του κάθε τεστερ προς οποιαδήποτε πλευρά.αλλά κυρίως προς την χρήση που ενδιαφέρει τον καθένα μας. 

Αν θέλουμε λοιπόν να μιλάμε για πολλές πωλήσεις και όχι για ειδικές πωλήσεις δεν έχουμε παρά να το χρησιμοποιήσουμε και να το λάβουμε υπ'οψην μας ανάλογα.

 

Συγγνώμη, αλλά αν το userbench είναι αυτό που παρέθεσες προηγουμένως, δεν έχω λόγια.

 

Είναι χειρότερο και από το CPU boss!

 

Στη βαθμολογία μετράνε πράγματα όπως:

 

1) Πόσοι έχουν τον έναν, πόσοι τον άλλο (4 ημέρες vs κάποιοι μήνες), πόσο "Δημοφιλής" είναι ο καθένας.

 

2) Διαφορά σε gaming (Να καταλάβω την υπεροχή 100%-85%), διαφορά σε desktop (εδώ, ακόμα χειρότερα!!! 100-83, και μη χειρότερα, να λέμε), ενώ σε workstation πάλι καλά που κερδίζει ο 1700 (74-93, προφανώς το 100% το παίρνει ο  6950 και ο 7700 υπολείπεται τόσο λίγο, μόνο!).

 

3) Value&Sentiment?!?!? Αγαπώ CPU? Better value ο 7700 (όχι τιμή, αξία!)? Με τί κριτήρια?

 

4) Από την άλλη, βάζει τον παράγοντα "νεότητα"...

 

5) Τέλος, το single core vs single core, να το καταλάβω...Το quad vs quad, τί εξυπηρετεί και πως βγαίνει ακριβώς? Κλείνουμε ΗΤ/SMT, κλείνουμε και 4 πυρήνες του 1700 και μετράμε εκεί? Γιατί? 8/16 είναι ο επεξεργαστής. Συνολικά τον αγοράσαμε και τον λειτουργούμε, όχι τμηματικά.

 

Να συμφωνήσω πως αν κάποιος πάει για  gaming-movies-torrent-browse-light office (με αυτή τη σειρά προτεραιότητας, δλδ gaming uber alles), έχει νόημα να κοιτάξει μέχρι κατηγορία 7700Κ (είπαμε, το απόλυτο VFM πλέον!).

 

Μεταξύ μας, όμως, από πότε 7700-1700(Χ) κλπ είναι στην ίδια κατηγορία χρηστών?

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα βάση συμφωνώ μαζί σου,και εμένα πολλά κριτήρια δεν μ'αρεσουν,

παρ'ολα αυτα έχει καταλήξει πιο αξιόπιστο απο πολλά φορουμ που δεν μαθαίνεις ποτέ την ολη αλήθεια,

για εσενα και εμένα μπορει να μην προσφέρει τίποτα,αλλα για τους πολλούς μπορεί να αποτελέσει μια σταθερή και από εκει και πέρα να συνεχισει το ψάξιμο του σύμφωνα παντα με την χρηση του,οπως είπα.

 

Με την ιδια λογική δεν μας βοηθάει σε τίποτα να έχουμε διαφορετικές μετρήσεις από τον καθ'ενα στο ίδιο παιχνίδι η οτιδήποτε άλλο,ασφαλή συμπεράσματα το 2017 μόνο απο τα χεράκια μας,να μην σου πω και για πάρτι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα βάση συμφωνώ μαζί σου,και εμένα πολλά κριτήρια δεν μ'αρεσουν,

παρ'ολα αυτα έχει καταλήξει πιο αξιόπιστο απο πολλά φορουμ που δεν μαθαίνεις ποτέ την ολη αλήθεια,

για εσενα και εμένα μπορει να μην προσφέρει τίποτα,αλλα για τους πολλούς μπορεί να αποτελέσει μια σταθερή και από εκει και πέρα να συνεχισει το ψάξιμο του σύμφωνα παντα με την χρηση του,οπως είπα.

 

Να δω πόσες φορές θα το γράψεις, θα το γράψω, θα το γράψουν κι άλλοι μέχρι να εμπεδωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...