Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oχι, ισα ισα ακριβως το αντιθετο εγραψα. Τωρα το τι εσυ καταλαβες οτι εγραψα ειναι δικο σου θεμα νομιζω. Ημουν απολυτως ξεκαθαρος, αν θες παιχνιδομηχανη / υποκαταστατο κονσολας, πας για Intel. Αν θες το PC σου να λειτουργει σαν PC τοτε οι Rysen ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη. Διαλεγεις και παιρνεις. 

 

Οταν λεω 100% σε bench εννοω οτι υπαρχουν games που οι CPU πανε 100% (με την καταλληλη καρτα προφανως). Παρε για παραδειγμα το watchdogs 2

 

https://www.youtube.com/watch?v=fU9gYslXG-M

 

Σε αυτο το game λοιπον ΔΕΝ μπορεις να τρεχεις και αλλα πραματα στο background χωρις να επηρεασεις την αποδοση. Οποτε καταληγουμε σε αυτο που ειπα, αν θες κονσολα πας σε Intel, αν θες PC να κανεις τα παντα οι rysen φαινονται καλυτερη επιλογη. 

Καταρχήν να σου πώ πως δεν υποστηρίζω ούτε ιντελ ούτε amd.Το να το πηγαίνουμε στα ακρα του τύπου intel=κονσόλα με παράδειγμα ενός game παραείναι.

Δευτερον έχεις πέσει και εσύ στην παγίδα και συγκρίνεις διαφορετικής χρησιμότητας cpu.Φαντάζομαι το ξέρεις οτι η μεγαλύτερη πλειοψηφία των gamer δεν δίνει 300+ για cpu ,όπως αντίστοιχα για gpu ,που το μεγαλύτερο μερίδιο πωλήσεων το έχουν κάρτες τιμής gtx1060/rx 480 και κάτω.Ο vfm για gaming της amd λογικά θα είναι ο 1600(x) που θα είναι φθηνότερος από i7 ,και όπως είχα γράψει στο προηγούμενο thread με την έλευση του δεν θα έχει νόημα η αγορα 4c/8t της intel γιατί οι διαφορές σε gaming και να γέρνουν προς Intel μεριά,θα είναι μικρες και δεν θα ενδιαφέρουν και πολύ κάποιον που στήνει ένα mid range σύστημα.

Προφανώς και όποις θέλει να μην πετάει λεφτά δεν θα πάει να αγοράσει τώρα 7700k ,και θα περιμένει τις εξελίξεις και από τις δύο εταιρείες.

Οι 4c/8t με ψηλά ρολόγια μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους και σε games και σε γενική χρήση και θα την κάνουν για αρκετό καιρό ακόμα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην παρακάτω ανάλυση των Vrm πάντως, γίνεται αναφορά σε overkill mosfet στο soc (συγκεκριμένα λέει "kind of ridiculous") και ενδέχεται να έχει λόγο μια τέτοια κίνηση. Ίσως το κομμάτι της gpu (στα επερχόμενα Apus) να είναι κάτι αρκετά δυνατό.

 

Edit: Στο 6:30 και μετά-->

 

 

Βρε παιδια γιατι δε βλεπω monitor output

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σου πώ πως δεν υποστηρίζω ούτε ιντελ ούτε amd.Το να το πηγαίνουμε στα ακρα του τύπου intel=κονσόλα με παράδειγμα ενός game παραείναι.

Δευτερον έχεις πέσει και εσύ στην παγίδα και συγκρίνεις διαφορετικής χρησιμότητας cpu.Φαντάζομαι το ξέρεις οτι η μεγαλύτερη πλειοψηφία των gamer δεν δίνει 300+ για cpu ,όπως αντίστοιχα για gpu ,που το μεγαλύτερο μερίδιο πωλήσεων το έχουν κάρτες τιμής gtx1060/rx 480 και κάτω.Ο vfm για gaming της amd λογικά θα είναι ο 1600(x) που θα είναι φθηνότερος από i7 ,και όπως είχα γράψει στο προηγούμενο thread με την έλευση του δεν θα έχει νόημα η αγορα 4c/8t της intel γιατί οι διαφορές σε gaming και να γέρνουν προς Intel μεριά,θα είναι μικρες και δεν θα ενδιαφέρουν και πολύ κάποιον που στήνει ένα mid range σύστημα.

Προφανώς και όποις θέλει να μην πετάει λεφτά δεν θα πάει να αγοράσει τώρα 7700k ,και θα περιμένει τις εξελίξεις και από τις δύο εταιρείες.

Οι 4c/8t με ψηλά ρολόγια μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους και σε games και σε γενική χρήση και θα την κάνουν για αρκετό καιρό ακόμα.

Oυτε γω υποστηριζω ουτε Intel ουτε AMD. Μαλιστα στις καρτες ειμαι φανατικος Nvidiaκιας. Αλλα τα πραματα ειναι ξεκαθαρα. Αμα θες αποκλειστικα games δεν εχεις λογο να μην πας σε Intel, τουλαχιστον μεχρι να δουμε τους μικροτερους Rysen, αν και δεν βλεπω να αλλαζει το τοπιο κατα πολυ. 

 

Τωρα βεβαια, οταν μου λες οτι το μεγαλυτερο μεριδιο το εχουν mid range καρτες,, τοτε για ποιο λογο συζηταμε για gaming επιδοσεις των rysen, οταν ακομα και οι 4ετιας επεξεργαστιες maxaroun 1060 / 480? 

 

Οποτε σε τι διαφωνεις ακριβως απο αυτα που ειπα? Αν θες κονσολα, παρε Intel, αν θες να κανεις τα παντα, πας σε Rysen. Και συμφωνω οι 4c / 8t μια χαρα κανουν τη δουλεια τους, απλα οι 8c  / 16t την κανουν καλυτερα, οποτε γιατι να επιλεξεις τους πρωτους στην ιδια τιμη με τους 2ους? Ιδιως οταν εχεις οπως λες mid range καρτα, ποιο το νοημα να πας σε i7 αντι για rysen?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σελίδα της Link.png Site: AsusPRIME X370-PRO κάποια επερχόμενα υποστηριζόμενα CPU & APU. Τα ίδια CPU & APU υποστηρίζονται και στις 4 AM4 μητρικές που μέχρι τώρα έχει κυκλοφορήσει η ASUS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σελίδα της Link.png Site: AsusPRIME X370-PRO κάποια επερχόμενα υποστηριζόμενα CPU & APU.

 

 

Αυτά που έχει δεν είναι APU με ZEN πυρήνα, αλλά τα προηγούμενης αρχιτεκτονικής APU με πυρήνα Excavator που έχουν βγει για το AM4 αλλά δεν έχουν κυκλοφορήσει για εμάς. Μόνο OEMs έχουν πάρει τέτοια και τα έχουν βάλει σε έτοιμα συστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5xmk8p/memory_speed186626663200_effects_on_gameplay/dej8774/

 

Διαβασα σήμερα αυτο ενώ χτες είχα δει του GN. Τι παιζει παιδια; Θα παίξουμε παινχίδια γιατι ψήνω εναν 1600 κατα το καλοκαιράκι.

 

 

Είπαμε αμα θες παιχνίδια μόνο ΙΝΤΕΛ

post-164351-0-77890000-1488745323_thumb.png

post-164351-0-76890000-1488745329_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυτε γω υποστηριζω ουτε Intel ουτε AMD. Μαλιστα στις καρτες ειμαι φανατικος Nvidiaκιας. Αλλα τα πραματα ειναι ξεκαθαρα. Αμα θες αποκλειστικα games δεν εχεις λογο να μην πας σε Intel, τουλαχιστον μεχρι να δουμε τους μικροτερους Rysen, αν και δεν βλεπω να αλλαζει το τοπιο κατα πολυ. 

 

Τωρα βεβαια, οταν μου λες οτι το μεγαλυτερο μεριδιο το εχουν mid range καρτες,, τοτε για ποιο λογο συζηταμε για gaming επιδοσεις των rysen, οταν ακομα και οι 4ετιας επεξεργαστιες maxaroun 1060 / 480? 

 

Οποτε σε τι διαφωνεις ακριβως απο αυτα που ειπα? Αν θες κονσολα, παρε Intel, αν θες να κανεις τα παντα, πας σε Rysen. Και συμφωνω οι 4c / 8t μια χαρα κανουν τη δουλεια τους, απλα οι 8c  / 16t την κανουν καλυτερα, οποτε γιατι να επιλεξεις τους πρωτους στην ιδια τιμη με τους 2ους? Ιδιως οταν εχεις οπως λες mid range καρτα, ποιο το νοημα να πας σε i7 αντι για rysen?

Διαφωνώ γιατί το γενικεύεις,είναι λίγο "μπακαλίστικο" επιχείρημα το intel=υποκατάστατο κονσόλας. Το να το λες αυτό έστω και αν ισχύει για το συγκεκριμένο παιχνίδι,είναι σαν να ακούω πχ ιντελακια να μου λέει "μα ο i7 έχει μεγαλύτερο per core performance".Ειναι μια συγκεκριμένη περίπτωση.Δεν παίζουν όλοι παιχνίδια με τους i7 και κάποιοι δεν παίζουν το συγκεκριμένο ή ακόμα δεν τους νοιάζει αν την ώρα που το παίζουν δεν μπορούν να κάνουν κάτι ακόμα στο backround.

Η ουσία είναι στη δεύτερη παράγραφο που έγραψες.Αυτό θέλω να πώ.Δεν θα αγοράσει κάποιος για καθαρό σύστημα gaming ούτε i7 ούτε r1700 .Αν μπεις στο thread για αναβαθμίσεις gaming cpu θα δεις οτι προτείνεται ακόμα και ο pentium για budget και στην καλύτερη i5 κλειδωμένος.

Συμφωνώ οτι οι rysen είναι μια μικρή επανάσταση ειδικά στην τιμή απόκτησης αλλά παρακολούθα έστω εδώ μέσα πόσοι από αυτούς που γράφουν θα δώσουν τα χρήματα για 1700 και πάνω.Ειδικά για gaming.Γιατί το ξαναλέω,ο μέσος χρήστης περιμένει την επόμενη φουρνιά rysen.

 

ΥΓ. Επίσης να πώ πως καθαρά δική μου άποψη αυτή τη στιγμή δεν είναι σοφή καμία αγορά.Αξίζει να περιμένει κάποιος για revisions ,επόμενους rysen όπως και από intel μεριά απάντηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έχει δεν είναι APU με ZEN πυρήνα, αλλά τα προηγούμενης αρχιτεκτονικής APU με πυρήνα Excavator που έχουν βγει για το AM4 αλλά δεν έχουν κυκλοφορήσει για εμάς. Μόνο OEMs έχουν πάρει τέτοια και τα έχουν βάλει σε έτοιμα συστήματα.

 

Το ξέρω ότι είναι με Excavator πυρήνα. Απλά το ανέφερα για να δούμε το τί πρόκειται να κυκλοφορήσει και τί επιλογές υπάρχουν για τις AM4 μητρικές μήπως κάποιος ενδιαφερθεί για κάτι πιό οικονομικό και less powerful για αρχή μέχρι να αποφασίσει να αναβαθμίσει σε Ryzen. Η Gigabyte στις μέχρι τώρα 5 AM4 μητρικές της δεν έχει ανακοινώσει ακόμα τίποτα για υποστήριξη επεξεργαστών Excavator πέρα από τους 3 Ryzen. Από ASROCK μόνο η Fatal1ty Χ370 και η Taichi X370 δεν υποστηρίζουν Excavator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το καλύτερο Review είναι εδώ.

 

https://www.computerbase.de/2017-03/amd-ryzen-1800x-1700x-1700-test/

 

Φοβερές πληροφορίες δέιχνει ότι ακόμα και σήμερα στον 6950 με deactivate το HT σε κάποια παιχνίδια κερδίζεις Frames!

 

 

Επίσης για Ryzen  θέλουμε 2400 μνήμη από κει και πέρα τα κέρδη είναι μηδαμινά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ γιατί το γενικεύεις,είναι λίγο "μπακαλίστικο" επιχείρημα το intel=υποκατάστατο κονσόλας. Το να το λες αυτό έστω και αν ισχύει για το συγκεκριμένο παιχνίδι,είναι σαν να ακούω πχ ιντελακια να μου λέει "μα ο i7 έχει μεγαλύτερο per core performance".Ειναι μια συγκεκριμένη περίπτωση.Δεν παίζουν όλοι παιχνίδια με τους i7 και κάποιοι δεν παίζουν το συγκεκριμένο ή ακόμα δεν τους νοιάζει αν την ώρα που το παίζουν δεν μπορούν να κάνουν κάτι ακόμα στο backround.

Η ουσία είναι στη δεύτερη παράγραφο που έγραψες.Αυτό θέλω να πώ.Δεν θα αγοράσει κάποιος για καθαρό σύστημα gaming ούτε i7 ούτε r1700 .Αν μπεις στο thread για αναβαθμίσεις gaming cpu θα δεις οτι προτείνεται ακόμα και ο pentium για budget και στην καλύτερη i5 κλειδωμένος.

Συμφωνώ οτι οι rysen είναι μια μικρή επανάσταση ειδικά στην τιμή απόκτησης αλλά παρακολούθα έστω εδώ μέσα πόσοι από αυτούς που γράφουν θα δώσουν τα χρήματα για 1700 και πάνω.Ειδικά για gaming.Γιατί το ξαναλέω,ο μέσος χρήστης περιμένει την επόμενη φουρνιά rysen.

Μα πλεον, μονο για αυτο κανει. Πως αλλιως να το πω δεν ξερω, αν ΣΗΜΕΡΑ καποιος θελει να αγορασει επεξεργαστη 350+ δεν εχει κανενα λογο να παρει i7 6700 / 7700 εκτος και αν θελει να το χρησιμοποιει σαν παιχνιδοκονσολα. 

 

Εγω βλεπω να συμφωνεις με αυτα που λεω, αλλα σπαζεσαι που το αποκαλω παιχνιδοκονσολα,, ενω με το μνμα σου το περιγραφεις σαν παιχνιδοκονσολα. Δηλαδη οταν μου λες οτι ο αλλος δεν ενδιαφερεται να τρεχει κατι αλλο στο παρασκηνιο, μου περιγραφεις χρηση παιχνιδοκονσολας, οποτε γιατι διαφωνεις? 

 

Αν κανεις δεν δινει τοσα χρηματα μονο για gaming, αλλα κανει και αλλα πραματα, τοτε γιατι να παρει i7 αντι για Rysen? Αρα αυτο που περιγραφεις ειναι ακομα χειροτερο, γιατι εν ολιγοις μου λες οτι δεν εχει λογο υπαρξης ο i7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πλεον, μονο για αυτο κανει. Πως αλλιως να το πω δεν ξερω, αν ΣΗΜΕΡΑ καποιος θελει να αγορασει επεξεργαστη 350+ δεν εχει κανενα λογο να παρει i7 6700 / 7700 εκτος και αν θελει να το χρησιμοποιει σαν παιχνιδοκονσολα. 

 

Εγω βλεπω να συμφωνεις με αυτα που λεω, αλλα σπαζεσαι που το αποκαλω παιχνιδοκονσολα,, ενω με το μνμα σου το περιγραφεις σαν παιχνιδοκονσολα. Δηλαδη οταν μου λες οτι ο αλλος δεν ενδιαφερεται να τρεχει κατι αλλο στο παρασκηνιο, μου περιγραφεις χρηση παιχνιδοκονσολας, οποτε γιατι διαφωνεις? 

 

Αν κανεις δεν δινει τοσα χρηματα μονο για gaming, αλλα κανει και αλλα πραματα, τοτε γιατι να παρει i7 αντι για Rysen? Αρα αυτο που περιγραφεις ειναι ακομα χειροτερο, γιατι εν ολιγοις μου λες οτι δεν εχει λογο υπαρξης ο i7...

Και πάλι το γενικεύεις.Αν σήμερα θέλει να δώσει κάποιος 350 για cpu όπως λες,ούτε εγώ είπα πως πρέπει να πάρει 7700.Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να κάνει και λίγο υπομονή και για rysen bug fixes,καλύτερες μητρικές,υποστήριξη ram κλπ.

Το οτι γίναν οι i7 υποκατάστατα κονσόλας μέσα σε μια μέρα με ξεπερνάει ,ειδικότερα όταν μιλάμε για ένα και μόνο game.

Στο δικό μου πάντως ακόμα ανοίγει το youtube.Για να δω και αύριο.

Και όσο για το αν σπάζομαι φίλε μου ,αν είχες διαβάσει προηγούμενά μου ποστ ,δεν θα το έλεγες.

Τις ακρότητες δεν μπορώ να ακούω και φανμποισμούς.Αυτά και τέλος,φιλικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδατε πουθενά κανέναν να τρέχει Zen με Windows 7;

Εδώ ο stilt εξηγεί πως να φτιάξεις usb περνώντας τα driver,έχει και άλλους που το κάναν από dvd έχοντας ps/2 ποντίκι πληκτρολόγιο.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε με ryzen ούτε με kaby να τρέξεις τα 7, αρκεί να καταφέρεις να κάνεις την εγκατάσταση.

https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-strictly-technical.2500572/page-11#post-38776813

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε αμα θες παιχνίδια μόνο ΙΝΤΕΛ

 

Το shadow warrior 2 δεν είναι cpu bound, ούτε ιδιαίτερα πολυνηματικό. Το είχε τεστάρει ο Παπαδόπουλος του DSOG.

Στο F1 2016 canned benchmark @ ultra (tech city) που είναι multithreaded, ο ryzen είναι πίσω με αρκετή διαφορά. 

 

Ως έχει, διαλέγοντας πηγή, μπορείς να αποδείξεις ό,τι θες. Γι'αυτό και έχω πει ότι πρέπει να περιμένουμε για δοκιμές χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...