Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως το έγραψα και αλλού, αλλά θα το γράψω και εδώ.

 

Οι εταιρίες μητρικών βλέπουν μια συγκεκριμένη κατάσταση.

Βλέπουν πως η AMD έδωσε σε πολύ ανταγωνιστική τιμή τους μεγάλους RYZEN 7 , που στην ουσία απευθύνονται σε όσους ενδιαφέρονται για productivity πάνω απ`όλα.

 

Εκεί λοιπόν ο όποιος ενδιαφερόμενος πάει να αγοράσει σήμερα, θα δει το εξεις.

 

Θελοντας να βάλει επάνω στο σύστημα 

α) SAMSUNG 960PRO NVME

β) 2X CRUCIAL MX300 1TB SSD SATA III

γ)  2X TOSHIBA 3TB HDD SATA III

δ) 2 x W.D. 4TB HDD SATA III

ε)  1X TITAN X

στ) 64GB DDR4 

 

ότι ένα σύστημα με R7 1700X έχει κόστος 450€  + μητρική 

ενώ ένα σύστημα με I7 6900K έχει κόστος 1000+€  + μητρική (εδώ το κόστος είναι από 250- 500€) 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βλέπει λοιπόν πως μπορεί από την ανταγωνιστική τιμή που έχει δώσει η AMD στους επεξεργαστές, να αισχροκερδίσει !!!!  στην μητρική και να φαντάζει και πάλι ευκαιρία !!!

 

Αν λάβουμε υπόψη μας το γεγονός του ότι η AM4 πλατφόρμα έχει φτιαχτεί με σκοπό να έχει και χαμηλό κόστος για τους κατασκευαστές μητρικών, τότε καταλαβαίνουμε πως το κέρδος τους είναι ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερο, τόσο που να μην τους ενδιαφέρει αν θα κόψουν πωλήσεις από την S2011v3 ....

 

Ο μόνος τρόπος που βλέπω να πέφτουν οι τιμές των καλών μητρικών, είναι η 

 

α) Αύξηση στην τιμή των ZEN . 

β) Η μείωση της τιμής των HEDT από την Intel. 

 

Με κάλυψες φίλε adtakhs. Ελπίζω οι Θεοί του Ολύμπου να βάλουν το χέρι τους και να πέσουν λιγάκι οι τιμές για να κάνω έστω ένα συστηματάκι R5 1600Χ+Β350+AIO υδρόψυξη.

 

Τα vrm σύμφωνα με την ανάλυση του Buildzoid στην ASUS Crosshair VI Hero X370 στο Link.png Site: ακόλουθο βίντεο από το Gamers Nexus είναι από πολύ ικανοποιητικά έως "overkill".

 

Λέτε να έχουν επίσης καλά vrm και οι υπόλοιπες μητρικές ανεξαρτήτου budget/μάρκας? Ρωτάω γιατί δεν έχει πέσει το μάτι μου σε κάποια άλλη ανάλυση μητρικής με τα ίδια ή λιγότερα vrm. Λέτε να επαναληφθεί το 4+2=better to avoid overclocking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 1700 ακομα κ να κατασταλαξει στα 300 τελικη τιμη παλι απαγορευτικος θα ειναι για το 70% των πελατων κ βαζω μεσα κ επαγγελματιες

 

πρεπει να βγαλει προσιτο εξαπυρηνο πιστευω ,λιγο πανω απο 200€

 

 

Θα έχει και τον 1600X που δεν ξέρουμε σε τι τιμή θα βρίσκεται. 

 

Από εκεί και πέρα, αν η AMD βλέπει πως η ζήτηση που υπάρχει στην αγορά για τους 8C/16T της , καλύπτει ολόκληρη την παραγωγή, δεν είναι χαζή να βγάλει πολλά 6c/12t .

Θα βγάλει 1 και μόνο 1 μόνο και μόνο για να διώχνει και τα κουτσά chipάκια που κόπηκαν στην παραγωγή. 

 

Όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου και δείξουν οι πωλήσεις πως κάτι πάει στραβά, μπορεί να δεις και άλλα chip 6c/12t στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή σου, ποιό είναι το target group ας πούμε του 1700 και τί ποσοστό είναι επί του συνόλου των ερασιτεχνών/επαγγελματιών;

 

Πες π.χ. ότι Ryzen R7 1700 θα αγοράσει αυτός που κάνει το "Χ" και το "Y" και πιστεύω ότι αυτοί είναι το 60% των casual users.

 

Γιατί και το Corolla έχει ένα target group. Και η Ferrari έχει ένα target group. Και ο FX είχε ένα target group, αλλά ακόμα και οι δημιουργοί του δεν έμειναν ικανοποιημένοι από τις πωλήσεις.

 

Έτσι, για να βάλεις τα τρολ στη θέση τους.

 

 

 

Το watch dogs 2 κάνει scale ίσως και σε πάνω από 8 cores. Όχι γιατί είναι μαγικό dx12 παιχνίδι. Γιατί είναι μια ειδική κατηγορία παιχνιδιών με μπόλικο AI και ζωντανό κόσμο.

Εμείς όμως βλέπουμε μπροστά τον 7700Κ, έστω και στα όριά του. Ακόμα και με κλειστό το SMT του ΖΕΝ που μας αφήνει με διπλάσια καθαρόαιμα cores. Μελλοντικά, πόσα cores πιστεύεις ότι θα αξιοποιούν τα games για να πάρει καθαρό προβάδισμα ο ΖΕΝ;  16, 32, 64; Δώσε μια εκτίμηση.

 

 

Οτιδήποτε για εμένα συγκρίνεται ΜΟΝΟ σε σχέση με την τιμή του και την χρήση που κάνεις. 

 

Όταν λοιπόν πηγαίνεις σαν καταναλωτής στο κατάστημα για να αγοράσεις το cpu και την πλατφόρμα που σε ενδιαφέρει και έχοντας δεδομένο budget, σταθμίζεις τις ανάγκες σου  και αναλόγως κρίνεις ποιος είναι ο επεξεργαστής που σε καλύπτει καλύτερα στο σύνολο των  σεναρίων χρήσης που σε ενδιαφέρουν. 

 

Εκεί ο κάθε Ryzen θα συγκριθεί με τον κάθε άλλον στο σύνολο των σεναρίων που σε ενδιαφέρουν συμπεριλαμβανομένης και της τιμής κτίσης.

Δεν θα συγκριθεί ο κάθε Ryzen με κάθε άλλον σε ένα μόνο σενάριο κάθε φορά, όπως στο παράδειγμα που έδωσα με το corolla και ολόκληρη την υπόλοιπη γκάμα του vw group .... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming σε λογικό budget ήταν/είναι οι κλειδωμένοι i5.

Πότε δεν ήταν vfm ο i7, ούτε ξέρω κάνα λογικό που να το ισχυρίζεται αυτό.

 

 

Ο NT1G αναφέρεται σε αυτούς που έλεγαν τις τελευταίες ημέρες τον 7700Κ σαν VFM επεξεργαστή για gaming ... 

εναν επεξεργαστή των 400€ .... και που την ίδια στιγμή λένε απαγορευτικό τον 1700 για να στήσεις σύστημα, ,λόγω της τιμής κόστους .... που πάλι είναι 400€ περίπου. :-D  :-)  :ph34r:  :fear:  :whistle:  :eek:  B)  :shifty:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming σε λογικό budget ήταν/είναι οι κλειδωμένοι i5.

Πότε δεν ήταν vfm ο i7, ούτε ξέρω κάνα λογικό που να το ισχυρίζεται αυτό.

 

Αν κάτι στοιχίζει ~30% περισσότερο και αποδίδει άλλο τόσο περίπου δεν υπάρχει θέμα. Απλά το ΗΤ δεν απέδιδε για πολύ καιρό στα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έγινε και ο 1700 απαγορευτικός για τους περισσότερους, ενώ πάλι τόσο καιρό οι i7 ήταν η καλύτερη λύση; :fear:

 

με ειδες ποτε να λεω οτι οι i7 ειναι vfm η γενικως να προτεινω πουθενα επεξεργαστη 300+ ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε για εμένα συγκρίνεται ΜΟΝΟ σε σχέση με την τιμή του και την χρήση που κάνεις. 

 

Όταν λοιπόν πηγαίνεις σαν καταναλωτής στο κατάστημα για να αγοράσεις το cpu και την πλατφόρμα που σε ενδιαφέρει και έχοντας δεδομένο budget, σταθμίζεις τις ανάγκες σου  και αναλόγως κρίνεις ποιος είναι ο επεξεργαστής που σε καλύπτει καλύτερα στο σύνολο των  σεναρίων χρήσης που σε ενδιαφέρουν. 

 

Εκεί ο κάθε Ryzen θα συγκριθεί με τον κάθε άλλον στο σύνολο των σεναρίων που σε ενδιαφέρουν συμπεριλαμβανομένης και της τιμής κτίσης.

Δεν θα συγκριθεί ο κάθε Ryzen με κάθε άλλον σε ένα μόνο σενάριο κάθε φορά, όπως στο παράδειγμα που έδωσα με το corolla και ολόκληρη την υπόλοιπη γκάμα του vw group .... 

 

Δηλαδή λες ότι το vfm είναι υποκειμενικό. Ποιό το πρόβλημα λοιπόν με τον 7700Κ ως vfm για κάποιον που παίζει moba π.χ. παράλληλα με κάτι σε BF1 που θες και νήματα;

Δεν μου απάντησες όμως ποιό πιστεύεις ότι θα είναι το target group των ZEN; Εγώ ας πούμε το τοποθετώ κοντά στο 25% της αγοράς τόσο για casual όσο και για επαγγελματίες. Δεν βλέπω στοιχεία για μοιρασμα της αγοράς στα δύο όπως έλεγαν αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ίδιοι επεξεργαστές,εδώ μπορούμε να δούμε τι κερδίζει και που ο καθένας αναλυτικά και ανάλογα με την χρήση και τα χαρακτηριστικά ο ενδιαφερόμενος μπορεί να επιλέξει.

 

1700  > http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700K-vs-AMD-Ryzen-7-1700/3647vs3917

1700x > http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700K-vs-AMD-Ryzen-7-1700X/3647vs3915

1800x > http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700K-vs-AMD-Ryzen-7-1800X/3647vs3916

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming σε λογικό budget ήταν/είναι οι κλειδωμένοι i5.

Πότε δεν ήταν vfm ο i7, ούτε ξέρω κάνα λογικό που να το ισχυρίζεται αυτό.

 

 

Γι αυτο κι εγω απο την πρωτη στιγμη λεω για τον 1400Χ οτι αν ειναι οπως πρεπει θα τραβηξει πολυ κοσμο...Στην ουσια στυλ i7 ειναι... στα λεφτα του ι5... Απλα επειδη η amd εβγαλε 8πυρηνα και 16 t κτλ και πηρε αερα ο κ@λος ολωνων την στιγμη που μεχρι πριν 20 μερες  ολοι παιρναν ι3 7100 για να παιζουν τα παντα και για να ειναι πιο ανετοι πηγαιναν σε ι5 το πολυ και σκαγανε απο περιφανεια που ειναι και overkill..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι η πλειονότητα των χρηστών θα είναι ευχαριστημένοι με έναν ryzen 4core με επιδόσεις i5 6700 και τιμή 150-180€ τότε θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμί    

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λες ότι το vfm είναι υποκειμενικό. Ποιό το πρόβλημα λοιπόν με τον 7700Κ ως vfm για κάποιον που παίζει moba π.χ. παράλληλα με κάτι σε BF1 που θες και νήματα;

Δεν μου απάντησες όμως ποιό πιστεύεις ότι θα είναι το target group των ZEN; Εγώ ας πούμε το τοποθετώ κοντά στο 25% της αγοράς τόσο για casual όσο και για επαγγελματίες. Δεν βλέπω στοιχεία για μοιρασμα της αγοράς στα δύο όπως έλεγαν αρκετοί.

 

 

Έχουμε δει τα ZEN σε μια έκφανσή τους .

Δεν έχουμε δει τις υπόλοιπες .

 

Πρέπει το προϊόν να ανοίξει στην αγορά σε κάθε έκφανσή του, ώστε να δούμε που χτυπάει και τι μερίδα θα πάρει.

 

Προσωπικά προβλέπω πως :

 

Α) Τον μεγαλύτερο όγκο πωλήσεων θα τον έχουν οι AMD APUs που θα ξεκινούν με δυνατά Cores και ταυτόχρονα πολύ καλές IGP (VEGA) από χαμηλές τιμές έως τιμές ΑΝΩ της τωρινής τιμής του 1700 ....... με VEGA + HBM επάνω. 

 

Β) Μεγάλο όγκο πωλήσεων θα έχουν και τα 4C/8T αλλά έως την στιγμή που θα εμφανιστούν τα APUs, μετά θα πατώσουν. CPU θα πωλούνται μόνο σε 6C/12T & 8C/16T .

 

Γ) Προβλέπω πως το κενό που υπάρχει στην πλατφόρμα της AMD στην αντίστοιχη κατηγορία των HDET της Intel σε S2011V3 , η AMD θα το καλύψει με τα κατώτερα NAPLES  και μητρικές σε καλές τιμές . 

 

Δ) Θέλω να δω τι καλούδια θα φέρει η Naples και αν θα εμφανιστεί και το APU των 16C/32Τ που είχε ακουστεί πως σχεδιάζει η AMD παρέα με VEGA κάρτα.  Δεν ξέρω αν θα υπάρξει κάτι τέτοιο στην πορεία και που θα κοστολογηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...